Na prahu temnot

Near Dark

Horor / Drama / Western

USA, 1987, 94 min

Potemnělá love story, při níž slyšíte tlukot vlastního srdce, se zvolna proměňuje v upírský horor (ačkoliv slovo upír jedinkrát nezazní), jenž pro změnu vykazuje znaky starého dobrého amerického westernu (ne nadarmo nese vůdce smečky jméno Jesse). Hlavní hrdina váhá, pochybuje, nechce ztratit svou „vysátou“ identitu. Výborně zrežírovaný film s mnohonáladovým soundtrackem a požehnaným množstvím mrazivě napínavých scén… Ve všech ohledech „smart and sexy“ překvapení. 85% Zajímavé komentáře: obitus, DaViD´82, Nick Tow, J.Connor(23.10.2008)

Príjemná oldschoolová vizáž s muzikou a vyžarovanie hororovej atmosféry typickej pre 80. roky - to je to, s čím môže divák pri tomto snímku určite rátať. Pamätníci to jednoznačne ocenia. Príbehová kostra bola však slaboduchá, nudná a miestami aj infantilná. Ide o taký romantický film pre mladých (niečo ako predchodca Tvajlajtu), kde láska medzi človekom a upírom prekoná všetky prekážky a nakoniec sa všetko na dobré obráti, len to bolo trocha viac krvavé a menej gýčovité.... Ako hororová jednohubka a zároveň ako pekná pripomienka zlatého hororového veku by film nemal nikoho uraziť, za skúšku to stojí. 65/100(7.5.2015)

Velké a příjemné překvápko.. Parádní atmosféra, povedené charaktery, chytlavý scénář. Bigelow buduje jednotlivé scény precizně, přesně v tempu a s citem.. Do romance umí dát jiskru stejně zručně jako do zabíjení děs a až špinavou zvrhlost. Hudba která to celé podkresluje temně industriálním soundem(chvílema mi to až připomělo geniální soundtrack z Decodera) je prostě úžasná a vše to uzamyká v jeden skromný a nenápadný, ale zároveň i hustý, vyživný a chutný celek. Klidně dám za 5- mně to prostě sedlo do nálady, v rámci upířiny to bylo zase něco neokoukaného a jako bonus bych našel i pár prvků filmu které cituje Rodriquez ve svém From Dusk Till Dawn.(22.6.2014)

Hodně netypická upířina, kterou bych se nebál přirovnat k Od soumraku do úsvitu, ale bez vtipných vsuvek. Krom toho herecký zastoupení parádní - božský šílený upíří duo Lance Henriksen a Bill Paxton dodávaj filmu fakt koule a Adrian Pasdar v hlavní roli taky skvělej. Neni to sice úplně 100%, ale úpířina to je jedna z nejlepších, co sem viděl(15.2.2008)

Šýlová upírska pecka. Kathry Bigelow to mala v oku už od začiatku. Fantastická atmosféra, casting požičaný od manžela Camerona z Votrelcov (Bishop, Hudson, Vasquezová (!)), parádna hudba, dobrý príbeh aj postavy a kto chce môže tam hľadať aj metafory na drogovú závislosť. Vadila mi akurát až príliš terminátorovská scéna s kamiónom v závere. Kultovka, ktorá mohla a musela vzniknúť jedine v 80. rokoch. veľmi silných 8/10(31.5.2015)