Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

Trailer

J.Connor

K tomuhle filmu mám svým způsobem osobní vztah už pěknou řádku let - někdy před třinácti lety byl v časopise Videoplus profil Lance Henriksena (rubrika Hvězdy nižší svítivosti tuším :) a v ní odkaz na údajně vynikající film Near dark, to by samo o sobě nestačilo, ale byla tam fotka mega fucking cool Lance v kápi a ohořelého (na fotce to vypadalo jako mech), která mě dostala. Fotku jsem uschoval, na různých místech vystavoval a celou tu dobu nárazově sháněl tenhle film až konečně byl tu...Po ultra kladných odkazech zde, jsem byl ještě více natěšen, a to byl asi právě kámen úrazu jako obvykle. Film už zkrátka nemohl dostát tak vysokým očekáváním, ale dobrej byl, a ne málo (ten konec sux). ----na tomto místě jsem se dopustil hrubé neznalosti citovaného, takže zbývající text vymazán----- ()

DaViD´82

Melancholická upírská road movie, která vůbec není pro náctileté hrající si na "děti noci". Celkové kvality filmu jsou tak výrazné, že je nepoloží ani poněkud (poněkud hodně) rozpačitý závěr. Pokud snad čekáte něco ve stylu "Od Soumraku do Úsvitu", tak na to rychle zapomeňte. Snad ještě rychleji než na Draculu. Akce je pomálu a když tak rozhodně bez hektolitrů krve či upírských abilit. Je to natočeno velice "reálně" a za celý film se vlastně nedočkáme ani těch upírských tesáků. Kathryn Bigelow si vytvořila vlastní pohled na upíry. Pro mě osobně více než-li sympatický. Ve své podstatě sympatičtější než takřka veškerá konkurence. ()

Shadwell

Ve snaze proměnit napsaný „námět“ ve filmový „pás“ se cosi zvrtlo. Zjevně celý filmařský team kolem Near Darku navštěvoval přednášky Filmové akademie Ondříčka v Písku. A mnohým z nich neporozuměl. Odpověď „vůbec nerozumím tomu, co říkáte“ ale v dnešních časech nemusí signalizovat diletanta, nýbrž naopak - vysoce inteligentního člověka dbalého duševní hygieny v časech informační revoluce. Zmínil bych proto jen dvě věci: nepochopitelné soustředění děje kolem dvou nejméně zajímavých postav a totálně anachronická voser-forma. ()

lamps

Bylo to vlastně mnohem kvalitnější, než bych býval od takhle nízkorozpočtového hororu stále ještě začínající režisérky očekával. Atmosféra je sice dosti vlažná a upíři jen pramálo vystrkují zoubky, ale nedostatek ryze hororových momentů je solidně kompenzován jednak líbovým alienovským obsazením a jednak i zajímavým příběhem, který si velmi věrohodně pohrává s psychickou rozpolceností hlavního hrdiny a jeho nelehkou adaptací na nevděčné upírské občanství, které bohužel vynucuje i nějakou tu vraždu a nevinnou krev.... Moc rád bych přihodil ještě čtvrtou hvězdu, ale to už bych stavěl film objektivně na stejnou pozici s Interview s upírem, což by nebylo tak úplně fér :) 70% bohatě postačí... ()

HoneyBunny

Hlavní devizou Near Dark je hutná atmosféra amerického středozápadu, na jehož silnicích, odpočívadlech, hospodách a zapadákovech se živí parta amerických upírů, kteří jsou unikátním způsobem odporní a přitom zajímaví. Nepřemýšlejí nad nesmrtelností svého bytí, zajímá je jen nášup a ani si potom nepřevléknou zakrvácenou košili. Ale s béčkovým scénářem už je to horší, příběh není dvakrát nosný a překvapivý. Navíc tu najdete i technické chyby a to především ve střihu. Třeba že v jedné scéně je hluboká noc, parta postav pár minut o něčem mluví a najednou je za okny jasný den. Nebo holčička běží po poli, za ní jede auto - a opět najednou je holčička v autě, ale nevidíme, jak ji někdo do toho auta vtáhnul. Ale mariňaci z Vetřelců jsou v rolích upírů poměrně fajn a na Adriana Pasdara v hlavní roli je moc pěkný pohled (pokud je vám povědomý, pak vězte, že aktuálně hraje Nathana v Hrdinech). ()

• Lance Henriksen (Jesse Hooker) a Bill Paxton (Severen) si v kostýmech udělali během natáčení výlet autem. Za rychlou jízdu je zastavil místní šerif. Když viděl oblek Jesse, ve kterém hrál Lance Henriksen, ustoupil vzad a ruku položil na zbraň. Po vysvětlení jim nedal ani pokutu. (Terva)
  • Poslední film z produkce studia DeLaurentiis Entertainment Group, které zanedlouho po natáčení zkrachovalo. (Terva)