Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

V4nd4l

Hodně dobrý upíří film s dobrým výběrem herců. Ale musím strhnout minimálně hvězdičku za nedostatky, jako je: a) sž příliš dlouho trvá proměna Caleba v upíra b) nechci spoilerovat, tak jen řeknu, že se ve filmu objeví něco, co dost nabourává zažitou představu o upírech. ()

VanBradley89

Drsnější Twilight, kde upři nejsou nagelovaný buzny, ale pořádně nemilosrdný tvorové, ze kterých jde strach a kteří se na slunci netřpytí. Tak do půlky to má skvělou atmosféru, jenomže pak zapracuje náhoda dojde i na léčení a samotní finále už jsem si bohužel tolik neužil. Chtěl bych dát větší hodnocení. Už jen za perfektní scénu v baru, démonickýho Henriksena a dokonalýho magora Paxtona nebo fajn hudbu, ale bohužel. Právě v tuhle chvíli ve mě převládá pocit menší rozpačitosti, který mi nedovolí překlenout lepší tři. ()

CrazymanM

Náhodou jsem se dostal k tomuto staršímu kousku a nebylo to vůbec špatné.Pokud pominu slabší triky,které byly v době vzniku na úrovni na jaké byly,tak něco do sebe snímek měl,jen žádný velký horor nečekejte,prosím. ()

E.T.Martin

Sympatický moderní upírský horor postavený na dobrém nápadu. Upírská partička kolem Lance Henriksena je pořádně drsná a s ničím se moc nepárá, což je velký rozdíl oproti klasickému pojetí aristokratických upírů. A Jenny Wright je kočka, to se musí uznat:) ()

Thomak

Moc se mi líbil nápad zasadit upírskej příběh do kulis americkýho vidlákova, kde chlapi nosej klobouky a džíny. S hororem to nemá nic moc společnýho, spíš se to blíží upírský skororoadmovie bez nějakýho bůhvíjakýho příběhu s pár vyvedenejma scénkama (třeba hospodská "žranice"). A okrajově se otírá o žánr westernu. Neni do zdaleka dokonalý, ale přesto zábavný. ()

Scenixia

Viděňo v originálním znění, atmosféra nádherná, dobrá hudba a dobří herci. Nejlepší je scéna v baru a killing místních štamgastů a malý upírek když honí tu holčičku na slunci :€ ()

Cor-Angar

Near Dark jsem bohužel viděl v docela špatný kvalitě a s ještě horšími titulky, což asi trochu kazilo zážitek ze sledování, nicméně film jako takový mě mile překvapil a opravdu se mi líbil. Parta upírů byla parádní ( vynikající Lance Henriksen a správně "cáklej" Bill Paxton), k tomu ještě krásná Mae v podání Jenny Wright. A dobrá hudba :) No...Kathryn se v mém soukromém žebříčku nejspíš zase o nějaké to místo posune. ()

Conancon

Toto je film, který hraničí mezi světem nadpřirozených upírských filmů dneška, a zrnitostí akčních filmů z Osmdesátých let. Upíři jako psanci , kteří se pohybují pochopitelně v noci, vypadají jako banda výtržníků a noční život malého městečka výrazně narušují, a to ctihodní obyvatelé ještě neví s kým mají tu čest. Zápletka nijak zvlášt originální: Mladý muž v malém městečku, se setká s atraktivní mladou tulačkou Mae . Těsně před východem slunce obdrží Caleb tradiční kousnutí a vycházející slunce způsobí že jeho tělo začíná hořet. Tak to je docela nepříjemná situace, kterou vyřeší upírský klan včele s charismatickým vůdcem Hookerem ( Lance Henriksen ), neochotně souhlasí, aby Caleb setrval se skupinou po dobu jednoho týdne. Za tu dobu by se mělo ukázat zdali se naučí lovit a může se stát právoplatným členem klanu. Příběh se dále rozvíjí v docela napínavém stylu, kde nelze nezmínit vynikající hudební doprovod skvělé německé kapely Tangerine Dream. Po pravdě řečeno právě hudba je to co filmu výrazně pomohlo z béčka na béčko+. Trochu zapomenutý snímek/doporučuji zejména mladším divákům, nebo těm koho film z nějakých důvodů minul/ jenž byl zastíněn jen o několik měsíců dříve premiérou podobného filmu Lost Boys. ()

baron156

Pro upíry musela být 80. a 90. léta nejlepším obdobím. Libovolně krást auta, všechno zapalovat, pozabíjet celou hospodu, sem tam zakousnout stopaře... Řádně temná podívaná s úžasným výběrem hudby a neotřelými nápady. ()

violik

Příjemný a jemný horůrek, podbarvený pěknou hudbou a zvláštním přátelstvím, který mi fakt překvapil. Z té doby znám Ztracený hochy, ale tohle bylo lepší. A určitě to předčilo trapnou ságu Twilight !! ()

waxtrax

První polovina hodně slušná. Pak to jde s kvalitou strmě dolů. Posledních 15 min. nedívatelných trapných kýčovitých. ()

BStone

Část mé milované squadry z Vetřelců v režii Kathryn Bigelow a s hudbou Tangerine Dream. Co si víc přát, říkal jsem si... No třeba trochu ucelenější příběh, větší vypointovanost scén nebo lepší závěr. Každopádně Paxton s Henriksenem jedou... 65% ()