Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Legendární horolezec, letec a boxer Josef (Joska) Smítka byl ve třicátých letech mezi českými sportovci pojmem. Jeho životní příběh se stal předlohou pro biografický román spisovatele Josefa Urbana a posléze i pro filmové drama. Snímek vypráví o počátcích Joskovy horolezecké kariéry i o jeho lásce k vysněné ženě, líčí však především příběh jeho vzdoru proti nacistickému režimu. Joska odmítne odjet do Německa v rámci totálního nasazení a místo toho se uchýlí do skal, kde přežívá s pomocí kamarádů. Jenže nemilosrdná protektorátní mašinerie dokáže dosáhnout hodně daleko. Zejména když má ve svých službách důstojníka SS, který je také horolezec a zná se s Joskou z minulosti… V hlavní roli Josky Smítky se představil jiný známý český vrcholový sportovec, kajakář Vavřinec Hradilek, stříbrný medailista z LOH v Londýně 2012. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (148)

misterz 

všechny recenze uživatele

Rozhodne smutný príbeh plný hrdinstva a nezlomnosti. Z tohto pohľadu bola postava Joska veľmi sympatická. No na druhú stranu i nerozumná. Nechápal som tomu jeho častému vyhádzaniu do mesta, to mi akosi logika nepobrala. Celkovo bol príbeh akoby bez duše a jednotlivé vedľajšie linky dosť nudili. Trochu viac upútal iba záver, aj keď z toho vyšlo také patetické klišé niečo na spôsob Vojaka Ryana. Podpriemer. 40/100  ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Filmy spojené se jménem Josefa Urbana jsou sice nevyvážené, ale Tenkrát v ráji funguje mnohem lépe, než 7 dní hříchů. A to už je sama o sobě příjemná vzestupná tendence. Skutečnost, že horolezení bylo před válkou oblíbené po celé Evropě, dokládá Heinrich Harrer i Josef Škvorecký, o tom není nejmenších pochyb. Jako samostatný žánr se prosadil i tzv. bergfilm, takže malá česká varianta tohoto fenoménu jistě není od věci. Tým kolem Urbana má slabost pro Vicu Kerekes a té se daří zvládat rok za rokem mnohem náročnější role, což je skvělé. Dále je sympatické v dobovce tohoto druhu potkat Ondřeje Havelku, který si s přelomem 30. a 40. let natolik potykal, že je velmi autentický v civilu i v přidělené roli. A vysloveně výborně se zadařilo také Budařovi, který už taky dozrál a jeho Horst Gerke není žádnou parodií na gestapáka, ale skutečným ztělesněním zla v rouše beránčím. Ve vedlejších rolích jsou dobří i Rímský nebo Heinrich. Vše ostatní stojí na pozvolném tempu, poutavých záběrech krajiny a odpovídající výpravě, atmosféra graduje podle klasické dějinné osy, zpočátku vzdor, po heydrichiádě strach. Kritizovat by se dala jistá naivita toho všeho, ale pořád jde jen o zfilmovaný román. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Horolezecké životopisné romantické drama na pozadí druhé světové války se za všemi honěnými zajíci jen dýchavičně belhá. Kajakář Vávra relativně v pohodě (čert vem, že má pracky jak Carl Weathers), ale celé to působilo přirozeně asi jako čistota Joskova světlého svetru po měsících skrývání se ve skalách. Řemeslně podprůměrný, potenciálně silnou látkou mrhající film, který se navíc utápí ve zbytečných fabulacích a nesmyslech (např. extrémně rychle rostoucí Vlastino dítě). Poetické záběry Hruboskalska, kocour Vavřinec a holá hýždě madam Kerekes už celkový dojem nezachrání.. ()

Jacinda 

všechny recenze uživatele

buď jsem viděla nějakou zkrácenou verzi, a nebo je uvedený trailer na jiný film. až na budaře hrají všichni děsně (a nejhorší je ta trapná úvodní dvojice která dabuje hůř než herci na audioknihu) a celý zbytek filmu se dá shrnout větou: "kampak kráčíš? nekráčím, normálně jdu...." jestliže jste navíc viděli v nedávné době anthropoid, je smrt ještě intenzivnější ()

Djoker 

všechny recenze uživatele

Nebývá zvykem, aby film točili tři režiséři. Pro dva to navíc byla prvotina, což je na krkolomném vyprávění znát. Kdekdo by čekal, že když do role horolezce obsadili kajakáře s postavou kapesního Herkula, tak bude i vše ostatní špatně, ale není to úplná tragédie. Navíc Vavřinec docela překvapil a díky dronům v kulisách Českého ráje se je rozhodně na co dívat. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (9)

  • Železniční vagóny, do kterých nastupují jak Joska Smítka (Vavřinec Hradilek), tak v jiné scéně i Horst Gerke (Jan Budař), jsou označeny znakem Deutsche Reichsbahnen, veškeré ostatní nápisy jsou ale pouze v češtině a řadové označení odpovídá předválečným ČSD. Vagóny tohoto typu přezdívané „Rybák“ u DRB nikdy nesloužily a ty, které provozovaly protektorátní dráhy (BMB/ČMD), musely mít nápisy dvojjazyčné. (Martin_L)
  • Film sa natáčal vo Vysokých Tatrách. (BathoryMan)
  • Natáčelo se také ve východních Čechách v okolí Teplic nad Metují, v Adršpachu u jezírka, na cestě na Skály (Bischofstein) a na Liberecké radnici. Pár záběrů filmu vzniklo v Zubrnicích u Ústí nad Labem a v ústecké čtvrti Předlice. (rehami)

Reklama

Reklama