Dorohedoro (TV seriál)

• Japonsko

ドロヘドロ

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 2020, 5 h (Minutáž: 25 min)

• Kwaichi

Takto nerozvinutý storytelling som už dlho nevidel. Stačilo pozrieť prvých 5 minút a potom posledných 10 prvej série a divák prakticky o nič neprišiel. To čo nám bolo odhalené na začiatku, sa postavy ako "veľké odholanie" dozvedia na konci. Aký to má zmysel? Celé okolo toho bola len nerozvinutá vata. Keby mala nejakú hĺbku, aspoň by za niečo stála. Celý príbeh je veľmi povrchne spracovaný. Neftlix a anime ešte stále nejde dokopy, nanešťastie.(13.6.2020)

Magie, krev, anarchie, punk, masky, čoud a hlavně houby. Neortodoxní svět plný prapodivných pravidel a lidí zaujme mimořádnou stylizací a vyhraněným černým humorem, který se nebojí zajít přes hranici zvrácenosti a absurdna. I když je smrt nalepená na patách jak ta nejotravnější zvýkačka, příběh ji užívá jako hlavní komediální prvek a neustále si z ní utahuje. Trefou do černého jsou až bizarně vypadající postavy: Hlavní duo je ryze bezstarostné a sympatické, jenže, jak už tu bylo vícekrát řečeno, Enův gang reprezentující Shin, Noi a Ebisu jsou hlavním důvodem, proč Dorohedoro tak baví. Děj je vyloženě budován na jejich chemii a nebojí se pro ně obětovat až 2/3 stopáže na úkor jakéhokoliv posunu v příběhu; vyloženě zdařilá maškaráda, protože jsem si tohoto prvku nevšiml a když ke konci ano, vůbec mi to nevadilo. Nic z toho by nefungovalo bez avantgardního vizuálního zpracování, které mixuje komiks s CGI, a i když to ne vždy ladí, nedokážu si představit vhodnější přístup. Z hudby těší mimořádné množství kvalitních ED. Vyhulené 4*(17.11.2020)

• dudo24

Nejako ma to netrafilo do slabého miesta. Nápady čo sa týka fungovania sveta boli celkom originálne, ale žiadne záhady na vysvetlenie sa z toho nerobili. Postavy boli fajn, niektoré mali viac čo do seba, niektoré menej, len škoda, že naša hlavná postava s jašterou hlavou bola jedna z tých menej. Celkovo to bolo brané s ľahkosťou. Aj keď sa stanovili nejaké ciele, postavy sa k nim stavali dosť vlažne a robili viac blbostí ako relevantnej činnosti. Veľa epizód bolo naozaj zaplnených iba nepodstatnými aktivitami ako hraním baseballu alebo predávaním koláčov. Čo by nebolo odveci, ak by bol seriál bláznivá komédia a ja sa idem pretrhnúť od smiechu, lenže síce niekedy úsmevné, veľa smiechu si nepamätám. Nudiť som sa síce nenudil, ale neviem sa presvedčiť aby som ohodnotil viac ako silnými dvoma hviezdami.(14.6.2020)

Není úplně jednoduché popsat, co přesně je Dorohedoro, je to totiž tak trochu všechno. Černá komedie? Ano. Krvák? Zombie horor? Normální horor? Proč ne... mafiánské drama? Taky... seriál o vaření? Dark fantasy? Surrealistický acid trip? DOOM? Je to tu všechno, zabalené do perfektní punk+LSD estetiky. Stylu má Dorohedoro spoustu, do té míry, že i kdyby všechno ostatní selhalo, mohlo by to fungovat jen na tom stylu samotném. Takže první otázka po shlédnutí první epizody je, vyvine se to v něco většího, s nějakým cílem, aby se do toho divák mohl zainvestovat? Naštěstí další epizody ukazují, že Dorohedoro není pouze o stylu, ale je tu i notná dávka story a worldbuildingu, a funguje to výborně. Šel jsem do toho s nulovým očekáváním, protože adaptace nahypovaného zdrojového materiálu většinou nebývají moje věc, ale tohle určitě můžu. Vypadá to parádně, soundtrack je minimálně stejně dobrý jak vizuál (zdaleka nejlepší opening sezóny, a k tomu teď už šest endingů, všechny taky patří k tomu nejlepšímu z celé sezóny), žánrově eklektický mix a všechny části zvládnuty na jedničku, je to chaotické, krvavé, úchylné, psychedelické, vtipné a občas i legitimně seriózní; vytknul bych občas ne úplně nejlepší 3DCG, ale to je jen malá daň za konzistentní vizuální stránku, která se ani ke konci sezóny nerozpadá. 8+/10, těším se na druhou řadu.(23.3.2020)

Seriál přináší svěží vítr do světa anime svou originalitou, postavami a pojetím světa, ve kterém mágové pořádají nájezdy na lidi, aby si na nich odzkoušeli svá kouzla. Tudíž zde nechybí celá variace úmrtí a tím je zaručená i značná dávka zábavy. Zaujala mě kreativita kouzel, masky, humor a ponaučení, že nemám jíst houby, pokud neznám jejich původ!(17.6.2020)