Bílý bílý den

• Island Hvítur, hvítur dagur (více)

V odlehlém islandském městečku se bývalý policista vyrovnává s tragickým úmrtím své ženy. Smíření komplikuje zpráva, že jeho milovaná vedla ještě jiný, tajný život. Obrysy její minulosti vystupují z bílé mlhy jako okolní krajina. Byla mu nevěrná? Ingimundur nemůže jít dál, dokud nezjistí pravdu. Jeho zármutek se s rostoucím napětím mění v posedlost, která ohrozí jeho i jeho blízké. Druhý celovečerní snímek Hlynura Pálmasona (Winter Brothers) byl uveden na MFF v Cannes 2019 v sekci Critics' Week a z festivalu si odvezl ocenění pro výjimečný herecký výkon Ingvara Sigurdssona v hlavní roli. (Aerofilms)

ostravak30

Vždycky je složité se vyrovnat se smrtí blízkého. Tím víc, když se pozůstalý dozví něco, co už vědět neměl. Islandské filmy mě baví a nezastírám, že je v první řadě kvůli jedinečné a absolutně nenapodobitelné atmosféře a klimatu. Island zkrátka má svůj půvab a tak skoro každý dostupný snímek hltám. Navíc mám pocit, že tamní kinematografie je právě objevována světem. U tohoto filmu jsem místy nepochopil chování některých postav a to nejen při vzájemné konverzaci a způsobu myšlení, ale třeba i v různorodých situacích. Tím na mě snímek působil trochu nevěrohodně a vlastně dlouho trvalo, než se vůbec někam posunul, přičemž i závěr byl rozpačitý. ()

papuchalk

Na tenhle film jsem chtěl jít už v Karlových Varech 2019, ale nedostal jsem se tam a od té doby čekám, kdy se to konečně dostane mezi lidi. Severský filmy mám rád, a troufnu si tvrdit, že dokážu cíleně vychutnat jejich pomalejší, ale o to účinnější tempo. Na islandu jsem byl nedávno a od té doby je to srdcová záležitost, ke které se budu vždy rád vracet, a kdokoliv dá island do svého námětu, má u mě téměř vyhráno. Bohužel v tomto filmu se všechno povedlo tak napůl, přes všechny předpoklady. První polovina nabízí sice relativně hodně islandu, ale strašně málo filmu. Spousta lidí to po hodině vypne. V druhé polovině se konečně začne něco dít, a dá se říct, že odmění trpělivé diváky. Téma nevěry je zde celkem netradičně, ale velice uvěřitelně rozebrané. Celkové hodnocení něco mezi 3 a 4 hvězdami. Celý film trpí asi nejvíc tím, že celá řada záběrů není pro děj, ani pro postavy, ani pro budování atmosféry filmu nijak důležitá. Nikam se to neposouvá, což začne za chvíli celkem nudit. ()

blondboss

Seversky atmosferická dráma ako vyšitá. Ponuré prostredie, výborne rozpracovaná psychológia postáv a realistické poňatie príbehu. Čo mi ale dosť na tomto snímku vadilo, boli práve trošku odfláknuté dialógy a konanie jednotlivých postáv a až priveľmi umelecky zrežírované niektoré scény, ktoré ma trošku vyviedli z koncentrácie a zaujatosti. Inak ale celkom slušný filmový zážitok, aký vedia poskytnúť asi len Škandinávci. 60 % ()

mkee

Komorný, severanský, naturalisticko-realistický film plynúci veľmi pomaly, ako ostatne aj čas v krajine ohňa a ľadu, ktorý má dve veľmi silné a originálne scény, (minimálne) pre ktoré sa film určite oplatí vidieť. ()

JohnTheOne

Takovej typicky festivalovej, pomalej, severskej film. Pět minut koukáte na záběry domu, pak se dlouho nic neděje, pak na chvíli usnete, o nic nepřijdete a závěr je docela zábavný a akční. Scéna s ranním návratem na policejní stanici je úplně top. [kviff 2019] ()

Gregor_Samsa

Tak nějak jsem v tom chtěl mít pokračování Mýrinu; koneckonců, atmosféra příbuzenské znaky naznačovala: nízká mlha, déšť, mokro. Padesát záběrů na stejný dům, pokaždé jiných. Obstarožní 4WD. Úzké silnice. Dřevěné domky. Promáčená fotbalová hřiště. Takže v půlce, kdy to vypadalo, že půjdeme do detektivky, jsem si říkal – super! Jenže ne… zůstali jsme někde v Dánsku, rodinné věci, vztahy, tajemství. Opravdové, až vlastně banální, přízemní. Nefilmové, obyčejné. Tohle se děje furt, přeci, říkal jsem si, proč to tak brát? Jenže možná při ohlédnutí zpět to člověk vidí všechno jinak… zajímavý film. Krásné smyčce. O důvod navíc jet na Island mimo sezónu… [70%; 2019-07-21 Kino Světozor] ()

