Requiem pro panenku

• angličtina Requiem for a Maiden (více)
TV spot

Administrativním omylem se čtrnáctiletá Marika dostane místo do dětského domova do ústavu pro mentálně choré, odkud není úniku. Panuje v něm nelidská mašinérie a sadistické vychovatelky používají tak drastické "výchovné" metody, že se dívka rozhodne bezvýchodnou situaci řešit zoufalým činem... (Magic Box)

jiziczek

Tísnivá atmosféra, pocit bezmoci, sadistické metody... až na několik scén (spanilý princ v podání Renče ukazuje svůj "pravý" charakter a nasazuje vlastní život za záchranu jiných) psycho jak má být. ()

RomanL

... nereálný příběh o nereálné dívce nenatočený podle skutečných událostí. Ta jedna hvězdička je za to, že se to za reálné vydává. Kdyby se napsalo, že je to takový normální český horůrek, možná bych dal i tři hvězdičky. Ale podobné horory (a obecně horory) mě k smrti nudí. Doplnění - zrovna vyšel na iDnes článek: http://ona.idnes.cz/pravda-o-requiem-skutecny-pribeh-panenky-z-rencova-filmu-pe6-/ona_vztahy.asp?c=A090619_113929_ona_vztahy_ves ()

Rosie

Celý film jsem měla chuť zabíjet, protože taková strašná nespravedlnost a zlost lidí jak je v něm ukázáná, je v málokterém filmu. Pocit bezmoci je hrozný. Jelikož to byl první z filmů, které jsem si pouštěla pořád dokola a ve světě filmů jsem se jako malá ještě moc neorientovala, Evu Holubovou jsem neměla ráda, kvůli její roli. Až tak moc reálně na mě zapůsobila. Proto nyní tuto herečku velice uznávám. Anna Geislerová zde měla výborný začátek herecké kariéry, na kterém ukázala, co v ní je a od té doby jsem si ji zamilovala. Také dokonale zvládnutá role Barbory Hrzánové mě ohromila, trochu mi připomíná roli Jiřiny Bohdalové ve filmu Fany. Pokud herci dokáží zvládnout takto náročnou roli postiženého člověka, tak vážně smekám. Na konci tohoto filmu si vždy kladu otázku, zda zemřít, nebylo pro některé holky pacientky tím nejlepším vysvobozením od veškerého toho hnusu. Pošahaný perverzní sestry bych podpálila mnohem dřív než Marika a dost mě znepokojilo, že si to u soudu odskákala nejvíc. Ať už je to podle skutečné události nebo ne, můj pohled na tento film se nemění, protože to není nic nadpřirozeného, je to reálné, ve skutečnosti to tak může kdekoliv být...a to já má ráda, protože si po zhlédnutí neřeknu---Je to jenom film!!! ()

jjituska

Náhodou jsem tenhle film viděla poprvé ve stejný den, kdy jsem poprvé viděla i Formanův Přelet. Řeknu vám, to pak člověk nespí dobře. Je to teda vážně síla. Já být Marikou, škrtnu sirkou o dost dřív. Není to film, který bych někdy chtěla vidět podruhé - jednou to úplně stačilo, ale asi na něj nezapomenu. Herecky bych spíš vyzdvihla Báru Hrzánovou než Aňu. Ta byla sice dobrá, ale její Marika byla taková... V podobných případech s hrdinou nějak splynete (jako třeba s Nicholsonem v Přeletu). Ale jo, fandíte jí, aby se z toho pekla už konečně dostala a aby tu svini sestru třeba zabila nebo tak, ale zároveň je vám vlastně jedno, co s ní bude dál. Řekla bych, že to, jak Marika působí, není dáno ani tak Aniným hereckým ztvrárněním, ale spíš dobrým scénářem (teď tedy nemyslím úplně dialogy - ty jsou někdy.. no, pomlčím). Ale jo, Aňo, dobrý - ale stále jsi mě o své herecké genialitě nepřesvědčila.. Ale jinak silný zážitek. Dovětek na konci je teda drsnej. 65% ()

vykyn

Filip Renč velmi slibně nastartoval svoji režisérskou kariéru..bohužel tento film byl jeho vrcholem..a to je už 17 let..Škoda,že se k této latce v dalších filmech ani nepřiblížil..ale možnost má stále.Umí,což dokázal tímto skvělým, strhujícím, psycholigickým filmem se spoustou skvělých hereckých výkonů,které skvěle reříroval.. ()

Flarnytryl

Filmařsky nevyzrálé a naivní, až mě to několikrát rozesmálo. Například v závěru, kdy se Marika chystá zapálit prostěradla vedoucí k nádrži s benzinem. Na poslední chvíli jí najde vychovatelka a sirku sfoukne, načež se k ní klidně otočí zády a nechá ji, aby z krabičky vyndala další sirky a dokončila své dílo. Tato a podobné chyby film v mých očích znatelně sráží dolů, navíc nejsem schopen ani v nejmenším věřit tomu, že má film větší spojitost se skutečnými událostmi. ()

Priest

Musím se přiznat, že dokud jsem tento film neshlédl, nevěděl jsem o nějaké podobné kauze. Dílo je velice dobře zpracováno a to na takové úrovni, že mi přebíhal mráz po zádech. Smékám před Hrzánovou, která tuto roli zahrála vážně skvěle. ()

