Díra

• Španělsko El hoyo (více)

wenca

Měl žrát ty svoje šneky. Jasně mu řekli, že každej má svoje jídlo. Tim by to odstartoval. Ale pán né, dá si od každého trochu, protože kdo by žral každý den dokola jen pět šneků? ()

Wbcko

Trochu mi přijde, že se tady někdo probudil se skvělým nápadem na film (a ta základní myšlenka zní skutečně zajímavě), ale bohužel už nebyl schopný vymyslet vůbec nic kolem toho. Je to celkově všechno dost efektní, ale bohužel právě ten efekt zhnusení, je to jediné, co ve mně zůstalo. Absolutně nic tu nedává smysl, nikdo neřeší proč se cokoli děje, z jakého důvodu tu kdokoli je, kdo jsou ti nahoře, kdo jsou ti dole, nikdo se nad žádným z těch bizárů nepozastavuje (levitující plošina?), postavy se chovají naprosto zbytečně zvráceně... Film nehodnotím vyloženě negativně, protože mě bavil a jak říkám, myšlenka samotná je hodně zajímavá. Bylo zde i několik náznaků toho, že by se mohli tvůrci pustit trochu hlouběji. Zapolemizovat nad lidskou povahou, tím jak by se člověk choval v podobně extrémních situacích, zda by byl schopen své chování změnit, na úkor druhých. Bohužel v tomhle směru jen poškrábali povrch a ničeho většího jsme se nedočkali. Přijde mi, že se s tím tvůrci tak nějak smířili a z něčeho, co mohlo být ambiciozní projekt, vznikl film, který se dá shrnout první větou zde v anotaci Čsfd. Bohužel dodat k němu cokoli dalšího, je fakt těžké. ()

blackkocour

Těma sračkama nás zásobují i v Lidlu, ale nikdo tomu neříká Díra, ale Italský týden. Třeba taková Mortadella Bologna, nejblíž k čemu se dala přirovnat je Mortapíča Sralgona.. ta noční můra už bude za námi, příští týden přijede španělský týden! Už se nemůžu dočkat na ty španělské olivy, španělské fazole, čorizo a tu přelahodnou španělskou Coronu.. a jo, vlastně. Jinak, ani nevím co bych vytknul filmu. Není to něco z čeho bych se posral, (protože Bolognesu už nic nepřekoná), ale taky nic z čeho bych si musel vypíchat oči, nebo seděl na prdeli.. konec jsem teda ale vůbec nepochopil, nevím jestli tu někdo chtěl říct nějaké poselství, ale tak jediné co jsem si z toho odnesl je, že kdybych měl Díru přirovnat k stravovací kvalitě potravin v Evropě, nebo celkově ve světě.. někde dole, tudíž na 200. patře jsou někde naši soudruzi ze Somálska a Severní Koreje (teda, až na knedlíčka Kim Činkčonka), někde uprostřed ty Pobaltské země a pár států společně s Kazachstánem, a my češi a dejme tomu i slováci, tak jsme někde kolem 48.patře papáme zbytky, co nám ze shora serou němci Ještě si s tou chutí pošmáknem, nad Gothajem, prošlýmy párky a krásně voňavým rumcajským salátem. ()

Dakken

K El Hoyo som sa dostal náhodou na odporúčanie kamarátky, že film nepochopila, ale že ja nie som normálny a film budem ospevovať. A tak aj bolo. Originálny námet, pohľad do najtemnejších zákutí ľudskej mysle na pokraji šialenstva a čo všetko sme schopný spraviť pre záchranu seba samého. Vždy ma táto temná stránka našej rasy, fascinovala a tu je to vykreslené veľmi detailne, nepríjemne a realisticky. Možno aj to je dôvod, prečo ma snímok tak zaujal. Napínavý sociálny triler, nad ktorým som ešte pekných pár nocí rozmýšľal. Chápal som jednanie každej postavy, či už kladnej alebo zápornej a ich dôvody prečo sa ocitli v Diere a že bola pekne hlboká. ()

xLIGHTx

Španieli opäť nesklamali. Film, ktorý pripomína v niečom Kocku, asi i Saw, Snowpiercera, azda i brazílsky (tiež Netflix) seriál 3%, aspoň v niečom, ale sám o sebe je dosť originálny, dáko nekopíruje. Hlavne je riadne záživný, chutný (: a dosť si vie diváka omotať okolo prsta. V rámci žánru, je to sci-fi, len dosť brutálne sci-fi, možno priam hororové (?), ale to je iba dobré. The Platform má presah do kritiky dravého kapitalizmu, konzumu, mamonu (skrátka dnešnej doby) a záver Diery - je iba peknou bodkou. /Dvakrát nepoviem, že by mohlo teoreticky vzniknúť i pokračovanie, podobne ako u Kocky, Saw, Snowpiercer (a pripravované seriálové spracovanie), keďže tento koncept môže byť vďačnou témou na ďalšie spracovanie a mnoho vecí zostalo nejasných, ktoré by bolo možné niekde dovysvetliť..., uvidíme, či uvidíme./ ()

JADIM

"Je dôležité, aby ste jedli iba prídel, ktorý som vám pripravila a pripravili 2 ďalšie porcie pre 35. poschodie." Aká bola myšlienka tohto filmu? Že bez vzájomnej solidarity sa raz nebude mať dobre nikto? Že relatívne pohodovú väznicu skazia väzni a nie vedenie? Alebo, že sa našlo miesto, kde je komunizmus najhumánnejšie riešenie? Nech už to bolo čokoľvek z vyššie uvedeného, tak to z tohto filmu spravilo vynikajúci, temný a občas aj mrazivý thriller, ktorý takmer celú dobu popisuje fungovanie kastového systému jednej zaujímavej väznice. Je vidno, že film bol natočený Európanmi, keďže film nepotreboval šokujúcu zápletku niekde v strede, ale celý film bol jednou veľkou zápletkou. Celkom minimalistickú hudbu tu musím vychváliť viac, ako pri ktoromkoľvek filme. Tie 2 skladby, ktoré sa tu pravidelne objavujú, výborne prispievajú atmosfére filmu. Mierne vytknúť sa dá iba trochu odfláknutý koniec, ktorý akoby hovoril, že každý si to môže zakončiť podľa seba. PS: Nie vždy sa oplatí robiť všetko pre diplom. :) 9,5/10 (Videné 23.3.2020, Originálne znenie) ()

herr_carter

Originální pojetí jakého společenského výzkumu, aneb schválně jestli se nějaký žrádlo dostane až dolů (spíš ne). Film je to opravdu skvostný, už jenom co se týče dialogů hlavních herců, scének a situací, simulace panických stavu atp. Co mě ale vážně nasralo, je samotný závěr, o kterém tu nic psát nebudu, abyste byli nasraní všichni. Jak by řekl erudovaný filmový kritik slovy klišoidního básníka: " totálně projebaný potenciál" .................................moje hodnocení = 5,5 z 10. ()

Tejkina

Ne, že bych tento film považovala za dokonalý. Konec mě vyloženě naštval a taky bych uvítala zodpovězení alespoň některých otázek, které budou jistě každému všímavému divákovi vrtat hlavou. Přesto jít níž nemůžu už kvůli té myšlence, která je dokonalá a hlavně (bohužel) naprosto realistická. Jedná se o kritiku společnosti. Není to ovšem nic pro citlivé povahy, brutálními scénami tvůrci opravdu nešetřili. ()

kenkaku

Schyzofrenní film. Spousta nevysvětlených věcí (prakticky nula informací o pozadí). Ufo prvky jako levitijící plošina (systém mražení/ohřevu, atd.), jen pouhá konzumace “faktů”. Film má ale téma, které udrží pozornost. Luxusní myšlenku. Tedy do té doby než ho zabije závěr/ne-závěr. Moje hodnocení tedy kolísalo během sledování od dvou po čtyři. Proto dávám tři. ()

psychoJoa

Měla jsem očekávání... a ve finále jsem zklamaná. Film se mi táhl, snažila jsem se orientovat v celé přednesené filosofii... ale za mě se to minulo účinkem. Díra pro mě postrádá smysl svou existencí a fungováním. Symbolické “dno” je pak opravdu jen symbolické... V představené realitě by jedinou změnu znamenal netknutý stůl, ne finální “poselství” - po dokoukání mám pocit, že jsem si vlastně neodnesla nic, jen zmatení z toho, o čem ten film vlastně byl. Asi jsem z nižšího patra, protože se ke mě žádné poselství prostě nedostalo. Spíš jen uvažuju nad tím, proč se asi líbil těm, díky kterým má film vysoké hodnocení. Nakonec i velké finále působilo jen teatrálně a "na efekt" a minulo se účinkem. Mám ráda filmy, nad kterými můžu dlouho přemýšlet, které ve mě něco zanechají... tady ale nezbylo nic, jen prázdný stůl - tedy velké zklamání! Jo a málem bych zapomněla... může mi někdo říct, k čemu někomu, kdyby se náhodou z díry dostal, bude ten diplom?! Když už žádné odpovědi, tak aspoň tuhle bych prosila... ()

Soweek

El Hoyo je žánrovka, jaká už to dlouho nebyla. Každý si v tom najde své poselství, ale jedno je jasné. Hovno padá vždycky dolů. ()

Firebug

Pro mě téměř trefa do černého. Neskrývaná alegorie v utopistickém světě, jehož fungování nebo smysl se vám nikdo vyjasnit ani nesnaží. Máme tu neskutečně vysoký (nebo hluboký) vězeňský komplex s danými pravidly a desítky experimentálních subjektů v podobě lidí, kteří se v honbě za vlastním blahobytem nerozpakují začít se pojídat navzájem. Přímočaré, brutální a zábavné. Zbytečné a možná i trochu vytrhující mi přišly snové sekvence a závěr také nepatří k nejsilnějším. Ale užil jsem si to! ()

Kienast

V první řadě jde o výborný režijní debut. Drsné "all you can eat" a ukázka lidské společnosti nemyslící na ostatní. Ledová archa, říznutá Kostkou a dost mi to připomnělo kraťas Denise Villeneuva "Next floor". Strhující, zajímavé a skvělé, ale bez odpovědí. 7,5/10 ()

Lukoboss

Španělům nechuťárny jdou, i když tady to nebylo z mýho pohledu zase tak moc odporný, aby se to nedalo sledovat. No a tady někdo sebral inspiraci z Kostky, dal tomu trochu jinej nápad, trošku to promítnul do sociálních problémů lidstva a nacpal to do malých betonových pater. A že těch pater není málo! Casting se taky povedl, každá postava má něco do sebe. Někdy je chování postav trochu divný a moc nechápete, proč se to zrovna takhle děje, ale těch otázek tam bude hodně a naopad odpovědí málo. Co na tom ocěňuju ještě víc je, že je to režisérův debut, na druhou stranu je to asi taky kámen úrazu. Myslím, že tvůrci nevěděli, jak z toho vybruslit a snažili se vytvořit nějakej mega přesah, což se tady podle mě nepovedlo. No, těch mínusů je naštěstí málo, čtyři hvězdy si to zaslouží a v díře tenhle snímek určitě neskončí. ()

Michelle75

Velmi příjemné překvapení,neotřelé, nezaznamenala jsem chvíli, kdy bych se nudila. Bylo příjemné vidět, že i Španělé mají i jiné, výborné herce, než jen ty celosvětově známé. Šnečí dědek bodoval, ale i ostatním to hrálo skvěle. Trošku zklamal konec, jinak by to bylo za 5*****. ()