• Josefin

Pro mě celkem zklamání, jindy vynikající Robert Redford, se v tomhle dílku úplně ztrácí . Můj osobní názor je , že nesedělo souznění s jeho filmovou partnerkou. Ať už je sebe víc krásná , tak mu brala prostor. Lena Olin mi byla nesympatická s jinou partnerkou by to vypadalo zcela jinak. O tom jsem přesvědčena.(20.11.2009)

• dopitak

Romantické drama z těžkých a dramatických časů předrevoluční Kuby. Proč ne, ale toho balastu, co musí divák strpět. Zkrátil bych o 60 minut, udělal z toho jenom příběh Jacka a Boby a vyhodil většinu postav. Takhle jsem se ztrácel, usínal, přestával mít zájem. Lokace super, dabing Soukupa a Krbové jakbysmet. Přesto jen dvě.(15.8.2017)

• Orlau32

Redford ještě stále táhne a tak jsem se dívala. Buď jsem byla ten večer unavená více než jindy, ale film mě vůbec neprobral z únavy ba naopak unavoval mě místy velmi. A tak jsem to za 100 minut koukání vypnula. Nevím jak to dopadlo, ale nějaké srovnání s "Casablancou" (jak nějaký kolega píše), tak to ani náhodou ! A i ta hudba v "Casablance" byla lepší.(17.8.2009)

„Nechodíte dlho okolo horúcej kaše.“ – „Načo byť uhladený? Žena ako vy určite pozná veľa uhladených mužov. V tom by som nemal výhodu. Ale byť brutálny...“ Sydney Pollack a Robert Redford si po SPOMIENKACH NA AFRIKU, matke romantických filmov, povedali, že by sa znova s chuťou pustili do epického milostného príbehu dvoch zrelých ľudí v tajomne atmosférickými arómami predchnutej exotickej krajine, na pozadí nepokojných politických situácií. A holá hop, výsledkom je 140 minútová, do noci jagavo svietiaca hemingwayovská HAVANA. Atmosféra a lesklé herecké obsadenie však nie sú všetko a tak nečudo, že je výsledkom krásne nakrútená nuda (ale Richard Farnsworth bol frajer).(30.6.2007)

• Rocky62

Na Pollacka zoufale prázdný film, který se spoléhá pouze na atmosféru předrevoluční Kuby. Typický režijní styl Sydneyho jsem tu postrádal a nějaký hlubší charakter filmu skutečně chybí. Herecké výkony jsou značně mdlé a téměř celá dějová linie je zbytečně natahovaná, což je vzhledem k nedostatečně silnému tématu tím největším záporem. Hudba jde možná s náplní k sobě, ale to je asi tak vše co stojí za zmínku. Pár dramatických scén se tu najde, ale těch je v poměru s délkou filmu jako šafránu. I průměrný zážitek je tedy bohužel absurdní.(15.12.2012)

• - Velká část komparsistů, kteří se ve filmu objevili, byly vyhoštěnci z Kuby, přestěhovaní do Dominikánské republiky. (Terva)

• - Ve filmu bylo použito přes dva tisíce dobových kostýmů a skoro stejné množství doplňků, jako jsou klobouky, šperky nebo rukavice. Vše bylo do Dominikánské republiky přivezeno z Los Angeles a Anglie. (Terva)

• - Dave Grusin byl nominován na Zlatý glóbus za nejlepší originální hudbu. Prohrál však s Richardem Horowitzem, který dělal hudbu k filmu Pod ochranou nebe (1990). (Terva)