P@\/EL

Dost povedený psychologický thriller, který se odehrává v blázinci. Na filmu se mi líbila hlavně surovost, drsnost až brutalita, které mu dodávaly dostatečnou autentičnost. A je to ještě o to horší, že tohle vše se skutečně stalo. Díky filmu jsem si tudíž dokázal představit, co se tam asi tak odehrávalo. Film nezklamal ani co se týče napětí. ()

anonyym

Nevím, jestli by nebylo lepší zfilmovat ten skutečný příběh, co se stal - totiž nevykreslovat Mariku jako rebelku a "spasitelku", ale jako temperamentní holku s lesbickými sklony, která v ústavu víceméně přijde o rozum. Na filmu mi vadilo, že právě toto tam chybí - totiž právě nějaká hlubší sonda do Maričiny mysli, která by divákovi zdůvodnila, proč to vlastně udělala, jaký byl hlubší smysl toho žhářství. Přehnaný a nereálný byl i přístup hasičů k celé věci nebo to, jak snadno se Marika dostala k té hořlavině. A taky to, jak snadné bylo z ústavu utéct... Každopádně i tak to byl hodně silný zážitek. ()

RaidingTombs

Na tenhle film jsem dlouho nezapomnel a vzdycky se na nej rad podivam. Nejlip v nedeli po obede, kdyz na parapet busi destovy kapky. To je ta spravna atmosfera, kdy v sobe clovek dostane trochu odhodlani vstoupit spolu s Annou Geislerovou v hlavni roli do baraku hruzy, kde vladne teror ze strany nevyskolenych vychovatelek vyzivajicich se v tryzneni psychickem i fyzickem na chovankynich ustavu pro choromyslne. Tohle je jediny Rencuv film, ktery se mi opravdu libi. Syrovost, hruza, zmatek, strach z vychovatelek a touha po svobode jsou hlavnimi body tohoto filmu. Reziser se nedrzel presne reality, ta je docela jina a ani sama Marika Farova ve skutecnosti zadna mila divenka nebyla, ale film zaslouzi plne hodnoceni. Barbora Hrzanova odvedla skvelou praci. Z Evy Holubove a Jaroslavy Hanusove jde opravdu hruza. "Lenin! Lenin jsem rekla! To zas bude sprcha!" ()

Kivis

Moc povedený film, který mě chytnul především v druhé polovině - konkrétně po ledové sprše Mariky a jedné z ošetřovatelek. Velmi se mi líbila ta jednoduchá a přitom skvěle pasující titulní melodie. Naopak mě pořádně vytáčel ten hrozný zvuk jako vystřižený z nějaké grotesky, který upozorňoval "bacha, tady se něco děje". Jako kdyby byl divák úplně blbý a nevšiml si toho sám nebo snad Renč nevěřil, že herci zahráli danou situaci dostatečně dobře na to, aby si divák jejich podivného chování všiml bez té zvukové pomůcky. Že má film se skutečným příběhem pramálo společného, a že se Renč nechal spíš jen inspirovat mi nijak nevadilo, i když natočit to trochu blíž realitě, možná by to člověku ještě navíc pořádně zamotalo hlavu, protože by tím pádem zmizelo jasné rozdělení "zlé ošetřovatelky, jedna hodná ošetřovatelka a hodná Marika". Kdo se chce seznámit s názory lidí, které při požáru v roce 1984 skutečně byli, může najít velmi zajímavé počtení tady Pravda o Requiem: skutečný příběh a tady Ošetřovatelka z Měděnce: Requiem pro panenku jsem nedokoukala ()

sivka jn.

Film, ktorý osloví diváka striedaním utrpenia s chvíľkovými svetielkami nádeje. Niektoré scény sú veľmi šokujúce, ale hovoria pravdu o tom, čo všetko sa skrýva v ľudskej náture... Pripravte sa na nálož zmiešaných pocitov, ktoré sa len tak ľahko nevyparia. Filip Renč sa naozaj pochlapil! ()

marien1039

Filip Renč má jediný kvalitní film a to je tento. Atmosféra sálá z každé minuty, tak že vstávají chlupy na rukou. Škoda jen, že není podle pravdy. Ale to se dá pochopit. Tvůrci chctěli, aby divák s Marikou sympatizoval, což by nešlo, pokud by byla ve filmu taková, jako doopravdy byla. Ve skutečnosti byla Marika (už podle jména, pokud ne podle znalostí diváka) romka a taky se jako správná romka chovala. Byla hlučná, všechny urážela a měla jednoduché vyjadřování. Proto ji umístili do ústavu pro chorobomyslné. V té době se představitelé této národnostní menšiny dávali do blázinců a zvláštních škol běžně. Ale je jasné, že na film o sprosté hlučné cigance, která nakonec podpálí barák, by se nikdo nedíval a už vůbec by se nikomu nelíbil a v žádném případě by s ní nikdo nesympatizoval. ()

novocestna

ehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm.....bomba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

pothead23 odpad!

Z Rence je mi na zvraceni dnes a znova odjakziva, a tohle je takova jeho typicky hystericka a na city zahrana hovadina. Kdysi jsem to dokoukal jen z ucty k tematu. Toc reklamy Renci a na filmy se prosim uz vyser. Jeste ze uz o nem neni v posledni dobe slyset, asi uz se pozvracel i sam ze sebe, to nekdy pomuze a je klid. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů