Šestnáctiletá Johanna Morriganová, žijící v 90. letech ve Wolverhamptonu, se touží stát spisovatelkou. Po ponižujícím vystoupení v televizi, které způsobí její rodině finanční potíže, je odhodlaná vydělat si peníze a dostane příležitost v londýnských hudebních novinách D&ME. Zpočátku se jí smějí, ale nakonec je přesvědčí, aby jí dali šanci, a napíše recenzi o skupině Manic Street Preachers. Z Johanny se stává "Dolly Wilde" s novým odvážným vzhledem. V Dublinu dělá rozhovor s hudebníkem Johnem Kiteem a rozvíjí k němu city, ale kvůli jejímu příliš pozitivnímu článku o něm ji vyhodí. Johanna si uvědomí, že negativita prodává, a tak začne psát kritické recenze, čímž si získá popularitu a z výdělku podporuje rodinu. Její osobní a profesní život se prolínají, což vede ke konfliktům, včetně hádky s Johnem. Když jí dojde, jak se k lidem ve svém okolí chovala, snaží se o nápravu tím, že se omluví těm, kterým ublížila, a znovu se spojí se svou rodinou. Johanna začne psát o svých zkušenostech, díky čemuž získá práci v časopise The Face, kde začne psát pravidelný sloupek s názvem "Building a Girl". Posléze napravuje svůj vztah s Johnem a zdůrazňuje téma, velice aktuální pro mnoho dnešních mladých dívek, že když si stavíš nějaký život a ten se ti pokazí, tak ho zbourej a začni stavět nový a lepší, ve kterém už zohledníš své předchozí chyby. A když ho zase postavíš špatně, tak ho zase zbourej a začni stavět opět úplně nový... (TV Nova)

Mermaidee

Tak tohle bylo velké překvápko, zvlášť když jsem podle zběžného shlédnutí komentů tady čekala, že to asi do pár minut vypnu. A světě nediv se, rozhodně nešlo o Popelku v americkým stylu, ta holka to rozjela na jiným levelu - a dialogy, argumentace v britské angličtině, všechno tohle už jen přisypávalo hvězdičky. Já ty anglány žeru, už proto, že umí zapojit i mozek. ()

Necrotongue odpad!

Smůla, své cynické já jsem dnes už jednou vypnul, takže u mě Johanna tvrdě narazila. Kdybych byl zamindrákovanou -náctkou asi bych si film patřičně užíval a snad bych se i zasmál, jenže... Hlavní hrdinka mi byla zpočátku jen nesympatická, s postupujícím dějem se ale stala naprosto nesnesitelnou bytostí a tiše jsem doufal v nějaké tragické zakončení. Ne, tohle celé na mě vůbec nefungovalo už jen proto, že nedůvěřuji lidem, kteří mluví s obrazy a fotografiemi. Lidem, jimž obrazy a fotografie dokonce odpovídají, se pak vyhýbám velkým obloukem. Původně jsem uvažoval o jedné hvězdičce, ale protože jsem byl nucen několikrát použít tlačítko ffw, musím být tvrďák. ()

Sayko

Dobrý béčko pro mladistvý. How to build a girl je velmi dobře zformované dílo pro chápání teenagerů a zároveň fungující jednohubka pro starší, kteří si chtějí odpočinout u něčeho z dob, kdy také byli součástí emo subkultury, poslouchali rockové kapely a nenáviděli svoje rodiče. V tom se najde snad každý, proto se každému bude film líbit. Z hlediska filmového také nejde o béčko k zahození, jelikož ho provází celkem fajnová depresivně rocková hudba, herci se jakžtakž snaží být reální a kapka humoru tam taktéž občas prolétne, ale určitě nic pro suchary, zas tak originální pecka to není. ()

Avathar

Je to až príliš prestrelené na to, aby to fungovalo v tých vážnejších momentoch. Nadsázka prevážila, takže keď sa to snaží byť realistickou drámou, vôbec to na mňa nefunguje. A humor tiež nie vždy triafal terč. Tie dva prístupy nie sú skĺbené príliš organicky a jeden druhému vlastne škodí. Potenciál na fajn coming-of-age určite bol. Beanie Feldstein je fajn a rolu si užila, ale okrem nej a jej podmanivého britského prízvuku si z filmu veľa pamätať nebudem. ()

blackJag

"NĚKTEŘÍ LIDÉ NEJSOU JEN LIDÉ, ALE MÍSTO. CELÝ SVĚT." Vidím to jako pokus o to natočit něco podobného, jako bylo svého času NA POKRAJI SLÁVY od Crowea, jen s větším akcentem na komediální notu (v několika momentech i hrubozrnného rázu - bez pohledu na vypadlou zakrvácenou vložku během přeskoku v tělocviku bych se opravdu obešel). Taky dívčina působí velkou část filmu velmi nesympaticky, jasně, šlo o přerod mladého člověka, uvědomění si důležitých věcí, ale šlo to asi udělat i citlivěji. 50% ()