Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je půvabná, je chudá, je osiřelá. Ale o své štěstí se umí zasloužit... Mladičká a osiřelá Eliška Irovská, zvaná Líza (Z. Sulanová), se po smrti maminky musí vrátit do Ptačic, rodné obce svého otce. Městská rada se má o ni postarat. Dívenka tedy skončí v sirotčinci. V Ptačicích musí odolávat krutým ústrkům lakomých lidí, nejvíc ji ale trápí zloba a ponižování ze strany dětí. Líza však po matce-umělkyni zdědila mimořádné pěvecké nadání, které jí pomůže vymanit se z maloměšťáckého světa a vydat se vstříc lepšímu životu… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Ukázka z filmu

Recenze (32)

Siegmund 

všechny recenze uživatele

Jen si dovoluji upozornit, že zde můžeme vidět Rudolfa Hrušínského v jeho první filmové roli. Chvíli jsem váhal a přemítal, odkud toho klučinu znám, ale pak jsem musel kostatovat, že už zde je možno pozorovat jeho filmové rysy a budoucí herecké mistrovství. Už kvůli Rudolfu Hrušínskému stojí za zhlédnutí. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Snímek ‘Lízin let do nebe’ byl natočen na základě laterálního příběhu autorky Růženy Utěšilové a jedná se o první díl nazvaného 'Obecní Líza’ z celkově třídílného románu a pojednává nelehký osud osiřelé dívenky. Hlavní role byla svěřena Zdence Sulanové, která se honosila i svým vynikajícím pěveckým talentem a jednalo se o její první filmovou zkušenost. Málokdo však ví, že poprvé před kamerou se tu ukázali i Rudolf Hrušínský a Josef Kemr, ze kterých se rázem stali doživotní přátelé. Jedná se o nádherný příběh pojednávající o době, kdy to osiřelé děti neměli pranic jednoduché. Jen zloba, nenávist a křivda. A že nějaké dítě mělo v něčem talent? Koho to zajímalo, když to bylo chudé a z chudobince. Ale není všem dnům konec a i mezi lidmi se občas najde nějaká ta dobrá duše. Snímek má romantický nádech, citový a humorný náhled a v jistém smyslu i určité dobové napětí. Již přes osmdesát let starý snímek a stále svojí výpovědí má co říct. ()

Reklama

Véronique 

všechny recenze uživatele

Stejně jako v případě pokračování je mé hodnocení stejné. Naivní, pohádkové, ale milé pohlazení po duši. Povedené výkony dětských herců v čele s mladičkou Zdeňkou Sulanovou, příjemní ochránci malého sirotka v podání Zity Kabátové a Rolfa Wanky, zlí a vypočítaví lidé Ptačic, ... Prvorepublikoví filmaři nám opět nabídli kus naivní nevinnosti na filmovém plátně... ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Jak chudá holka ke štěstí přišla. Dvoudílný román Růženy Utěšilové o příkořích a nelítostných ranách osudu, které těžce dopadají na hlavu ustrašeného sirotka se zlatem v hrdle patříval svého času k tomu, čemu dnes říkáme bestseller. A protože filmaři tehdy vcelku ochotně vycházeli vstříc nenáročnému publiku, v tomto případě početnému zástupu dychtivých čtenářek romantických harlekýnek i jejich časopiseckých protějšků, bylo takřka nevyhnutelné, aby Líza spatřila světlo světa také na plátně. Že se film nemohl a nesměl minout účinkem je zřejmé, zvlášť byl-li vybaven všemi potřebnými ingrediencemi a – to především – populárním milovníkem Rolfem Wankou. Režisér Binovec, již tehdy proslulý svou vyhraněnou konfliktní povahou, si přes veškerá očekávání do titulní role prosadil sedmnáctiletou Zdenku Sulanovou, tehdy neznámou posluchačku pražské konzervatoře, která se dík této šťastné náhodě načas stala opravdovou filmovou hvězdou a jakýmsi českým alter egem hollywoodské Deanny Durbin. Společně se Sulanovou ve filmu také poprvé účinkovali dva budoucí velikáni české Thálie, sedmnáctiletý Rudolf Hrušínský a patnáctiletý Josef Kemr. Předpokládaná divácká odezva, která rozhodně nebyla malá, si přirozeně vynutila pokračování pod názvem Lízino štěstí. Přestože jsou oba filmy do značné míry poznamenány dobou, v níž vznikaly, staly se pro určitý okruh vděčných diváků silným nadčasovým fenoménem i jedním z kultovních erbů prvorepublikové popkultury. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Celovečerní filmová adaptace populárního třídílného románu Růženy Utěšilové. Idealizovaný svět prvorepublikové kinematografie se sociálně-kritickým prvkem a kritikou maloměstské/vesnické pseudomorálky na motivy románu pro ženy - proti tomu dva velikáni českého herectví ve svých prvních rolích - klackovitě rebelující Josef Kemr a budoucí milivník Rudolf Hrušínský...to není z dnešního zpětného pohledu zas tak málo! Neprávem trochu opomenutý film... ()

Galerie (8)

Zajímavosti (8)

  • Rudolf Hrušínský (Jarka Rejlek) zaspomínal, že ho otec odhováral od jeho prvej role, lebo riaditeľ divadla E. F. Burian naňho tlačil slovami, aby si nenechal skaziť syna filmovými gýčovými rolami. (Raccoon.city)
  • Josef Kemr si ve filmu odbyl svůj herecký debut a zároveň navázal celoživotní přátelství s Rudolfem Hrušínským. (Redyx111)
  • Jediné exteriéry, které se točily, byly v Pyšelích u Prahy a Prokopském údolí a to tehdy, když děti pasou krávy a pečou si při tom brambory. Jinak je celý film natáčený v ateliérech Foja Radlice. (Elisebah)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno