Krtek

• angličtina

The Mole

Western / Fantasy / Podobenství / Dobrodružný

Mexiko, 1970, 125 min

"Nenávidím všechno, co je moje, protože mě to odrazuje od andělské přítomnosti." ____ Aneb pokud vás někdy zajímalo, kam až sahá historie existence seriálu 'Westworld' a kultovní knižní ságy 'Temná věž' od Štefana Krále, narazili jste na správnou adresu. Poněvadž 'El Topo' je historicky prvním spojením fantastiky, psychedeliky a westernu, jehož primární devizou je především jistá existenciální/religiózní alegorie - což jsou prapůvodní aspekty, které poskytly fundamentální bázi nadcházejícím žánrovým projektům. Jde zde citelně znát, že si zde psychomág a génius Jodorowsky budoval svůj signifikantní rukopis - sice ony surrealistické hyperboly nejsou tak provokativní a rafinované, a snímek v podstatě nemá jakýkoliv příběh a pevně danou narativní strukturu - jde spíš o spirituální polemiku o presumpci neviny. Ale přes všecka jízlivá negativa, kterých je absolutní minimum, jde o velice pozoruhodné dílko, které progresivně etablovalo undergroundovou kinematografii na výsluní. Chcel bych pouze vědět, jestli tuhle experimentální dogmu viděl Sergio Leone, a znát jeho typicky radikální reakci.... VERDIKT: 8,2 avantgardních kovbojů z 10 [#LSDJEKÁMOŠNEŽRÁDLO](6.8.2020)

U El Topa musím víc než kdy jindy uplatnit metodu hodnocení podle pocitů a dojmů, které ve mně vyvolal. Jinak se obávám, že bych byl zahnán do slepé uličky, stejně jako sám hrdina v podání Jodorowského. Ač jsem se urputně snažil pochopit ten film jako celek, obávám se, že je to zhola nemožné (i když osvětě se rozhodně nebráním). Takže přesto, že se odvažuju tvrdit, že interpretací jsem v jednotlivých scénách objevil někdy i několik (ovšem zhruba jen do půlky), ty nemají na výsledek pražádný význam. A proto se slabošsky odvolám na formulku, že v surrealismu netřeba za každou cenu hledat význam, a že film si může člověk užít, aniž by ho plně pochopil. Nicméně, chtělo by to vidět minimálně ještě jednou. Otázka je, jestli i já chci.(13.3.2011)

K filmu El Topo se hodí taková přirovnání jako například ohňostroj divnosti. Tento film udivuje každým dalším záběrem víc a víc. Přitom se to daří nenuceně a přirozeně, jako by zcestnost byla něco naprosto přirozenéhho. Tento film by se určitě líbil Dálímu. Surealistický a absurdní western, to přibližně vyplňuje nálň tohoto díla. Velmi jsem se bavil masivním přívalem neuvěřitelných nápadů. Ty všechny podivnosti jsou nasnímány nádhernou kamerou a doplňěny líbivou hudbou. Je to velmi silný zážitek.(10.12.2006)

Keďže ide o moje prvé stretnutie s Jodorowskeho tvorbou (dokument o Dune nerátam), tak som namiesto identifikácie jeho charakteristických prvkov videl v Krtkovi časť Buňuela, časť Peckinpaha, časť Pasoliniho, prípadne Felliniho a našli by sa aj ďalší. Mimochodom ide asi o western s najväčším počtom mŕtvol, aký som kedy osobne videl a bohvie, na koľkom mieste sa v skutočnosti v takomto imaginatívnom rebríčku nachádza. Pokiaľ rozoznávate klasický western, revizionistický a a ten špagetti, tak tu máte zase originál nachos western. K nachos sa ale podávajú namiesto čili omáčky poriadne dávky krvi.(14.8.2019)

• bouncer

Bohužel mě tyhle Jodorowského surrealistické podobenství neoslovily tak, jak by asi bylo záhodno. Možná to je tematikou (western ani náboženství nepatří k mým vyhledávaným oblastem), kterou jsem úplně nechápal. Možná to je jen mnou... pro fanoušky divných filmů povinnost, pro ostatní velké upozornění,(6.6.2012)

• - Použity byly některé kulisy z filmu Day of the Evil Gun (1968). (Arbiter)

• - John Lennon a Yoko Ono boli filmom natoľko nadšení, že poskytli Jodorowskému jeden milión amerických dolárov na realizáciu jeho ďalšieho projektu. (ancientone)

• - Název snímku a jméno hlavního hrdiny slouží jako metafora pro undergroundovou kinematografii šedesátých let. Tak, jako se krtci prohrabou z hlubin země na povrch, povedlo se i některým nízkorozpočtovým snímkům získat popularitu u širokého spektra diváků. (Arbiter)