„Že prej tu šel, šel kolem nás, po horských úbočích, jak sníh a mráz…“ Už úvodní text Hapkovy ústřední písně evokuje atmosféru zasněžených šindelových střech a praskání ohně v kamnech krkonošských chalup a bud, které jsou vlastně hlavními hrdiny tohoto nesmrtelného filmu Věry Plívové-Šimkové. Film byl natáčen v krkonošských Pasekách a v Rokytnici nad Jizerou, tedy v autentickém prostředí, kde se odehrává příběh dvou kluků - "budařů" - Jendy (Milan Padalík) a Matěje (Jan Kreidl). Ti se jednoho dne potkají s „Krakonošem“ (Karel Heřmánek), ve skutečnosti pašerákem, který na tajemných „ski“ převáží pašované zboží ze Slezska do Čech. Osou příběhu je pro Šimkovou typická věčná rivalita dvou dětských táborů: dětí z bud - Jendy a Matěje a "Studničáků", dětí ze Studenova, kterým šéfuje syn hostinského Vítek Trompetr (Viktor Král). Svou zřejmě životní filmovou roli venkovského učitele, který tak trochu evokuje postavu Věnceslava Metelky (houslaře, písmáka, divadelníka a učitele z Pasek nad Jizerou), si zde s chutí zahrál Ondřej Havelka. Silnou stránkou je již tradičně scénář Jany Knitlové, napsaný krásnou češtinou, zde navíc ozvláštněnou krkonošským nářečím: „Na pašíře pane financ, na pašíře!?“ Hlavní protagonisté v rozhovorech často vyzdvihovali úžasnou emotivní atmosféru, která provázela celé natáčení a její nositelkou byla samozřejmě Plívová-Šimková. Zlatým hřebem filmu je pak bezpochyby vynikající kamera v podání dvorního kameramana Šimkové Emila Sirotka. Snímek je dnes populární i připomenutím zanikajících lidových řemesel, mezi které zde patřilo pletení proutěných košů, paličkování krajek a výroba dalších tradičních předmětů, které se na horských boudách lidé tradičně věnovali, aby je pak prodávali na výročních jarmarcích, kam přijížděli návštěvníci „až z Prahy!“ „… že prej tu byl, že s námi žil a spoustu zázraků prej vykouzlil.“(15.12.2011)

Spolu s Pány kluky nejlepší film režisérky Plívové - Šimkové, který je v kontextu její tvorby netradičně zasazený do minulosti přelomu 19. a 20. století. Poeticky laděný snímek o minulosti kraje, kde režisérka vyrůstala, je primárně určený dětem a tomu odpovídá i volba filmové řeči a struktura vyprávění. Klukovská dobrodružství, hry a radovánky v konfrontaci s někdy ne zcela pochopitelným světem dospělých se proplétá s pověstí o vládci hor - Krakonošovi. Celkový dojem: 75 %.(9.12.2008)

• MM_Ramone

Filmová tvorba českej režisérky Věry Plívovej-Šimkovej ma nikdy neoslovila. Ani neviem prečo, ale jej filmom akosi nedokážem prísť na chuť. V roku 1980 natočila detskú rodinnú komédiu odohrávajúcu sa na počiatku dvadsiateho storočia v zasnežených krkonošských horách. Pašovanie, lyžovanie a kopec zábavy. No ja neviem. Čo na to povedať? Snímok "Krakonoš a lyžníci" som videl viacero krát, ale ani raz som sa pri ňom bohvieako nepobavil. **(1.5.2018)

• kingik

Nudná oslava vládce hor. Tenhle film jede v jedné linii, ze které v podstatě neuhne. Dětští ani dospělí herci nic nekazí, do toho hraje perfektní hudba Petra Hapky, ale aby mě děj nějak strhl, to se nestalo. A to se ve filmu hodně lyžuje, zasněžené hory působí až pohádkově a dobrou práci odvedli i kostyméři. Když bych si měl vybrat z celé škály českých filmů, které bych si pustil o svátcích, tenhle bych přehlédnul anebo spolehlivě vynechal. 40%(24.12.2011)

Skvělá komedie, vynikající Karel Heřmánek, nezapomenutelná, geniální hudba Petra Hapky, nádherná atmosféra prvorepublikových Krkonoš, půvabné dětské výkony a kupodivu mi tady nevadil ani Ondřej Havelka, kterého jinak moc nemusím. Jen ke konci to trochu habrovalo, ale opravdu jen malinko. Zhruba za 70%.(7.4.2015)

• - Karel Heřmánek, alias pašerák Krakonoš, si před natáčením zaplatil lyžařské kurzy. Nakonec ho ale na svahu stejně nahradil dublér. (Hans.)

• - Zdeněk Troška zde působil jako pomocný režisér. (M.B)

• - Kostýmy, ktoré si herci cez deň premočili na snehu, nestíhali uschýnať na radiátoroch, a tak sa ráno museli veľakrát obliekať do mokrých šiat. (Raccoon.city)