Na prahu temnot

Near Dark

Horor / Drama / Thriller

USA, 1987, 94 min

Hodně netypická upířina, kterou bych se nebál přirovnat k Od soumraku do úsvitu, ale bez vtipných vsuvek. Krom toho herecký zastoupení parádní - božský šílený upíří duo Lance Henriksen a Bill Paxton dodávaj filmu fakt koule a Adrian Pasdar v hlavní roli taky skvělej. Neni to sice úplně 100%, ale úpířina to je jedna z nejlepších, co sem viděl(15.2.2008)

K tomuhle filmu mám svým způsobem osobní vztah už pěknou řádku let - někdy před třinácti lety byl v časopise Videoplus profil Lance Henriksena (rubrika Hvězdy nižší svítivosti tuším :) a v ní odkaz na údajně vynikající film Near dark, to by samo o sobě nestačilo, ale byla tam fotka mega fucking cool Lance v kápi a ohořelého (na fotce to vypadalo jako mech), která mě dostala. Fotku jsem uschoval, na různých místech vystavoval a celou tu dobu nárazově sháněl tenhle film až konečně byl tu...Po ultra kladných odkazech zde, jsem byl ještě více natěšen, a to byl asi právě kámen úrazu jako obvykle. Film už zkrátka nemohl dostát tak vysokým očekáváním, ale dobrej byl, a ne málo (ten konec sux). ----na tomto místě jsem se dopustil hrubé neznalosti citovaného, takže zbývající text vymazán-----(17.7.2007)

Strašne nerád svojim hodnotením kazím priemer: ako človek, ktorý má od detstva prezývku Upír, by som sa mal tešiť všetkému na túto tému, ale... Po chválospevoch, ktoré som o Near Dark čítal a počul to bolo skrátka sklamanie. Áno, páčila sa mi tá snová ľahkosť /podporená hudbou Tangerine Dream/, príjemní herci aj hypnotická atmosféra, ktorá vás posadí do kresla a nanúti vám pocit, že sa veziete po Route 66 v kabriolete a húlite jedného jointa za druhým, ale tým výpočet pozitív končí. To, že Near Dark zlyháva ako horror, by som ešte rozchodil, konieckoncov, pri pohľade na špicaté trojky /teraz nemyslím kozy, ale zuby/ tuhli strachom nanajvýš naši prarodičia pri Nosferatovi. Prekáža mi absencia akéhokoľvek "obsahu", opodstatnenosť príbehu, teda to, čomu Francúzi hovoria: raison d´étre. Škoda preškoda.(14.8.2006)

Trochu netypicky pojatý příběh partičky upírů, projíždějící zemí jako praví bohémové a neponechávající v kurníku jedinou nehlídanou slípku. Během sledování mi vytanuly vzpomínky na Takové normální zabijáky, spíš méně na Od soumraku do úsvitu, nejpodobnější co do průběhu je však nejspíš film Vlci. Ovšem s odlišným závěrem. Celkově zábavná podívaná se zajímavou hudbou. Nemohu nezmínit okolnost, která mi ze zhlédnutí učinila takřka mystický zážitek. Tou okolností byla vskutku špatná kopie s véháeskovým obrazem a chvílemi cukajícím zvukem, která mi z toho udělala normální underground. Sám nevím, jestli některé zvláštně poetické scény byly dílem slabého herectví roztomilé Jenny Wright, režisérova záměru nebo té mizerné kopie a přiznávám, že toto své hodnocení cítím hodně subjektivně, ale tohle mě dostalo.(19.6.2011)

No tak ono to bylo spíš takový teenagerovský drama, kdy se mladej kluk ze slušný rodiny chytí zkažený party, kde se samozřejmě zabouchne do jedný kočky od nich a pak řeší dilema, jestli je ta parta pro něj dobrá, anebo jestli by se radši neměl vrátit pod tatíkova ochranná křídla. Problém ovšem je, že ta zkažená parta je banda upírů a těm se dává špatně sbohem, i když člověk pomine problémy s normální stravou a slunečním světlem. A navíc on jí tak miluje............ . Nicméně i přes tenhle kýčovitý námět se mi to i docela líbilo. Originální mi připadala hlavně snaha naučit Caleba pít krev, ale nejvíc se mi líbil Lance "Bishop" Henriksen a pak Jenny Wright, která byla prostě úplně k sežrání. 65%(1.6.2009)

• - Jennete Goldstein, Bill Paxton a Lance Henriksen si společně zahráli rok před uvedením filmu v hororu Vetřelci (1986), který režíroval James Cameron, tehdejší manžel režisérky Kathryn Bigelow. (Lorge)

• - Film byl velkým zdrojem a inspirací pro tvůrce pen and paper rpg hry "Vampire the masquerade" studia White Wolf. Toto studio rozvedlo myšlenku moderních upírů do každého detailu. Po obrovském úspěchu těchto her ze světa World of darkness začalo mnoho novodobých autorů vykrádat tento svět a vzniklo tak značné množství jednoduchých napodobenin. (Ukko)

• - Poslední film z produkce studia DeLaurentiis Entertainment Group, které zanedlouho po natočáčení zkrachovalo. (Terva)