• Black-star

Celkem nudný a ničím nezajímavý film o počátcích lyžování a objevení kouzla lyží jako takových. Osobně mě ten film neoslovil a prostě mi nějak nesedl i přes relativně hvězdné obsazení. V průběhu filmu se nic extra neděje a pak po hodině a půl film skončí prakticky ve stejné tonině jako začal. Nemučte mě jím už nikdy více.(3.11.2011)

Poetická pohodovka nabízející téměř pohádkově idealizovaný svět počátku minulého století, viděný „dětskýma očima“, ať už dětí nebo dospělých, ponořených do sentimentálních vzpomínek, měnících dětství, nejen to před sto lety, v ideální, navždy ztracený svět. Královna českého dětského filmu Věra Plívová - Šimková v nejlepší formě, k tomu krásná Hapkova hudba, skvělý Havelka jako nadšený učitel, nevtíravý humor, obvyklá klukovská dobrodružství, úsměvné okouzlení vynálezem zahnutých prkýnek a samozřejmě Karel Heřmánek jako nepolapitelný pašíř. To jsou jen některé z důvodů, proč se k lyžníkům člověk rád vrací ať je zima nebo léto.(29.5.2011)

Hodně dlouho jsem měl tenhle film jen ve vzpomínkách. Krásných vzpomínkách. Dnes jsem konečně neodolal a....lepší, než jsem čekal. Plívová filmy s dětmi uměla. K tomu návrat do zašlých časů, kdy děti lehávaly na peci, v sednici se tkalo, pletly se proutěné košíky, pekly se zlatavé koláče a malí nezbedníci naslouchali se zatajeným dechem vypravěči, který je zavedl do světa pohádek a pověstí. K tomu laskavý humor, četníci padající na rychlých prknech do hlubokého sněhu, hostinský jako Krakonoš, co nejde pro ránu (ale i dobré slovo) daleko, kluci nezbedníci, koulovačka s panem učitelem...uf. Tu pátou hvězdu musím prostě přihodit!(2.4.2017)

Tenhle snímek je víc rodinným než komedií. Moc jsem se nezasmál, ale vzhledem ke kvalitnímu hereckému obsazení nenudil. Vidět pana Lonhniského v jeho poslední roli, Karla Heřmánka jako sympatického pašeráka, kterému člověk fandí a věčně pozitivního Ondřeje Havelku neomrzí. Navíc to krásné prostředí zasněžených Krkonoš. A pak samozřejmě neumírající legenda o Krakonošovi. Ano, není to bůhví jaká komedie, ale jako lehce něžný dětský film o snech sklářů z horské vesničky a jejich legendě pro kterou žijí je to nezapomenutelné a rozhodně pohlazující na duši s pěkným návratem k, podle mě, nejkrásnějšímu období v českých dějinách.(4.12.2017)

Bezva dětský film se slušným respektem k realitě života v Sudetech na přelomu století a s dětskými herci, kterým se dá celkem věřit. Nemám moc rád Havelku, ani nevím proč, ale tady mi to zase komnpenzuje Heřmánek. Doporučuju klípek s Hapkovou hudbou zde na youtube.(13.12.2008)

• - Točilo se tři měsíce v zimě. (M.B)

• - Herec Václav Lohniský zemřel přímo při natáčení na horách. (M.B)

• - Kostýmy, ktoré si herci cez deň premočili na snehu, nestíhali uschýnať na radiátoroch, a tak sa ráno museli veľakrát obliekať do mokrých šiat. (Raccoon.city)