Tenkrát v ráji

Vtedy v raji

Drama / Válečný

Česko / Slovensko, 2016, 99 min

Přiznám se, že na film jsem šla především se záměrem možnosti vidět sama sebe v komparzu a byla jsem zvědavá, jak celá natáčená scéna dopadla. Sama sebe jsem sice neviděla, jelikož mě vystřihli, ale čekala jsem aspoň, že film jako celek bude stát za to. Bohužel však musím říct, že v traileru si film hraje na něco, co není (a jak můj přítel poznamenal, podle traileru to vypadá, že film má ambice šlapat na paty Gladiátorovi, což je vzhledem k žalostnému výsledku směšné). Tenkrát v ráji mělo obrovskou reklamu, ale ve skutečnosti jde o příběh spíš vlažný než silný a spíš plytký než hluboký. Hlavní postava se v něm vykresluje jako hrdina, ale přitom je to pouze člověk, který se sice vzepřel německé říši a odmítl bojovat, ale v podstatě jen utíká a nijak zvlášť hrdinsky se neprojeví. Ani milostná linka uvnitř filmu nebyla nikterak dechberoucí. A co se týká scénáře, už po první větě, která ve filmu zazněla, mi bylo jasné, že bude mizerný (mimochodem, počáteční a koncová scéna byla ve filmu jak pěst na oko, a popravdě jsem nepochopila, proč bylo nutné do filmu cpát německého herce Jürgena Heinricha, kterému pak ani český dabing neseděl do pusy). No zkrátka, ve výsledku to byl pouze průměrný a ne moc dobrý film. Oceňuju ale výkon Vavřince Hradilka, pro kterého tohle byl herecký debut. ~(2,5)~(30.11.2016)

• ragnar1

Tento film jako celek zkrátka nefunguje. Škoda. V podstatě už nemohl být lepší námět, ale celý natáčecí štáb to nezvládl. Důvodů existuje celá řada, nemá cenu to vyjmenovávat. Na film jsem se velmi těšil, ale výsledný produkt mě hodně zklamal. Místo dechberoucího dramatu z odbojového prostředí, navíc v krásné přírodě Českého ráje, jsem se dočkal nekoherentního příběhu s mnoha ahistorickými volovinami. Potvrdilo se tak, že česká produkce takovéto filmy neumí...(14.4.2017)

• maverick10

Ještě nikdy jsem neviděl tak špatně ztvárněný silný námět. Neherec Hradílek byl to nejmenší zlo a v rukou šikovného režiséra by se jeho herecký projev dal zvládnout. V tomto snímku však nebyl žádný z tvůrců natolik hoden svého řemesla, aby z tak silného námětu udělat silné dobové drama. Hudba hraje kde nemá a kde má podkreslit silný dramatický moment hraje úplně jiný žánr. Střihač ve střižně musel trpět záchvaty, neboť stříhal dle blikajicí kontrolky na svém PC. O scénáři nemůže být řeč a režiséra tento film pravděpodobně ani neměl.(11.5.2017)

Takový "normální" příběh z protektorátu. Osudy jednotlivých lidí, jako příklady toho, co se dělo, jsou dobře vymyšleny. Navíc Hradílek, působí jako herec poměrně dost bezprostředně a přirozeně, na rozdíl od Vicy Kerekes, která má na dost zvláštní herecký styl, se kterým jsem se ještě pořádně nesrovnal. A jsem rád, že jsem po delší době viděl ve filmu i Pavla Rímského.(14.4.2017)

• Henry Morgan

Velké zklamání, opravdu velké. Nestačily živé pohlednice z mekky českých skálolezců, jež si s nadsázkou říkají horolezci. Nene, mělo to mít i svižný děj, napětí a úzkost, válečnou tíseň, dramatičnost, exploze, partizánské boje, souboje na pěsti, akční horolezecké scény, ale místo toho nám naservírovali neslanou, nemastnou řídkou kaši plnou žmolku, které se zadrhávaly v krku a v člověku iniciovaly dávivý reflex. No, prostě vrchol leda tak kupy hnoje, kam by si to DVD zasloužilo strčit.(14.12.2016)

• - Zpěvačka Radůza napsala pro film dvě písně. Píseň "Skalák" se objevuje již v knižní předloze, skladba "Tenkrát v ráji" je pak napsána přímo pro film. (raikonen16)

• - Vlasta Štáflová ve skutečnosti zahynula 14.2.1945 spolu se svým manželem při spojeneckém náletu na Prahu. (krubi)

• - Film se natáčel také v Českém ráji, kde se měl příběh i odehrávat. K rozpoznání jsou lokality kolem hradu Valdštejn a v Hruboskalském skalním městě. (lenka.lemur)