Ovdovělý, světově proslulý neurochirurg Michael Hfuhruhurr (Steve Martin) je vlákán do manželství bez lásky s Dolores Benedictovou (Kathleen Turner), kterou zajímají pouze jeho peníze. Během cesty do Vídně na lékařskou konferenci se zamiluje do mozku naloženého v líhu a také se zaplete do vražd, které na svědomí tzv. Výtahový vrah. (oficiální text distributora)

charge

Nejdementnější, nejtrapnější a nejšílenější komedie s Martinem, která mi připomněla Návrat vražedných rajčat, což byl přímo děs. Ale je fakt, že taková Hlava rodiny není šílená, ale jen šíleně trapná a dementní. Odpad nedávám jen díky přítomnosti Kathleen Turner. S Martinem doporučuji s ním nejlepší Letadla, vlaky, automobily, ale tohle raději obejít. ()

honajz2

Sice tu poněkud často hapruje tempo, ale když pominu tohle), kupodivu jsem si ten film dost užil. Má to v sobě především dost absurdního humoru a zrovna přesně toho, který mi tak sedí, takže jsem se u nemalého počtu scén dost bavil. Navíc zajímavých šílených nápadů to má taky celkem dost, což už vlastně plyne i ze zdejšího obsahu. Své mouchy to sice má, ale popravdě mě už dlouho žádná sci-fi komedie takhle nepobavila, takže jsem s tím filmem nakonec ještě spokojenější, než bych asi být měl - ale upřímně, ono by to stejně vyšlo na úplně stejný počet hvězdiček. 4* ()

Radko

"Mozgy ma fascinujú, lebo majú podobne slizkú a mazľavú hmotu ako červy." Uletená komédia, pri ktorej som si uvedomil, ako vnútorné naladenie formuje tvár. Steve Martin dneška je ulízaný trapák s tvárou slizoidného komika reprezentujúceho oficiálnu líniu humoru. Začiatkom 80. rokov to ale bol normálne sympatický ďábel - prístupný takýmto gejzírom šibnuto odvalených a zároveň inteligenciu neurážajúcich gagov. ()

dezert

Chvílema geniální a chvílema ne-až-tak-geniální, ale vždycky hodně legrační komedie, na které je poznat Reinerův rukopis (naprosto imbecilní věci a absurdity podáváný jako samozřejmost). Steve Martin tu jede jak blázen. -"Doktora XY zabili v Evropě!" -"Ano, takže nejen, že je mrtvý, ale je i 10 000 km daleko!" ()

Aelita

Hlavní Murphyho axiom zní: Dokonalé ženské tělo a dokonalý ženský mozek příroda vždy rozdělí mezi dvě ženy – jedna dostane tělo, druhá mozek. První dodatek axiomu: Pokud dojde k přírodnímu omylu a žena dostane do vínka dokonalé tělo i mozek, brzy se vše napraví a žena buď zoškliví nebo zhloupne. Druhý dodatek axiomu: Pokud příroda zapomene opravit svůj omyl, ukáže se, že to je program maximum a že je žena navíc dokonalá mrcha. Třetí dodatek axiomu: Takto ženy vidí muži. ___ Vedlejší Murphyho axiom: Dokonalý chlap, který je zároveň dokonalý empatický inteligentní gentleman, je omylem přírody, protože neodpovídá jejím plánům šíření genů. Jediný dodatek vedlejšího axiomu: Pokud dojde k přírodnímu omylu, ukáže se nakonec, že ten dokonalý muž je homosexuál nebo asexuál. ___ Nediskutovatelný Murphyho výrok: Žena má vždy pravdu. Pokud žena nemá pravdu, mýlí se ten, kdo si to myslí. ()

• Tento film byl oblíbeným snímkem Donalda Hardena, který vyluštil šifru vraha jménem Zodiac. (Mornastr)
  • Název metody mozkové operace Dr. Hfuhruhurra (Steve Martin), tzv. cranial screw-top (metoda lebečního víka), později inspiroval britskou punk-popovou skupinu Cranial Screwtop, která název převzala. (PogoJoe)
  • Jedna ze scén („...jakékoliv znamení, zatím tě dám na záchod“) se v ČR proslavila díky pořadu Banánové rybičky (od r. 1999). (Loik)

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner