Poetická pohodovka nabízející téměř pohádkově idealizovaný svět počátku minulého století, viděný „dětskýma očima“, ať už dětí nebo dospělých, ponořených do sentimentálních vzpomínek, měnících dětství, nejen to před sto lety, v ideální, navždy ztracený svět. Královna českého dětského filmu Věra Plívová - Šimková v nejlepší formě, k tomu krásná Hapkova hudba, skvělý Havelka jako nadšený učitel, nevtíravý humor, obvyklá klukovská dobrodružství, úsměvné okouzlení vynálezem zahnutých prkýnek a samozřejmě Karel Heřmánek jako nepolapitelný pašíř. To jsou jen některé z důvodů, proč se k lyžníkům člověk rád vrací ať je zima nebo léto.(29.5.2011)

Neskutečně pohodový film, který každou zimu shlédnu několikrát a nikdy mne neomrzí. Nádherné zpracování tehdejšího života v horách (i když samozřejmě malinko zidealizované), plné sněhu, dětských radovánek, krásných dobových dřevěnek a kouzelné zimní atmosvéry. Ta na člověka prakticky po celý film neustále dýchá a vtahuje jej do děje. Když člověk vidí zdejší školu, tak by do ní nejraději hned začal chodit, to samé platí se zdejší hospodou ve které se schází prakticky celá vesnice od pašeráků až po finance (celníky) a nedat si v ní tehdejší točené, nepasterizované pivečko by byl opravdu hřích. No prostě všechny interiéry (sklářká dílna, hospoda, škola či třeba tkalcovské domky) jsou zde naprosto dokonalé. To vše je doplněno úžasnou hudbou pana Hapky i skvělými výkony všech herců včetně těch dětských. Prostě jedním slovem - PARÁDA, PARÁDA, PARÁDA...:)(19.12.2008)

Vyborna poeticka snimka pre deti i dospelych. Filmu nechyba vsetko to, co maju deti radi - dobrodruzstvo, tajomno, prve dotyky s laskou. Dej sa odohrava v horskom prostredi, cim ziskava silny lyricky naboj, ktory vedia tymto sposobom vystihnut snad len cesky reziseri. Nehovoriac uz o skvelych vykonoch detskych hercov.(24.5.2002)

Jeden z nejlepších dětských filmů, jehož půvab s léty nehasne. Nádherné reálie, ve kterých se natáčelo. Krásné roličky obsazené těmi nejvhodnějšími herci. Radosti a strasti dětského světa, tajemství a dobrodružství, ale i tvrdá realita skutečného života. Zkrátka téměř dokonalá směsice, i když hodně zidealizovaná. Rád se kdykoli podívám znovu.(19.2.2012)

Na snímku Krakonoš a lyžníci jsem byl kdysi se školou v kině za 1 kčs a pamatuji si, že se mi hodně líbil. Tenkrát jsem jej považoval za pohádku, když jsem na film podíval po letech dospělýma očima, uvědomil jsem si, že se jedná spíše o milý a dětský historický příběh, přibližující těžký život na horách v pohraničí na konci 19.století. Jistý půvab má tento příběh i pro současné děti a i já jsem se na něj rád podíval. A tak jsem opět se zaujetím sledoval příběh odehrávají se na zasněžených krkonošských svazích, jehož hlavními postavami jsou dva malí kluci Matěj a Jeník. Ti se jednoho dne setkají s místním pašerákem v podání vynikajícího Karla Heřmánka, který přes hranice vozí zboží na lyžích. Ski jak jim říkali, byly v této době neznámým pojmem a dřevěné lyže teprve do našich zemí začaly pronikat. Oba kluci považují pašeráka za pána hor Krakonoše, čemuž se při pohledu na Heřmánka nelze divit. Skamarádí se a dokonce od něj dostanou jeden pár báječných létajících prkýnek, když mu pomohou uniknout před financi, kteří jej na horách pronásledují. Nesmím zapomenout také na postavy hodného pana učitele alias Ondřeje Havelky, který se mi touto rolí poprvé vryl do paměti a mladého lesníka Miroslava Vladyky, kteří se na lyžích také naučili jezdit. Nakonec i financi se rozhodli si je pořídit, aby mohli pašeráka snadněji chytit, takže se dá říci, že tento snímek představuje také počátky lyžování u nás, neboli v Rakousko-Uherské monarchii. Krakonoš a lyžníci byl pochopitelně natáčen v zimě, sněhu bylo dost a tak jej mohu doporučit ke sledování v době, kdy je bílé hmoty málo. V mysli mi také utkvěla hudba Petra Hapky. zejména ústřední melodie, kterou nemohu z hlavy dostat. Za půvabný dětský film o těžkém životě lidí na horách s potěšením uděluji tři zimní hvězdy ***.(4.2.2017)

• - Zdeněk Troška zde působil jako pomocný režisér. (M.B)

• - Herec Václav Lohniský zemřel přímo při natáčení na horách. (M.B)

• - Po smrti Lohniského se štáb rozdělil na dva tábory, jeden chtěl v natáčení pokračovat a druhý z důvodu piety navrhoval natáčení ukončit. Nakonec zvítězil názor film dokončit, protože bylo natočeno dost materiálu a profinancováno hodně peněz. (Hans.)