Krtek

El topo

The Mole

Western / Fantasy / Podobenství / Dobrodružný

Mexiko, 1970, 125 min

Flanďácko hipísácký výkřik zdatného filmaře ( z westernu jen kulisy a klišé,podle mě by to mělo stejné vyznění i kdyby se to točilo na Václaváku,-ale to by asi režírovala Chytilová)(pro mě vyjmečně projednou zvítězil obsah nad formou). Zas jeden film na který jsem čuměl s otevřenou hubou.Měl bych ji co nejdřív zklapnout,aby mi tam nevletěla nějaká ta včela ,nebo splašenej zamyšlenej krtek.-Chtěl jsem dát čtyři,ale kvůli výbornému zvuku (místy geniální podkres,-jako třeba, když se Jodorowsky chystá na souboj,pohybuje se venku ,ale ozvěny jeho kroků zní jak v katedrále)je to za pět.(i když jsem se celý film nemohl zbavit dojmu,že Jodorowsky musel hodně často chodit na pivo s Pasolinim)(24.7.2009)

• Superpero

Pro mě nesmírně nudná, megasračková bizarnost. Nemám rád tyhle symbolické filmy, kde zvrácení autoři najmou zrůdy, mrzáky a jiné kreatury, naženou je do ultralevných kulis, dají tam hodně krve a nahoty a pak dělají, že ten film má hrozný přesah a ukazuje na zkaženost světa atd. Postava El Topa má asi vypadat cool, jenže v těch jeho koženejch hadříkách vypadá jako blbec a pohybuje se nesmírně nemotorně. Neuvěřitelně mě pak nasrala část o 4 střeleckých mistrech, když všichni byli mnohem lepší, než El Topo a on je vždycky nějak trapně přechcal (já vždycky fandil těm mistrům, než homo kovbojovi). Pak ho zraděj lesbičky a banda kriplů si ho odveze někam do podzemí, kde mu odbarvěj hlavu na blond (MUAHHAHAHA Jodorowsky je buď narcis nejhrubšího zrna a nebo nemá sebeúctu jinak by se s takovouhle vizáží nemohl nechat natočit), což pro mě byl impuls začít na ten film koukat rychloposuvem. Pak se z El Topa stane jakejsi budhista a dobrák (naznačeno tím, že dělá groteskního pouličního blázna) jenže ve zkaženym městě mu pak postřílej jeho milované kriply, což neunese a všechny obyvatele postřílí, což opět neunese a upálí se, jako správnej hipík. Liliputánská kryplině mezitím porodí jeho dítě a odjede s křesťanskym knězem, který zdrsněl a začal nosit staré známé S/M fetiš kovboj hadry. Kruh se tedy uzavírá a vše začíná na novo. Mordyjé takovou sračku jsem od toho vážně nečekal. Mrdka mrdkoucí!!!(11.10.2008)

Hohoho tak toto bola chuťovka ako sa patrí...Moje prvé stretnutie s pánom magorom Jodorowskym (určite nie posledné:) Hyperdekadencia,totálna umelecká úchylárna a sloboda. Kopec násilia s riadnou dávkou buranstva ako hlavný prostriedok umelecky nevšedne a nápadito podaného "biblického príbehu". Dokopy sú tu namiešané prvky westernu, drámy, komédie, gore, erotiky, grotesky a ešte všelico možné aj nemožné k tomu. Scéna s ruskou ruletou v kostole bola nezabudnutelná, ale to sa dá povedat o celom filme.Film, ktorá vo vás vyvolá množstvo pocitov, emócií a otázok na ktoré nenájdete odpoveď.. Film pre crazy umelcov,cvokov a psychopatov-ja som sa bavil:))) 4,5/5(22.2.2006)

• AngelAngie

Také jsem, jako mnoho jiných, propadla kouzlu divných filmů a tudíž jsem musela shlédnout i tohle veledílo. A je to veledílo? Nemyslím si. On to je opravdu hodně divný film, ale pro mě divný v tom smyslu, že jsem nikdy nepovažovala a považovat nebudu za mistrovské dílo film, jenž je prázdný jak vyschlej sud a přehání to se "šokujícími scénami" které vlastně vůbec šokující nejsou. Nahý chlapeček mi lezl celou dobu na nervy ostatně jako režisér sám v hl. roli, souhlasím s komentářem uživatele Superpero, který to vystihl výborně. Ten film je nudný až za hrob a jestli je v něm nějaké poselství, prosím, ať si ho divák hledá a vrtá se v tom, pro mě tohle byla obyčejná nudná samoúčelná slátanina, která nefungovala ani podle scénáře a už vůbec ne technicky. Co postava, to otravná postava, co herecká akce, to opravdu nehecká akce.(16.8.2009)

Krtek. Co tím chtěl Jodorowsky říci? Jak jsem byl nadšený z jeho představy filmové Duny, tak teď jsem na pochybách. Tohle dílo je totiž velmi zvláštní a chápe ho do důsledků snad jen sám jeho autor. Hlavní premisa je jasná i mě. Jodorowsky se jako kovboj ženoucí se za dokonalostí dopustí hříchu a podvádí při zkouškách se čtyřmi mistry. Je zabit a znovuzrodí? se jako Bůh? v jeskyni s "postiženými" či znetvořenými. Vytkne si za úkol vykopat tunel z této jeskyně do nedalekého města, aby mohli tito lidé žít volně. Město a jeho obyvatelé představují dnešní (nebo tehdejší) bílou společnost a v postižených si můžete vybavit jakoukoliv menšinu. Lidé ve městě postižené nemají rádi a když je proto na konci postřílí poté, co se vyhrnou z jeskyně do města, Jodorowsky je ztrestá a postřílí.Dá se tedy říci, že Bůh trestá bílé lidi za jejich hříchy. Co jsem ale nepochopil, tak první půlhodinu, kde se Jodorowsky projíždí po poušti, tedy spíše scény, které zde probíhají. Po půl hodině mu najednou žena, kterou osvobodí v jedné vesnici řekne, že musí zabít čtyři mistry, aby se stal dokonalým. Nikdy předtím o tom nepadlo ani slovo ani to nebylo naznačeno. Tato scéna přišla jako blesk z čistého nebe. Podobně na tom je většina scén a po herecké ani filmové stránce film z průměru nic netáhne. A to mám tyto podivné typy filmů rád.(12.9.2014)

• - Název snímku a jméno hlavního hrdiny slouží jako metafora pro undergroundovou kinematografii šedesátých let. Tak, jako se krtci prohrabou z hlubin země na povrch, povedlo se i některým nízkorozpočtovým snímkům získat popularitu u širokého spektra diváků. (Arbiter)

• - Použity byly některé kulisy z filmu Day of the Evil Gun (1968). (Arbiter)

• - Krtek byl zprvu undergroundový snímek, kterému se až díky Johnu Lennonovi dostalo celosvětové distrubuce. Zaujal ho natolik, že přesvědčil svého blízkého přítele, aby koupil práva a postaral se o distribuci. (Arbiter)