Ženy na pokraji nervového zhroucení

• Španělsko

Mujeres al borde de un ataque de nervios

Ženy na pokraji nervového zrútenia

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Komedie / Drama

Španělsko, 1988, 90 min

V době, kdy můj zrak padl na tento titul, můj filmový románek s Pedrem A. teprve začínal, takže mi bylo přinejmenším divné, že už mě stačil poznat natolik, že natočil mou biografii. Uběhl nějaký čas a nezávazný flirt se z mé strany změnil v bezvýhradné zbožňování mistra v psychologické kresbě ženských postav a lidských osudů, který se mnou postupně mluvil, vedl mě až na dno vášně, špatně mě vychovával a spoutával mě, ale vždycky mě přitom dokázal pohladit, byť rukou oděnou v drsné rukavici. A všechno to začalo jedním nervovým zhroucením, manželskou nevěrou, mladým Antoniem Banderasem a gaspachem. Gracias, seňor Almodóvar. Za všechno.(20.11.2007)

Mám-li být upřímná, musím říci, že mne tento snímek celkově příliš nenadchl. Je to způsobeno tím, že příběhy těch žen jsou mi naprosto vzdálené, a také možná tím, že jsem ještě prostě moc mladá, abych to dokázala ocenit. Ale nalézám zde několik okamžiků, které se mi vryly do paměti a až budu jednou řešit problém s nevěrným mužem, obývákem plným policistů, kteří pátrají po okouzlujícím teroristovi, do kterého je zamilovaná moje nejlepší přítelkyně, jistě si na tento kousek vzpomenu. Pro jistotu tedy těch 5*, to abych to za těch pár let, již zkušenější, nemusela přepisovat.(13.6.2006)

Fakt ztřeštěný film o lidských bolestech a neštěstích. Ono se to nějak nepředstavitelně seběhlo, že se všechny ženské hrdinky tak hezky sešly v ultravelkém bytě s výhledem na Madrid. Společným jmenovatelem byli samozřejmě muži. Těhotná Pepa usilovala o setkání s ženatým Ivanem, její kamarádka věděla o hrozbě teroristického útoku od šiítského milence. K této dvojici se připojila šeredka se synem Ivana a korunu tomu dodala Ivanova manželka. Do toho se přimotala policie, napila se zeleninového nápoje s pořádnou dávkou prášků na spaní a celé dění prospala na podlaze. A teprve pak se začaly dít věci. Co se mi opravdu líbilo, tak to byl kysličníkový taxikář s vybavením uspokojujícím zákazníkovy potřeby. Dokonce disponoval i očními kapkami. Námět opravdu zajímavý, kýčovité a pestré provedení ruku v ruce s nápaditými oblečky hrdinek vystihovalo španělský naturel a temperament. A Banderase jsem skoro vůbec nepoznala, působil dost intelektuálně.(19.12.2008)

Tak nevím, přijde mi to jako macourkovsko-vorlíčkovské komedie po španělsku. Neskutečná zamotanost, ve které má hlavní slovo náhoda. Zároveň je snímek upatlaným kýčem a přepálenou telenovelou. Závěrečná honička je však velmi zábavná. Překvapilo, mne, že zrovna tímto filmem prorazil Almodóvar do Evropy, a dál...(14.3.2010)

Krásně hravě bláznivá komedie o ženách s většími, či menšími partnerskými problémy, ve kterých je většinou muž využil a pak zmuchlal a zahodil. Všechny prožívají své problémy intenzívně sobecky a nechápou, že ostatní je mohou mít také. Hlavní postavou je herečka Pepa (výborná Carmen Maura), kterou opustí její partner, taktéž herec Iván (Fernando Guillón). Nejdříve se snaží jejich vztach zachránit, a dělá pro to vše možné. Až ke konci dochází k očistnému zjištění, že se bez něj obejde. Je nádherně sobecká a krutá ve svém bolestném zrazení a je prostředníkem k mnoha nevšedním a komickým situacím. Dále je tu šílená Lucía (skvělá Julieta Serrano), první Ivánova manželka, která je rozhodnuta se pomstít za čas strávený v blázinci a pachatele jejího utrpení zabít. To se jí nepovede a raději se nechává zavřít zpět do blázince. Candela (krásně zoufalá María Barranco) hledá úkryt protože se zapletla se šíitským teroristou a svoji spásu nachází v náruči syna Ivána a Lucíe Carlose (nádherně koktavý Antonio Banderas), A nakonec Marisa (Rossy de Palma), Carlosova snoubenka a prozatím panna, která vše důležité prospí a když se konečně probudí, zjistí, že Carlos už nemá zájem o ni, ale o Candelu. Další zajímavé postavy: feministická právnička Paulina Morales (Kiti Manver), které se podařilo Ivána ulovit pro sebe a je nádherně sobecky vzteklá, taxikář (Guillermo Montesinos) ve stylu mamby, domovnice a členka sekty Svědků Jehovových (Chus Lampreave) a policejní detektiv (Ángel de Andrés López), kterého raději uspí a spolu s ním uspí i sebe. Je to zkrátka velice líbezně ztřeštěná komedie o ženách s partnerskými problémy, se kterými se nedokážou jen tak vyrovnat. O potřebě ženy mít a cítit lásku, něco, co muž nepochopí.(25.2.2010)