Kanáři

Masky:

Margo Stefan

Kostýmy:

Dana Paparuz

Kanáři jsou opravdu zvláštní žánrovou směsicí - v tom pozitivním, ale i negativním slova smyslu. Námět s pískanou řečí je vskutku nevídaný, a i když nejde zrovna o hygienický způsob dorozumívání, tak i přesto má svoje kouzlo. Příběhově mi film přišel z počátku poněkud unylý a nekonzistentní, což se naštěstí změnilo v druhé polovině, kdy vlastně člověk nevěděl, kdo je s kým a kdo proti komu - v tomto směru si cením nepředvídatelnosti vývoje postav, byť už to chvílemi působilo možná až moc zmateně. Úplně nechápu zařazení filmu do komediálního žánru, protože film neobsahoval žádné vyloženě humorné momenty. Jak už jsem říkal - hodně zvláštní film!(11.6.2020)

Polícia, mafia, všetko jedno. Každý vedel o každom, ale všetci sa tvárili akoby nič a niekedy sa chovali fakt nelogicky. Miestami to strácalo dych a aj moju pozornosť, ale vzápätí prišla výborná scéna. A mám pocit, že ten hvízdavý jazyk Cristi vo svojej profesii nakoniec ani nevyužil, to skôr v súkromnom živote.(16.10.2019)

Papierovo silná vec (jednak skvelý režisér + dvorný herec rumunskej novej vlny) skončila výrazne pod očakávaniami. Civilné latky s realistickým spracovaním a komediálnym nádychom (12:08 Na východ od Bukurešti, Policajný, adj.) vystriedal nesúrodý žánrový mix, ktorý je tu ľahko bizarne variovaný a štylizovaný (občasný kukuč po noirovej kamere). Len to akosi nefungovalo k mojej spokojnosti. Popkultúrny soundtrack je navyše opočúvaný a vážna hudba pôsobí zasa ako póza. V jednotlivostiach občas silné a zaujímavé, ako celok rozpačité.(3.10.2019)

Rumunskou kinematografií jsem byla dosud nepolíbená a z tohohle kousku mám dost smíšené pocity. Zaujalo mě využití skutečně existujícího hvízdavého jazyka (o čemž jsem neměla ani ponětí), smyslnou Catrinel Marlon bych okamžitě obsadila do role nové bondgirl a uchvátila mě závěrečná sekvence v singapurských zahradách (po vizuální i hudební stránce). Vadil mi ale těžce necharismatický hlavní hrdina a zvláštní způsob vyprávění znemožňující divákovi se snadno orientovat.(23.12.2019)

Můj skvělý vtip o tom, že je to jak kdyby rumunská nová vlna byla přesunuta do žánrového prostředí splasknul potom, co jsem zjistil, že to natočil Porumboiu, takže tedy skutečně rumunská nová vlna byla přesunuta do žánrového prostředí. Ona ta strašlivá neokázalost a apatičnost je v něčem inspirativní a vlastně docela vtipná, ale často mi prostě lezla na nervy. Přičemž nejvýraznější je to v "humorných" scénách, které fungují na bázi "Tady máš vtip. No tady leží na zemi. Ještě chvíli ležet bude. Musíš si ho ale zvednout, aby ses zasmál. No tak co bude? Nechceš? Mně je to jedno." Protagonista v lecčem připomíná hlavního hrdinu ze Sorrentinových Následků lásky.(13.8.2020)

• - La Gomera je druhým najmenším ostrovom zo súostrovia Kanárske ostrovy. Rovnomenný rumunský film nemá nič spoločné s talianskym mafiánskym syndikátom Gomorra, ako by sa mohlo zdať z podobne znejúcich názvov. (MontyBrogan)

• - Jazyk pískania "El Silbo" existuje a je používaný v jeho rodisku, na ostrove La Gomera. Režisér sa o ňom dopočul najprv z televízneho programu, a tak ho zaujal, že si kvôli jeho naštudovaniu nechal prekladať knihy zo španielčiny. (MontyBrogan)

• - Režisér komentoval svoj film aj takto: "Pomocou El Silba môžete kódovať hovorený jazyk. Aj film je svojím spôsobom typom jazyka, ktorý je schopný kódovať realitu. Mal som nápad preskúmať vo svojom filme túto otázku hraním sa s rôznymi žánrami." (MontyBrogan)