Tenkrát v ráji

Vtedy v raji

Drama / Válečný

Česko / Slovensko, 2016, 99 min

Dávám tři hvězdičky a silné (tj. 3,5). Film není špatný a už vůbec ne tolik, jak píší "odbornice" Spáčilová a Míšková (vlastenecky laděný film hold není pro řadu lidí to pravé ořechové). Jistá naivita ve filmu je, ale to je společný znak řady jiných filmů s podobnou tématikou. Osamělý sovětský uprchlík nebyl v protektorátu ničím zvláštním - nevím tedy jak v Českém ráji, ale na Drahanské vrchovině jich bylo již na jaře 1943 několik, což je doloženo. Jednalo se o uprchlíky z německého zajetí, kteří byli přes dva roky ukrýváni našimi vesničany. Od října 1944 se zapojili do partyzánského odboje, organizovaného sovětským výsadkem Jermak. Samotný výskyt sovětského uprchlíka nekritizuji, jen to jeho vyzbrojení samopalem Špagin a zásobou nábojů nebylo ve filmu vysvětleno. Rozhodně záslužnější čin scénáristy a autora předlohy než Habermannův mlýn. Hradilek byl herecky přesvědčivý. Velmi se mi líbila horolezecká linka a záběry na krásnou přírodu.(29.10.2016)

• Henry Morgan

Velké zklamání, opravdu velké. Nestačily živé pohlednice z mekky českých skálolezců, jež si s nadsázkou říkají horolezci. Nene, mělo to mít i svižný děj, napětí a úzkost, válečnou tíseň, dramatičnost, exploze, partizánské boje, souboje na pěsti, akční horolezecké scény, ale místo toho nám naservírovali neslanou, nemastnou řídkou kaši plnou žmolku, které se zadrhávaly v krku a v člověku iniciovaly dávivý reflex. No, prostě vrchol leda tak kupy hnoje, kam by si to DVD zasloužilo strčit.(14.12.2016)

• Knor

Strašně moc velká nuda. Ten příběh není špatnej, ale provedení je absolutně nezáživný. Příšerný herecký výkony a jediný na co se dá celou dobu koukat je Vica Kerekes. Film se snaží být hluboký a emotivní, ale nedaří se to, vůbec se to nepodařilo. Takže kromě hezký hudby a ještě hezčí Kerekes ... vůbec nic.(2.12.2016)

To už fakt nejsou u nás herci, že se v podstatě hlavní role svěří sportovci jezdícímu v kocábce na divoké vodě? No co už, vypadal že si to užil. Ovšem dojem z něj zase takový dobrý nebyl. Příběhově je to zase odhalení několika osudů lidí, kterým válka zasáhla do života. Ať už to bylo ve skutečnosti jakkoliv, tak tohle filmové nahlédnutí na danou dobu zase trochu jinak a to skrze svět lezení po skalách byl pro mě atraktivní. Pár Kerekes - Etzler mi ovšem připadal po celou dobu nefunkční. Za celou dobu neměli vyloženě pasáže, kde by vypadali jak jsou spolu v pohodě, krom chvil kdy spolu odcházeli od dychtivých mladíků. Budař jako důstojník SS, taky zrovna neoslnil a choval se a jednal značně nepřirozeně, nedalo se mu to věřit. Ale mě se stejně líbily hlavně záběry z lesů a skal, takže ty ostatní věci, které ne úplně vycházely mě až tak netrápily.(4.9.2017)

No hodně nevyvážený film. Sama zápletka o horolezci a hrdinech kolem něj není nijak zajímavá a možná v tom je kámen úrazu, neboť film nemůže čím překvapit a něčím strhnout. Už od začátku si člověk říká, proč zrovna tento příběh se tvůrci rozhodli natočit. Začátek je hodně vlažný, herci se snaží hrát, ale není co a děj se strašně táhne. Překvapivě v půlce film nabírá dobrý kurz, zápletka se vyvíjí směrem, který ždímá ze scénáře asi maximum a film zvedá z průměru a musím říci, že mě bavil. Asi se člověk musí pousmát nad tím, jak je shovívavým SS majorem Budař a jinými nesmysly, ale to čert vem. Bohužel příliš uspěchaný závěr, až přehnaný s telenovelickými prvky se hodně nepovedl. Poslední scéna s proslovem komisaře "Wolfa" (Wolfův revír) byl tak trapný, že jsem si ťukal na čelo......5/10(30.10.2016)

• - Vlasta Štáflová ve skutečnosti zahynula 14.2.1945 spolu se svým manželem při spojeneckém náletu na Prahu. (krubi)

• - Film se natáčel také v Českém ráji, kde se měl příběh i odehrávat. K rozpoznání jsou lokality kolem hradu Valdštejn a v Hruboskalském skalním městě. (lenka.lemur)

• - Zpěvačka Radůza napsala pro film dvě písně. Píseň "Skalák" se objevuje již v knižní předloze, skladba "Tenkrát v ráji" je pak napsána přímo pro film. (raikonen16)