Moje povstanie 2 (TV film)

My Uprising 2

(festivalový název)

Povídkový / Válečný

Slovensko, 2019, 60 min

• solisoli

Veľká úcta k SNP, hlavne jej mediálnemu významu. Pre tých neskôr narodených, ktorí ešte prejavia záujem pozastaviť sa nad týmto medzníkom historických udalostí, už budú chápať len svedectvá príbehov, ako je aj tento plochý poviedkový TV film. Pre tých oveľa skôr narodených tento fakt, ešte nemusí pôsobiť tak, ako to naozaj v skutočnosti bolo. Preto ja, ktorý som bol vo veku a vedel už pochopiť SNP, z výpovedí svedkov, ktorí toto pohnuté obdobie prežívali priamo na vlastnej koži a ich postoj by mnohých prekvapil. Tie iné svedectvá, ktoré nebolo v záujme kroník, zaznamenať pre históriu o SNP a odkryť tak aj druhú stranu mince, partizánstva na Slovenskú, by pohľad do pravdivosti mohol vyzerať aj inak. To ale nehrozí, pretože tieto skutočnosti zostávajú, len v mysliach a srdciach a tie nie sú nekonečné. Časom úplne zaniknú.(27.10.2019)

Po pěti letech opět soubor šesti mikropříběhů hrdinů slovenského národního povstání, tentokrát filmově ještě vyspělejší a v rámci možností malého útvaru i vybroušenější vyprávění. Nejvíc mne zaujal příběh Chavivy, židovky, která utekla před nacisty do Palestiny, ale během války se vrátila na Slovensko jako britská speciálka, která vycvičila čtyřicet odstřelovačů. Tenhle příběh mne zaujal i způsobem zpracování jako kopie jedné scény ( i s hudbou ) ze Šindlerova seznamu.(26.9.2019)

6 krátkych príbehov z obdobia SNP. 1. príbeh „Hlásateľ Ivan T.“ hovorí o hlásateľovi Slobodného slovenského vysielača Ivanovi Terenovi, ktorého výzvy pomohli zmobilizovať slovenský národ pre spravodlivý boj. V 2. príbehu „Neznámy Martin G.“, bol karpatským Nemcom a nestotožňoval sa s Hitlerovou politikou. Ale jeho plynulá nemčina zachránila v dobe stanného práva dedinčana so synom od istej smrti, keď v dobe kontroly nemeckou hliadkou nemal u seba doklady. 3. príbeh „Žena na motorke Chaviva R.“ Seržant britskej armády, židovka pochádzajúca zo Slovenska Chaviva Reiková emigrovala do Palestíny ale po vypuknutí SNP sa vracia na Slovensko s malou skupinou spolubojovníkov a zapája sa do výcviku partizánov. Organizuje úteky židovského obyvateľstva z krajiny. 4. príbeh „Cintorín Karol K.“ Príbeh o ukrytom filmovom páse Karolom Krškom z obdobia SNP v hrobe gardistu. Neskôr tieto autentické dokumenty boli využité vo filme Vlčie diery. 5. príbeh „Dvere Anna H.“ Ide o príbeh pisárky povstaleckého výboru z oblasti Pukanca. 6. príbeh „Obchod Štefan T.“ Príbeh o ukrývanej židovskej rodiny Moše Neumanna z Bardejova samotným arizátorom. Môj názor je, že povstanie 1 so svojimi príbehmi bola lepšia. Aj keď určite SNP je studnicou takýchto a im podobným príbehom.(11.9.2019)

Štepka mladší dokázal oproti jednotke, ktorá bola zbierkou veľmi krátkych nesúvisiacich pribehov, vytvoriť ucelené dielko, ktoré všetkých hrdinov spája jednoduchým spôsobom u Štepku staršieho. Pritom každý neznámy hrdina má svoj priestor a je mu vzdaná pocta bez nánosov pátosu. Jedine Sajfa si ukradol pre seba z filmu trochu viac, ako by sa hodilo, ale nebol by to on, keby nedostal kdekoľvek trochu nemiestneho humoru, trebárs aj do SNP, jemu sa to dá tolerovať. –––– Keď vás tu takto máme, chcem sa spýtať: Čo raňajkuje taký generál? – Praženicu. – ... A z koľkých vajec? –––– A je to košér? – Čo je dnes košér?(29.8.2019)

Na premietaní tohto TV filmu som bol zo školy. Bolo úžasné sedieť v prvej rade a pozerať sa na plátno skoro ako na strop, ale to je už o niečom inom. Moje povstanie 2 je tak ako aj jeho predchodca Moje povstanie.sk poviedkový film v ktorom ide o viacero príbehov, ktoré boli navzájom prepojené, ale ja by som ich ani nenazýval príbehmi, skôr to boli také nahliadnutia do situácií a životov jednotlivých vtedajších ľudí. Čierno-biely formát aj celkom dobré dobové oblečenie dodávalo filmu atmosféru, ktorú film mal mať. Jediné čo mi tam chýbalo bolo lepšie zakončenie, alebo vysvetlenie určitých príbehov a pár z nich už boli také zbytočné, že tam nemuseli byť, ale na druhú stranu si myslím, že ani tie filmu neuškodili až tak moc. 8/10 (Videné 27.9.2019)(27.9.2019)

• - Spoluautorom scenára je bývalý učiteľ dejepisu na bratislavskom gymnáziu Peter Rajčák. (Autogram)

• - Natáčania sa aktívne zúčastnil klub vojenskej histórie Carpathia, ktorého členovia si zahrali v jednotlivých dieloch. Taktiež pôsobili ako odborní poradcovia a na natáčanie doniesli svoju techniku, výstroj a výzbroj, ktorú vo filme môžete vidieť. (Johnny.ARN)

• - V příběhu „Obchod“ hraje písnička „Keď sa raz zídeme“ od Františka Krištofa Veselého. (Bioscop)