Hercule Poirot - Season 9 (2003) (série)

Pět malých prasátek (S09E01)

(epizoda)
  • Velká Británie Five Little Pigs (více)

Lucy Craleová přišla ve svých sedmi letech o matku Carolinu, která byla odsouzena a popravena za vraždu svého manžela Amyase, Lucyina otce. Po čtrnácti letech dostává Lucy dědictví jehož součástí je i dopis, který jí matka napsala před svou smrtí a v němž tvrdí, že je nevinná. Čtrnáct let je hodně dlouhá doba. Za tu dobu se může svět posunout o hodný kus kupředu, může jej ale také hodně lidí opustit. Pět klíčových svědků, kteří byli tím či oním způsobem zainteresováni na případu vraždy malíře Amyase Cralea, však naštěstí ještě žije. Lucy se rozhodne očistit matčino jméno a požádá slavného detektiva Hercule Poirota o prošetření případu. Poirot případ přijímá a nejprve jde za advokátem, který před čtrnácti lety Carolinu obhajoval. Od něj se mimo jiné dozví, že Amyas míval pletky se ženami, což Caroline mlčky snášela. Až na tu poslední, Elsu Greerovou... Takže se Hercule Poirot může směle pustit do řešení téhle dávné záhady. Ostatně Lucy Craleová, která touží očistit jméno své matky, je mimořádně půvabná mladá dáma, které by byl hřích nepomoct. (oficiální text distributora)

gizi

Poirot na případu tentokrát pracuje sám, chybí tedy oživení prostřednictvím jeho spolupracovníků. To ale není na škodu, i když humor prakticky chybí. Případ začíná náznakem čehosi, co je naštěstí záhy vysvětleno, takže divák netápá až do konce. Následuje pohled na dobu zločinu z perspektivy pěti svědků, což je zajímavé (ale mohlo být podáno i zajímavěji) a přes své částečné opakování ani není nudné. 75%, 21.6.2014. ()

Sebi236

Opravdu krásné a věrné zpracování. Hudba, při které mi naskakuje husí kůže. Úžasné herecké výkony. Agatha Christie si skvěle pohrála s vypracováním postav a tady tomu ještě přidali třešničky na dortech. Tak kdo z těch pěti malých prasátek chladnokrevně otrávil malíře Amyase Cralea? Navenek tvrdý, ale zevnitř křehký jako sklo Philip Blake? Velmi sebejistá, krásná Elsa Greerová? Tvrdohlavý a velmi zamilovaný do svého koníčku Meredith Blake? Nepřístojná a bojácná starší dáma, vychovatelka Cecilia Williamsová? Nebo v té době patnáctiletá, hravá a trošinku dětinská Angela Warrenová? Určitě jeden z nejdojemnějších příběhů, který mne skoro dohnal k slzám! Dokonce se odvážím napsat, že je i skoro lepší než předloha. Kdo tento díl neviděl, musí to co nejdřív napravit. ()

miccio

David Suchet alias Hercule Poirot je dokonalost sama, zatímco nad filmovým ztvárněním slečny Marplové jsem zatím vždy zaplakala, tak D. Suchet se pro tuhle roli prostě narodil. Přesto, snad že ho tu nedoprovázejí kapitán Hastings a inspektor Japp, přijde mi děj místy trochu tuhý, nesnadno plynoucí. Mimoto, děj ani v knížce není nějaký rozjuchaný, ale atmosféra ve filmu je příliš temná a neveselá. Z celé série mi tento díl přijde jako jeden z nejméně zdařilých, škoda. 3 a půl ***_*. ()

branchillon

Skvěle natočené. Hastings a Japp mi vůbec nechybí, spolu s Kočkou mezi holuby asi to nejlepší z filmů o slavném detektivovi (tedy moje nejoblíbenější a z těch které jsem zatím viděla). Krásná hudba, tu si pamatuji dodnes. Na to, že jsou ty filmy tak dobré usuzuji podle toho, že si stále pamatuju jejich atmosféru a jak mi bylo dobře při jejich sledování. Člověk musí vzdát holt Angličanům, kteří díla převedli tak pečlivě a schopně do televizní podoby. ()

padlar

Další povedeny Poirot. Díl je z větší části postaven na vzájemně se doplňujícím retrospektivním vyprávění pěti svědků dávné vraždy, kterou Poirot vyšetřuje. Oproti jiným dílům mi tento přišel trochu netradiční – jak svou stavbou, tak i takovým posmutnělým zpracováním - ale i tak velmi dobře koukatelný ()

myself24

Nevim proc, me v tomto dile mrazi po zadech, co bylo a neda se vratit. Malokdy najdete v detektivce s Poirotem hlubsi vyznam a zasahne vas. Tady se to podarilo skvelou scenou a dobre zvolenou hudbou. Mate z neho skutecny zazitek, prvni a posledni scena je pro me fascinujici a kdyz ji vidim, pak se mi derou slzy do oci...a to je jen blba detektivka.... ()

JRSB

Hudba zaujme nejvíce. Postupně plyne s dějem. Rozvíjí fantazii a myšlení, kdo vlastně zabil Amyase. ()

007hanka

Neznám sice jiná filmová zpracování, ale na téhle verzi se scénárista opravdu vyřádil. Maličkosti i zásadní změny jen lítají. V knize se například nekoná žádná poprava a přetahování umělce mezi manželkou a homosexuálním kámošem už vůbec ne... Ta pitomá a úplně zbytečná melodramatická scénka na konci to celé jen dorazila. Agatha se obrací v hrobě. ()

Reviewer61

Absolutně nejlepší Poirot. Atmosféra (kamera), gradace příběhu s úžasným závěrem a skvělé vedení herců (režie), emoce. K takovému hodnocení jsem dospěl po třetím shlédnutí série a po životních zkušenostech, které jsem prožil a přežil. Jedinou bytostí, která se dokáže až neuvěřitelně obětovat, a také, nevratně a rychle překročit tenkou hranici z lásky k spalující nenávisti, je žena. Naštěstí ne každá. :) ()

hypnos11

Takhle melancholický Poirot tu ještě nebyl. Pro mě je tenhle díl nečekaná pecka. Neotřelá režie (v rámci seriálu), skvělí herci (i ti méně známí - Rachael Stirling!), a především ta zvláštní, uhrančivá atmosféra. Jasnějších 5* už dát ani nejde. ()