Requiem pro panenku

• angličtina Requiem for a Maiden (více)
TV spot

Administrativním omylem se čtrnáctiletá Marika dostane místo do dětského domova do ústavu pro mentálně choré, odkud není úniku. Panuje v něm nelidská mašinérie a sadistické vychovatelky používají tak drastické "výchovné" metody, že se dívka rozhodne bezvýchodnou situaci řešit zoufalým činem... (Magic Box)

+sfinx+ odpad!

Je to špatné - ne po stránce filmové, ale tím umístěním do podoby rádobyrealistického příběhu. Pokud si film hraje na zpracování nějakého životního příběhu, má se ho držet nebo jej má v mezích normy korigovat pro lepší diváckou stravitelnost. Jenže udělat z vyšinutého romského transexuála naprosto normální bezproblémovou dívku, kterou bezdůvodně zavřeli do ústavu a z ošetřovatelek naopak vyšinuté bestie, na kterých nenechali ani nit suchou, to už je trochu moc. Když pak ještě dorazí hasiči s heslem "debily nehasíme", tak tvůrci uhasili poslední zbytky náznaků reality. Vzápětí se ale objeví titulky s výměrou trestů a film si opět hraje na dojemný dokument. Reportér Klíma, z jehož pátrání film čerpá se nakonec vychovatelkám omluvil. Tvůrci filmu by měli udělat totéž a s alespoň trochou sebekritiky zhodnotit své dílo nebo jej alespoň definitivně odtrhnout od reality. Do té doby bude tento herecky, scénáristicky i hudebně zdařilý film odpadem! ()

Korra

Kašlu na to, že se děj filmu dost odchyluje od reálného příběhu. Pro mě jeden z nejsilnějších filmových zážitků mého mládí. Říkám si, jestli by něco takového mohlo vzniknout dnes, kdy se točí instatní "pohodové" filmečky bez přidané hodnoty. Naprosto úžasná a ještě neokoukaná Geislerová, stejně dobrá Hrzánová, a ústřední hudební motiv se mi trvale zaryl do mozku. ()

Bianca.

Skvělí herecký výkon se zde hercům rozhodně upřít nedá. Ale když shlédnete film, vyvolá to ve vás pocity, kdy by jste tu holku, proč něco takového udělala, pochopili a ještě ji litovali, jak se k ní ty "vychovatelky" chovaly, a že právě " vychovatelky tady byly tou nejzápornější postavou. Pokud ale máte informace o skutečné realitě, víte že tenhle film rozhodně podle skutečné události nebyl a hlavní postava až tak kladná jak je popisováno ve filmu nebyla. ()

PORTER44

Skvělá podívaná,když se vžijete do role A.Geislerové skvělý herecký výkon jak její tak všech ostatních,na rozdíl od Přeletu nad kukačím hnízdem kde to bral ze začátku J.Nicholson s humorem v tomhle snímku se nebylo čemu smát,není co vytknout ani debutujícímu režisérovy F.Renčovi,výborná temná atmosféra,dobře vybrané prostředí. ()

macherano

Dobrý film kde Aňa bola skvelá aj pekne holá V tak mladom veku teda mňa by asi šľak trafili kebyze niečo podobné mám prežiť ()

melis

Zdrcující příběh mladé Mariky (inspirovaný skutečnou událostí), která se administrativním omylem dostane místo do dětského domova do ústavu pro duševně nemocné. Snaží se na omyl upozornit, nikdo ji ale neposlouchá. Po nevydařeném útěku a sadistickém a lhostejném chování vychovatelek začne spřádat hrůzný plán. Zoufalá Marika škrtne sirkou a ústav s duševně nemocnými začne hořet. Příběh, který nahání hrůzu a zároveň poukazuje na skutečnosti, které se opravdu roku 1984 staly. 90 % ()

audrey.ley

Film Requiem pro panenku vypráví příběh, ze kterého mrazí.Nemíním tady rozpitvávat, jak moc se tvůrci drželi skutečnosti, jestli pracovnice ústavu byly takové stvůry, jako jsou zde vykresleny, ani to, že "Marika" ve skutečnosti nebyla takové neviňátko. Hodnotím pouze zpracování, a to bylo vynikající, zejména díky hereckým výkonům (zejména Báry Hrzánové) a hudbě, která už jen dokreslovala depresivní atmosféru. Možná by se z daného tématu dalo vytěžit víc, ale já sama za sebe říkám, že je to jeden z nejlepších českých filmů. ()

Tereza11

Vrchol RENČOVI tvorby toto...pro me rozhodně jeden lepšich českých filmů,na patou hvezdičku mi tam,ale stále něco chybělo...Geislerka famózní,opravdu předvádí herecký koncert a paní Holubivá se objeví v tak pro ní netipické roli,že vám spadne čelist... ()

Akinaz

Děs a hrůza, která na mě tímto snímkem dýchly by se daly krájet. Po shlédnutí valíte bulvy ještě tak týden a nevěříte tomu, co jste viděli. I po tolika letech a více než jednom zhlédnutí mám po skončení závěrečných titulků pořád stejný pocit, Jsem naštvaná, pohoršená, místy zhnusená a kladu si tále stejnou otázku: Jak je to vůbec možný? Filip Renč tento film zrežíroval bravurně a Aňa Geislerová je v něm dokonalá. Jak Evu Holubovou jako herečku zbožňuji, tak v tomto filmu ji ze srdce nenávidím (je prostě dobrá). 4* ()

BigJohn02

Vybájená verze "pravdivého příběhu" včetně sebeprezentace pana režiséra jako hrdiny v plamenech. Nicméně Holubová zahrála tu gestapačku tak, že by se z ní i McMurphy posral. Soně Valentový bych bejval přál, aby ji Marika upálila - nakonec už je na to zvyklá z Velkejch Losin... ()

Jandiczek

Za mě jeden z nejlepších českých filmů Všech dob. Osobně mám z míst jako je tohle, ať už naživo, ve filmu či obyčejném článku, husinu a pokud se tam něco přihodilo....krve by se ve mě nedořezal.. Mám rád, když se tu a tam objeví taky někdo s Dawnovým syndromem, či jinak tělesně postižený.. Jsou součástí naší společnosti a je potřeba s nimi počítat.. Nehledě na to, že tady to po boku Báry Hrzánové a to ať se na mě nikdo nezlobí, dokonale pasuje! Aňa jako malá ukázala naprosto dokonale, že v téhle branži se s ní zkrátka bude muset počítat.. Paní Holubová snad ani netřeba komentu, to je PANÍ herečka ! Film má od začátku až dokonce skvělý děj, je v něm spousta napětí a bohužel ač je to smutné, i dost uvěřitelný příběh. ()

GrooteLulu

Když jsem poprvý zhlédl tento film jako dítě utkvěl ve mě pocit, že bych se zachoval stejně jako Marika, a tak mě rozbrečel, že jsem ho už nikdy nechtěl vidět. Když jsem ho teď viděl podruhé jako dospělý, mám úplně stejný pocit, jako onehdá s tou vyjímkou, že se ho už nebojím a rád se na něj zase někdy mrknu. Pro mě jeden z nejlepších filmů té doby spolu s Amerikou, Fontánou pro Zuzanu apod., které se točily těsně po revoluci a nebyly to komedie. Soukupova hudba je perfektní. Útěk od Bílé jsem vždy miloval a až dnes jsem zjistil, že je z tohodle filmu. Anna je pro mě vždycky ''nejvíc sexy'' herečkou. Předtím jsem si ani nevšiml, kolikrát je nahatá. Hrzánová a celej ústav by taky měli dostat pochvalu. Renč je pašák. Ta s kladívkem, ať to odklepne. 9hvězd :( ... a tu kliku dát pozlatit a na odiv do muzea rekvizit! ()

Andy_Warhold

Requiem za Panenku je nejlepší a zdaleka nepřekonaný film Filipa Renče a to zejména ze dvou důvodů: 1. Našel opravdu silné téma 2. Nechal toto téma minimalisticky a zároveň naplno působit a nenarušil je ani snahou o akční film, ani snahou o humor, ani hereckým "konzertem" ale Donutil nebo Menšík. Je to čisté drama jako když řízne břitva. Juraj Fándl má dar pro barvy a hudba Ondřeje Soukupa je dost možná tím nejlepší co od revoluce český film vyprodukoval (provedení requiemu od Lucie Bílé si dosud nikdo netroufnul přezpívat). Herci hrají minimalisticky a dávají vyniknou silnému příběhu v čele s nepřehlédnutelnou Aňou Geislerovou. ()

