Tenkrát v ráji

• Slovensko Vtedy v raji (více)

Film na motivy stejnojmenného románu spisovatele a scenáristy Josefa Urbana vypráví o osudové lásce, nezlomném přátelství a vztazích českých a německých horolezců, do kterých osudově zasáhla těžká válečná doba Protektorátu. Legendární, mýty opředený a ve své době nejlepší český horolezec Josef Smítka odmítl nastoupit k totálnímu nasazení v Říši a několik let se před německými úřady a gestapem skrýval ve skalním městě Hruboskalska, podporován kamarády z řad českých a německých horolezců. Joska na své cestě za svobodou překročil hranice možností nejen ve skalách, ale i v životě. Stal se legendou pro svůj nezlomný postoj k partě kamarádů, k vysněné ženě. Nikdy se nesklonil před okupační mocí. (A-Company CZ)

biochem

Taková průměrná "televizka" s nádhernými záběry na přírodu... Především scénář působí jako slepenec několika zásadnějších obrazů, ale nějak to zoufale dohromady nefunguje! Jediný (z hlavních rolí), kdo obstojně uhraje svůj part je Jan Budař v roli nácka. ()

Ruda.neck

Tak tohle se opravdu nepovedlo, z tak zajímavého námětu udělat takovou blbost je snad už taky umění. Každá druhá scéna nesmyslná, scenárista by si měl nafackovat, režisérské duo taky. Z herců trochu obstál jen Budař, na prdelatou kozatku Vicu se špatně i dívá, natož jí věřit roli osudové ženy či dokonce horolezkyně. Svalnatý prcek Hradílek se na horolezce taky dvakrát nehodil, o jeho (ne)herectví škoda mluvit. Vyhozené peníze. ()

MBob

Film bez atmosfery. Film kde valka je zobrazena tak optimisticky a jen ohlasovani popravenych nam ma nabidnout hruznost valky? Proc hlavni hrdina neni pronasledovan, kde je prime ohrozeni hlavniho hrdiny a vsech co mu pomahaji? Proc je mesto zobrazovano typicky cesky (jen ceske napisy obchodu a instituci v protektoratu?)? Je smutne, ze pribeh, ktery nabizi neskutecne velke mnozstvi napeti, je zpracovan takovymhle zpusobem, nelogicnost strida absurditu a divaku ty si pridej vsechny deje, ktere chybi mezi jednotlivymi zabery, abys pochopil, co se deje (ja pozoroval stridani rocnich dob, abych byl v obraze, kdy se dej odehrava, detektivne resil sex a male dite V. Kerekes, nechapave kroutil nad svobodou Josky, ktery se svobodne prochazi po okoli a po Praze, premyslel da onen rusky partyzan je onen spadly parasutista, nechapave prihlizel absudnimu chovani gestapaka Budare). ()

eMovieMan

Takový to mohl být dobrý film. Taková škoda. Největší zmařená příležitost českého filmu. Herci nebyli vůbec špatní, Vávra jako neherec velké pozitivní překvapení, ale vzniklo z toho něco divného těžko uvěřitelného, bez příběhu. A to si stačí přečíst heslo Josef Smitka na Wikipedi aby bylo jasné o jaký příběh se jedná. Dávám 2 hvězdy ale jen kvůli hereckým výkonům. ()

v.pohode

Dávám 2 hvězdy za lokace, za hvězdné hýždě Vici a za záběry na Podještědské muzeum v Českém Dubu. Co tam proboha dělal komisař Wolf??? Jako proč? Jinak doslova zahozené a pošlapané skvělé téma na film. Tohle se fakt nepovedlo přátelé. Komisař Wolf za kopcem v Českým Dubu, to mi hlava nebere... ()

Lucy39

Za mne krásné scenérie i příběh... Ano, občas zvláštní a těžko uvěřitelné skoky, ale na kluka i Vicu se dobře koukalo :-) hlad ve skalách na jeho figuře následky nenechal :-D konec byl dojemný, Budař bezkonkurenčně skvělý a přesně charakterově vystřižený nácek, já se tedy nenudila a za vidění to stálo. ()

Latinus

jedna hviezdicka zato , ze to bolo fo farbe aze tam boli pekne veterany....inac katastrofa,kto zaplatil za tento film? ()

-krusty-

Vždy je třeba ctít kohokoliv, kdo se o něco snaží. Neplivat povýšenecky na jeho práci, při níž se snažil odevzdat svých 110%. A výsledek se nám ani nemusí líbit, ale mějme úroveň a přimhuřme oko. Hranice odevzdaného maxima je u každého jiná. Ale nemohu jinak. Tohle je slušná blbost. Nebo jinak - blbost by to být asi nemusela, jenom by film nesmělo stříhat naprosté hovado. Střih tento film doslova a do písmene ZABIL. Výsledkem je změť krátkých scén, při nichž se při vší snaze nedá vytvořit vztah k žádné postavě a někomu fandit, či jej nenávidět. Vicina prdel je fajn, ale stovky jiných najdu na Fríčku. Wolfo/staší začátek a konec je děsivý (nesedí ani věk Stašové, která by měla být o dobrých 20 let mladší než Wolf). Ruský partyzán jen tak náhodou zachrání Joskovi zdraví (když nevíme co, vražme tam osamělého přátelského partyzána). Festovně stavěný atlet je mrštným horolezcem, který nezhubne ani po době skrývání se ve skalách (jak dlouho tam živořil si musíte vyhledat jinde). Náš rebel se prochází válečným protektorátem jakoby se nechumelilo. Není problém zdrhnout, když jsi zatčen. Pokud náš hero není ve skalách, stalkuje zrzku, která o něj moc nestojí. Kámoš s kratší nohou jej chodí vykrmovat za Havelkovy prachy...ale náš hrdina - odbojář na všechny sere, nebude přece makat a vy všichni mi pomáhejte a potom se nechte klidně zavřít. Pokud bych měl věřit filmu, tak vlastenec Smítka dost kalil, byl to sebestředný bezohledný hajzl, který se jenom vytahoval a nevoněla mu práce (bohužel info na netu mi tuto hypotézu dokonce částečně potvrdilo). Ale to je vlastně buřt. Každopádně lituji sta minut svého života.....:-( ()

milos.bradik

Musím uznat, že scénář místy pokulhává a jednání hlavního hrdiny nemá logiku, ale přesto se mi to líbilo. Nádherné záběry z Hruboskalska a krásná Vica mi vše vynahradili. ()

5tipes

Jediné, co stojí za zmínku je krásná filmová hudba i ústřední píseň a pak kamera, která se nakonec stává pouze "cestopisnou a vizuální" podívanou, když se drama, intelekt a napětí z filmu vytrácí. ()