Requiem pro panenku

• angličtina Requiem for a Maiden (více)
TV spot

Administrativním omylem se čtrnáctiletá Marika dostane místo do dětského domova do ústavu pro mentálně choré, odkud není úniku. Panuje v něm nelidská mašinérie a sadistické vychovatelky používají tak drastické "výchovné" metody, že se dívka rozhodne bezvýchodnou situaci řešit zoufalým činem... (Magic Box)

RigorMortis

Desivá realita ústavnej starostlivosti v hlavnej roli so sympatickou Aňou Geislerovou, kde deti nie sú nič, než odpad, na ktorom si personál ukája svoje sadistické chúťky. Kým trebárs Prelet na to šiel postupne, Requiem vlepilo divákovi facku už v prvej scéne a v priebehu filmu sa stiesnenosť len stupňovala. Záverečné titulky opisujúce dohru celej veci boli iba výsmech do tváre obetiam. Po podobné situácie nemusíme chodiť ďaleko ani dnes, stačí si spomenúť na nedávnu kauzu zariadenia Čistý deň. Čo však prekvapilo bolo zistenie, že Renčova verzia udalostí v  Měděnci sa od skutočného príbehu odlišuje natoľko, že mu domáci dodnes nevedia prísť na meno. ()

Binne

Ponurá krajina, mlha vznášející se nad polem a nad ní se tyčí šedá budova s depresivním vzezřením, kolem které se vine nepřátelský plot. Umaštěné vlasy, tváře bez výrazu a smích uprostřed ticha a noci. Skoro jsem měla pocit, že vím, jak se Marika cítí, v cizím prostředí a bez jasné vize o své budoucnosti, unášená institucemi a rozhodnutím jiných. Film má správnou atmosféru, zmatek i strach. Herecké výkony jsou neuvěřitelné. Počínaje Aňou, Soňou Valentovou a končívaje Barborou Hrzánovou (samozřejmě). Líbí se mi nálada, kterou nám film nabízí, je nenucená ale jasně podaná. Vím, že je film na motivy skutečné události, nicméně si myslím, že pakliže by se jednalo o lidské drama bez takto vyhroceného konce, nebylo by to vůbec špatné. Film patří mezi mé nejoblíbenější z Československé tvorby a to především kvůli první polovině. ()

PlysovyMacko

Film s veľmi nepríjemnou atmosférou a kvílivou hudbou o ústave, kde vychovávateľky týrajú pacientov v čele s hlavnou hrdinkou. Bolo mi ich všetkých ľúto. Nepekné pozeranie. ()

Bilky

Nechcem sa chváliť ale od tohto filmu som vedel že Aňa je super! :) RENČA som fšak poznal iba ako priemerného herca a týmto dielom si u mňa napravil reputáciu, lebo na réžijný debut to bolo super!. Obsadenie VALENTOVEJ bol prekvapivý ťah, ale vyšiel na 100% a chuderku Soničku som pár dní nenávidel! Silný príbeh a výkony zúčastnených sú veľkou devízou - je len na škodu že nie aj pre dramaturgov či programových riaditeľov naších TVkanálov. IMHO za výbornými výkonmi stálo presvedčenie a je vidieť, že herci veria tomu čo hrajú. ()

Pierret

Mezi českými filmy je toto vysoce nadprůměrný počin. Requiem pro panenku nechybí psychologická hloubka a protisocialistická zaujatost. Herci mi ve svých rolích seděli... i lesbická scéna působí dostatečně oplzle a zároveň vyzývavě. Aňa ukázala, že umí a procházela celým filmem jako malá šedivá myška zapastičkovaným domem hrůzy. Uvažoval jsem i nad čtyřmi hvězdami... ale Renč nám dává jen ochutnat, nenajíme se. ()

CZECHYa

První a nejlepší film Filipa Renče a jeden z mála kvalitnějších psychologických filmů z české produkce. 4* za poctivě udělané dílo, které se vyvarovalo většiny bežných chyb. ()

Ganador

Z českých krajů jsem něco podobnýho nečekal. Dobrá hudba. Postkomunistický obraz se skvěle hodí, až na místa mimo ůstav. Vizuálně skvělá scéna při "sprchování" Mariky a křesťanské vychovatelky se pro mě stala nejlepší scénou českého filmu. ()

m.xFuck

Už tehdy byla Geislerová moc hezká a je evidentně čím dál hezčí. A její výkon stejně jako výkon Hrzánové, kterou já upřímně nerad, byl dokonalý.. ()

renekem

Ve své době divácky velmi úspěšný klon Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem. Dnes už to zajímavý film není. Film ovšem potvrdil režisérův marketingový talent. renč tu s úspěchem použil metodu, kterou používal pro velký úspěch i nadále, totiž snaha vědět o události, která ho inspirovala, co nejméně. Ale to, že má snímek jen stopově málo společného s událostí, která původně zadala podnět k natočení díla, je spíš maličkost. Ve své době Requiem nebylo nezajímavé, jen se málo odlišuje od podobných filmů. ()

PROTIVETRU

Keďže výsledný dojem je viac než dobrý a bezprostredne po filme som tu mal ešte jednu * navyše, vypíšem tu najmä mínusy, kvôli ktorým som ju musel stiahnuť. - pasáže s akýmsi rozprávačom a príšernou hudbou ma rušili a nesedeli mi tam - nedotiahnuté a slabšie vedľajšie postavy... Renč sem vôbec nesadol herecky, postava Hanušovej mi prišla úplne odveci po všetkých smeroch a postava Valentovej mala väčší potenciál a mohol sa s ňou scenárista lepšie vyhrať - mnoho vecí pôsobilo nelogicky (pre mňa),zväčša veci vyplývajúce z predchádzajúceho bodu ale najmä nechápem (asi SPOILER) prečo, preboha, keď to tam bolo také psycho ako sme videli, sa tam tak pokorne vrátila po úspešnom úteku? Ostatne celý film som sa nemohol ubrániť dojmu, že vyriešenie Mariinej situácie by nebolo až také ťažké, keby trošku viac zabojovala Plusmi vo filme je asi všetko ostatné ale čo by som vyzdvihol, sú dve mená. Holubová, ktorej postava je pre mňa oveľa desivejšia, než mnoho kultových horrorových postavičiek a Geislerová, do ktorej som sa asi zamiloval ()

route60

Před dvaceti léty jsem Requiem pro panenku hodnotil hodně vysoko ale postupem času člověk vystřízlivěl po revolučním nadšením ale dnes to vnímam trochu jinak, Filip Renč je zručný filmař ale ukazovat za každou cenu že bylo vše zle (podivuji se nad tím že jsem se dožil revoluce) je krápet úlet, mladičká tehdy šestnactiletá Anna Geislerová nebo Barbora Hrzánová jsou výborné a jejich výkon je to nejlepší na celém filmu. 65% ()

Martanecek007

Označila bych tento film jedním slovem - PSYCHO. Opravdu psychologické, thrillerové drama, které nenechalo moje emoce v klidu. Klobouk dolů, pane Renči, tento snímek se vám velice povedl. ()

IZFNP

Mrazivou atmosferou nasycen snímek, možná jediný skutečně kvalitní od Renče. Herecké výkony ve filmu jsou excelentní, práce s kamerou je zajímavá a dojem po skončení filmu výrazný. ()

Luswani

Chvilku trvalo, než se tento film rozjel, ale zejména v poslední třetině byl dost silný. Líbilo se mi pozvolné rozkrývání charakterů jednotlivých postav. A to jestli se film drží reality věrně, nebo je hodně upravený, neřeším. Není to přece dokument. Silný moment byl záběr na kliku v závěru filmu. Vlastně to byl okamžik, který významně změnil můj celkový dojem z Requiem. 85% ()

macco33

Jak hodnotit více než po 20 letech? Asi jako při premiéře. Ambiciózní snímek ambiciózního režiséra, který se ale jako v dalších dílech prezentuje jako pozér. Využití atraktivního tématu a morbidního prostředí. Film dal vzniknout kultu Ani úžasné, bez níž a její kámošky Táni se dnes málokterý český kousek obejde ... ()

papuchalk

Přelet nad kukaččím hnízdem je proti tomudle sranda. A to nejen po stránce obsahové, ale i po filmařské stránce je přelet příliš konformní až příliš standardní a obyčejný. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů