Requiem pro panenku

• angličtina Requiem for a Maiden (více)
TV spot

Administrativním omylem se čtrnáctiletá Marika dostane místo do dětského domova do ústavu pro mentálně choré, odkud není úniku. Panuje v něm nelidská mašinérie a sadistické vychovatelky používají tak drastické "výchovné" metody, že se dívka rozhodne bezvýchodnou situaci řešit zoufalým činem... (Magic Box)

Balu...

Hnus - doby, zachycených lidských povah i situace, do níž se Maryka dostala. Psychiku drásající situace, při kterých sem sám sebe nacházel zabořeného v křesle s rukou zaťatou v pěst; nevěřícně užaslého, zírajícího na děj, který má být podle skutečné události. Odpornost chování těch, na nichž závisel osud ostatních. Je mi špatně, moje nervy budu uklidňovat ještě dlouho. ..A 5 let nepodmíněně za žhářství? ..Unbelievable.. ()

cab

A pry ze psychologicke snimky, ktere dokazi zdeptat cloveka a upozornit cloveka na urcite deni, delat neumime! Par hluchych momentu zde je, ale treba mlada (Anna Geislerova) je uzasna. 75% ()

Paity

Nevím, čím by mě měl Renčům Requiem pro panenku nadchnout. Respektive nevím, čím nadchnul u vás ostatních. Skvělá sadistická Holubová a nechutně retardovaná Hrzánová, u které si stále nejsem jist pohlavím a k tomu Geislerová, která vypadá stále jako nedochůdče. To je pro mě tenhle film, tedy žádný skvost. ()

ti88na

Asi najťažšie stráviteľný film aký som videla. Nebolo mi vôbec príjemné sa naň dívať a cítila som sa ako pokrytec, ktorý zatvára oči pred realitou. Nepopieram žiadne jeho kvality, ale bezpečne viem, že ho už nechcem nikdy vidieť. ()

Piškotka

Ve své době to byla pecka, postupem času však pro mě ztrácí své kouzlo. Dlouho jsem věřila, že se film zakládá na skutečnosti, ale je to z jisté části fikce. Renčovi šlo přece jenom o uměleckou stránku, i když se pídil po pravdě. Ale samozřejmě proti gustu žádný dišputát. Zvládl to celkem dobře, bylo to působivé a emočně vyhrocené. Nejvíce mě dojímaly ty mentálně postižené děti, u nich se žádná improvizace a herecké umění nežádaly. Samotná kostra příběhu byla fádní, je hodně takových osudů, bohužel. Hlavní hrdinky byly skvělé. Jan Schmidt s autíčkem nezapomenutelný. ()

ClimbVibe

Když mi bylo něco mezi 12 až 14tým rokem tak jsem tenhle film nesmírně uznával. Byl to pro mě psychohorror, na konci jsem lítostí uronil i slzu a nenáviděl jsem nespravedlnost, která se udála... Postupem času (a po přečtení rozhovoru se skutečnou "Marikou" tedy Evou Kováčovou) jsem začal přehodnocovat. Nevadí mi inspirace skutečnou událostí a její zdramatizování pro film - to se dá pochopit (filmový divák nemusí mít realitu, hlavní je prožitek). Potom ale nesmí být na konci filmu titulek o tom jak to celé skutečně dopadlo - staví to snímek do jakési dokumentární rekonstrukce, což Requiem rozhodně není. Naopak - když se dozvíte jak to celé skutečně bylo, připadá vám, že Renč skutečně přitlačil na pilu jak jen to šlo a vzbuzuje to trochu úsměv. Co na filmu oceňuji je dobrá filmařská práce. Je z něj cítit energie tvůrců, nadšení.. Renč byl v té době velice slibný talent, ale bohužel (pro mě) zůstalo jen u tohoto filmu. 4 hvězdy za atmosféru a herecké výkony Hrzánové, Geislerové, Holubové (ještě hodně let poté jsem jí měl zaškatulkovanou jako bestii), Cupáka... ()