Dawe2

Neskutečně utahaná nuda, 109minut trvající, dějově u bodu mrazu.1* za herecké výkony, dětská role zahraná výborně. Zbytek nestojí za řeč. ()

PTuranyi

Tento film je hlboký a depresívny ako islandské fjordy. Film o smútku a vyrovnávaní sa so stratou milovanej osoby. Ingimundur sa po smrti svojej ženy, o ktorej sa dozvedáme len z náznakov, postupne zviecha z otrasu a všetku energiu venuje oprave domu na samote. Z čriepkov spomienok a náznakov postupne nadobúda podozrenie, že ho jeho žena podvádzala. To sa nakoniec stáva ventilom jeho frustrácie. Celok je však zabalený do povery o dňoch keď je nebo aj zem zahalená bielou hmlou, môžete hovoriť s mŕtvymi. Viac ako s dialógmi sa tu pracuje s obrazmi, ale žiaľ produkcia tak trochu pozabudla na hudbu, takže okrem dialógov tu vládne väčšinou ticho. Nejaká snaha o dramatizáciu tu je, ale herci to sami neutiahnu hoci ich výkony sú dobré. Výsledkom pre niekoho môže byť nuda s umeleckými ambíciami. 65% ()

Jevablo

Na karlovarský festival jako dělané. Ale nutno dodat, že na scénáři bylo možné ještě zapracovat, některé scény vystřihnout, jinde něco víc dovysvětlit...Děj popsaný v obsahu - no, kdybych si to nepřečetl, úplně jasné by mi to nebylo:-) Ale reálie Islandu, mlácení treskou o stůl a podobné detaily hodnocení spolehlivě na třech hvězdičkách udrží. ()

aribari

See all without looking Do all without doing * George Harrison Inner Light (pozor spoilery) Boží Majestát a řád přírody v kontrastu s lidskou porušeností, hříšností a nepřirozeností. Biblický příběh o prvotním hříchu. Úvodní (pro někoho možná nudné) statické záběry nádherné proměňující se krajiny začne rušit lidské jednání. Pokud by film zůstal u těchto prvotních záběrů, vyzněl by pozitivně. Jenže pokračuje dál. Temné tunely, morbidní historky vyprávěné dítěti, šílená tv show, záchvaty zuřivosti. Lidé, pokud nejednají, jsou snesitelní. Nehybný začátek je v kontrastu s urputnou touhou po pomstě a vulgárním koncem podtrženým a znásobeným odpudivým lynchovským anglosaským cajdákem. Ani znamení shůry (padající balvan) člověka nezastaví. Porušený vede nevinné dítě do tmy. Vyvede ho na světlo? A když konečně přichází bílý den a živý může mluvit s mrtvou, přináší to vysvobození a úlevu? Ta, pro kterou všichni truchlí a málem se pobijí, je vulgární, nehezká ženská, Eva, která zničila ráj. Za první část filmu pět hvězdiček, za druhou jednu, celkem 3. ()

Tranda

Příběh 5/10, Akce 2/10, Násilí 4/10, Zábavnost 3/10; Hudba 8/10, Vizuál 7/10, Atmosféra 7/10, Napětí 5/10, Casting 6/10; Drama: 7/10; Emoce 5/10. 5/10 ()

Bohaatstvo

Mám rád dlouhé filmové záběry, ale co je moc, to je moc. :-) Člověk ovšem alespoň pozná jinou kulturu a nahlédne trochu pod povrch islandské mentality. Takže nakonec dobrý. ()

iwules

pane bože proc? 😀 takový ten film, kdy po skončení přemýšlíte, co ste poslední hodinu a půl dělali a jak se vlastně jmenujete. asi nemám tolik uměleckou duši jako ostatní, ale tohle fakt ne. ()

39. ročník festivalu FAMUFEST se blíží!

39. ročník festivalu FAMUFEST se blíží!

15.04.2023

Letošní bohatý program FAMUFESTu nabídne mimo projekce více než stovky filmů i zajímavé doprovodné akce. Na programu jsou divadelní představení, diskuze, výstavy, ale také koncerty. Pozvánku na… (více)