Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

S.Quentin QUALE

70% tomu úplně pásne, možná bych šel i na 75%, takže za mě 4*. Jedná se osmdesátkovou stylovou upíří road movie, kdy různorodá partička upírů objíždí jůesej v různých rakvoidních karavanech a občas si po nocích někoho vysaje. Zápletka nastává v momentě, kdy mladá upírka zlehýnka rafne symaptickýho mlaďocha, který se začne samozřejmě nedobrovolně měnit v dalšího člena rodiny. Za mě určité OK upířina, které bych se nebál... ()

eraserhead666

Bez mrknutí oka bych se podepsal pod Obitusův komentář. Dlouho jsem o tom filmu nevěděl, pak jsem dlouho čekal, než jsem si ho pustil. Skoro až osudové setkání. Nevím, co o tomto výborném filmu napsat, skvělý nápad, zajímavé postavy, dobré herectví (škoda, že Bill Paxton už dneska nemá ten šmrnc a jiskru jako za mlada, tady je fakt skvělý), dobrý příběh, výborná hudba, kamera, exteriéry, triky, masky, od Jenny Wright bych se nechal nejen pokousat, ale celý sežrat. Prostě, nemám tomu filmu co vytknout. Hodnocení hovoří samo za sebe. Jsou prostě filmy, které se vám líbí aniž by jste to museli nějak zdůvodňovat a něco o tom psát. Near Dark k nim patří. PS: Nevím, zda-li to někdy bude vůbec třeba nebo opodstatněné, ale hledal-li by někdo dospělější alternativu k Twilight, tohle by byla dobrá volba. Je to jeho pravý opak. Na Near Dark je totiži dobré, správné a fungující všechno, co je na Twilight špatně. Takže vlastně úplně všechno :-). ()

DaViD´82

Melancholická upírská road movie, která vůbec není pro náctileté hrající si na "děti noci". Celkové kvality filmu jsou tak výrazné, že je nepoloží ani poněkud (poněkud hodně) rozpačitý závěr. Pokud snad čekáte něco ve stylu "Od Soumraku do Úsvitu", tak na to rychle zapomeňte. Snad ještě rychleji než na Draculu. Akce je pomálu a když tak rozhodně bez hektolitrů krve či upírských abilit. Je to natočeno velice "reálně" a za celý film se vlastně nedočkáme ani těch upírských tesáků. Kathryn Bigelow si vytvořila vlastní pohled na upíry. Pro mě osobně více než-li sympatický. Ve své podstatě sympatičtější než takřka veškerá konkurence. ()

Chrustyn

Pokud se upíří tématiky zhostí ženská, vznikne buď příšerný "Twilight" nebo výrazně drsnější "Na prahu temnot". Kathryn Bigelow si od svého tehdejšího manžela vypůjčila partičku z "Vetřelců" (Baxton, Henriksen. Goldstein) a natočila extrémně pomalý snímek o skupině upírů, kteří zaučují nového člena, který se však brání tomu aby z něj byl upír. Pár scén je slušných, ale jinak se to šíleně táhne a spíše nudí. ()

mm13

Niečo dosť podstatné tomu chýba. Možno vypilovanejší scenár, ktorý by odstránil sporné, nepresvedčivé miesta. Alebo prepracovanejšie charaktery upírov, ktorí sú typovo skvele načrtnutí, ale ich niektoré rozhodnutia zmysel nedávajú. A to ruší a je to škoda, pretože čo do zámeru je tu všetko ako má byť, nejedná sa o prvoplánový výlet a potenciál to má, nepreháňam, obrovský. Len to k jeho naplneniu nedotiahli. [70%] ()

• Natáčelo se v amerických státech Arizona, Kalifornie a Oklahoma. (Terva)
  • Film byl velkým zdrojem a inspirací pro tvůrce pen and paper RPG hry "Vampire the masquerade" studia White Wolf. Toto studio rozvedlo myšlenku moderních upírů do každého detailu. Po obrovském úspěchu těchto her ze světa World of darkness začalo mnoho novodobých autorů vykrádat tento svět a vzniklo tak značné množství jednoduchých napodobenin. (Ukko)