Díra

• Španělsko El hoyo (více)

Dimo

Nápad super, atmo přítomný, než aby se něco vysvětlilo, tak zůstane nezodpovězeno a otevřeno. Tím pádem mě konec vlastně ani nepřekvapil. A nenaštval. ()

phoenixer

Rozhodně lepší, než třeba Kostka, kterou mi to v lec čem připomělo. Nápad je to super, jen je tam tolik věcí nevyřčeno, až to pak ztrácí v promyšlenosti a trochu tím pokulhává jinak skvělý scénář⭐️3,5/5 ()

DAPDO

Sněz, nebo budeš snězen. Místama celkem maso. Nápad skvělej. Konec byl tak nějak slabší a vyšuměl do ztracena. 65%. A Samuraj plus byl top :-). ()

FeriusParfax

No… tak tohle mě namíchlo. Téměř celou dobu byl film super. Neustálé napětí, čekáte, co přijde. A ono nic nepřijde. Vědět, že film má takový konec, tak tím nemarním snad ani čas. Otevřené konce nemůžu vystát a vsadila bych se, že 5* tomu nedal skoro nikdo právě kvůli tomu divnýmu konci. Samozřejmě poselství, které si z toho má každý vzít je víc než jasné… To se ani nehodí komentovat. Nejsympatičtější mi byl asi ten jednoduchý černoušek, který pomáhal hránit jídlo. ()

geek.ondra

Vynikající nápad převedený do chytrého, podnětněho a brutálního snímku s potenciálem být obdivuhodnou sociální studií. Velká škoda že se to nakonec neubránilo klasickým žánrovým berličkám díky kterým všechen ten potenciál ke konci trošku vyšuměl. Ve výsledku ale parádní klaustrofobický thriller za který by se nemuselo stydět ani A24. 8/10 ()

Votvirak

Ahoj Jani, CIVE! tohle jsem si pustil v jednu ráno v karanténě ... jakože na usnutí... no dokoukal jsem to a hned za čerstva vkládám komentář ... už se mi nechce spát, asi jdu stříhat látku na roušky. Nekoukal jsem na trailer ani na popisek, prostě mi to nabídl Netflix, tak jsem to pustil a jakoby, hodně zajímavej koncept a dokonce jsem se zjistil, že ani já neumím vlastně srát nahoru :D Pak mi dej vědět, jak sis to užila ()

Kingjiri

Ach jo, velká škoda, že nadšení ze skvělýho námětu a úvodu brzo vyprchalo. Jakoby první polovinu psal někdo plnej sil a nápadů v prvních patrech a druhou polovinu někdo vyčerpanej bez energie ve spodních patrech. Ze slibně rozjetý, napínavý a drsný podivaný se totiž po smrti prvního spoluvězně postupem času stala vcelku nudná podivaná s nezajímavym motivem "poselství" a zbytečnejma scénama (halucinace s mrtvýma lidma). Biják mi přišel poměrně nedotaženej. Ještě bych se smířil se stopovym množstvim informací o tom, kdo a proč "díru" postavil a jak se do ní lidi dostávaj, ale s tim odfláknutym závěrem se fakt smířit nehodlám. Na konci jsem se těšil aspoň na nějakou interkaci "těch dole s těma nahoře", resp. nějakej výsledek snahy hlavního hrdiny (ať už úspěšnej nebo neúspěšnej), jenže tohle naprosto chybělo. Za pár fakt dobrejch myšlenek, gore a první polovinu by byla třetí hodně slabá hvězda asi objektivně na místě. Ale já mám fakt velkou chuť za to zklamání, co mi tvůrci oproti počátečnim očekávánim připravili, dát jenom dvě hvězdy. A víte co, oni mě tvůrci jenom nezklamali, ale svym způsobem i naštvali tim trapnym koncem, takže já zase trochu naštvu je, dvě hvězdy a hotovo. ()

Maximilianus

Zaujímavé sociálne riešenie, resp. zariadenie. Má to dobrú myšlienku, nápady, brutalitu a reálnu surovosť, ukazuje veľmi presný obraz spoločnosti a navyše to má aj posolstvo, aj keď ten záver bol vytriezvením a nie čerešničkou na torte. 7,35/10. ()

Primavera

Dobrý nápad, skvele natočené, takto si my tu na svete žijeme. Občas drsné scény, tak ako ťa drsne život občas ošuká a niekedy zas šuká iných a ty si safe. Fantastická scénka s kresťanmi, ktorí sa na teba (doslova) vyserú, keď žiadaš o pomoc, ma parádne pobavila. Takisto hovno ako presvedčivý argument bol skvelý, toto by ocenila politická scéna. Záver ma trochu sklamal, ale tak oukej, trochu naivnej predstavy o posolstvách a hrdinoch, ktorí by dokázali zmeniť svet a hlavne ľudí, chceme všetci ako deti rozprávku pred spaním. ()

Likan7

Už dlouho jsem neviděl tak zajímavý film s tak velkým přesahem. Díra je sice prvoplánovitě sci-fi (a je sci-fi fakt dobrým), ale je to hlavně filozofický náhled na lidstvo. Na společnost, její konzum a naše (ne)lidství. Tohle bylo fakt báječný sledovat a pokud nejste cimprdlich a nevadí vám občas scény, po kterých člověku nemusí být dobře, tak dostanete skvělou jednohubku s velkým přesahem, po kterém sice nebudete mít problém si dát k večeři něco dobrýho, ale minimálně se nad několika věcmi na světě zamyslíte. Být trochu údernější a lepší závěr, dal bych plnou palbu, i tak ale moc dobrý. Netflix zase trefil. ()

holub109

Další zajímavá záležitost z produkce Netflixu. Samotný koncept filmu s jakýmsi vězením jímž jednou denně projíždí platforma s jídlem a k většině lidí se nedostane, protože ho ti nahoře snědí, je velmi zajímavá. Je to skvěle brutální, příběh je zajímavý a neokoukaní španělští herci nejsou vůbec špatní. Konec mohl být o trochu lepší, chybělo tomu pořádné rozuzlení. i přes to hodně velké překvapení ze Španělska. 80% ()

vikino1

Tohle je přesně jako The Cube jen bez kostky za to s Dírou a jídlem. Dějově je to zajímavé do 85 minuty, než zjistíte, že odpovědi na to - kdo, proč, jak, kvůli čemu, nebo proč tam šel hlavní hrdina dobrovolně, kde se vzalo děcko v podlaží, kde nemohlo přežít, se nakonec nedočkáte. A přesně tohle mě na těchto filmech nebaví, i ted ve mě při závěrečných titulcích dřímá pocit, že mě to sice bavilo, ale ten konec to prostě hodí o 200 pater níž. ()

Forty-

Super atmosferická vec, duchovný nástupca Kocky a k tomu podtón kritiky konzumu a kapitalizmu. Dĺžka firmu perfektne akurát, parádne to ubiehalo a celý čas som bol v príjemnom napätí. Film je to však moderný a po vzore mnohých iných moderných filmov nepríliš obratne servíruje koniec ala “vysvetli si to ako chceš”, čo ma začína pekne srať. ()

kukkik

Výborný film k zamyšlení, který zároveň, na poměry uměleckého díla, neobyčejně dobře odsýpá a ani chvíli nenudí. Metafory a paralely se jen hrnou, šokují, baví a hlavně dávají zabrat šedým buňkám mozkovým když divák přemýšlí, jaké by byly jeho reakce a na jaká morální dilemata dnešní společnosti scény zrovna odkazují. Výborný film, který bych si určitě pustil znovu. 5/5 . ()

Franc1s

Audiovizuální jednohubka, ve která nejde jen o pojídání laskomin, ale snaží se poukázat i na sociální a morální dilemata. Trošku jsem si vzpomněl i na Kostku, ale to čistě jen díky prostředí. Celkově zajímavý originální kousek, kde jen to finále mohlo být trochu jinak. Španělé umí 7,5/10 ()

Hashirama

Španělé mají thrillerové řemeslo jako vždy v paži a zřejmě by dokázali atmosféricky a napínavě uplácat i mazání marmelády na prdel nějaké kozaté hispánky, nicméně jestli tohle někdo prohlásil za skvělý sociální komentář, nutí mě to k zamyšlení, zda se novinářské projekce před vypuštěním do přírody nekonaly výhradně v Bohnicích a zda si distributor nespletl zmatené rozmatlávání jogurtu po ksichtu s projevem nadšení. Samozřejmě prosovětské ideologické špičky by si měly tento film v rámci povinné deziluze promítat minimálně třikrát do týdne, aby konečně pochopily, že ve světě, kde jsou lidé lidmi, se žádná utopická vize, kde si všichni vzájemně strkají obilí do huby, neuchytí, nicméně jako společenská kritika je to natolik okaté a doslovné, že to nechtěně získává až parodický odstín. Pro civilizovaný degenerující konzum se ale jedná o (ne)příjemně atmosférickou jednohubku s typicky španělským originálním námětem a přesvědčivým hereckým podáním o tom, jak si Džony Tortura dělal kamarády, a nějaký boj s větrnými mlýny bude nenáročnému divákovi dozajista u prdele. ()