Kejt.lin

U tohohle filmu se mi nikdy!! nepodařilo udržet aspoň jedno oko v suchu.. potřebuje to další komentář?.. za plnej počet ;) ()

Greny

Film, který by měl mít absolutní přednost před všemi rádoby filmy. Podle mě jeden z nejlepších počinů české kinematografie. ()

Neotom

Nebýt úvodního titulku: "Tento film byl natočen podle skutečné události", viděl bych to na čtyři hvězdy. Pravda je ovšem taková, že se Renč reálným příběhem nechal pouze velmi volně inspirovat. 60% ()

Hanes88

Drsný děj, který je tak trochu podle skutečné události. Zfilmování bylo taky dobré a herecké výkony skvělé. Musím uznat, že mě to překvapilo. 80%. ()

J*A*M*A*L

Film vypadal dost drsně a slušně.Ovšem poté mě to zklamalo.Renčovi.Asi to už vypadá, že Filip Renč mě žádným snímkem nepřekvapí a nepobaví, jen znudí.Nevím jak to nazvat ty jeho filmy jsou prostě takové "suché"- dobrý příběh a film na hovno.Další velké zklamání nic jiného jsem si z toho filmu neodnes.50% ()

Paldiny

Requiem je silne ovplyvnený Formanovym Preletom, ale srší z neho toľká spontánnosť, ambicióznosť, dravosť, chuť prekonávať hranice (pri tom požiari museli zhorieť aspoň dvaja kameramani) a neviem čo ešte, že to oceníte. Aňa je navyše iný typ dievčaťa / ženy / herečky na aký nie sme v našich končinách tak celkom zvyknutí, krásna, príťažlivá, sexi a to jej bolo 14 !! Kariéra Filipa Renča mala sakra dobrý štart, škoda, že mu filmový hlad nevydržal dlhšie. ()

Disease

Dá se na to podívat i po letech, i když většina postav jsou takové karikatury. Sympatické je, že tu ještě Renčova snaha šokovat za každou cenu není tak okatá jako později. I když jeho rukopis (samoúčelné užívání efektů a načančanost) už se tu začíná rýsovat. ()

1945

Prvotní Renčův film mě dlouho zajímal a nakonec se mi ho konečně podařilo sehnat. Autentičnost filmu byla opravdu na vysoké úrovni - z vychovatelek i chovanek ústavu běhal mráz po zádech. Řekl bych, že děj vzdáleně připomíná Přelet nad kukaččím hnízdem, ale byl natočen více syrovým českým způsobem. Herecké výkony Anny Geislerové a i samotného režiséra Renče jsou opravdu vydařené ()

gocatgo

Jeden z nejlepších filmů porevoluční filmařiny, který i s nízkým rozpočtem dokázal divy. Geislerová tu v pouhých šestnácti dokazuje talant, který jí některé ze starších kolegyň mohou jen tiše závidět. Renčova režie a Soukupův hudební doprovod navozuje nejtemnější atmosféru, prostředí ústavu pro duševně choré mě bude ve snech pronásledovat ještě pár nocí. To, že je film dle skutečné reportáže Josefa Klímy, ještě umocňuje pocit naprosté zrůdnosti. Jakmile se odhalí zákulisní činnosti chovatelek, připadá Vám, že přikurtovány k posteli měli být spíše ony. Opravdu silný zážitek. ()

sona123

Film, který Renč nikdy nepřekonal, film, který ještě dělal s pokorou a obrovským srdcem. Úžasné herecké výkony, hudba... a nestárne to. Jak se mu toto povedlo? Nečiší z toho kalkul. Je to chytré. Ale především emoční. Prazvláštní úkaz. Ani ten komentář mi nejde nijak uchopit. A možná se to nedá. Ale - tleskám a obdivně vzhlížím. ()

Mikino00

Film hrající na city diváka, dějově slabší, ale v porovnání s tím co se točí dnes je to slušné. Hodně přehnaný je konečný požár a to jak Renč ze sebe udělal hrdinu. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů