Karel Svoboda: Šťastná léta

• Slovensko Karel Svoboda - Šťastná léta

Filmový dokument o českém hudebním géniovi - Karlu Svobodovi natočil jeho syn Petr Klein Svoboda. Dokument sleduje život slavného skladatele očima jeho syna. Známého autora oblíbených písní poznáme blíže než kdy před tím. Uvidíme oficiální archivy, ale i ty, které zůstávaly dodnes veřejnosti skryté. Součástí dokumentu jsou i unikátní záběry z domácího videa, kde uvidíme, že pracovní život a ten soukromý byly pro skladatele zcela prolnuté. Mezi pozvanými hosty uvidíme Karla Gotta, Helenu Vondráčkovou, Theodora Pištěka a další hvězdy české i světové kultury. (Bohemia MP)

Konopilka

Trochu mě to celé štípe do očí. Ano, zlatá osmdesátá, všichni jsme si tu žili jako v ráji.... Zvláště pak někteří. (Nic proti umění Karla Svobody) ()

Sejna1955

Vzpomínka na otce a také vzpomínání kamarádů bez příkras Musel to být velice zkromnýčlověk a milující manžel a otec. Docela mě zarazilo, když F.R.Čech řekl, že pan Svoboda a pan Gott, podporovali chartisty. Co si potom mám myslet o podpisu Anticharty. Ale taková byla doba, bůhví, jak bych se zachoval já. ()

Muffino

Dokument, který má podle jeho tvůrce ukázat vlastní rodině svého slavného tátu, což snímek možná splňuje, ale pro nás ostatní diváky je tento přístup překážkou. Snímek totiž celkově vyznívá příliš "privátně". Záběry domácího videa mířícího do prázdna postupem času nudí a jejich vypovídací hodnota působí nejasně a zpomaleně. Osobně mi chyběly popisky, které by alespoň jednotlivé aktéry dokumentu pojmenovaly. Viděno na Netflixu a absence tiulků u anglicky mluvených dialogů je doufám jen chyba platformy. Karla Svobodu jsem měl jako fanoušek filmové hudby tu čest poznat osobně a jeho improvizovnaou suitu z Návštěvníků, zahranou Karlem bez přípravy na požádání, mám dodnes ve svém archivu asi jako jediný uloženou. ()

Rozmarýna

Karel Svoboda by si zasloužil lepší dokumentární film. Tento film je oslava otce synem, nelze očekávat, že v něm bude něco kritického. Ale jsem ráda, že syn o něm tento film natočil, rozšířil mi obzory, co všechno složil a jak moc toho bylo. Líbilo se mi domácí video, jak si lehl pod vánoční stromeček. Jeho první manželka byla podle domácích videí příjemná žena a nasadila laťku asi hodně vysoko. ()

hannahmontan

Za mě to bylo nijaké, beru to jako ztrátu času. Čekala jsem objektivní dokument plný zajímavostí, ale tohle za mě bylo opravdu nijaké. Scény se vlekly, některé záběry mi přišli úplně zbytečné. To co tam mělo být (Karlova poslední léta, Vendula, jeho další děti, například i aféry, které jsou s ním spjaté - Bartošová, Patrasová....) nedozvěděla jsem se vskutku nic,  hvězda je jen za účinkování pana KG. Ale už se na to nikdy nepodívám. ()

Hanka_M

Dramaturgicky trochu nešťastné. Exhibice syna, který se prezentuje skrz svého otce skladatele mi přijde trochu neprofesionální. Ale jinak jsem ráda, že film vznikl. Určitě lepší průměr, nicméně by to mohlo být ještě o deset minut kratší. Velice tam chybí i nějaký kritický úhel na skladatele, takže se to nedá hodnotit jako regulérní distribuční dokument, ale spíše populární TV pořad o oblíbeném skladateli. ()

Benigni

Obdivovat svého otce na pořádný dokument nestačí. Celovečerní homevideo není úplně tou dobro nálepkou pro - na první pohled důstojný a unikátní snímek. Film postrádá kritičnost, větší hloubku a především dramaturgii. O to víc se divím, že producentka Alena Mullerová pustila toto dílo ven. V takovém případě to stačilo pouze zkrátit a nejít tak úplně po srsti. Škoda. Mohl to být fakt super film. Nicméně jsem ráda, alespoň za to. ()

avogrebnork

Mě se to celkem líbilo. Takový sestřih z rodinného života Karla Svobody. Pohledem jeho syna. Je těžké mít slavného rodiče. Je to jen taková příprava na nějaký pěkný dokument o slavném skladateli. Přesto pěkná připomínka. ()

maxim77

Nechápu negativní hodnocení zde. Kdyby byl Svoboda můj táta, tak bych Vám žádné VHS ukazovat nechtěl, nicméně on se do toho pustil, dal nám nahlédnout do jejich soukromí, i když to dělat absolutně nemusel. V dokumentu byla i řada záběrů nikdy nepublikovaných. To že to byla synova zpověď tomu dalo určitý rámec, takže on tam musel také vystupovat a něco o sobě říct. Svoboda byl génius na kterého můžeme být právem hrdi a tento dokument nám to zcela připomíná. Nějaké výtky o nekritičnosti? Když jsem sledoval jeho cestu životem, několikrát jsem si kladl otázku, že se tady na to nevykašlal, dělat komunistům dojnou valutovou krávu. Ale prostě to tady měl rád a já jsem mu vděčný, že neemigroval. ()

Dobry_clovek

Jako vzpominkove domaci video to obstoji a chapu pohnutky jeho syna, proc to chtel natocit. Pro nas, kteri jsme Karla Svobodu osobne neznali a chteli bychom se dozvedet spis vic o jeho praci, to uplne zajimave neni. ()

Michaelcaffe

5* pro Karla a 2* pro Petra...tak aspoň za 3, ale třeba jednoho z předních českých, možná světových, skladatelů zpracuje i někdo jiný než jeho syn. Je to škoda. ()

Edus

Nechci moralizovat ani odmítat skladatelské kvality Karla Svobody, ale pro mě jsou Šťastná léta spíš nešťastná. Některým se na počátku normalizace podařilo uzavřít s režimem jakýsi pakt a některým ne. Možná o to nestáli nebo byli vybráni za odstrašující příklady, o nichž samozřejmě ti, kteří mohli za určitých okolností "pokračovat v jízdě", věděli. Svoboda byl velmi talentovaný i pracovitý člověk, ale ani soustředění na rodinnou část jeho života mi nějak tenhle dobový rámec nevymaže. ()