And09

Tak silný zážitek z filmu jsem neměla ani nepamatuji. Herecké výkony jsou opravdu chvályhodné (až se tomu v některých případech ani věřit nedá) a ta celá atmosféra je vystižena vážně bravurně ještě s těmi hororovými a psycho prvky, které dokáží diváka neuvěřitelně nahlodat. Ještě k tomu, když si uvědomí, že to má nějakou reálnou předlohu a ví, co se s hlavními aktéry ve skutečnosti stalo. Vážně klobouk dolů za takový excelentní režisérský počin! ()

Somewheres

Requiem pro panenku je vynikající psychologické drama, které natočil Filip Renč podle skutečných událostí z roku 1984 (událostmi se nechal volně inspirovat, nelze tedy říct, že přesně popisuje skutečný případ). Film vypráví o mladé dívce, Maryce Fárové, kterou znásilnil její otec a proto byla umístěna do výchovného ústavu pro postižené děti na Šancích. Je ovšem přesvědčená, že do tohoto ústavu nepatří a tak hledá cesty, jak se dostat ven, ideálně do dětského domova v Hradci Králové. Její pobyt v ústavu na Šancích je plný strastí a teroru ze strany zdravotních sester a vychovatelek ústavu. Maryka je neustále trestaná a stejně tak chovanky, se kterými se spřátelí. A protože to, co se děje v tomto ústavu, nikoho nezajímá, nezbyde Maryce jiné východisko z beznadějné situace, než založit v ústavu požár. Při tomto požáru zahyne asi 26 chovanek, ale Maryce se podařilo upozornit lhostejnou společnost na hrůzy, které se zde děly. Trochu mi to připomnělo snímek Přelet nad kukaččím hnízdem. Skvělý a napínavý thriller, který vás nebude nudit. Má atmosféru, vtáhne vás do děje a přinutí soucítit s postavami. Herecké výkony Anny Geislerové, Barbory Hrzánové, Evy Holubové, Soňi Valentové a Filipa Renče jsou také velmi dobré, tudíž zasloužené 4 hvězdy. ()

KritikVlada

Jeden z nejlepších českých filmů porevolučních let a snad jediný film od Renče, který za to stojí. Dlouho jsem to neviděl, a teď jsem se k tomu po několika letech vrátil, a byla to rána mezi oči. Skvělé výkony, ponurá depresivní atmosféra toho ústavu, Holubová a Valentová tady zahrály teda pořádné svině, a Aňa Geislerová byla tehdy ještě taková roztomilá pusinka, talentovaná a podmanivá. (Ne jako teď - nepříjemná politická aktivistka. Ale to je její věc.) Je mi úplně jedno, jak moc je film pravdivý nebo nepravdivý. Je to prostě kvalita. Těch posledních 15 minut, to jsem nedýchal! A na závěr musím vyzdvihnout zejména nádhernou hudbu Ondřeje Soukupa, která mi ještě dlouho zněla v uších. A ještě něco: Všem, kteří tomuhle klenotu dali "odpad", zamyslete se nad sebou, ano? Zejména uživatel geek.ondra. ()

Korpy22

Horor, z prostředí ústavu pro mentálně postižené, z dob komunismu. Nejhorší je, když člověk sleduje tento film a uvědomí, si, že je to podle reálného příběhu. Aňa Geislerová v roli krotké panenky Moniky Fárové, která v závěru dokáže vzít osud do svých rukou je velice působivá. Režie Friče, se zde projevuje ve velmi poetických scénách jako přetržení korálů, rozpatlané bombóný, studená voda, oheň. Z tohoto filmu má člověk husí kůži a přesto se má chuť na nej podívat znovu a týrat se s ním. Skvělý audiovizuální počin, námětem začínaje, kamerou konče. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů