Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

Trailer

Matty

Potemnělá love story, při níž slyšíte tlukot vlastního srdce, se zvolna proměňuje v upírský horor (ačkoliv slovo upír jedinkrát nezazní), jenž pro změnu vykazuje znaky starého dobrého amerického westernu (ne nadarmo nese vůdce smečky jméno Jesse). Hlavní hrdina váhá, pochybuje, nechce ztratit svou „vysátou“ identitu. Výborně zrežírovaný film s mnohonáladovým soundtrackem a požehnaným množstvím mrazivě napínavých scén… Ve všech ohledech „smart and sexy“ překvapení. 85% Zajímavé komentáře: obitus, DaViD´82, Nick Tow, J.Connor ()

kleopatra

Choutky na něco hororového a pěkně ostrého nevyšly. Za prvé mě blonďaté afro "poručíka Vasquezové" pár minut po začátku upozornilo, že jsem už měla to potěšení, a pak taky - Near Dark není to, po čem bych zbrocená potem celou noc pozorovala, jestli se nehýbe záclona. Partička upírů, která si po Vetřelcích prodloužila mejdan, doslova vibruje (zvlášť "bišop" je k zahryznutí), příběh už tolik ne, čili a tudíž feferonka na noc to není, jen taková celkem šmakézní jednohubka na podvečer. ()

DaViD´82

Melancholická upírská road movie, která vůbec není pro náctileté hrající si na "děti noci". Celkové kvality filmu jsou tak výrazné, že je nepoloží ani poněkud (poněkud hodně) rozpačitý závěr. Pokud snad čekáte něco ve stylu "Od Soumraku do Úsvitu", tak na to rychle zapomeňte. Snad ještě rychleji než na Draculu. Akce je pomálu a když tak rozhodně bez hektolitrů krve či upírských abilit. Je to natočeno velice "reálně" a za celý film se vlastně nedočkáme ani těch upírských tesáků. Kathryn Bigelow si vytvořila vlastní pohled na upíry. Pro mě osobně více než-li sympatický. Ve své podstatě sympatičtější než takřka veškerá konkurence. ()

POMO

Kathryn si půjčila posádku vesmírné lodě z Jimovych Vetřelců a udělala z nich bezohledné upíry. V pohodě mix dramatu, romance a upírského hororu, zasazený do amerického pouštního venkova. Jen ten soundtrack, proboha, ten bolel. Kde na to tehdy ti skladatelé chodili?! ()

Renton

Scénář: Kathryn Bigelow, Eric Red .. Každá, byť sebedelší cesta jednou skončí... Musím pochválit hlavního strůjce projektu, nadanou ženu Kathryn Bigelow, za její inteligentní přístup k látce. Jako pesimista k hororům vůbec by nebylo těžké zadupat to do země, jako hovadinu. Jenže tak špatné to nebylo, jak jiní zástupci žánru. Ano, samotné téma je smyšlené, ale herecké obsazení sedí jako ulité a provedení bylo táák chutné: Film o cestě k temné straně a zase zpátky. Rozjezd s nádechem sexuální tužby a budoucí velké lásky. Pátrání po ztraceném synovi. Skvělá atmosféra temna, násobena přesnou hudbou a nasvícením. Několik nutných krvavých masakrů a přestřelek. Zúčtování ala Terminátor a finále okořeněný spalujícím úsvitem. Pro fanoušky upírů/hororů nebo milovníky zvláštních filmů nutnost! „Jesse, pamatuješ si, jak jsme zapálili Chicago?“ 70%. ()

• Na scénu potyčky v baru odkazuje James Cameron v Terminátorovi 2, v té době byla režisérka filmu Near Dark Kathryn Bigelow jeho manželkou. Cameron natočil stejný úvod - záběr na kulečník, který štamgast rozehraje, následně střih a záběr na dveře, kterými vstoupí Arnold, podobně jako zde Henriksen. V obou scénách má mini roli Robert Winley a dělá potíže - zde je to ten chlapík, kterému Paxton rozlije drink, v T2 motorkář, kterému Arnold vezme šaty a motorku. (oLí)
  • Natáčelo se v amerických státech Arizona, Kalifornie a Oklahoma. (Terva)