Temná polovina

• Česko Temná půle (více)

Odhalení druhého já rozpoutá opravdové peklo. Horor USA podle úspěšné novely Stephena Kinga. Jako chlapec trpěl Thad Beaumont nesnesitelnými bolestmi hlavy. Jednou po cestě ze školy dokonce ztratil vědomí. Při operaci objevili lékaři v jeho mozku pulsující strukturu, kterou pokládali za nádor. Bylo to ale Thadovo "dvojče", které nemělo možnost se dostatečně vyvinout v děloze. Tkáň byla z mozku odstraněna. O 23 let později je z Thada učitel a spisovatel a neznámý vyděrač mu vyhrožuje, že prozradí Thadův pseudonym, pod kterým vydává knihy plné násilí. Thad se proto rozhodne veřejně se k podvodu přiznat a společně se svou ženou Liz uspořádá obřad, při němž svůj pseudonym pohřbí. Pár dní poté se rozpoutá peklo: několik lidí, kteří věděli o Thadově spisovatelské druhé tváři, jsou brutálně zavražděni ... (HBO Europe)

eraserhead666

„Co se děje?“ „Vražda. Chceš něco?“ Stejnojmennou knihu Stephena Kinga mám hodně rád, určitě bych jí zařadil mezi mých deset nejoblíbenějších kingovek a tak jsem byl zvědavý, jak se s převedením Kinga do filmu tentokrát popere George A. Romero. Ten už s Kingem ne moc povedeně spolupracoval jako režisér (Creepshow) a mnohem lépe jako scénárista (Creepshow 2), tady si střihnul obojí dohromady a výsledek je dost potěšující. A to i navzdory klasickým neduhům podobných filmů dle Kinga – delší stopáži (ono ale nejde Kinga povedeně a uceleně převést do filmu kratšího než cca dvě hodiny) a nudnější střední části (kterou ale zpravidla dávám za vinu scénáristům a režisérům, že si nedokáží poradit s klasickými kingovskými vychytávkami, které spojeny v celek vytváří právě tu krásu kingových románů a nejdou jen tak oblbnout několika střihy a krátkými scénami). Tady nějak výrazně nevadí ani ta delší stopáž a střední část není nějak extra nudná, příběh se odvíjí, děj odhaluje, napětí možná neeskaluje, ale postupná proměna George Starka (který mi vzhledově strašně připomíná Václava Postráneckého) je povedená a jeho hlášky klasicky kingovské. A tak stejně jako knihu, i film bych zařadil mezi mých deset nejoblíbenějších (nejpovedenějších) filmových adaptací Kingových knih a povídek. No a jen tak pro pořádek - ten oficiální text distributora v obsahu filmu je teda dost mimo. ()

Mordenroth

Priemerná adaptácia inak vynikajúcej knihy Stephena Kinga. Romero je dobrý hororový režisér, ale v tomto filme nedokázal vytvoriť patričnú atmosféru a napätie. Kniha bola omnoho zaujímavejšia a hlavne napínavejšia. Skrátka, existujú aj lepšie Kingove hororové (filmové) adaptácie... ()

corpsy

Zrejme sa Kingova knižka lepšie číta, ako pozerá. A nieje to len v tomto prípade. Romero pojal snímok možno civilnejšie, ako by sa od neho čakalo, nakoľko jeho zombie fláky predsa len ponúkali lepšie pole pôsobnosti pre trikových majstrov. To ale neznamená, že TEMNÁ POLOVICA nemá v niektorých prípadoch kvalitný gore dizajn. Najväčší problém vidím v prepálenej minutáži, ktorá by sa aj napriek 431 stranám Kingovej predlohy dala vtesnať do svižnejšieho, hodinu aj pol trvajúceho hororu. ()

sidzej

Zatial co ostatni ulietavaju na Romerovych zombicinach, ja mam radsej taketo detektivne thrillery. To ze rejza vie pracovat s krvou a gore viem uz davno, ale prekvapilo ma ze dokaze byt aj vcelku schopnym vypravacom. Alebo za to moze skor Kingova predloha? Tak ako tak, relativne dobry film ktoremu podraza nohy priemerny zaver. 60% ()

fcreading

Niekde v temných zákutiach, leží adaptácia filmu Stephena Kinga The Dark Half, zrežírovaná George A. Romerom, dlhým, celoročným priateľom Kinga osobne. Títo najlepší kamaráti už produkovali poviedkové B-čko Creepshow, a daľšie úspešné projekty. Tento na moje počudovanie nie je až tak zle zfilmovaný a môže sa z časti zaradiť medzi tie úspešné majstrové adaptácie. ()

kaylin

Myslím si, že snímek „Temná půle“ je jedním z nedoceněných Romerových hororů, protože se mu podařilo Kingův román adaptovat velmi dobře. Má zde svoje prvky, ale ta základní kostra je stejná a ten příběh je prostě dobrý. Timothy Hutton si zaslouží pochvalu za to, jak skvěle ztvárnil oba hlavní protagonisty, jak toho dobrého, tak toho špatného, navíc z něj neustále máte pocit, že i Thada nevíte, na čem jste. ()

K.I.N.G.

Podle mě je dobře že Romero zkusil natočit i takový film. Příběh je stabilní, snímek mě po celou dobu sledování skoro vůbec nenudil, ale těžko si dokážu představit, že by pro někoho mohl být něčím tak výjimečný, že by mu dal 5 hvězdiček. ()

raimi

Tohle je ten starej dobrej psychologickej King. Tohle je ta stará dobrá nepodlézavá filmařina. Tohle je ten pravý kingovský Castle Rock. Tohle jsou ty přirozené charaktery a dobří herci. Tohle je ten dobrej příběh, kterej nenudí ani dvě hodiny při pomalém tempu. Tohle je ten film při kterém jsem se cítil tak dobře. ()

Gorehound

Nedocenený klenot medzi Kingovými adaptáciami. Mnohé naznačí už majestátna Youngova hudba, stvrdí to excelentný herecký výkon hlavnej postavy a jeho temnej polovice a stvrdia to Saviniho gore efekty, ktorých síce nie je mnoho, ale stoja za to. A Romerova réžia- občas prebleskne až talianske hranie sa s farbami, stopáž je štedrá a na všetko je čas, pritom ale nenudí a krásne sa pohráva zo všetkými odtieňmi Kingovej predlohy. Radím medzi najlepšie Kingove adaptácie. ()

Martin741

Mam dost dobre precitaneho Stefana Krala, ktory je v odbornych kruhoch znalmy ako Stephen King. Tentokrat doslo na sfilmovanie jeho knizky The Dark Half, a rezie sa chopil schopny reziser George A. Romero. Chvalim kvalitne strasidelnu atmosferu, dialogy a mne neznamych hercov, ktori sa aspon snazia. Takze za mna 69 % ()

cariada

Tohle se moc nepovedlo, dvouhodinová stopáž snímku jenom uškodila. Děj se neskutečně pomalu vleče a nudí. Aspoň mě rozhodně. První polovina je hodně podobná pozdějšímu filmu Tajemné okno. Začne vraždit někdo podle postavy spisovatele. Tomu je to jasné, ale moc mu to nikdo nechce věřit , že by jeho postava ožila. Celé to není zlé, ale prostě to nefunguje, pan G. A. Rommero by se měl spíš držet "Zombi " ty umí bezchybně. ()

SeanLSD

Stephen King vs. Majstri filmového hororu 3: Kniha (Temná polovica, slovensky Tretie oko) má skvelý koncept a výborné nápady, ale nie je bohvieako dobre napísaná, akoby Stephen King nedokázal zladiť obidve svoje autorské polohy - vážnejšieho seba a tvrďáckejší nemorálny štýl svojho pseudonymu Richarda Bachmana. Film je kvalitnou adaptáciou, prekvapilo ma hlavne zvládnutie vtáčich sekvencií, ale chýba tomu niečo navyše, nejaká tvorivá odvaha a filmovo ozvláštňujúci prístup, ktorý by napríklad ukázal prepojenie Thada Beaumonta s Georgom Starkom. a pod. Väčšinu filmu tiahne herecky úchvatná dvojrola Timothyho Huttona, bohužiaľ úhrančivého zlosyna s britvou Starka sme si neužili zďaleka toľko, ako by bolo príjemné. Podobne krvavé a napínavé scény sa nepochopiteľne držia na uzde, chcelo by to poriadne cenzurovateľnú verziu. Romerova réžia je na úrovni, ale zombies mu idú predsa len lepšie – zaujímavá v jeho podaní by mohla byť skôr adaptácia Cintorína domácich zvierat. Iba jeden nemŕtvy, ale desivejší než celé armády hnilých nenažrancov...esenciálna hrôza porovnateľná s tou, ktorú stvoril v NOCI ŽIVÝCH MŔTVYCH. ()

VanTom

Z (možného, nečetl jsem) knižního psycha zůstal ve filmu průměrný, těžko uvěřitelný mysteriózní krimi thriller o vraždícím maniakovi (nebo schizofrenikovi, ale scénář moc dlouho nenapíná). Není špatně rozehraný a chvilkami nepostrádá atmosféru, na druhou stranu se docela táhne a "vrabčí" finále jej strhává do vyloženého hororového béčka. 5/10 ()

Ravi

Osobně si myslím, že snímku nechybí atmosféra. Z mého pohledu děj ubíhá stejným tempem a na závěr 10 minut prudce graduje. Spousta dějových uliček vede sice do slepa, ale pokud trochu přemýšlíte, najdete v ději vysvětlující skulinky (např. proč a jak vrabci, jak dvojník může zemřít, proč policie nezatkla Thada hned). Musel jsem ale film vidět dvakrát. Dobrá je i hudba a výkon v hlavní roli taky nezklame. Film má sice béčkový tón, ale myslím, že za prve se vznáší trochu nad úrovní druhořadých snímků a za druhé mu to dává nezaměnitelnou atmosféru příběhů, u kterých nemáte pocit, že se na Vás žene stamilionová show, prošpikovaná prvotřídními triky, která ovšem smrdí povrchností. Stejně si myslím, že triky v "Temné polovině" nejsou špatné - spíše úměrné příběhu a ději. Víc není potřeba. A pokud jde o Kinga, nemusí se stydět. 80% = 4/5 ()