Reklama

Reklama

Shromáždění starých mužů

(TV film)
  • Česko Sešlost podezřelých (více)

Obsahy(1)

Po vraždě louisianského farmáře je podezřelých rovnou osmnáct a všichni tvrdí, že jsou vinni!
V tomto dramatu z amerického Jihu se tradiční pořádek na louisianské cukrové plantáži jednoho dne obrátí vzhůru nohama, když je na dvorku černocha nalezen zastřelený běloch. Mrtvý farmář, potomek francouzských emigrantů v Americe, byl zastřelen z brokovnice ráže 12. Nejpravděpodobnější podezřelý je sedmdesátiletý černoch Mathu (Louis Gossett Jr.), ale když jej místní bělošský šerif (nekompromisní Richard Widmark) přijde zatknout, nalezne svého potenciálního vězně obklíčeného skupinou starších mužů a mladou bílou ženou (Holly Hunter), která je šéfkou plantáže a muže svolala proto, aby se zabránilo lynčování. V zatčení hodlá šerifovi zabránit rovnou osmnáct černošských důchodců – každý má v ruce brokovnici ráže 12, z níž se nedávno střílelo, a každý má také věrohodný motiv k vraždě farmáře. Všichni Mathua chrání tím, že odpovědnost za zločin berou na sebe. Kritikou ceněné drama Sešlost podezřelých tak zdůrazňuje důležitost hybné síly, již pociťují všichni, kteří obhajují svou lidskou důstojnost. Snímek vychází z románu Ernesta J. Gainese a pod zkušeným režijním vedením Volkera Schlöndorffa je nepříjemným připomenutím toho, jak hluboko je na americkém Jihu zakořeněna rasová nesnášenlivost. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (8)

Dale 

všechny recenze uživatele

Jeden z najslabších filmov o rasovej nenávisti, aký som videl. Táto téma vo mne vždy vyvolá veľké emócie, no tu bola táto téma podaná tak povrchne, že sa žiadne emócie nedostavili. Nudná historka, ktorej výsledok je nulový. Čo sa týka hercov, Hunter a Widmark sú síce dobrí, no Gossett Jr. tu ani nemal čo hrať. ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Poslední příležitost několika velkých herců, velmi dobře natočený příběh o jednom z posledních rasistických střetnutí v historii USA... ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Shromáždění starých mužů je slabým odvarem předchozích filmových děl Volkera Schlöndorffa. Pro svou druhou inscenaci pro americkou televizní stanici CBS si vzal stejnojmenný román z roku 1983 od Ernesta Jamese Gainese, jenž tu louisianskou rasovou diskriminaci poznal na vlastní kůži. Jistě, otrokářská minulost i nadřazenost bělochů je stále (a v současnosti navíc politickou korektností dovedené do hysterie) traumatem společnosti Spokojených států, ale problémem této televizní adaptace je, že všechny postavy bez výjimek jsou víceméně karikaturami, zápletky a konflikty jsou ploché a stereotypní, film je fádní a tupý. A je jedno, jaké ušlechtilé myšlenky se tím míní a obhajují. Mezi nejvýraznější postavy patří: majitelka plantážní půdy ve stálém přesvědčení o vlastním humanismu i otrokářského dědictví Candy Marshall (Holly Hunter), místní novinář a Candyin nápadník Lou Dimes (Will Patton), vraždu vyšetřující starý šerif Mapes (Richard Widmark), hlavní podezřelý z incidentu smrti a Candyin nejoblíbenější podnájemník Mathu (Louis Gossett Jr.) a nejvýraznější z těch pomocníků černošského odporu zvyklostem a jediný z nich trochu nezávislý Clatoo (Joe Seneca). Z dalších rolí: utíkající Charlie (Walter Breaux), Candyina opatrovnice, slečna Merle (Lenore Banks), bratr oběti, hvězdička univerzitního fotbalu Gil (Adam Storke), Candyin strýc pod parou Jack Marshall (Michael Audley), mladý nažhavený rasista Luke Will (Al Shannon), pomocníček a bývalý mezkař Yank (Woody Strode), pomocník a rybář Booker (Tiger Haynes), tatíček oběti a rasistická autorita kraje Fix (Stocker Fontelieu), vystrašenější šerifův pomocník Griffin (Arthur Shilling), neustále nametená Candyina tetka Bea (Lucille McKay), nebo malý poslíček vzkazů Snookum (Jerome Reddick). Televizní film "Shromáždění starých mužů" může být významným pro zvednutí černošského sebevědomí v marastu bělošského rasismu, ale to z něj lepší film neudělá. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Zaujímavá téma a mnohovrstevnatý príbeh - nielen vyšetrovanie vraždy, ale aj rasizmus, zaujatosť či doznievajúci pozostatok otrokárstva. Až sa divák diví, že sa to odohráva v 80. rokoch a nie začiatkom 20. storočia. Škoda ale, že spracovanie je tým najslabším elementom filmu a príbeh nemá ani tempo, ani štavu. Čakal som niečo viac vypätejšie a dramatickejšie. Na televízne spracovanie je aspoň zaujímavý skalp výborného Richarda Widmarka (dobrá scéna, kde starší šerif fackuje rovnako starých černochov); vo vedľajšej roli jedného z černochov sa objavil už postarší Woody Strode. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Zajímavý příběh o tom, že rasové předsudky přetrvávají na americkém jihu vpodstatě až dodnes. Několik známých herců předvádí velice slušné výkony a děj je natočen zajímavě a působivě, koneckonců Volker Schlönndorf je zkušený režisér. Zaujme asi stárnoucí Richard Widmark (mj. Alamo) v roli tvrdého a nekompromisního šerifa, který si rozhodně s černochy žádné servítky nebere. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama