Ženy na pokraji nervového zhroucení

• Španělsko Mujeres al borde de un ataque de nervios (více)

Ztřeštěná a zároveň spletitá komedie se odehrává v jednom velkoměstském bytě v Madridu. Titulní hrdinku Pepu (Carmen Maura) opustí dlouholetý milenec Ivan (Fernando Guillén) právě ve chvíli, kdy zjistí, že je těhotná. Žena ho zoufale shání, aby si ho touto novinkou ještě zkusila udržet. Postupně se však setkává s dalšími postavami a ještě se zamotá do teroristické akce. A přitom má jediný cíl – nalézt Ivana. (oficiální text distributora)

kinej

Jeden z Almodorových elitních filmů. Po výtvarné stránce zde španělský solitér dosáhl dokonalosti. Film je doslova vycpán spoustou geniálních a vtipných záběrů (například "jezdící hlava" na letišti atd.) Režisér sype z rukávu jeden nápad za druhým, až se těžko věří tomu, co vše může vymyslet jeden, ač geniální, mozek. Ilustrování vztahu dvou hlavních postav prostřednictvím dbování ve studiu... co dodat? Myslím si však, že Alomdóvarův génius si více rozumí s dramaty, než s komediemi. Díky své totální empatii je dokáže ztvárnit naprosto mistrovsky a to mi u jeho komedií trošku chybí. ()

Faidra

V době, kdy můj zrak padl na tento titul, můj filmový románek s Pedrem A. teprve začínal, takže mi bylo přinejmenším divné, že už mě stačil poznat natolik, že natočil mou biografii. Uběhl nějaký čas a nezávazný flirt se z mé strany změnil v bezvýhradné zbožňování mistra v psychologické kresbě ženských postav a lidských osudů, který se mnou postupně mluvil, vedl mě až na dno vášně, špatně mě vychovával a spoutával mě, ale vždycky mě přitom dokázal pohladit, byť rukou oděnou v drsné rukavici. A všechno to začalo jedním nervovým zhroucením, manželskou nevěrou, mladým Antoniem Banderasem a gaspachem. Gracias, seňor Almodóvar. Za všechno. ()

nascendi

Pedro ma ani šiestym filmom, ktorý som z jeho tvorby videl, nesklamal. Nebolo to na pokraji nervového zrútenia, ale samozrejme to nebolo ani na viac, než obligátne tri hviezdičky. Nedá sa nič robiť, patrí medzi režisérov, na ktorých mozgové vlnenie a umelecké smerovanie sa nedokážem naladiť. Ešte že sú aj iní. ()

DaviD3141

Hoci Pedro Almodóvar mal na konte už sedem filmov, až táto anarchistická fraška – v španielskom origináli nazvaná Mujeres al borde de un ataque de nervios – prelomila bariéry a stala sa tak najziskovejším zahraničným filmom v Severnej Amerike v roku 1989 a najúspešnejším filmom všetkých čias v Španielsku. V komických udalostiach, rozohratých v štýle skutočnej bláznivej komédie, sa ukrýva feministický odkaz: ženy privádza do zúfalstva infantilný egoizmus mužov, s ktorými majú dočinenia. Mňa osobne na tomto filme nadchol Almodóvarov výstredný zmysel pre humor a elegantný vizuálny štýl, značne ovplyvnený Hollywoodom 50. rokov. 65% ()

dwi

Zpočátku to tak ani nevypadá, ale postupem času Almodóvar rozehrává neuvěřitelnou šarádu jednotlivých scének, jenž vás svou obludností pohltí. Od lehce melancholického začátku se přesouvá ke stále vetší absurdnosti, kterou definitivně korunuje v jedné ze závěrečných scén. Vizuálně překvapí hlavně barevná pestrost, na níž si režisér opravdu musel dát záležet. Hřejivé barvy se v jednotlivých záběrech prolínají, kombinují a vytvářejí pestrou paletu související se španělských naturelem. K tomu připočtěme poměrně solidní herecké výkony. Výsledek stojí za to. ()