Teče tudy řeka

• USA A River Runs Through It (více)

Dokonalý okamžik netrvá věčně, ale zůstává v našich vzpomínkách. Příběh dvou rozdílných bratrů, které pojí vášeň pro rybaření... Říká se, že v Montaně jsou jen tři místa, kam se chodí včas. Na mši, do práce a na ryby. Tohle rčení přesně odpovídá příběhu rodiny reverenda Macleana, která žije v malebném horském městečku na soutoku tří řek. Osobitý presbyteriánský reverend učil od mládí své syny vnímat magickou krásu divoké přírody a lásce k rybolovu. Rybaření zůstává jejich jedinou společnou vášni i v dospělosti. Zatímco starší Norman začal studovat vysokou školu, mladší Paul si užívá života plnými doušky. Pohybuje se však v nebezpečném prostředí a jeho tajemství ho nakonec dostihne. Život těch, které bychom měli znát nejlépe, nám totiž uniká nejvíce... Poutavý melodramatický snímek Teče tudy řeka představuje třetí režijní počin slavného herce Roberta Redforda. Předlohou scénáře byla stejnojmenná autobiografická novela Normana Macleana, v níž se autor vrací do doby svého dětství a dospívání v prostředí montanské přírody. Ve své nejslavnější roli se zde představil Craig Sheffer, který ztvárnil postavu dokonalého Normana. Jeho nespoutaného bratra Paula ztělesnil hvězdný Brad Pitt. Snímek vyniká úžasnými scenériemi horské Montany, za což kameraman Philippe Rousselot po zásluze vyznamenán Oscarem za nejlepší kameru. (Česká televize)

Cor-Angar

Třetí film od pana Redforda, který jsem měl možnost vidět a zatím zůstává favoritem Legenda o slavném návratu :) Teče tudy řeka je ale taky pěknej film, na kterej se příjemně kouká a možná v budoucnu, až budu víc poznamenaný rybařením, ho docením o něco víc. Každopádně Brad Pitt byl skvělý i na začátku kariéry a líbil se mi i Tom Skerritt jako hlava rodiny. Tenhle typ filmů mám hodně rád a přestože tenhle nezařadím mezi své oblíbené, rozhodně stojí za to vidět. ()

JB001

Viděl jsem to teprve včera na STV1 a bohužel pouze ve slovenském dabingu což mi trošku vadilo. Kdybych to měl možnost sledovat v originálním znění s titulky nebo v češtině asi bych byl v pokušení dát plný počet. A to nejsem rybář ()

vrgulnik

Děj plynul pomalu jako ta řeka, ale vůbec to nevadilo. Užil jsem si tu pomalou dobu, kdy na lidi nebyl tak velký psychický tlak. Není to nejlepší Redford, ale dobrý Redford to je. ()

demovka

Redfordovy filmy se vyznačují laskavostí a poetikou. Rozhodně to nenazývám patosem, protože to patos není. Je to milé dílko o lásce k přírodě, rodinných vztazích a kariéře dvou synů přísného presbyteriánského reverenda. Příroda je zabírána v dlouhých záběrech, ve filmu se nevyskytují akční scény a ani nedojde na příliš dramatické chvíle. O tom ten film není. Prostě jeden starý muž chytá ryby a vypráví o chvílích, kdy je ještě nechytal sám. Ps: Je zajímavé, že v tomto filmu mi Paul (Brad Pitt) přijde jako velmi rozpustilá postava, ale rozhodně v něm nevidím mužského idola krásy. To měl Brad vždycky tak odstáté uši? ()

diax3

Nudnej ze dvou sourozenců vypráví o tom, jak byli s bráchou jiný. Od začátku je tak nějak jasný, jak to dopadne, protože devadesátkový filmy zlověstno schovaný ve slunci uměly. Vlastně to nemá úplně příběh a rozhodně nejde ani o nějaké zkoumání charakterů do hloubky, protože sama hlavní postava se na konci svěřuje, že jediné, co o svém bratrovi opravdu věděla, bylo, že byl dobrý rybář... Ale v tom to právě je. Takovejdle film by už dneska nikdo nenatočil. ()

Eldur

Napriek dĺžke a pomalému spádu dávam 4 hviezdy. A to najmä vďaka Pittovi a nádhernej symbióze Príroda-Kamera-Hudba. Redford má jedinečný rukopis :o) ()

Lisnikus

Nebudu mluvit o tom, že nechápu slabší hodnocení ostatních, ale to je film který by tady na CSFD měl mít minimálně přes 80 procent (už pro tak velký počet nadhodnocenných filmů).. Redford má neskutečný cit skloubit děj s přírodou dohromady, jestli někdo řekne že děj se táhne, tak by se na jeho filmy a vůbec na filmy skloubené s přírodou neměl dívat... Pro mě prostě nádhera a jeden z jeho nejlepších filmů... ()

PekoK2

Krásny dobre spracovaný životný príbeh o dvoch bratoch, nádhernej prírode, hodnotách k nej ale aj úcty k rybačke a k spoločnosti. Spoločnosť je s časti málo gramotná, nevychovaná a rasistická. Sloboda a nezávislosť je hlavnou pointou filmu, bohužiaľ zo smutným koncom. ()

The_imre

Tento film bol jeden z prvých, ktoré som videl v Redfordovej réžii a ostal som mu verný. Jednak preto, že som rybár a viem čo dokáže urobiť vášeň lovu rýb, ale aj preto, že ten film je osudový. O hudbe a kamere nehovoriac... Pitt je tam už v prvej vážnejšej roli výborný. Výprava famózna... ()

Janh

Kouzelná a dech beroucí krajina. Film mě dojal. Zažil jsem podobné odloučení i návraty domů, kdy je najednou všechno tak trochu cizí, i když známé. Mezi bratry je pouto, které nemá obdoby. K tomuto filmu se vracím pokaždé, když je mi smutno. ()

voltamper

Veľmi nenápadné, veľmi pôsobivé, príjemné a podmaňujúce. Získa si vás to sympatickosťou postáv, príbehu a hlavne celkovým dojmom. Čosi vás nepustí vstať z kresla a ísť ani po pohár vody, či vína. Z pohľadu svetobornosti deja to výnimočné určite nie je, ale z pohľadu udalostí a osudov dvoch bratov to výnimočné je. Povedal by som, že aj keď je to len tretie režisérske dieťa Redforda, má to jeho typický, kľudný, nikam sa neponáhľajúci, ale veľavravný rukopis. Neodpustím si ani chválu na v tom čase ledva známeho Brada Pitta, ktorý sa akosi nenútene stáva v mojich očiach hercom par excellance. Ani sa mi nechce veriť, že to má už má 20 rokov. ()

maciíček

Tento film jsem viděl na doporučení kamaráda, jelikož jsme oba vášniví rybáři – muškaři a v tomto snímku, když pominu hezky vyprávěný příběh a slušné herecké výkony především Toma Skerritta je velice pěkně zachycena i krása muškaření. Velice mě překvapilo, že všichni herci v souvislosti s touto činností se opravdu museli naučit ovládat muškařské náčiní a především si osvojit techniku lovu, která opravdu není jednoduchá . Když to porovnám s lovem, který předvádí Starý Prošek ve Zlatých úhořích – nic proti němu, ale tohle je o 2 třídy jinde – a to byl Ruda Hrušínský rybář.. Jinak se jedná o jeden z mála krásných příběhů, kterému není moc co vytknout. Doporučuji všem, co ocení prostý příběh se skvělými hereckými výkony. 5***** ()

pedrossa

Míra očekávání = míra zklamání. Normálně mám Redforda rád, ale tady? Na můj vkus moc velký důraz na scenérie, na vypravěčovo křečovité mudrlantsví, na nedialogy mezi postavami... Filmy s chytrým, nebo moudrým vypravěčem miluju, ale tohle bylo moc. Dávat důraz na nepodstatné a zkratkou odbývat důležité - to je jen hra na umění - jak zmást diváka a přesvědčit ho, že mám ve věcech jasněji než on. Sorry - to nežeru. Zde v komentářích hojně používané pojmy, jako je "bezchybná režie" působí přesně jako tohle veledílo. Nikdo neví, co je chybná režie, tak proč RR neohodnotit touto napuchlou nicneříkající pochvalou a sám u toho vypadat jako arbitr elegance. Redford je z takové pochvaly od pseudoiteligence z CSFD určitě na větvi. Dneska jsem nějak militantně naladěn, tak toho nechám. Nebavilo mě to. I ten přismahnutej švagr se dal využít podstatně zábavněji. ()

polko

Pokial viem, Robert Redford film reziroval a produkoval ale nehral v nom (okrem jeho hlasu, ktory nieje ale ani v titulkoch...) ()

Martazoe

Bohužel tento film neumím úplně ocenit. Příběh mě dost nudil, ovšem atmosféra a kamera a celý ten zvláštní pocit, který film vyvolává, to stojí za to. ()

pethan

Režijní majstrštyk Roberta Redforda. Dokázal z dramatu vytvořit romanci. Velkou zásluhu mají herci; Brad Pitt je nejen krasavec, ale skutečně hraje na výbornou. Nejvíc mě zaujal Tom Skerritt v roli otce, presbyteriánského reverenda, který své syny učí muškaření a dobrým mravům. V tomto pořadí. Výtečná kamera i hudba dotváří silný zážitek. Fakt, že ze scénáře, který je dramatem nasycen, udělal pan Redford tuto baladu o řece v Montaně, je ukázka opravdu mistrné režie. ()