Země nomádů

• USA Nomadland (více)

Poté, co v malém městě na nevadském venkově dojde k ekonomickému kolapsu, se Fern (Frances McDormand) rozhodne sbalit si věci a ve své dodávce se vydat na cesty a prozkoumat život za hranicemi klasických společenských zvyklostí jako novodobý nomád. Ve třetím celovečerním snímku režisérky Chloé Zhao Země nomádů se objevují skuteční nomádi Linda May, Swankie a Bob Wells, kteří Fern seznamují s tímto novým světem a dělají jí společnost při jejích cestách po nekonečném americkém západě. (Falcon)

holistix

Byť je pro mě určitý patos, který tu generuje především hudba, a vůbec celá tahle sentimentální rovina bytostně nepřijatelná, Frances McDormand a americká krajina stojí za vidění. ()

Kulda24

Film vyjadřující jednu z nejkrásnějších hodnot a tou je svoboda. Krásně podáno skrze vynikající Frances McDormand a spoustu dalších vedlejších postav, které vyzvedává především scénář. Ten je velice dobře napsaný a hodně dialogů mezi nomády má v sobě nějakou existenční otázku, či myšlenku. To mě dokázalo velice snadno vtáhnout do děje a u záběrů se soundtrackem jsem si vzpomněl na svoje cestovatelské zážitky a pocity svobody, které u toho prožívám. Díky tomu jsem cítil nemálo slzy vyvolávajících okamžiků. Tento film má opravdovou duši a ve mě se díky tématu zaryl hluboko, hluboko do srdce. 85% ()

SidneyP

Na tuto dobu až přespříliš depresivní film. Fakt bych takto nechtěl skončit, a to normálně nomádství a cestování obdivuji. Upřímně ani nevím, co se film snažil říct. 50%. ()

CaptainCzech

Film se s váma nemazlí, jste vhozeni rovnou do vody aniž by jste uměli plavat a unáší vás na vlnách emocí, vnímavosti a soucitu. Pokud je tento snímek v něčem opravdu silný, tak jsou to dialogy o vnímání života a jeho účelu. Frances McDormand je opět na herecké špičce. Bohužel film je pro mě těžce skousnutelný skrz jeho střih, kdy působí až jako videoklip. Toto životní drama je natočeno originálním způsobem, který není tak obvyklí což cením, bohužel mě to moc nesedlo, což film opět o něco sráží. Tato osamocená jízda životem Fren, rozhodně dokáže zasáhnout vaše emoce i skrz dobře zvolenou hudbu. Za mě silné 3* ()

RPupkin

Snímek ze života lidí na okraji společnosti, pro něž je to ale často vlastní volba, nikoliv nevyhnutelná situace. Ani dokument, ani hraný film. Prázdné, ukrutně nudně podané. Plynoucí odnikud nikam a postrádající atmosféru. McDormand vůbec nehraje, patrně aby lépe zapadla a nekazila partu. Má neustále takový výraz, jako by ji někdo nutil každý večer zhlédnout, co právě natočila: mimo jiné sebe samu defekující třikrát jinak. Ano, i tyto laskominky nám Chloé Zhao servíruje! Rozprávky nezúčastněné McDormand s opravdovými nomády o životě za námi a smrti před námi jsou jediným světlým bodem, jde však o pouhé záblesky. Ani té americké přírody nám snímek moc nenabídne. Prostě rádoby film o zemi, kde se Akademie filmového umění a věd patrně již zcela pomátla. Celkově vzato: za mě palec dolů, 20 %, nikdy více. [viděno v květnu 2021 | komentář #29] ()

agassi68

Dráma ľudí, ktorí sa rozhodli ujsť pred ťažobou života v staršom veku do komunity vodičov dodávok a striedajú príležitostné džoby. V podstate tam nemáte veľmi čo hrať a Frances doslova uplietla z hovna bič.. ()

BOURQUE

„Zem nomádov“ je spíš zaujímavým príbehom, ako zaujímavým filmom, a vďaka jeho tempu pravdepodobne neosloví každého. Pred Chloém Zhaom predovšetkým dávam klobúk dolu preto, že sa snažila autenticky zobraziť život (amerických) nomádov (je nutný pochopiť rozdiel medzi tým, keď niekto nemá domov a „rozhodne sa nemať fixný domov“), ale možno niekedy až príliš jednoducho. Citom miešané obrazy daného prostredia (zapadajúce slnko, hory, ...), hudby (predovšetkým piano) a (ne)hereckých výkonov dominantne autentických postáv (niektorí herci sú ozajstní nomádi – za info vďaka užívateľovi Tonei) v divákovi mnohokrát budia nielen otázky ale aj občasný pocit, že minimálne aspoň niektoré dni by chceli vymeniť s hlavnou postavou (Fern), aj keď sa to na prvý pohľad znie „nelogicky“. Ona totiž „slobodne“ žije taký život, ktorý jej (minimálne z určitého pohľadu) vyhovuje. Musí sa však položiť otázka – je skutočne šťastná a nič (ďalšieho) už nepotrebuje? Na túto otázku sa nesnaží dať odpoveď pani režisérka, túto „zodpovednosť“ nechá na diváka. Zo strany hereckých výkonov je to „one woman show“ Frances McDormand. Vďaka veľmi autentickej a skromnej hre získala už tretieho Oscara – obrovská gratulácia a rešpekt! Moja štvrtá hviezda patrí jej. Bez nej by to bol len „jednoduchý a menej kompaktnejší film“. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

FeriusParfax

Asi takto si představuji průměrný film. Sice byla atmosféra skvěle vystavěná, herečka perfektní, téma zajímavé, hudba, kterou jsem hned poznala, že je z dílny Ludovica Einaudi, je úžasná, ale celé se to tak nějak táhne jako sopel a chvílemi jsem se přistihla, že nevnímám. Vůbec o nic jsem však v těchto chvilkách, kdy jsem si přemýšlela nad jinými věcmi, nepřišla. Myslím si, že by mě takový život bavil jen chvíli. Postupně bych určitě zase prahla po svém pohodlí a útulnu domova. Je rozdíl být sám a cítit se sám. ()

Rockerman

Je to příběh smutný, ale zároveň skrytě optimistický. Pokud opravdu existují lidé, jako Fern a já věřím že ano, pak si myslím, že to jsou šťastní lidé. Nepotřebují znát hodnotu akcií na burze, neženou se za kariérou a penězi. Protloukají se životem jak se dá. Fern bere sezónní práce, projíždí Státy křížem krážem a potkává zajímavé lidi. Je volná, nezatížená starostmi běžných lidí. Hluboko v duši a ve tváři je ten smutek vidět, ale jinak by už asi žít nedokázala. Frances McDormand, jako vždy vynikající. ()

geek.ondra

Chloé Zhao exceluje jako režisérka ale i scenáristka. Země nomádů je skvěle natočené, napsané ale i zahrané dílo. Možná že jsem tomu všechny ty ceny úplně nepřál ale musím říct že si je i tak zaslouží. 8,5/10 ()

AloeB

Drama citlivé, leč pomalé a šnečí. Naštěstí krátké a na scény bohaté. Kouzelné a inspirativní. Frances McDormand je ve své roli fantastická, její neobyčejná pouť je sice co nejobyčejnější může být, o to víc však diváku imponuje to zakotvení v realitě. Tito američtí nomádi jsou velmi výživné téma a samotný Bob Wells je fantastický. Ironické je, že je to stále film dělaný pro tu většinovou populaci (mezi kterou očividně patřím i já), kterou téma možná zaujme a přijde jim to osvobozující, sami by se ovšem ode svých filmů a pohodlných pokojů jen těžko zřekli. A i ti, kdo se odváží, si pak jen zoufale uvědomí, že k přežití stejně tento kontakt se společností potřebují. Toto tento film možná neřeší, ale nechá tě snít a očividně velmi divoce. Asi si taky ke stáří koupím karavan... ()

