Poslední císař

• Velká Británie The Last Emperor (více)

Ve svých třech letech se stal císařem poloviny lidstva. Byl to poslední čínský císař. Za pomoci svého skotského učitele (Peter O'Toole) poznal nutnost rychlých reforem ve své říši. Bylo už pozdě. V roce 1924 byl vyhnán z bran "Zakázaného města", pak přišla II.světová válka s Japonskou okupací a po ní rudý komunistický režim se svou kulturní revolucí. Na sklonku svého života si mohl koupit vstupenku do císařského paláce, aby mohl spatřit "Dračí trůn". Musel zaplatit za to, aby mohl vidět svou vlastní "židli". Jeden z nejslavnějších filmů všech dob. (oficiální text distributora)

kukkik

Opravdu rozsáhlá výprava do historie posledního čínského císaře. Jediné, co mě tu mrzí a co mi upřímně celkem kazí jinak velice kvalitní zážitek je angličtina. Já chápu, že Američani neradi čtou, ale zrovna tady ta čínština a japonština vyloženě chybí. Životní osudy jsou to nicméně opravdu fascinující a císař Pchu se nechtěně stal člověkem, který se velice přiblížil zážitku cestování časem. Jaké to asi muselo být, prožít mladí ve středověkém městě jako bůh na zemi, a potom zbytek v betonové dystopii jako nejnižší žebrák a nepřítel lidu.. můžeme si jen domýšlet. Epická výpravná podívaná, která rozhodně stojí za vidění. 4/5 ()

art

Ze začátku mi to přišlo trochu nudné, ale postupně mě tohle dílko pohltilo. Úžasné exteriéry, výpravnost, kontrasty, prostě tenhle film stojí za to vidět. ()

Mahowny

Tak poklidné a přitom tak srdcedrásající. Film dostal spoustu ocenění, která potvrdila jeho kvalitu. Pro "normálního" diváka bude výprava možná moc pomalá a málo akční. Je to al e vykoupeno nádhernými pohledy, skvělou prací s kamerou a dnes již nezvykle rozsáhlými scénami. ()

pepino

Okázalý výpravný film ve kterém si Bernardo Bertolucci vzal za námět životní osudy posledního čínského císaře. 24 milionů dolarů, 19 000 komparzistů, neobyčejné lokace, dekorace úchvatných barev, skoro žádné speciální efekty- tím vším se může tento velkofilm pyšnit. Děj není striktně lineární a nekopíruje přesně život císaře, ale předbíhá a opět se vrací což je myslím velké plus. Kamera tu slouží jako vypravěč a přejímá perpektivu a snaží se vyvarovat jakýchkoliv protirežimových pohledů... Jen by ten film nemusel být tak dlouhý a občas nudný ()

aurelius181

Tento film sa mi páčil viac ako som čakal.Vždy sa mi páčili filmy nakrútené podľa skutočných udalosťí aj ked trochu prekrútené.Tento film si zaslúží viac ako môjích 5*. ()

majky19

Vynikající historický velkofilm mapující dráhu posledního čínského císaře Pchu I. na pozadí významných historických událostí, počínaje jeho vězněním v Zakázaném městě, přechodný azyl v Japonsku, politický vzestup a vláda na území Mandžuska, až po porážku v druhé světové válce a nástup komunistické diktatury, kterou zažil nejen ve vězení, ale i na svobodě, kde dožil jako řadový občan a živil se jako zahradník a archivář. Opravdu výborný snímek v režii Bernarda Bertolucciho, který byl zcela po zásluze ověnčen devíti Oscarovými vavříny. ()

shade000

Bernardo Bertolucci a jeden z jeho najlepších filmov. Musíte veľmi veľa znamenať, aby vám Čína dovolila natáčať v Zakázanom meste. A premenené všetky nominácie Oscarov sú toho jasným dôkazom. A Peter O'Toole bol ako vždy fenomenálny... Reginald Fleming 'R.J.' Johnston: "The Emperor has been a prisoner in his own palace since the day that he was crowned, and has remained a prisoner since he abdicated. But now he's growing up, he may wonder why he's the only person in China who may not walk out of his own front door. I think the Emperor is the loneliest boy on Earth." ()

kiararaftl

Musim sa priznat ze pri tomto hodnoteni som naozaj ovplyvnena nesmiernou nadherou Cinskej kultury kedy sa mi dostalo toho stastia zazit ju nazivo. Navstivila som palac Puyiho /zakazane mesto aj palac za republiky/ a jeho krasnej manzelky, kde este stale vystavuju original jej papuce ktore nosila. Celym miestom sa nesie uzasna nostalgicka atmosfera a cinania si jeho pamiatku uctievaju s velkou vaznostou dodnes, hoci je tam rezim aky je a hoci je naozaj pravda, ze po velkej pompeznosti ostal zahradnikom. To su vsetko veci ktore ma na filme fascinovali - dost verne sa dodrziavali historickych faktov, kostymi a vyprava boli uzasne a hoci ste vedeli, ze Puyi nekona spravna, priali ste mu. Najsilnejsia vsak pre mna bola posledna scena. Z vecne ziveho najmocnejsieho "Boha" najobycajnejsim clovekom. ()

Gadamf

Škoda, že pôvodný film je celý v angličtine. Vykreslilo by to krajšie atmosféru, keby zachovajú dialógy v čínštine. ()

Kada80

Monumentální snímek o životě posledního čínského císaře.Jo každej si představuje to musí být super žít jako císař,ale tady jasně vidíme,že to žádná výhra není.Je sice super,když máte stovky sloužících a každej před váma padne na kolena.Ale co z toho když nemůžete ani na krok ze zakázaného města.Taky se zde musím přiklonit k názorům,že první půlka je zajímavější pak to lehce upadá. 80% ()

Trinculo

Film ukazuje na zajímavý paradox. Na začátku je hrdina živým bohem a vládce Číny, na konci je prostým občanem, který může navštívit svůj bývalý palác jen jako návštěvník muzea. Paradoxně je na konci svého života daleko svobodnější než byl, kdy před tím. Napraven a změněm historií a převýchovou Čínské kulturní revoluce. ()

Ruadek

Dokonalý film po všech stránkách. Takový příběh života, jaký se tu odehrál, může skutečně napsat jen sám život. Ve vší své absurditě, bolesti a pravdě. ***** ()

ludovit14

Keď som prví krát v TV videl tento film ani som nevedel,že je to životopisný-myslel som, že to je rozprávka.Tak mi to nedalo pustil som si tento film,ešte raz po dlhšej dobe a nestihol som sa diviť nad tupými Číňanmi-vskutku veľká hanba im patrí za to ako sa zachovali k svojmu poslednému cisárovi.HOD:85%. Škoda,že je tento príbeh tak nudne spracovaný.PS: a škodí mu aj príšerne dlhá minutáž! ()

Maverick

Tak zaprvé, nedokážu pochopit, jak někdo může o životopisném filmu napsat, že je nudný, nezajímavý a neakční. Prostě to nechápu. Původně jsem nechtěl nikoho jmenovat, ale to se prostě nedá. Deathmaker zřejmě vůbec nepochopil účel tohoto díla. Zdá se mi, že nepochopil ani celý děj. Ale už nebudu nikoho osočovat za to co napsal. Je to přecejen jeho názor a i když je úplně mimo mísu, prostě úplně mimo, je to prostě názor. Moc se všem omlouvám, ale prostě mě to praštilo do očí. A teď k samotnému filmu. Velice zajímavé životopisné dílo, které člověka zaujme hned na začátku svým stylem vyprávění. Neříkám, že diváka přišpendlí ke křeslu a pustí ho až s konečnými titulkami, ale rozhodně zaujme. Spíše než o filmu je třeba přemýšlet o samotném osudu posledního vládce. A myslím, že je taky takový účel. Po skončení jsem se dlouze zamyslel a přemýšlel jsem o jeho celkovém životě, to byl jistě také účel. S tímto filmem jsem prostě hodně spokojený. ()

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole