Voyagers - Vesmírná mise

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Thriller

USA, 2021, 108 min

Režisér Neil Burger po Všemocném nastavil laťku tak vysoko, že ji už nejspíš nikdy nepřekoná a Voyagers není příliš ambiciózní podívaná, ale rozhodně v pohodě koukatelná a strávitelná jednohubka, která určitě stojí za pozornost více než letošní Sci-Fi počiny z Netflixu. Film se odehrává v blízké budoucnosti na kosmické lodi kde je 30 členná posádka mladých lidí, aby nalezli nový domov. Ovšem jak to už bývá brzy se jejich vztahy začínají ničit, postavy se mění a dělí se na skupinky. Herecky slušné. Tye Sheridan je sympaťák a Lily-Rose Depp je rozkošná, potěší i Colin Farrell byť v menší roli. Natočeno hezky a místy je film i slušně napínavý. Chvílemi jsem doufal, že se to promění v pěkný masakr, ale to bych chtěl nejspíš moc. Neurazilo mě to, bavil jsem se, nemám s tím problém. Kdo nemá po čem skočit, a miluje Sci-Fi tak tímhle rozhodně čas neztratí. 6/10:(30.4.2021)

Příjemné překvapení, protože jsem byl připravený na nějaký melodramatický středoproud, zatímco Voyagers jsou spíš nečekaně vážná až depresivní scifárna, vybočující ze současné komerční sci-fi produkce. Ne že bych byl k filmu nekritický; třeba mi neuniklo, že schématický děj je poplatný cílové divácké skupině (dospívajícím puberťákům). A ani zápletka není nijak zvlášť originální (napadá mě třeba Goldingův Pán much a Huxleyho Krásný nový svět). A taky si nemyslím, že by po vysazení "modré" z jídelníčku události na lodi nabraly tak divoký spád a posádka "robotizovaných" inteligentů se změnila v prvobytně pospolnou tlupu divochů ovládanou hormony a agresivitou. Ale nechci na sci-fi pro týnejdžry používat nějaké otravné psychologizování, zvlášť když se mi na ni tak příjemně koukalo a bavila mě. A Deppova hezká dcera se zasněným pohledem se do budoucna ocitá na přední pozici v mém filmovém hledáčku.(2.5.2021)

• noriaki

Zajímalo by mě, jestli se někdy poučím a začnu se těmhle laciným sci-fi vyhýbat. Jednoduchá premisa "když nemám nápady a dost peněz, tak netočím ve vesmíru" totiž zjevně nefunguje. Naopak to totiž vypadá, že se každý druhý snaží skrýt nedostatek invence a kvalitních herců atraktivním prostředím. Nepřekvapivě to nefunguje a nepřekvapivě to nevyšlo ani tentokrát. Voyagers jsou ztráta času, jenom o trošku menší, než nedávný Stowaway.(1.5.2021)

Napínavý jak prase a hodně pěkně natočený, ale bohužel nevyužívající svůj plnej potenciál morálně-filosoficko-sociologickýho přesahu. Mít to tři hodiny, 18+ (tady se přímo nabízel ten kontrast!!!), psychologicky vybroušenější scénář bez nucenejch zkratkovitostí a podivných klišé scén, trochu výraznější hudbu a experimentálnější kameru, mohl z toho bejt sakra kultovní sci-fi psychologickej opus. Mohl.(4.5.2021)

• filmfanouch

Režisér Neil Burger se především proslavil režii snímku Iluzionista s Edwardem Nortonem v hlavní roli nebo snímku Všemocný s Bradley Cooperem. Do blockbusterových vod poté zaplul se snímkem Divergence a nyní se Burger jako režisér i scenárista chopil snímku s názvem Voyagers. Snímek Voyagers byl poté samotnými tvůrci přirovnáván k Pánovi much ve vesmíru a samotná zápletka naznačovala, že by rozhodně mohl dorazit zajímavý snímek. Je tomu ale ve finále skutečně tak? Voyagers působí jako podivná směs něčeho, co očividně mělo v samotném základu potenciál, v samotném závěru je to ale celé zabalené do tak trochu přihlouplé podívané. Působí to jako dílo někoho, koho očividně zaujmul Pán much, napadlo ho natočit podobnou variaci ve vesmíru a do toho by se rád pokusil i o nějaký přesah, který by Voyagers udělal mnohem chytřejší podívanou. Jenomže to opravdu nevychází. Přitom na první pohled ten film vůbec nepůsobí kdovíjak špatně. Vizuální stránka je slušná, hudba Trevora Gureckise je tím správným způsobem rytmická a v samotném základu určitě tkví potenciál pro výraznou a výjimečnou sci-fi. Jenomže pak nastoupí druhá polovina, kde již ono přirovnávání k Pánovi much dává mnohonásobně větší smysl, zároveň se ale film vydává do mnohem béčkovějších vod. V Burgerově scénáři možná to co přesně v druhé polovině nastane nepůsobí tak stupidním dojmem, v hrané podobě je ale pozorování toho co přesně se děje na hraně s hereckou důstojností. Především i proto, že ty opičárny mají daleko od stravitelných a hereckých ocenitelných opičáren. Nebál bych se zajít tak daleko a říct, že pařba v bytě na Žižkově ve 2:00 díky tomu následně v porovnání působí jako poklidný ceremoniál. Herecké obsazení je do jisté míry fajn. Tye Sheridan nadále dokazuje, že má herecký talent a mohl by v následujících letech ještě předvést zajímavé věci. Colin Farrell má bohužel velmi malou roli, přesto ve finále zanechává nejlepší dojem. Fionn Whitehead dohrává na ono scenáristické překlopení a fakt, že ho někdo očividně nevedl takovým způsobem, aby ony opičárny byli snesitelné, jinak je ovšem v první polovině velmi fajn. Lily- Rose Depp je poté menším překvapením, protože je ve své roli opravdu velmi dobrá, přesto jí ovšem určitě čeká ještě dlouhá cesta k tomu, aby dosáhla úrovně svého otce. Trailer možná tak trochu klame tělem. Kdo čeká vyspělou a zároveň provokativní podívanou bude ve finále jednoduše zklamán. Provokativní je to totiž ve finále pouze v rámci zkoušení toho, co to vlastně znamená herecká důstojnost, vyspělá podívaná je to poté zase tak trochu na oko. Voyagers se nevydává ve stopách High Life a ani při pokusu o variaci na Pána much se tak trochu míjí tím, co chtěl William Golding svou slavnou knihou říct. Dá se přitom snadno argumentovat, že plně doslovná variace Voyagers nejspíš být nechtěla a ani nemohla, tyhle přirovnávání k něčemu jsou ovšem akorát důkazem toho, jak někdo hrozně moc chtěl něčeho dosáhnout a ve finále se mu to tak úplně nepodařilo. Voyagers nejsou vyložená pohroma. Burger se jako režisér snaží a i jeho scénář má v základu potenciál, herci jsou fajn, vizuál je solidní a hudba v jistých momentech funguje tím ideálním způsobem. Problém je jen v tom, že se tahle na první pohled chytrá sci-fi stane naprostou pitomostí, kdy je navíc automatická důvěra v chytrost diváka u ´´ inteligentních/přesahových sci-fi´´ prolomena onou snahou vše vysvětlovat za pochodu a nedůvěřovat v inteligenci samotného diváka. Voyagers až příliš opatrně kráčejí v bezpečně vyšlapané cestičce, než aby měl skutečně odvahu vkročit do neznámých a riskantních vod. A je to určitě škoda, protože na papíře tahle látka bezpochyby potenciál měla.......(3.5.2021)