Portrét dívky v plamenech

• Francie Portrait de la jeune fille en feu (více)

Bretaň, Francie, rok 1760. Talentovaná malířka Marianne dostane zadání odjet do panského domu na izolovaném ostrově a namalovat tam svatební portrét Héloise – mladé dívky z bohaté rodiny, která na přání své matky právě opustila klášter, aby se provdala do Milána. Héloise domluvenému manželství vzdoruje tím, že se odmítá nechat portrétovat, Marianne proto hraje roli najaté společnice a maluje svůj objekt po večerech zpaměti. Mezi oběma dívkami postupně roste vzájemná přitažlivost umocněná blížícím se koncem svobody. (Artcam Films)

Borea

Přeceňovaný film plný okatého symbolického pomrkávání (Orfeus a Euridika) a trendy ženských témat. Láska jako projekce pohledu, ze kterého nemůžeme vystoupit ani se ho zbavit. Zajímavá látka, ale zpracovaná nezrale a zabalená do midkultového obalu, který šustí programem oblastního divadla. Asi jsem měla větší očekávání... ()

lineker

18-té století a citové vzplanutí dvou žen na předem danou dobu o kterém obě věděli, že nenajde delšího naplnění. Natočeno s velkým umem a empatii. Závěrečné finále v podobě Verdiho a Adéle Haenel vám vynahradí veškeré emoční náboje, kterymi se během celého filmu jakoby šetřilo. ()

stuj

Chvílemi jsem uvažoval i o pěti hvězdičkách. Vztahová záležitost. Obě hlavní představitelky mají své charisma, takže se jejich hraní, které je pěkně umírněné, hezky pozoruje. Nejedná se o žádné přehrávání a tlačení na pilu. Své emoce nám jen lehce naznačují svými pohledy. Vše působí přirozeně a uvěřitelně. ()

Abcbc

Spousta lidí si tu stěžuje na to, že film byl "neýrazný", "nudyný" nebo "málo akční". Jistě se nejedná o klasický film pro klasického diváka ve stylu "co vteřina, to jiný záběr, co minuta, to zvrat". Snímek je více lyricky laděný (myslím, že úmyslně), mou pozornost si udržel možná právě díky faktu, že nepřekládal pouze dějem nabytý snímek s prvoplánovou akcí, ale že působil emocionálněji. Vyzdvihuji výkony hereček - prostě excelentní, i takzvaná chemie mezi hlavními představitelkami působila perfektně. Atmosféru snímku potrhovalo nasvícení, ozvučení, dialogy... Nejlépe tento režisérčin počin vystihuje zde v komentářích uživatel Slarque: "Dává smysl, co ukáže, i co neukáže, jak málo používá hudbu, i kde ji použije, o přirozeném světle svíček či krbu ani nemluvě". Prostě perfektní práce celého týmu, který se na práci podílel. Za sebe můžu s čistým svědomím říci, že je to jeden z nejlepších filmů posledních několika let, co jsem viděla. A jakožto člověk spřízněný s výtvarnem jsem taktéž velice ocenila zachycení průběhu tvorby portrétu. Pět hvězd. A nestydim se. ()

