Epizody(14)

Závěrečná etapa výpravy Dana Přibáně a jeho „žlutého cirkusu“ uzavírá cestu kolem světa ve znamení objevování nového i lehce nostalgickou připomínkou starého. Nejdelší „trabantí“ seriál má čtrnáct půlhodinových epizod uzavřených prodlouženým speciálem. Za už tradičním pojetím divácké dokumentární komedie je vyprávěn příběh o rychle se měnícím světě a o tom, že události kolem jsou mnohem blíže, než se někdy zdají být, a mnohem aktuálnější, než vypadají. Příběh je stále o souboji s divočinou, nebezpečí a černočerném humoru, ale i o lidech, o setkáních příjemných i nepříjemných na pětiměsíční cestě dlouhé přes 17 000 kilometrů. Výprava tentokrát vyrazí z nejjižnějšího cípu Indie přes Nepál do Himaláje, kde se pokusí překonat výškový rekord dvoutaktního auta a vyjet do výšky přes pět kilometrů nad mořem. Dál nejistým Pákistánem přes ostře sledovanou Čínu až do Samarkandu, nejvýchodnějšího bodu první cesty a místa, kde trabant poprvé objede svět, a pak ve svých stopách po jedenácti letech od první výpravy konečně zpátky domů. K velkolepému přivítání na nejkrásnějších 1000 kilometrech Slovenskem a Českem. Žlutý cirkus tvoří tradiční dvojice trabantů, maluch a jawa. Z velké části jede sestava z minulé výpravy. V trabantu Egu náčelník Dan Přibáň, kameraman Zdeněk Krátký a fotograf Vojta Duchoslav, sehrané realizační jádro minulého filmu a seriálu. V trabantu Babu první cirkusový hudebník a druhý fotograf Slovák Marek Duranský s nováčkem Lukášem Venclíkem, kavárenským povalečem, který nikdy neřídil auto a nemá moc času se to naučit. Samozřejmostí je nesmrtelný optimista a motocyklista Slovák Marek Slobodník. Polská posádka malucha zůstává velmi dlouho otevřená. Radek zůstal po minulé cestě v Asii, a nikdo neví, kde a co s ním je, a tak je vše na hasiči Honzovi Setvínovi, který sám nachystal malucha a není si jistý, zda se na Radka více těší, nebo se ho děsí. (Česká televize)

Recenze uživatele Autogram k tomuto seriálu (13)

Blbec s razítkem (2019) (E02)

Aj bez trabantov to v Indii nie je nuda, stále je čo robiť, a čo natočiť. Napríklad dopravu v Indii, jedlo, veselých úradníkov, dopravu v Indii, jedlo a spanie „úplne bez“. Pri tom poslednom som si už pomyslel, že by to fakt bolo lepšie s tými trabantmi. ()

Bez motoru do Indie (2019) (E03)

Ďaleko nedošli, a už stihli rozobrať motor trabanta do posledného dielu. A tak to má byť, to je presne to, čo sa od nich očakáva. –––– Levou rukou spravuješ trabanta a pravou rukou jíš. –––– Jde o to projet všechny místa světa a pak říct: V Banskej Bystrici je to krajšie. –––– Ale fakt se ozvi, kdyby ses cejtil... mrtvej. ()

Bohové, sex a bolavý zadek (2019) (E04)

Opravujú sa už nielen autá, ale aj vodiči. Zadky sú v tejto epizóde rozobrané do detailov. A jazda po diaľnici, to snáď ani nepatrí do tohto seriálu. –––– Ten si pro nás připravil na každý den jednu poruchu. –––– Oni maj daleko čistší zadky díky tomu, že si je umejvaj vodou. Ale my si myslíme, jak jsme na to vyzráli, že si patláme to h.... tím papírem tam a zpátky. ()

Hranice a pohřební hranice (2019) (E05)

Tentoraz aj s kultúrnym okienkom Ganga Style. Konečne sa neopravujú trabanty, ale po indických diaľniciach nasledujú nepálske cesty určené pre terénne vozidla, takže v ďalšej epizóde vieme, co očakávať. –––– Mne to príde ako v... Banskej Bysgrici. ()

Úplně jiný Nepál (2019) (E06)

Opravárenská epizóda, opravami sa tu strávi asi päť dní, našťastie je to dobre zostrihané, ale vidno tú občasnú zúfalosť prebíjanú vtipmi. Hlavným momentom je čumenie - čumenie Indov na Čechov, Nepálčanov na Čechov, aj Čechov na Nepálčanov, čo nie celkom dobre znášali. ()

Mistrovství světa v zírání (2019) (E07)

Dillí - hlavné mesto smogu a smradu. Mimoriadne zaujímavá epizóda, navštívili skutočne zaujímavé miesta, budhistický chrám, kde je násobne viac turistov ako mníchov a záchod s najlepším výhľadom, a smerujú do hôr. Skutočných hôr. ()

Trabant vs. Himálaje (2019) (E08)

Kašmír a začiatok Himalájí zaručuje zaujímavé miesta a zážitky. To prechádzanie blatistými cestami nad vražedným zrazom bez akejkoľvek ochrany im určite nepridavalo na kľude. Alebo im možno viac nervov robili neustále opravy? –––– V Jižní Americe jsme překonali Andy, nějaké Himaláje nás nemohou zastavit. –––– Jediný sněh široko daleko. ... Ten sneh vyzará tak indicky. Proste zajebaný. ()

Nejvýš, jak to jde (2019) (E09)

Himalájsku výškovú epizódu poňali poeticky, so symfonickou hudbou, že to chvíľami vyzerá ako filmová báseň od Barabáša. Teda až kým nezačali blbnúť a kým sa niečo nepokazilo. Dostatočne sa tu vybláznil aj kameraman pri filmovaní hôr a využití dronu, o ktorom som doteraz ani nevedel. –––– Já se nejvic překonávám tím, že tady s váma vydržím. –––– Ač to řídí kdokoliv, vejfuk vždycky upadne. ()

Čím níž, tím hůř (2019) (E10)

Brodenie v Himalájach vo vode a kameňoch, ktoré malé autá nemajú šancu prejsť. Takže získali nového kámoša s náklaďákom, ktorý ich prevezie, kde je to nevyhnutné. –––– Prej když řídí, tak si to ředí. ()

Byrokrati, válečníci a kuchaři (2019) (E11)

Tentokrát až dve hudobné okienka a celkom dobre zostrihané do formy videoklipu. No najzaujímavejšia je indická hraničná vojenská prehliadka vo forme malej vojny s Pakistanom, a táto šou sa odohráva každodenne pred tisíckami divákov, ktori sa výborne bavia. Bez trabantieho seriálu by som o niečom takom nikdy nepočul. ()

Jak divoký je Pákistán? (2019) (E12)

Trvalý policajný sprievod v Pakistane alebo spolucestujúci priamo v aute boli na palici, ale to ešte nevedeli, aká sledovačka ich čaká v Číne. ()

Velký čínský bratr (2019) (E13)

O kamerách a kontrolách v Číne sa im bude určite aj snívať. Dokonca sa podarilo strabantizovať aj Land Rover. –––– Nám zrötgenujou celý auto. To je velký čínský skener. ()

Velká cesta domů (2019) (E14)

Bájny vták Radek, na neuverenie, dorazil, a kruh sa uzatvára v Uzbekistane, kde trabantia expedícia už raz bola. Poznajú tam českú vlajku aj „Pragu“, takže sú skoro doma. Zmiznuté Aralské jazero je tam jednoduchým a hmatateľným dôkazom, ako ľudská krátkozrakosť zničí prírodu rekordne rýchlo. Posledná epizóda ubehne pekelne rýchlo a posledné tisíce kilometrov vidíme len v skratke. Sú nahradené emotívnym návratom domov so skvelou hudbou. –––– Sa cítim ako na Slovensku. Pekné paneláky, kúsok za Humenným. –––– Všude na světě potkáte šmejdy, ale skvělých lidí ochotných kdykoliv pomoci potkáte ještě víc. ()