Moje povstanie 2 (TV film)

My Uprising 2

(festivalový název)

Povídkový / Válečný

Slovensko, 2019, 60 min

6 krátky príbehov z obdobia SNP. 1. príbeh „Hlásateľ Ivan T.“ hovorí o hlásateľovi Slobodného slovenského vysielača Ivanovi Terenovi, ktorého výzvy pomohli zmobilizovať slovenský národ pre spravodlivý boj. V 2. príbehu „Neznámy Martin G.“, bol karpatským Nemcom a nestotožňoval sa s Hitlerovou politikou. Ale jeho plynulá nemčina zachránila v dobe stanného práva dedinčana so synom od istej smrti, keď v dobe kontroly nemeckou hliadkou nemal u seba doklady. 3. príbeh „Žena na motorke Chaviva R.“ Seržant britskej armády, židovka pochádzajúca zo Slovenska Chaviva Reiková emigrovala do Palestíny ale po vypuknutí SNP sa vracia na Slovensko s malou skupinou spolubojovníkov a zapája sa do výcviku partizánov. Organizuje úteky židovského obyvateľstva z krajiny. 4. príbeh „Cintorín Karol K.“ Príbeh o ukrytom filmovom páse Karolom Krškom z obdobia SNP v hrobe gardistu. Neskôr tieto autentické dokumenty boli využité vo filme Vlčie diery. 5. príbeh „Dvere Anna H.“ Ide o príbeh pisárky povstaleckého výboru z oblasti Pukanca. 6. príbeh „Obchod Štefan T.“ Príbeh o ukrývanej židovskej rodiny Moše Neumanna z Bardejova samotným arizátorom. Môj názor je, že povstanie 1 so svojimi príbehmi bola lepšia. Aj keď určite SNP je studnicou takýchto a im podobným príbehom.(11.9.2019)

Štepka mladší dokázal oproti jednotke, ktorá bola zbierkou veľmi krátkych nesúvisiacich pribehov, vytvoriť ucelené dielko, ktoré všetkých hrdinov spája jednoduchým spôsobom u Štepku staršieho. Pritom každý neznámy hrdina má svoj priestor a je mu vzdaná pocta bez nánosov pátosu. Jedine Sajfa si ukradol pre seba z filmu trochu viac, ako by sa hodilo, ale nebol by to on, keby nedostal kdekoľvek trochu nemiestneho humoru, trebárs aj do SNP, jemu sa to dá tolerovať. –––– Keď vás tu takto máme, chcem sa spýtať: Čo raňajkuje taký generál? – Praženicu. – ... A z koľkých vajec? –––– A je to košér? – Čo je dnes košér?(29.8.2019)

Lepší než první díl.(22.9.2019)

Oproti dvojke je videť zjavné zlepšenie ,či už v deji ,výberu deja ,ako u prepojenia ,vizuálu a hercov. Slovákom fakt ide takýto štýl filmov a som rád ,že sa niekto nebojí s týmto experimentovať a rád ho s tým podporím. Veľmy ma pobavil Matej Sajfa ako rozhlasový moderátor ,či GoGo ako kameraman povstalcov. Najviac som si ,ale užil povedku Žena na motorke. A koleník ako gardista pobavil tiež. Kamera a produkcia skvelá a farby tu tiež málo nie je ,aj keď je to čiernobiele. 86% - Prečo nemôžu byť všetky Slovesnké filmy ako tento? A toto je dokonca tv film! A to už je ,čo povedať. Vrelo odporúčam.(29.8.2019)

Dvojka je niekde úplne inde ako jednotka. Po všetkých stránkach. Je to viac hrané, viac vystavané, viac vypiplané. Osobne to neporovnávam s jednotkou. Tá mala svoje čaro, svoj štýl, dvojka priniesla niečo iné, drží sa svojho a s prvým dielom ju spája len myšlienka priniesť nepoznané príbehy ľudí. Klipy majú potenciál a taká hra s tým, či to bude fungovať aj keď to prepojíme priniesla úspech. Rozhodne by som tam videl potenciál natočiť aj niečo väčšie, niečo vhodné aj pre kiná nie len pre malú obrazovku. Technicky a vizuálne na to majú, herci by sa našli, odborných asistentov majú skvelých, už len vystavať plnohodnotný scenár, ktorý by vedel upútať na dlžke celovečerného filmu a samozrejme...najsť na to peniaze. Moje povstanie 2 je ale počin, ktorý má zmysel, dobre sa na to pozerá, vidieť za tým tvrdú prácu a odhodlanie tvorcov. Dúfam, že ďalších príbehov sa dočkáme skôr ako (opäť) o päť rokov. 5 z 5(2.9.2019)

• - Natáčania sa aktívne zúčastnil klub vojenskej histórie Carpathia, ktorého členovia si zahrali v jednotlivých dieloch. Taktiež pôsobili ako odborní poradcovia a na natáčanie doniesli svoju techniku, výstroj a výzbroj, ktorú vo filme môžete vidieť. (Johnny.ARN)

• - Film vznikol pri príležitostí osláv 75. výročia SNP. (Johnny.ARN)

• - Spoluautorom scenára je bývalý učiteľ dejepisu na bratislavskom gymnáziu Peter Rajčák. (Autogram)