Země nomádů

• USA Nomadland (více)

Poté, co v malém městě na nevadském venkově dojde k ekonomickému kolapsu, se Fern (Frances McDormand) rozhodne sbalit si věci a ve své dodávce se vydat na cesty a prozkoumat život za hranicemi klasických společenských zvyklostí jako novodobý nomád. Ve třetím celovečerním snímku režisérky Chloé Zhao Země nomádů se objevují skuteční nomádi Linda May, Swankie a Bob Wells, kteří Fern seznamují s tímto novým světem a dělají jí společnost při jejích cestách po nekonečném americkém západě. (Falcon)

filmmovier

Frances McDormand je tradičně vynikající, krajina je nádherná, zvuk podmanivý, ale jinak je to popravdě vlekoucí se nuda, která mě příliš nenadchla. Oscarový vítěz je asi jasný, ale můj favorit Země nomádů rozhodně není, vlastně jsem i docela zklamán, neboť jsem čekal lepší a hlavně podmanivější. Tenhle film prostě není pro mě, to ale nutně neznamená, že je špatný. ()

rowdys

Problemy modernych "workamperov" film nastienuje len velmi orezane a moze za to hlavne Chloe Zhao, ktora jednoducho vytvorila obmedzenu hlavnu postavu. Fern totiz nereprezentuje doveryhodne nomadsky svet. Temou Nomadlandu je v prvom rade kocovne prezivanie z nevyhnutnosti v post-Greenspanovskej Amerike a napriek tomu, ze Fern dostane tri solidne moznosti ako sa vymanit z pruseru, do ktoreho jej zivot dospel a este hlbsie smeruje (60nicka bez zdravotneho poistenia s dozivajucou obytnou dodavkou, ktoru si nemoze dovolit nahradit novou), tak zarputile sa znovuziskaniu socialnych istot brani. Cela jej charakterova cesta sa sustredi na nejake ctenie si pamiatky zosnuleho manzela a tak skutocne nomadske problemy ako financne nedostupna zdravotna starostlivost a alkoholove/drogove zavislosti su tu uplne tabu a jediny pohlad na socialne zabezpecenie sa venuje sezonnym robotam, na ktorych nomadi zavisia. Jej pribeh pre divaka ostava po cely cas nedopovedany, pretoze ani samotna Fern nevie, kam dalej smeruje. Ista je len jedna vec - smeruje presne proti prudu chovania, ake by si zvolil kazdy clovek v jej situacii. Pasaze, kde ochotnicky vystupuju skutocni nomadi so svojimi pribehmi a ich patron Bob Wells su jedine skutocne uprimne momenty, ktore koresponduju s posolstvom zurnalistickej predlohy. Bude zaujimave sledovat, ci Akademia pozersky vylozi Nomadland na piedestal. Ja som ostal rozcarovany. ()

noriaki

Tenhle film říká o méně privilegované části USA mnohem víc než celá slavná Americká elegie. Vidíte tu lidi které život nehýčká. Z různých důvodů se dostali téměř na samé dno a tvrdě pracují, aby si udrželi alespoň tenhle nízký status. Přesto nejsou slyšet žádné stížnosti, žádné výmluvy, žádné obviňování, ale naopak snaha hledat krásu a možná i trochu toho štěstí. Frances McDormand je skvělá a kdybych ji neviděl v úplně jiných žánrech, přísahal bych že je to autentická postava. Kdo by řekl, že takovou silnou oslavu individualismu a odhodlání natočí, zrežíruje a vyprodukuje číňanka. ()

venison

Kdyby byl film trošku pomalejší, tak už by to začala být nuda. Takhle jsem se na tempo zvládla naladit a užívala si nekonečné planiny, západy a východy slunce. Děj se neposouvá, "Nomadland" je indie film, který je o kráse okamžiku a hlubším zamyšlení než o dialozích nebo vyvíjejícícm se ději. Frances McDormand je jako vždy skvělá. A vlastně to celé takhle dokonale stačí. ()

_DAVE_

Komorní, pomalé, skromné a neustále pozitivně laděné sociální drama o lidech, kteří nejsou bezdomovci, ale prostě si jen vybrali takovouto cestu. Frances McDormand již poněkolikáté famózní.. ()

hroubek

Pěkně natočený film. Pro Američany je to zajímavější téma, než pro nás Evropany. Naštěstí to nic nemění na kvalitách filmu. Režisérsky a scénáristicky je to velmi silný film, jenž má hezkou kameru. Chloé Zhao mi tady dobře ukazuje, že je jako režisérka dost sebejistá a moc dobře ví, co dělá. Líbil se mi výkon Frances McDormand a Davida Strathairna, ale na ocenění to opravdu není, protože tam něco málo chybělo, aby mě to strhlo. Film má to takovou nenucenou atmosféru s nádechem melancholie, kterou doplňuje výrazná hudba. Není to špatné, ale z mého pohledu to není nic výjimečného. I tak si myslím, že je Země nomádu dobrý film, který neurazí. ()

LEGACY

Silný film. Každopádně si dobře rozmyslete, jestli je to film právě pro vás, protože věřím, že to pro spousty lidí bude film o ničem .... což není. ()

Brain-D

Realistická odysea, která se zaměřuje na téměř konec života. Obtížnost vyrovnání se se svým životem a okolnostmi. Silný a pomalý snímek k zamyšlení. Pěkné obrazy a silné myšlenky. Ovšem tempo příliš pomalé. 60% ()

Eleanor05

Realistické drama, které více, než cokoli jiného, působí jako dokument o životě a komunitě osob bydlících v karavanech. Se všemi každodenními problémy a smutnými osudy lidí, které spojuje tento životní styl, což ke správnému sociálnímu dokumentu patří. Nečekejte ovšem strhující, nezapomenutelný nebo umělecký snímek, který vám jakýmkoli způsobem zasáhne do života, jak by snad mohl napovídat zisk Oscara za nejlepší film. Země nomádů je zkrátka "jen" průměrný hraný dokument s přesvědčivou Frances McDormand v hlavní roli. ()

vyfuk

Narazil jsem. Na konci roku jsem tvrdě narazil. Film, který je asi jasným aspirantem na zisk Oscara a jiných cen, tak už mnoho věcí nasvědčovalo, že toto nebude klasický aspirant. Už asi samo za sebe mluví hodnocení, které není katastrofální, ale je zvláštně nízko. Ale to by normálně vůbec nehrálo roli, dokud by člověk ten film opravdu neviděl. Poselství je asi jasné. Krize, která přivedla lidi na kraj živoření, ale zároveň vlastně jim dal nový život. Ale po dlouhé době bych se pootočil za zpracováním. Protože to je vlastně nijaké. Mnohdy až sestavené z náhodných záběrů za sebou, které nic neříkají a jako kdyby chtěli prodloužit děj. Mnohdy když se dívám na filmy nominované na Oscara, tak z nich cítím nějakou ucelenost a kumšt. Něco jako u Minari. U tohoto jsem spíše cítil nečekanou nudu. A tak na konci roku, místo v celku očekávaného klenotu dostávám šokující průměr. ()

mkubalikova

Velmi citlivě, ale poutavě natočený snímek o novodobých kočovnících. Sociální přesah, zručná režie (začínám se těšit na Eternals) a vyborný výkon Frances McDormand v hlavní roli z filmu dělají kandidáta na různé ceny, i když forma není z těch nejpřístupnějších. 90% ()

zigíš

Nepříjemně tíživý film plný nepříjemně tíživých existencí. Musel jsem jít hned ven, zaběhat si a dostat to všechno z hlavy. I tak jsem měl pocit, že mám po kapsách olůvka jak těžko mi bylo. Sakra, to snad i ten ´Into the Wild´ byl vlídnější ! Prý ´ Přívětivý film s nesmírnou duší´ ..to víš, že jo :) ()

Skeksis

Into The Wild v ženskej verzii. Ok, dobre natočené, výborne zahrané, ale to je pre mňa všetko. Miestami som až ľutovala, že som toto premrštene ospevované dielo začala pozerať, lebo sa to tiahlo ako hustý sopeľ z nosa. Možno to také muky boli pre mňa hlavne kvôli hlavnej pointe - takí ľudia žijú ako dobrovoľní bezdomovci a celý čas sa iba sťažujú na systém. Keď sa dobrovoľne rozhodli žiť mimo neho, tak potom nech nepičujú na systém. Podľa mňa sa vyžívajú v tom, aby sa večer pri ohníčku vylievali z pocitov zo svojho "strašného" života. Nech sa idú spýtať skutočných bezdomovcov, čo je to zlý život... ()

Mr.Dogman

Watching Nomadland feels like looking at a Hudson River school painting rather than a film. But, the film's narrative turns this American classic seen in galleries all over DC into a story of the early 21st century. Nomadland's base revolves around the beauty of American landscapes, the vastness of it all, and the invitation to explore and "pioneer" that comes with it. In contrast is the reality of the changing America, one of economical and social division in which the majestic landscape is a background for the struggling Americans and a reminder of the original "Americans." ()

jefff

Od spojení McDormand, Zhao a Einaudi jsem čekal ještě něco více, než jen depresivní pokývnutí k americkým sezónním pracovníkům. Škoda, že chyběla větší filmovost a alespoň nějaká základní linka. Takhle Nomádi vyzněly jako takové trousení se americkou krajinou s hořkou příchutí. ()

Firebug

Mám rád žánr Road Movie. Dva stěžejní aspekty road movie pro mě jsou: návštěva zajímavých lokalit (zčásti splněno) a potkávání zajímavých postav (to se nepovedlo vůbec!!!). Moc nechápu, co se tím Chloé snažila sdělit. Sociální a zdravotní systém v USA stojí za hovno, ale to už všichni dávno víme. Zde se o vyřčené témata navíc jakoby mimoděk lehce otírá, nejde se úplně do důsledků. A na snímek o "free spirit" to je prostě strašlivě dlouhé a postavy jsou vážně extrémně nezajímavé (někdo by možná řekl "civilní"). Nic proti hereckým výkonům a dedikaci herců. Nicméně... nudil jsem se. Nebavilo. ()

sedm.1

To si zase jednou ta slavná americká Akademie filmového umění a věd pořádně vytřela s publikem prdel. Veškerá ocenění pro tento film tak beru jako výsměch ostatním filmařům a tímto okamžikem pro mě zároveň Oscar jako takový již skutečně definitivně ztrácí význam ve smyslu jakéhokoliv věrohodného ukazatele kvality filmu, jelikož Země Nomádů může být čímkoliv, ale rozhodně ne nejlepším filmem roku, a to v jakémkoliv ohledu, či kategorii. Celé je to spíš takový polodokument o náhledu do jisté komunity lidí, kteří se (z valné většiny) dobrovolně rozhodli pro tento specifický kočovný styl života, toť ovšem vše. Každopádně jakoukoliv nosnou zápletkou, či příběhovou kostrou tato podívaná opravdu nedisponuje, spíš jde jen o sled výpovědí jednotlivců, (opět z valné většiny) životních ztroskotanců, což ovšem není můj názor, z toho to prostě vyplývá, navíc nehledě na to, že většina z těch dialogů působí strašně uměle a nepřirozeně, a tím pádem i nepřesvědčivě, též ale i emočně prázdně a nezajímavě, a to i kvůli obsazení mnoha postav skutečnými Nomády, čímž možná film získal na autenticitě, ale filmařsky je to celé pak mimo ještě víc. Atmosféra Nomadland je pak sice působivá, ovšem ani to nezapříčinil tvůrčí um, či talent, ale syrové a nehostinné prostředí amerického venkova a přilehlých stepí. Nic dalšího jinak už tato podívaná ovšem nenabízí, a ve výsledku vlastně ani nakonec netuším, pro koho byl tento snímek v podstatě vytvořen, či koho by mohl zaujmout, nebo oslovit, tedy samozřejmě krom samotných kočovníků, pro běžného diváka jsem každopádně přesvědčen, že to musí představovat jen obrovskou, nezáživnou a silně nestravitelnou nudu. ()

Michelle75

Frances McDormand, ach jo. Tahle paní herečka je moc fajn, tak obyčejná a přesto hodně upoutá. Co to jsou nomádi, ptám se svých kluků(19 a 15), ano takto hloupá jsem, jelikož znám kočovníky a výraz nomádi si nevybavím. Dívám se na film, který je nominovaný mezi oskarovými a nevím, co si mám myslet. Prvních čtyřicet minut je trošku zmatečných, než člověk pochopí o co jde, že život nomádů je svobodnější, ale na druhou stranu je taky o tom,že práce zrovna někde je, a nebo není. Je to o vážení si věcí,ale také o přátelství, které při kočování vzniká a nachází spřízněné duše,ale taky o svobodě, kterou si alespoň napůl tvoří člověk sám. Líbilo. ()

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

21.09.2022

Režisérka Země nomádů a Eternals Chloé Zhao uzavřela exkluzivní smlouvu se společností Searchlight Television, pro kterou nyní bude vyvíjet nové seriály. Searchlight mimo jiné produkoval právě první… (více)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (více)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny