Temná polovina

• Česko Temná půle (více)

Odhalení druhého já rozpoutá opravdové peklo. Horor USA podle úspěšné novely Stephena Kinga. Jako chlapec trpěl Thad Beaumont nesnesitelnými bolestmi hlavy. Jednou po cestě ze školy dokonce ztratil vědomí. Při operaci objevili lékaři v jeho mozku pulsující strukturu, kterou pokládali za nádor. Bylo to ale Thadovo "dvojče", které nemělo možnost se dostatečně vyvinout v děloze. Tkáň byla z mozku odstraněna. O 23 let později je z Thada učitel a spisovatel a neznámý vyděrač mu vyhrožuje, že prozradí Thadův pseudonym, pod kterým vydává knihy plné násilí. Thad se proto rozhodne veřejně se k podvodu přiznat a společně se svou ženou Liz uspořádá obřad, při němž svůj pseudonym pohřbí. Pár dní poté se rozpoutá peklo: několik lidí, kteří věděli o Thadově spisovatelské druhé tváři, jsou brutálně zavražděni ... (HBO Europe)

dr.jacoby

Poviedka, ktorú na začiatku filmu, v roku 1968 píše mladý Thaddeus Beaumont je poviedka od Stephena Kinga - Tu sú tigre, ktorú King naozaj napísal v tomto roku a neskôr vyšla v zbierke Hmla. ()

Corpsegrinder

Knížku jsem jako jednu z mála kingovek nečetl, přesto jsem ve filmu místama viděl jeho rukopis. S obsazením nemám problém, hlavní dvojrole v pohodě a Michael Rooker jako šerif taky ok, ale přijde mi že film mohl bejt aspoň o půl hodiny kratší. Na tak dlouhou stopáž to nemá co nabídnout a nuda je nevyhnutelná. ()

aLPaC

Stephen King patří určitě mezi nejznámější a nejlepší spisovatele 20. století. Jeho knihy jsou asi nejčastěji zfilmovány. Bohužel se u nich ale dost často ukazuje, že i když kniha sama je skvělá, na plátno ji převede nějaký nýmand s blbými herci a pak to vypadá jako totální béčko. Ještě v kontrastu, když se knihy ujme někdo talentovaný (Kubrick, Darabont), je vidět ten rozdíl. Tato kniha má něco z "Osvícení", ale Romero zkrátka není Kubrick, ale dle mého naprosto přeceněný režisér jedné klasiky, takže tuto skvělou látku pěkně zprasil. Ujmout se toho třeba takový John Carpenter, možná by to vypadalo jinak. ()

jacksax

Průměrné zpracování - průměrný film, Timothy Hutton byla dobrá volba pro Baumonta, ale ne ideální pro Machina, nad postavou spolupracovnice jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. Zajímalo by mě, proč z Alana Pangborna udělal režisér Alana Borna (kdyby měl někdo tucha, rád se dozvím). Co říct k celkovému vyznění... přijde mi, že Romero pochopil, že celý děj knihy se mu do filmu nevleze ani když tomu dá dvě hoďky, a tak se pokusil udělat standardní dějové zkratky... no podle mne ne zrovna šťastně - z alexe machina udělal rutinérského mafián(k)a, tajemno/fantaskno přiblížil víc realitě a realitu zbavil logiky, takže smazal kontrasty a bez nich to prostě skvěle udělat nejde. ()

Mortemiss

Čekala jsem něco na styl Tajemného okna a ono se z toho vyklubalo úplně něco jiného, ale i přesto mě film příjemně překvapil. Nejvíce se mi líbila scéna na začátku, kdy chlapci operují mozek, ze kterého na nás zamrká jeho nepovedené dvojčátko, tuto scénku bych o něco protáhla a zašla do větších podrobností, pak by film získal o * navíc. ()

helloween93

Nuda k uzoufání. Film úplně postrádá hororovou atmosféru, jedinnou atmosferickou scénou tak zůstává ta vražda na potemnělé chodbě. Strašně špatná Kingova adaptace. Vysílalo AMC. 1* ()

pumpkinqueen

Překvapivě věrná filmová adaptace knihy S. Kinga, která se předlohy skutečně drží i v maličkostech, u kterých by to ani nečekala. Samozřejmě tu pár drobných změn je, ale neovlivňují původní příběh. Do hlavní role Thada Beaumonta mi sedl i Timothy Hutton a jeho temná polovina byla vyobrazena také skvěle, což třeba o té manželské polovičce říct nemůžu. Liz mi nesedla a narušovala mi ten pocit, který jsem z rodinky měla při čtení knihy. Prostředí bylo ale perfektní, takže atmosfericky Kingovka jak vyšitá. Nicméně přesto tam bylo dost hluchých míst, což je škoda, nějakou tu živější akci ze strany pana režiséra bych rozhodně uvítala. ()

lakart

U mě se jedná o průměrný film po všech stránkách. Ničím to nepřekvapí a ničím vyloženě neurazí. King to napsal podobně, ale číst ho, je v tomto případě lepší než vidět. Konec mi přišel trochu moc natahovaný a některé pasáže málo vysvětlený. 60% ()

Hellknight12

Ďalšia Kingovka s dobrým nápadom ale slabým spracovaním. Knihu bohužiaľ nepoznám. Herecký výkon hlavnej postavy je veľmi dobrý ale to je asi tak všetko. Zvyšný herci mi prišli ako keby vo filme ani nechceli byť. Atmosféra filmu je niekde pochovaná. Na jednej strane sa film snaží vyvolať nejaký ten strach aj napätie ale u mňa sa to nepodarilo. Niektoré scény mi prišli len zbytočne natiahnuté a hlavne koniec je natiahnutý ako žuvačka. Prečo ťahať film na 122 min pokiaľ sa to nemusí? Bohate stačilo aj 90 min. Niekedy je menej viac. Možno ak by to vzal iný režisér do rúk dopadlo by to lepšie. Film môžem odporučiť ale iba na jedno pozretie. Škoda. Celkové hodnotenie za mňa je 55%. ()

Shanen29

Už jsem několikrát zde říkal,že Kingova tvorba je velmi těžká přenést na filmové plátno a i Romero s tím měl zřejmě potíže.Ve výsledku je film takový nemastný neslaný a pozornost si u mě nevysloužil.Dát průměr je ovšem v pořádku. ()

Sir Ludvig

romero je vo forme. jedna z najpresnejších adaptácií kinga. neprávom prehliadaný film. skvelá kamera a hudba. napínavé a temné, a pritom zábavné. hutton v dvojroli viac než presný. praktické efekty nemajú chybu, poteší kvalitná CGI tesne po T2. odsýpa svižne. veľa detailov pre pozorných. chce to stroj času a vidieť v kine. ()

horor2

Zajímavý a hodně i brutální horor George A. Romera, který mě napnul jako strunu, možná škoda konce, které mohlo být více velkolepější ale i přesto pro mě jeden z mých oblíbených Kingovek :-P ()

djbarrel

Zajímavý horor o fiktivním/skutečném vrahovi. Škoda jen, že napětí skoro nebylo a děj byl příliš rozvláčný a plytký. Filmu by prospělo zkrácení alespoň o 30-40 minut, pak by to byla pecka. Protože tenhle film má příliš mnoho hluchých míst. 63 % ()

Bilky

Totálne nezvládnuta Pišova predloha! Skvelá kniha, kde KING čerpal aj z vlastných skúseností s vlastným pseudonymom BACHMAN a drogovými úletmi, ktoré mu paradoxne pomohli sa vcítiť do schizofrénnych stavov, ale toto dielo ju úplne vykastrovalo :( Jediným pozitívom je, že sa ROMERO vcelku verne držal predlohy, ale to vonkoncom u KINGových románov nestačí. Okrem kostrbatej réžie mi asi najviac vadil amatérsky strih, akokeby vypadli niektoré scény, ktoré by divákovi určite pomohli pochopiť správanie, či motiváciu postáv. Alebo boli jednotlivé scény umelo skrátené a zostrihané kvôli rozpočtu? Neviem, ale vysledkom je, že ani mne bezprostredne po prečítaní knihy, nedávalo správanie sa postáv veľmi zmysel. O hereckých výkonoch sa nebudem ani vyjadrovať, to už ale k ROMEROvým filmom akosi patrí... 55% ()

Hanz_knife

Vezmete výbornou knihu Kinga, osekáte o nejlepší části protože si prostě myslíte že jste sežrali rozum světa který spisovateli chyběl, přidáte pár resp. pěknou řádku postav s charismatem umírající žirafy. Fakt nepochopím co je vedlo k tomu z nejnapínavějších a hutných "scén" udělat bezduchou brečku, film je asi jako kdyby scénář psal Beaumont, bez chuti, zápachu, ducha, napětí i atmosféry ()

xander

Daľší nevydarený snímok podľa knihz Stephena Kinga. George A. Romero natočil iba béčkový triler, ktorý je skôr nudný ako napínavý. Timothy Hutton a ostatní herci sú nezaujímavý. Nečakal som príliš vela, ale 2 hviezdičky sú predsa dosť málo. ()

Baroque

hovorte si, čo chcete, tento film ma nesklamal. sympatický Timothy Hutton tu odohral svoj part prekvapivo dobre i v skvelej schizopolohe, až človek nevie, ktorá z nich mu sedí viac. neraz sa objaví totiž typický syndróm antihrdinu a človek niekedy nevie, či má stáť za dobrákom spisovateľom Beaumontom, alebo či nemá náhodou držať palce cynickému psychopatovi Starkovi, pretože jeho krvavý pseudohumor sa skrýva sem-tam v každom z nás. možno, alebo skôr určite, tým chcel King vyjadriť aj niečo o sebe, tak to u spisovateľov a všeobecne tvorcov býva. vždy lepšie behať s britvou na plátne ako po ulici. každý chce od Stephenovych noviel, aby boli zrealizované tak akurát do bodky. blbosť! kto kedy sfilmoval realisticky napríklad takú útlu knížočku, ako je Dracula, a k tomu verne? štáb má právo tvoriť podľa seba. mýliť sa a prekonávať. nespĺňať predstavy každého a všetkých. ja som sa za tie dve hodinky nenudil a kto chce príjemne stráviť noc, tiež sa nebude. poďme potme. ()