Tom10000

Velice pěkný film, jenž byl kvalitně natočen jak obrazově, tak i scénáristicky. Příběh je o malířce Marianne, která vzpomíná na svoji minulost. Jednou byla najata, aby namalovala na panském domě svatební portrét Héloise - dívky, která se má provdat do Milána, a kvůli tomu opustila na přání matky klášter. Jelikož manželství vzdoruje, nechce se nechat namalovat. Právě Marianne má splnit tento těžký úkol. Aby neupoutala její pozornost, Marianne maluje nenápadně a pouze z občasných pohledů na ni, když se prochází po pobřeží Francie. Postupem času, když už má obraz namalovaný, začne něco více cítit k Héloise. I ona si uvědomuje, že chce mít blíže k Marianne, a její uzavřený přístup se začne měnit. Když jí ukáže Marianne svůj obraz, odmítne ho. Rozhodne se jí dobrovolně pózovat na novém obrazu. Když paní domu odejde a ony zůstanou jen se služebnicí, společně si všechny tři užívají svobodu. Vztah mezi Marianne a Héloise začne být i intimní a obraz je hotov. Rovněž si na sebe před koncem jejich "svobody" namalují své vlastní malé podobizny, pro sebe si Marianne namaluje zmenšeninu portrétu Héloise a jí namaluje sebe jako nahou u ležérní poloze. Než však může jejich vztah vykvést i více a ony si mohou užít i více, přijíždí paní domu a spolu s ní i jeden pán, který odnese obraz. Marianne je nucena odejít. Bylo to naposledy, kdy ji viděla naživo. Ještě jjednou ji spatřila až později, ale to na portrétu, kde se nechala namalovat se svoji dcerkou. Héloise však neviděla Marianne naposledy. Spatřila ji v divadle na představení opery (...). Zbytek příběhu nechává film domyslet právě nás, sledující. Scénář tohoto filmu byl sepsán skutečně na míru právě těm, kteří mají rádi historii, lásku mezi dívkami, procítěnost a trochu erotiky. A doplňující část o obrazu a malířství byla rovněž velice pěkná. Obě dvě herečky mi byly velice sympatické, i když představitelka Héloise Adèle Haenel byla hezčí. Rozhodně doporučuji a dávám (vzhledem k originalitě filmu) 95 - 100 procent. ()

opatstviolov

Portrét dívky v plamenech mě zvláštně pohltil svoji hypnotickou atmosférou a pomalým příběhem. Většinou tyto filmy moc nemusím, ale tenhle mě dostal. 10/10 ()

Geometria

vizuálně úchvatný film mě nejvíc bavil v jednoduchých scénách po odjezdu matky. přirozené spojenectví dívek a opuštění (sociální hierarchií definovaných) rolí, která matčin návrat ihned znovu nastolí, hřály u srdce. *** feministickou podlinii krásně ilustruje proměňující se portrét, zprvu zcela odpovídající konvenční společenské objednávce a postupně stále věrnější předloze. *** NEJ: postupné odkrývání nevěsty a zatvrzelý půvab (půvabná zatvrzelost?) Adele Haenel. ()

StaryMech

Ženostředná hříčka klasicistně-postmoderní ražby, vyvedená v sebevědomě krasodušských obrazech (k barvám malířů z dob, kdy se příběh odehrává, bohužel přibyl dnes módní tyrkys). Z prvního tuctu uživatelů hlasuji pro JitkuCardovou. ()

Sejkorka

Bretaň, Francie, rok 1760. Talentovaná malířka Marianne dostane zadání odjet do panského domu na izolovaném ostrově a namalovat tam svatební portrét Héloise – mladé dívky z bohaté rodiny, která na přání své matky právě opustila klášter, aby se provdala do Milána Zajímavý snímek o krátkém vztahu dvou žen, které nemohly zůstat spolu, a to ze spousty důvodů - nejen kvůli společenskému postavení. Pomalu plynoucí příběh, až na vyjímky bez zbytečných slov. Velmi zajímavé je sledovat, jak vznikají obrázky či obrazy, které kreslí Marianne. Obě holky jsou pohledné, je na co koukat. Adèle HaenelNoémie Merlant , další objekty ke studování filmografií. V roli matky Heloise Valeria Golino . Tu známe především ze Žhavých výstřelů. ()

kahakliha

Vizuálne dokonalý film, každý obraz jedno umelecké dielo. Pôsobivá dráma intímneho snímania. Škoda, že to neskončilo scénou s obrazom v galérií, posledná scéna z filharmónie mi skazila finálny dojem, len z toh dôvodu uberám jednu *. Inak fakt krásny a citlivý film, ocenujem, že sa tvorcovia nevyžívali v žiadnych úchylačinách. ()

PF 2020

PF 2020