Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. To jsou hrdinové pohádky Největší dar. A kromě nich také svérázní obyvatelé malé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé do života bohům? Zvítězí Morena, bohyně zimy, která na zemi přinese věčný led a mráz, nebo ji přemohou bohyně jara, léta a podzimu? Dozví se nejvyšší bůh Svarožic o Morenině řádění včas a vrátí koloběh čtyř ročních období do rovnováhy? To všechno jsou otázky, na které vám přinese odpověď pohádka Největší dar. Jedno vám ale prozradíme už teď! Ostatním bohům se nakonec podaří Morenu zastavit. Budou k tomu však potřebovat něco daleko silnějšího než svá kouzla. Pomůže jim jedna prostá valašská dívka, která má ten největší dar, na nějž ani Moreniny čáry nestačí! (Bontonfilm)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (40)

BrMikes 

všechny recenze uživatele

Slovy klasika: Nápad jistě dobrý, výsledky nebyly dobré. Scénář opravdu pracuje se zajímavým námětem pohádky postavené na slovanské mytologii ale nedává moc smysl a dialogy šustí papírem tak moc, že radši postavy zbytečně často křičí a herecké výkony tomu taky moc nepomáhají. V případě dětských herců a hlavně víl jsou celkem otravné, jinde pak pouze zvláštní (Vančura, Slavíková) a někteří herci jsou tady třeba úplně zbytečně (Zedníček, Čtvrtníček), stejně jako koza nebo lektvar lásky. Nahoru to pak tahá především klan Polívkových, hlavně Chantal a Anička, zatímco Bolek taky nepodává nejlepší výkon své kariéry a pak další mužští bohové, hlavně Nový a jeho sympatický Radegast. Jedná se tak o jednu z mála postav, ke které jsem si vybudoval nějaké sympatie. U ostatních moc nefungují motivace, stejně jako v tomhle světě nefunguje logika. Například víc než vševědoucí bůh ví i babka kořenářka, mocnější než bohové jsou i děti a Smrťák se může jen tak válet v knihách a nikomu to nevadí. Obecně mi Smrťákova postava, jako čtenáři Pratchettovy Zeměplochy, dost nevyhovovala.  Ani po filmařské stránce se pak nejedná o bůhví jaký skvost. Kamera se sice sem tam o nějaké umění snaží ale moc to nefunguje. Jediná scéna, která byla nějak kinematograficky zajímavá, je příchod zimy, který vypadá jako by vypadl z nějakého mnohem lepšího filmu. Poměrně solidně pak dopadly i kostýmy a bezesporu nejlepší složkou celého filmu je hudba. Díky ní si opravdu uvědomíte, o co jsme přišli s odchodem Davida Stypky. I když texty písní se drží spíše na úrovni scénáře než hudby.  Suma sumárum nechápu jak bohové mohli dopustit něco takového na svůj účet. ()

Helo 

všechny recenze uživatele

Tak hezky to znělo na tom papíře (konečně něco o slovanských bozích!), až jsem na to šel do kina málem dobrovolně (nakonec jsem musel tak jako tak). Žel bohům tady ale místo Moreny převzala vládu scénáristická impotence spoléhající na neskutečně infantilní humor, kde se každej furt směje naprostým ptákovinám, až to často připomíná totální cringefest, nebo spřádá ďábelský s afektovaným přehráváním. Což je primárně případ hlavní kladný postavy a hlavní záporný postavy, který mi skoro od začátku tímhle lezly na nervy. A celková scénáristická neschopnost je vidět prakticky na všech postavách, kterých je spousta, ale jejich dějový linky téměř  nefungujou, protože na žádnou z nich není kladenej dostatečnej důraz a většina toho, co se stane, působí jako vycucaný z Morenina prsu. To sice platí i postavě Vesny, ale přesto je to díky ní celý aspoň trochu koukatelný, což přisuzuju Sabině Rojkový, která je sakra sympatická a bohyni ztvárnila... inu, božsky a bez afektovaných výlevů a její scény přináší aspoň trochu toho pohádkovýho tepla, tak jak se na bohyni jara sluší a patří. Černobog to ale vem, protože i její "chemie" s lidským protikladem, která měla bejt povinnou romantickou vsuvkou, je tady naprosto odfláklá a omezuje se na pár nic neříkajících interakcí. Přesto za ní jedna hvězda, druhá za relativně slušnou hudbu a některý obrazový krásy. ()

Reklama

playboxguest 

všechny recenze uživatele

Jestli na filmu něco oceňuji, tak asi určitě neplánované umocnění zážitku, kdy Morena vcelku úspěšně s děním na plátně pronikla i do kinosálu, aniž bychom museli navštívit 4dx projekci. Jinak jsme na film zavítali spíše náhodou ve stylu, jdeme na to, co dávají nejdříve a v dilematu, jestli na Mamánka, Největší dar, nebo animák, zvítězilo obsazení (Polívkovic). Bohužel, to je asi na filmu to jediné pozitivum, jinak je pohádka cítit hodně amatérštinou, příběh nezaujme (pokud nebudu brát v potaz, že se tu na pohádku dost popíjí) a v televizi na Vánoce může vyplnit maximálně dopolední díru, kdy vysílání slouží spíš jako podklad k vaření. Letos určitě nejslabší film, na jakém jsem v kině byla. ()

kajas 

všechny recenze uživatele

Méně známé režisérky měly s uvedením svého projektu do kin velké problémy kvůli koronavirové pandemii a s ní souvisejícím nedostatkem financí. I díky kampani na Hithitu se jim nakonec povedlo pohádku dokončit a za výsledek se rozhodně nemusí stydět. Pohádka zaujme už svým prostředím a postavami, neobjevují se zde totiž princezny a knížata, ale staří slovanští bohové a obyvatelé jedné valašské vesnice. Ne nadarmo plakáty a materiály k snímku zobrazují právě skupinku pohanských bohů symbolizujících roční období (zejména Sabinu Rojkovou jako Vesnu, Annu Polívkovou jako Oseň, Zuzanu Slavíkovou v roli zlé "zimní" Moreny a Bolka Polívku jako praotce bohů Svarožice). Hlavní hrdinové z řad obyčejných lidí zde nemají zdaleka takový prostor a navíc je hrají nevýrazní herci. Moje hlavní výtka míří hlavně ke slabšímu scénáři a k nepovedenému zúčtování se záporačkou. Na jedno zhlédnutí můžu ale pohádku doporučit. ()

oveckaoa 

všechny recenze uživatele

Pozitiva jsou to, že je to pohádka se slovanskými motivy   , herečka Vesny a herečka Jaroslavy  a songy negativa vše ostatní. Střídají se 4 roční období  zimě (Moreně) se to nelíbí a navíc ji štve léto (Vesna) tak ukradne jedné holce co dala Vesna naušnice , aby neumřela ty naušnice a získá žezlo s tím , že bude mít neomezenou zimu a to je zhruba celý film.   Skoro vše se na to odehrává buď kdesi u stromu případně někdo občas chodí lesem nebo v vesnici kde je zhruba 15 domečků případně v jakési jeskyni  .  Herci kromě těch dvou nemají čím zaujmout jediný na , kterého si možná ještě vzpomenu po konci je zrzavý Ron Weasley a holka co neumí říkat r (ne kvůli tomu, že by byla něčím úžasná , ale kvůli tomu, že jak začne mluvit hovno jí rozumíte). Film nemá ani děj jelikož se vše vyřeší ze dne na den samo tak, že v podstatě celý předchozí děj byl k ničemu jelikož si ti lidé pomohly sami bohové jsou zde k ničemu (k čemu byl ten hlavní všichni jsou z něj posraní ,, ale proč, když nic nedokázal jen si je zavolal). Vesna se zde zamiluje chce zbavit božství hlavní bůh řekne ne ona začne k divákům mluvit ať nejsou smutní, že to zvládne střih máme svatbu a konec 60 procent ()

Galerie (131)

Zajímavosti (6)

  • Film odstartoval 60. ročník Zlín Film Festivalu. (SONY_)

Reklama

Reklama