Stáhni a zemřeš

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2019, 91 min

Variace na Nezvratný osud a podle mého názoru i přiznaná, takže nějakou tvůrčí explozi nečekejte, ale jednoduše to funguje. Režisér nechtěl mrhat ani minutkou, takže se pořád něco děje a není čas na prostoje. jasně, občas dojde na nějaké logické chybky a klišé se zrcadlem atp., ale to se dá lehce odpustit. Zafungovala i špetka humoru v podobě střeleného kněze a prodavače mobilů a opřít se film může o pár napínavých chvilek zakončených možná avizovanými, ale přesto slušnými lekačkami. S koncem odpočtu děj správně graduje a stěžovat si nemůžu ani na bubáky. a navrch tu jsou sympatičtí herci, pokud tedy nepočítám sestru hlavní hrdinky. čekal jsem další teenagerovský převar a vlastně jsem se ho dočkal, ale takovýto recyklát si nechám líbit. 80%(30.1.2020)

Není to zas tak špatný, jako jsem si myslel ... (Asi přijdou trochu spoileři:) Je to dobře zahraný, ta hlavní postava, kterou hraje Elizabeth Lail... je fajn (ale kozy neukáže). Černoch mi taky nevadil a naštěstí i umřel (uups spoiler), trapný lekačky v první polovině naštěstí vymizí a nahradí je slušný napětí s hodně dobře vypadajícíma démonama... Asi jsem to celý vykecal, ale co už... Viděl sem fakt mraky horších...(18.4.2020)

Sednu si k filmu, čekám na spoustu dobrých scén a skvělou atmosféru, pepsi jsem si nekoupil a popcorn nemám rád. No ne že bych si film úplně neužil, ale mohl by někdo z obuškem hlídat uvnitř kin? A dát po hubě každýmu kdo začne mluvit, takže to ruší ostatní. Šel jsem na to s kamarádem a odcházeli jsme naštvaní, film bychom si asi více užili, kdyby každou scénu nekomentovali dvě babky a dvě puberťačky. Byl jsem vždy rád za lekačku, protože to aspoň na chvíli přerušilo ty komentátorky. Tolik k mému zážitku v kině. A teď k filmu, celkově podle mě nejde o špatný snímek, celkem jsem si užil některý scény, démon vypadal celkem líp než sestra a hlavní mužská postava byla sympatická, hlavní hrdinka a její sestra taky, herci hráli celkem obstojně. Byli tam i celkem příjemné humorné scény, i když ty jsem si neužil jak bych chtěl.(7.12.2019)

• Eawy

Predpovedateľný príbeh, ktorý síce neurazí ale dostatočne unudí. Nápad sám o sebe nie je zlý, aj keď určite čerpá z pre nás známeho Final Destination. V prvých momentoch sa využívajú časté falošné jump-scary, ktoré sú navodené iba hudbou, a úprimne už pri treťom "dramatickom" otvorení skrine, som prevracala oči. Scenár bol typický pre takýto typ filmu, nezmyselné postavy, ktoré povedali jednu/dve dramatické vety a v príbehu sa viac neobjavili a podobne. Hlavná hrdinka nebola nesympatická, ale pre mňa bola mierne nezaujímavá, omnoho viac sa mi páčili herci vo vedľajších úlohách, napríjlad Talitha alebo aj Peter Facinelli, ktorý hral výborne (neznášala som ho od prvého momentu). V kine som zvyšovala vekový priemer (sekundoval mi starší pán v druhom rade), keďže naň išli väčšinou stredoškoláci. Ale nebolo to najhoršie, dalo sa. 45%(1.12.2019)

Již si našinec zvykl, že ve zdejších končinách Smrtka nesmí naznačovat přesný čas skonu smrtelníka. To nová mobilní aplikace, která v podstatě moderním způsobem nahrazuje vyzáblou postavu s kosou na rameni, se s tím nikterak nemaže a na setinu vteřiny přesně určí úmrtí svého uživatele. Sličná zdravotní sestřička, co si takový odpočet na věčnost do svého mobilu ze zvědavosti stáhla, pak po tři zbývající dny jejího života bojuje s dilema, zda zakoupit poslední menstruační tampony, nebo zakoupit nový mobil, v němž už hrozivá aplikace nebude nainstalována, nebezpečnou appku odinstalovat či hacknout (ve všem takovém podnikne pokus), popřípadě, koho ze svého okolí oblaží svým nastalým ovulačním cyklem. Nebudu zastírat, že horor o předpovědích úmrtí převážně z řad omladiny, která ještě nemusí povinně obstarávat hrobové místo, mohl být v mnohém působivější než předešlá konkurence, např. série Nezvratný osud, která navíc byla už posléze poměrně neinvenčně tvořená. Působivé a strašidelně natočené sekvence (o ty jde ve filmu především) se najdou (úvod v tomhle zmíněném vyniká), celek se ovšem neopírá o extra zajímavě vystavěnou legendu, ta rychle ustoupí do pozadí, a démonické zkazky naberou (ne úplně chtěné) groteskní tendence. Co drastického a plnohodnotně lekavého neobstaral debutující režisér Justin Dec, co byste také chtěli (krvavého) po hororu pro (pat)náctileté občany, obstaral snaživý casting na čele s velepíchatelnou Elizabeth Lail, která se své role zmocnila opravdu kulantně. Podobně jako horor Všechno nejlepší udělal z celkem neznámé Jessicy Rothe hororového mazlíčka, i Lail má zdatně našlápnuto zazářit i napodruhé v případném přídavku, který je ostatně v závěru filmu naznačen. Ani se zbytkem osazenstva nevyvstal větší problém - nejznámější akvizice v podobě věčného "béčkového" veterána Petera Facinelliho obstarala záporné vibrace v rámci sexuálně zvrhlé role doktora, o sympatie usilovala i hvězdička Talitha Eliana Batteman coby mladší a na životě taktéž ohrožená sestra hlavní hrdinky, do povědomí vstoupil i svérázný kněz P.J.Byrne a nesympatický prodavač mobilních telefonů Tom Segura. Ohledně herců tedy nevyvstaly výtky. Film by si zasloužil rozhodně rozmáchleji a úderněji vedené finále, to bylo fakt málo, co se v závěru předvedlo, nestrašidelných démonů se zřejmě nikdo hned tak z dospěláků nelekne a strašidelná legenda, která stojí za neplechou, kterou působí zákeřná mobilní aplikace svým uživatelům, bude patrně předmětem potenciálního pokračování, na které bych byl docela zvědav. Justin Dec se snažil obměnit hororové schéma osudovosti, se kterým už pracovali jeho hororoví předchůdci. Počínal si originálně i předpokládaně, zajímavě i polovičatě, na necelých 90 minut solidně zabavil. Určitě je znát, že na poli celovečerního filmu je snaživým debutantem, který až tak neřeší scenáristické neduhy, kterých je sám autorem, ovšem režijně dokáže být mnohdy působivý a s absencí drastických scén si poradil akceptovatelně. Kdo z diváků bude mít po skončení promítání tendence vystavit si s předstihem úmrtní list, určitě zaplaší nahromaděný stres pořízením klasického tlačítkového telefonu, který je definitivně prost strašidelných aplikací. 8/10(30.1.2020)

• - Na konci filmu je ještě jedna scéna v závěrečných titulcích. (fisus)

• - Během závěrečných titulků hraje skladba „Style“ od Foster The People. (TheSpearCZ)

• - Některá místa v odvrácené části nemocnice bylo možné vidět již v seriálu Vlčí mládě (od r. 2011), například šatna nebo chodby. (pityty)