Kingjiri

Pomalu plynoucí dramatická road-movie o kočovánim Amerikou, hledání svýho místa na světě a přemítání o životě. Ve svý podstatě nic moc objevnýho, co už by tu nebylo. Ale hereckej výkon Frances McDormand společně s pěknou výpravou, zajímavou atmosférou a Einaudiho hudbou celej biják spolehlivě táhnou. S působivějšim závěrem a aspoň trochu svižnějšim tempem vyprávění bych se čtvrtou jistou hvězdou vůbec neváhal. ()

PEZ

Rozumiem o čo režisérke išlo a takisko oceňujem (ako vždy) úžasný výkon Francis McDormand, ktorá bola v každom jednom zábere v tomto filme. Kamera tiež výborná. Avšak napriek vážnejšej téme a napriek Covidovej dobe ma bohužiaľ ten film nechal úplne chladným. A preto nemôžem ísť vyššie ako na 3. Úprimne povedané, nie úplne rozumiem tomu, prečo Nomadland bodoval všade kde mohol. Ja mám minimalizmus rád, ale myslím, že sa kažý rok nájde o dosť viac sofistikovanejších filmov aj obsahovo, aj formálne. Jednotlivé ceny za herecký výkon, alebo za kameru by som chápal, ale na najlepší film roka by som rozhodne našiel iných kandidátov. Tak či onak, je to už tretí Oscar pre Frances a dokonca všetky tri má za hlavnú ženskú úlohu. V tomto prekonáva dokonca aj Meryl Streep. Ale babe to patrí, fakt je skvelá herečka. U mňa film len za 6/10, očividne nemám úplne pochopenie pre takéto postavy (aj keď milujem osobnú slobodu). ()

Torgal

Taký skorodokument zameraný na kočovnícky životný štýl skupiny ľudí v Amerike. Spravidla sú to príslušníci nižšej spoločenskej vrstvy, ktorí sa so svojimi karavanmi presúvajú z miesta na miesto, živia sa príležitostnými prácami a nevedia (ale nechcú) nikde zapustiť korene. Dojem dokumentárneho filmu podčiarkuje autentický výkon Frances McDormand, ktorá sa doslova stala Nomádom, a tiež aj minimalistická réžia. Oskar za najlepší film je ale z môjho pohľadu opäť raz mimo. Chýbal mi tu nejaký príbeh, čo by stál za zmienku, nielen sonda do života uzatvorenej komunity, ktorá ani nekladie divákovi otázky nad ktorými by mohol po skončení filmu dumať. V našom prostredí navyše film rezonuje omnoho menej ako v krajine pôvodu. 6+/10 ()

papaguy

Bez rezervy do pustiny nelez. Píchneš a zakalíš. S rezervou nutno brát i romantiku osamocené jízdy na stará kolena. Obzvláště při současnných cenách benzínu. Tak uvidíme, kam dojedeme. Proč snímek shlédnout: Chcete vidět největší náklaďák s řepou. Hodilo by se vám zjistit, jak velký kyblík je nejlepší na wc do karavanu. Potřebujete pár důvodů, abyste si opět mohli vážit místního sociálního systému. Zajímavý koment: Radek 99. ()

AngelG

Strašně příjemné pokoukání. Žádné drama, žádné zvraty, žádná velká bolest, pouze svoboda a krása. Na oscara bych to asi úplně neviděla, to by asi muselo nabídnout trochu víc, ovšem bylo to asi podmíněné hlavně covidovou dobou, kdy nebyl extra výběr. Ale neva, mám ráda tyhle pomalu plynoucí filmy, které jsou víceméně o ničem, ale je to tak hezká změna, kdy člověk jen užívá v tomto případě nádhernou americkou přírodu a pozoruje žití, které sice přináší téměř naprostou svobodu, jenže s tím také přináší úskalí nejistot co bude. Ovšem to je asi i to, co k tomu patří a co někdo v životě vyhledává a potřebuje. Je to spíš takový dokument, i s tím, že víceméně téměř všichni zúčastnění nejsou herci a tím pádem hrají sami sebe a to tomu dodává na určité uvěřitelnosti. Nevím zda bych tak chtěla žít, občas jsem záviděla tu krásnou komunitu, svobodu kdy člověk může cestovat a cestovat, nechat vše za sebou a prostě jen objevovat, bez nějakých velkých závazků a povinností. Obzvlášť v dnešní době, kdy se z člověka opravdu stává jen takový robot do práce z práce. Na druhou stranu nemít pořádný domov a mít právě tu nejistotu co se může na cestách stát, zda bude mít na jídlo, na benzín apod. je něco, co bych asi nezvládala. Ale i tak mi to přišlo krásné, krásně natočené, krásně odehrané s krásným soundtrackem. ()

Maximilianus

Najviac mi na tomto filme vadila Frances McDormand, ktorú nemám moc rád. Inak je film fajn, ukazuje ako žije mnoho ľudí na okraji spoločnosti a ako sa pretĺkajú ich neľahkým životom. 7/10. ()

Axarus

Nomadland se skvelou Frances McDormand je presne ten roadmovie, co se hodi do pandemickych dni stravenych sezenim doma na prdeli. S Fern se poohledneme na dozvuky predchozi krize z roku 2010, coz pobizi k zamysleni, jak dlouho se s nami potahne ta soucasna. Nejspis dalsi dekadu (minimalne). Fern tak dlouho bojuje s pocitem viny z opusteni mesta (Empire) az se nakonec sbali a jezdi ve svoji dodavce po celych Statech. Po ceste potkava stejne ztracene existence a protlouka se, jak to jde. Celkove je film citlive budova mozaika lidskych pribehu a nadherne krajiny. Duvody proc film videt: 1) Mate radi Frances McDormand ( i kdyz nemate) 2) uz vas netankuje cestovat jenom po google mapach 3) chcete si uzit dobry road movie se socialnim presahem a zajimavymi postavami. ()

Likan7

Čím starší Frances je, tím lepší herečkou se stává. Než Zhao vypustí další marveláckou fázi, mě osobně v Zemi nomádů přesvědčila, že je to více než dobrá režisérka. Země nomádů stojí na McDormand, ale protože to je právě McDormand, tak je z půli hotovo. S přehledem utáhne jakoukoliv dramatickou roli (a že tady doslova nesleze z obrazovky). Jaký asi může být film o ženě, která ztratí úplně všechno a je prakticky vyloučeno, že by to na konci bylo jiné? Film bez příběhu, ale silný jako málokterý. Skvělá, hutná atmosféra beznaděje, svým způsobem i volnosti a vnitřního boje hlavní hrdinky. Jde se vlastně vrátit do "standardního" života? Chce to vůbec? Na mě osobně to celé spadlo v momentě, kdy jsme se ke konci opět ocitli v Amazonu. Roky plynou, nic se vlastně neděje, přátelé odcházejí, umírají a ta pohlcující samota je v jednom strašně deprimující, ale i krásná. Takhle na mě Země nomádů působila a já nemám problém, pokud to vyhraje hlavního Oscara. A oba, za film i herečku. Osobně bych tam přihodil i hudbu, protože jsem si během filmu 3x musel říct, jak je fantastická. ()

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

21.09.2022

Režisérka Země nomádů a Eternals Chloé Zhao uzavřela exkluzivní smlouvu se společností Searchlight Television, pro kterou nyní bude vyvíjet nové seriály. Searchlight mimo jiné produkoval právě první… (více)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (více)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny