Dvacetiletý Daniel projde v nápravném zařízení pro mladistvé duchovní proměnou. Chtěl by se stát knězem, s jeho trestním rejstříkem na to ovšem nemůže ani pomyslet. Když je propuštěn a má začít pracovat v truhlárně na malém městě, převlékne se po příjezdu do kněžského a díky náhodě se ujímá péče o místní farnost. Příchod mladého charismatického pastýře rozčeří stojaté vody a místní komunita, krutě zasažená tragédií, k níž tu došlo, může s jeho pomocí začít pomalu léčit své rány. Uspěje Daniel ve svém poslání? A za jakou cenu? (AČFK)

kolly13

Jak ze sociální pasti najít cestu ven, k tomu dopomáhej Bůh. Kvalita filmu je postavena na hlavním aktérovi a ostatní mu hrají skvělý komparz z lidu. Místy člověka zamrazí nebo naopak situace zahřeje. Jsem překvapen, jak dobře film vyznívá (včetně konce), přestože to není žádná selanka. ()

joxerveliky

Úžasné dílo, velice mě zasáhlo. Pastorační schopnosti a zapálení pro víru nejsou dány vysvěcením, ani ukázkově morálním životopisem, natož věkem. Film je natočen tak geniálně, že nevnucuje žádný úhel pohledu. Prostě tuto záležitost podává tak, jak se stala, nic nezakrývá, nic neomlouvá, nic neglorifikuje. Dává na výběr, může vás třeba utvrdit v konzervatismu, nebo vás otevře a zanechá spoustu otázek. ()

PTuranyi

Silný príbeh o odpúšťaní v perfektnej produkcii a s výbornými hereckými výkonmi. Drsný život v polepšovni je tvrdá škola aj pre Daniela. Ten sa pokúša nájsť pre svoj život nový zmysel a život mu prihrá drobné nedorozumenie. Daniel ho využije najlepšie ako vie hoci prostredie, v ktorom sa ocitne má svoju traumu. ()

MrKrahujec

Film je to dobrý, dokonce velmi dobrý, ale (jak jsem si téměř po celou dobu dívání v duchu říkal): Schormův "Farářův konec" je přece jenom lepší. Má totiž aspoň v náznaku ten nezbytný nadhled, takový film nemůže být samozřejmě žádná "řachanda", ale alespoň ždibec mírného úsměšku tím prosakovat musí. No a to tady tedy totálně absentovalo. Ale přesto, jak jsem už řekl, pomineme-li srovnávání se Schormem, je tento film opravdu dobrý, velmi dobrý. ()

Kozlowski8

Příběh dvacetiletého sígra, který v pasťáku projde duchovní proměnou a touží se stát knězem, což mu ale jeho trestní minulost nedovoluje. Přesto se mu tento sen - díky náhodě a souhře okolností - splní... V mnohém vykonstruovaný a nereálný, přesto hezký a zajímavý příběh o víře, odpuštění, nenávisti, svědomí, který nabízí silné scény i momenty k zamyšlení a který dokáže emočně zasáhnout i ateistu, jako jsem já. K celkovému pozitivnímu pocitu z filmu velikou měrou přispívá skvělé herecké vystoupení Bartsze Bielenie v hlavní roli. 75 %. ()

Easykill

"Bůh je všude, i tam venku." Někomu se sny splní, někomu ne, někdo jim jde naproti a jiný do toho spadne úplnou náhodou. Něco co by opravdu nikdo nečekal, se stane i Danielovi aneb jak jeden kněz, pardon delikvent, kterému nejsou cizí snad žádné hříchy, absolutně ovládne malé městečko. Za mě je Daniel přes všechny ty sračky nejlepší kněz ever. Tak po tomto opět mistrovském díle, už mi chybí jen "oda na radost". Jan Komasa je v tom co dělá opravdu génius. Tady opět funguje všechno jak má. Zajímalo by mě, kde bere tak skvělý mladý herce. Opět to celé působí přirozeně, nenuceně a realisticky. Šedá realita a syrovost jde z filmu cítit od začátku. Jediné co se dá možná vytknout je menší klišé, které dorazilo. Ale s tím se počítalo, bez něj by to nejspíš nešlo. Skvělý film, kterému nic nechybí! ()

Slepejsek

Mladík z pasťáku sice dorazí do správné vesnice, ale místo na pile se tak trochu shodou okolností ocitne na faře. Brzo zjišťuje, že vesničané se víc než cokoli jiného ještě nevzpamatovali z nedávné tragédie, při níž zemřelo sedm lidí z vesnice. Jen šesti z nich je ale přiznávána úcta a vzpomínka. Film se soustřeďuje na jeho působení v roli kněze a snahu pomoci svým ovečkám se s událostí vyrovnat. Dochází při tom nejen na otázky víry a ztráty v ní, ale i postupné odhalování souvislostí světských. (Přichází bohužel i pár otázek na příběhové mezery - proč se po "zběhovi" nikdo neshání? kde se v 20-iletém klukovi bere psychologická hloubka k normalizaci vztahů ve vesnici? tak trochu odbyté vyrovnání vdovy? jakou roli tady hraje světská moc ztělesněná starostou?) Finále, na které se příběh vrátí zpět do pasťáku, přes to všechno ale položí otázku jinou: kdo tu nabízí své tělo za Krista? ()

starydivak

Trochu artovka, trochu akčák, trochu drama, trochu cestopis, hezcí mladí lidé... Krásně a pokojně natočené, člověk se ani na chvilku neztratí v dějové lince. Mladej kluk odehrál, co se v jeho věku odehrát dá; za mě výborně! Za akční bojovou scénu by se nemusel stydět ani hollywood. A tak jediné, co mi trochu kazí požitek, je až moc odhadnutelná linka a konec filmu. ()

tata22

Poláci umí. Asi nikdo jiný by těžko něco takového natočil. Jeden hodně pochopí jejich kulturu a způsob života. Pro Čecha ne úplně pochopitelné, nicméně asi velmi reálné. První polovina filmu famózní, docela mě to uchvátilo. Postupně trochu ztrácelo dech a konec nakonec vyzněl celkem fádně. Čekal jsem od něj více. Ale i přesto si myslím, že se jedná o velmi nadstandardní film s vysokým morálním přesahem. Zejména scéna s čtením dopisů a rozhodně všechny vystoupení hlavního hrdiny v kostele rozhodně nadchly. Kamera nehrála významnou roli ale to si člověk vlastně uvědomí až do koukání. Možná to není úplně trendy ale má to něco do sebe a možná to byl záměr a o to víc film vyzněl syrově. Takových filmů aby člověk v současné české kinematografii jen těžko pohledal. Možná by se mohli kluci scénáristi a režiséři kouknout a vzít si nějaký příklad ale když už pomalu lámu hůl nad nimi... A to jsme národ, který dal filmu Vláčila, Menzela, Kachyňu, Formana... ()

surprise

Za mě určitě film Oscara dostává, neboť je to zatím nejlepší film o kněžském povolání, které muselo být ozřejměno nikoli vzorným dodržováním všech přikázání a předpisů konzistoře, ale naopak  jejich porušením. Tento paradox jde až na krev a skrze tohoto "kněze" přechází i na věřící a celou církev. Dotýká se svědomí. Kolik lidí by zůstalo v kostelích kdyby to fungovalo takhle? A kolik lidí by nově přišlo? Není bezpečnější zůstat za plotem, zdí, dveřmi svého pohodlného náboženství nebo jen pohodlí nebo ukřivděnosti?  Herecké, hudební, technické ztvárnění zázračně sedlo do kompaktního celku, kdy necelé dvě hodiny utečou ani nevíte jak. ()

Tr0nic

Film nie je zlý, ale nudil som sa. Nedopozeral som ho ani na dvakrát. BTW to si vážne nikto nepotreboval overiť identitu ani nič podobné ? ()

vinducha

Bartosz a Eliza mají teda našlápnuto . Tenhle kousek je emocionální jízda jakosviň ,Tohle se pánům Komasovi a Pacewiczovi teda povedlo na výbornou. A to dramata nejsou moje nejvyhledávanější téma. Neshledal jsem nic , co by se tady nepovedlo. Zapamatováníhodná silná záležitost. ()

dragon'88

Nerad hodnotim taketo filmy, na to su hviezdicky prilis jednorozmerne. Mam pred nim respekt, je to hnusne naturalisticke a je v tom vela dobreho, no pozerat tento film nie je entertainment, ale praca. Pokial vam to nevadi, pridajte si hviezdicku, zaokruhlujem dole. ()

28. Dny evropského filmu startují!

28. Dny evropského filmu startují!

15.06.2021

DEF proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný… (více)

LUX Film Days promítnou filmy zdarma

LUX Film Days promítnou filmy zdarma

30.04.2021

Letošní Filmové dny LUX se v ČR uskuteční v termínu 3.–12. května. Nabídnou divákům zdarma projekci filmů Chlast, Corpus Christi a Kolektiv. Vítězný snímek bude vyhlášen 9. června na základě… (více)

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště bude

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště bude

15.05.2020

15. květen 2020, Uherské Hradiště – Letní filmová škola v Uherském Hradišti proběhne. Pořadatelé festivalu se k tomuto kroku rozhodli po jednání s městem a ministerstvem kultury. Je samozřejmé, že… (více)