Výpravná koprodukční pohádka Naďi Jurkemikové a v režii Kristíny Herczegové nás zavede do krásné přírody na Slovensku a na Moravě, kde žijí prazvláštní lesní bytosti. Vládcové jedné lesní říše, královna Nabbiel a král Archivald se rozhodnou darovat svým věrným služebníkům, čarodějnici Sebele a čaroději Bendegůzovi čarovný kamínek, který dokáže spravedlivě splnit všechna přání. Sebela a Bendegůz se hned nemůžou rozhodnout, jakým způsobem kámen použijí. Zatímco Sebela má lidi ráda a ráda jim pomáhá, Bendegůz považuje lidi za sobecké a snaží se je zlomyslně pokoušet. Uzavřou spolu sázku. Pokud kamínek lidé použijí častěji k nesobeckým účelům, vyhraje Sebela. Pokud však ne, vyhraje Bendegůz. V té chvíli přijíždí na panské sídlo v malebné přírodě rozmařilý hejsek, mladý hrabě Henrich, v doprovodu své sestry Julie a komorníka Vendelína. Henrich se rozhodne získat peníze na svůj rozmařilý život nerozvážnou těžbou dřeva z lesa a lovem lesní zvěře, což by vlastně znamenalo likvidaci lesa i zvěře. Do cesty se mu postaví nejen obyvatelé lesa, ale i vesničané, vedení mlynářem Matoušem a Henrichovou sestrou Julií. Co se stane s čarovným kamínkem? Komu pomůže? Kdo vyhraje sázku? Bendegůz nebo Sebela? Dokáží lidé a lesní bytosti zachránit svůj čarovný svět plný lásky, dobra a porozumění? Jsou lidé ještě někdy ochotní myslet víc na jiné, než sami na sebe? V hlavních rolích sympatických lesních čarodějů se můžeme těšit na skvělou dvojici Zuzanu Bydžovskou a Adyho Hajdu. (Česká televize)

Jirkacek

Pohádka Čarovný kamínek z roku 2019 se stala objektem mé pozornosti hned na začátku roku následujícího, tedy léta páně 2020. Pohádky jsem jako dítě pochopitelně miloval a v období socialismu se vždy těšil na nový štědrovečerní přídavek a samozřejmě také na opakování těch starších, protože v době dvou televizních programů se na obrazovkách objevovaly jen vzácně. V dospělém věku pro mne pohádkové příběhy představovaly hlavně únik z reálného světa, jehož pochopení pro mne bylo s přibývajícím věkem čím dál složitější. Ale vraťme se k pohádce Čarovný kamínek na kterou jsem byl zvědavý hlavně z toho důvodu, jak si povede v konfrontaci kvalitních starých pohádek. Při pohledu na herecké obsazení mne potěšilo, že jsem viděl nějaká známá jména, zvláště Pavel Kříž byl sázka na jistotu, nicméně mne trochu překvapila přítomnost Zuzany Bydžovské. Příběh začal seznámením se s lesní říší, ve které žily prazvláštní mýtické bytosti, jimž vládla královna Nabbiel (Anna Javorková) a král Archivald (Milan Bahúl). Ti se jednoho dne rozhodli darovat svým věrným služebníkům, čarodějnici Sebele (Zuzana Bydžovská) a čaroději Bendegůzovi (Vladimír Hajdu) čarovný kamínek, který dokázal splnit všechna dobrá přání. Pokud si však ten, co kamínek držel v ruce přál něco zlého, obrátilo se kouzlo proti němu. Sebela a Bendegůz se nemohli rozhodnout, jakým způsobem kámen použijí. Zatímco Sebela měla lidi ráda a ráda jim pomáhala, Bendegůz považoval lidi za sobecké a snažil se je zlomyslně pokoušet. Uzavřeli spolu sázku. Pokud kamínek lidé použijí častěji k nesobeckým účelům, vyhraje Sebela. Pokud však ne, vyhraje Bendegůz. V té chvíli přijel na panské sídlo v malebné přírodě rozmařilý hejsek, mladý hrabě Henrich (Daniel Zulčák), v doprovodu své němé sestry Julie (Kristína Spáčová) a komorníka Vendelína (Jakub Rybárik). Bohužel jsme se za celých 84 minut pohádky nedozvěděli, proč byla krásná Julie němá, zato jsme zjistili, že Henrich vedl dosud rozmařilý život, prohrál půlku otcova majetku (Ivan Gogál) a ten se jej rozhodl potrestat posláním na své venkovské sídlo. Jenže mladíkovi jeho komorník vnukl věru ďábelský nápad, kterým by mohl vydělat peníze na hazardní hry. Rozhodl se zbohatnout těžbou dřeva z lesa a lovem lesní zvěře, což by vlastně znamenalo likvidaci pohádkového lesa i zvěře. Najal si tedy partu statných dřevorubců, které vedl silák (Gregor Hološka) jako hrom, které zároveň využíval jako svou ochranku. Kácení lesa se totiž vůbec nelíbilo vesničanům, kterým však mladý pán pohrozil zbraní. Nebylo nic platné ani odvážné vystupování mlynáře Matouše (Jakub Jablonský), který se mezitím sblížil s němou Julií a oba se do sebe zamilovali. Kácení chtěli zabránit také pohádkové bytosti z lesa a tak král s královnou použili pár kouzel, ale neúčinně. Říkal jsem si, že jejich kouzla byly k ničemu, i když se to scénárista snažil obhájit tím, že by silnější čarování přineslo zkázu lidem i krajině. A čarovný kamínek ? Ten se ztratil a nebyl k nalezení, ke vší smůle Bendegůz rozbil čarovné zrcadlo, kterým mohli kámen vystopovat. Kácení tedy pokračovalo a mezitím se do dějin zapsala bohatá statkářka Anna (Ivana Wojtylová) se svou pěknou dcerou Magdalenou (Adela Mojžišová), který byla pořádně namyšlená a měla zálusk na mladého zámeckého pána a tak s pomocí lektvaru od Sebely se jim dokonce povedlo zasnoubit Magdalenu s Heinrichem. Události dostaly spád poté, co se malý skřítek Teodor (Domik Budinský) donutil napsat Julii dopis svému otci a ten přijel právě včas, aby zabránil svému synovi nejen v kácení, ale také v oběšení mlynáře Matouše. Co se stalo s čarovným kamínkem a kdo vyhrál sázku však již neprozradím. Každopádně se mi na pohádce nelíbilo mnoho věcí. Český dabing byl naprosto příšerný a nejhorší byl u malého skřítka Teodora. Ve filmu bylo mnoho nelogických momentů a herecké výkony byly mizerné. Naopak mne potěšila přítomnost dvou pěkných hereček v podobě Julie a Magdaleny, za ty jsem dal hned dvě cípáté a další za krásnou slovenskou přírodu. Nejkrásnější byl mlýn Oblazy v Kvačianské dolině, kde jsme osobně před lety a je to moc pěkné místo. Líbil se mi herec Pavel Kříž, byť se na obrazovce moc dlouho nezdržel. Pohádka mi jinak připomínala kombinaci Avatara s Hobitem, ale to ekologické poslání vůbec nebylo nijak na škodu. Bohužel podle mého názoru má pohádka mít spoustu nadpřirozených bytostí, které se nějakým způsobem výrazně v ději projeví a to se zde nestalo. Navíc název pohádky Čarovný kamínek sliboval mnoho čarování, ale tem šutr toho moc nepředvedl, protože v 80% příběhu někde zmizel. Škoda, každopádně počin slovenské a české televize byl docela netradiční. Suma sumárum, pohádka Čarovný kamínek ode mne získala tři kamínkové hvězdy ***. () (méně) (více)

honza.g

Scénář byl pojatý velkoryse, ale tvůrčí usilí (patrně omezené i rozpočtem) by stačilo tak na odpolední TV inscenaci. Výsledek vypadá, jakoby někdo vyškrtal polovinu scén, aniž by jej zkompaktnil právě na délku 50 minut, vhodnou pro Studio Kamarád. Škoda. ()

Pajina68

V téhle pohádce se mi moc líbily krásné záběry přírody vylepšené zajímavými kostýmy a světly, děj byl také docela zajímavý. Myslím, že letošní nové vánoční pohádky se povedly všechny. ()

Ziral odpad!

Zoufalost a tragédie. Horor a zlo konečně jsou i v našich novodobých pohádkách, jak jinak, když kolem nás není nic jiného. Je velký kumšt zrealizovat pohádku, které přetrvá desetiletí se stálou radostí při sledování. ()

Jesinka

4* ale Proc proboha cesi vse predabuji ikdyz se jedna o sk hruza ten dabing hlavne to dite/skritek mluvi strasne. Jinak je to skvela pohadka az na ten dabing ktery se neda poslouchat. ()

milos.bradik

Tak nechápu proč naše, československá, pohádka působí tak cize. Možná to dělají i ta jména Nabbiel, Archivald, Sebela, Bendegúz, jsou to sice kouzelné bytosti, ale nejsou to jen zvláštní jména, celý ten příběh je tak nepodařený, že to působí spíš jako nyní tak populární fantasy příběh a ne jako pohádka. ()

pepelope

Ani se nedivím, že v popisu není ten, kdo složil hudbu, protože ta je opravdu příšerná. Jedna hvězda za výpravu. ()

Jimmy73

Hned na úvod mě dostal dabing malého klučiny, kterého mluví někdo po pubertě, prostě něco otřesného a vůbec nechápu, jak to někdo může pustit do oběhu. A bohužel k tomu mi poslední dobou nesedí upištěny hlas Z.Bydžovské, takže bohužel jen 1 hvězda. ()