Ada

• Island Dýrið (více)
Trailer 1

María a Ingvar vlastní ovčí farmu kdesi na zapomenuté výspě Islandu. Jejich život uplývá v poklidné rutině práce a odpočinku. Každý rok je o něco lepší než ten předchozí, nebo se v tom alespoň manželé utvrzují. Něco mezi nimi ale zůstává nevyslovené, něco bolestně schází. María a Ingvar se snaží smířit se ztrátou, na kterou zdánlivě neexistuje lék. Divoká islandská krajina jim ale nečekaně nabídne řešení v podobě bytosti, která dostane jméno Ada. Je to dar, nebo prokletí? Debut Islanďana Valdimara Jóhannssona, který se scénáři spolupracoval se slavným krajanem, spisovatelem Sjónem, je minimalistickou baladou o truchlení, přijetí jiného a magické síle mateřské lásky. (Artcam Films)

Trailer 1

JFL

Čím je Caraxova "Annette" pro muzikály, tím je "Ada" pro islandské festivalové filmy - se vším dobrým, špatným, emocionálním, bizarním, osobitým i konceptuálním. Ale o to větší smysl má film vidět na festivalu v plném sále a sledovat reakce publika, které se s filmem pere, nasedá mu na lopatu napínání v první třetině, následně propuká v úlevný smích a skrz něj paradoxně přistupuje na pravidla hry veskrze vážného filmu. ()

JitkaCardova

Ryzí balada, kde nakonec všechno dává smysl. Balada o trestu, jenž na sebe zákonitě přivoláme, když třeba kvůli veliké vlastní bolesti přehlédneme, že si přivlastňujeme jako dar něco, co nebylo určeno nám, co nám nepatří, co přivodí jinou bolest někomu jinému. Když něco ze světa znásilníme, nesnažíme se lépe jej číst, porozumět mu, kvůli vlastní falešné úlevě. Balada, jejíž tragičnost toliko nedosažením štěstí, jež jim z nepozornosti unikne, jež zamění za jeho mylnou vidinu, pro kterou se nechají svést na scestí, jinak vyjevuje krásu a vznešenost světa a života přesahujícího jejich prostřední vnímání, jejich nedostatečnou schopnost pokory, krásu a vznešenost, které si zakrývají zpupností, s níž se brání svému pravému, syrovému a nelehkému údělu. *** Snímek tak silný a krásný, že jsem z něj odcházela téměř paradoxně naplněná radostí, nadšením, rozjařená naladěním, ochotou dýchat a splývat, rozumět a ctít, neporušovat... jak to jen... *** Vytrhly mě trochu jenom dvě scény, ta se sledováním zápasu a ta s následnou opilostí, jež mi připadaly přepjatě přehrávané... ale tím není třeba se nechat rušit a odvádět od tak výjimečného a ryzího prožitku. Celkem chápu, že za tenhle film se jako spoluproducent zaručil osobně Béla Tarr. (Kino 35.) *~ ()

tron

Ja som bol vlastne (asi...) spokojný. Nielenže som dostal plus-mínus to, čo som čakal, ale dali mi bonus: po traileroch som totiž mal dojem, že Ada bude čierna komédia. Ale nie. Je v dobrom „trochu“ divný, ale inak vážny film. Nie som si istý, či by som ho označil za horor. Čiastočne má k tomu geniálne nabehnuté (zahmlený a zabudnutý statok odrezaný od zvyšku sveta, ovce sú ak sa správne nasnímajú desivé samy osebe, nevraviac o konci), ale zároveň okolo plnohodnotných hororových ingrediencií iba ticho kráča, nijako mohutne s nimi nepracuje. Neviem, čo si mám myslieť o spomínanom finále, ktoré vôbec nie je zlé, ale tu už asi vážne chýbajú aspoň náznaky odpovedí. Zas nie som úplne fanúšik toho, aby si divák domýšľal VŠETKO; s takou filozofiou natáčajme dvojhodinové filmy, v ktorých nie je nič vidieť ani počuť, proste sa len dve hodiny pozerajme na tmu a potom uvažujme, čo to asi bolo. Na kastingu nemám čo kritizovať. ()

*CARNIFEX*

Severská spolupráca so Pšonkami priniesla podivno žiarlivostnú baladu, ktorá vďaka originalite námetu (rozhodne) neohúri každého. Tí, čo očakávajú strhujúcu, respektíve temnú atmosféru môžu úplne zabudnúť. Toto je pomalá, vďaka výberu prostredia dostatočne chladná, no nijak extra záživná story, ktorú v okamihu odkrytia kariet buď úplne zavrhnete, alebo ju z čírej zvedavosti kam vás tento príbeh dovedie - dosledujete. Skutočne ťažko sa slovami popisuje, čoho bol divák svedkom, to jednoducho “musíte vidieť”, aby ste si následne mohli urobiť názor sami. ()

D.Moore

Nejpodivnější film, který jsem v poslední době viděl. Ale tak působivý! . Kdybych vám děj Ady shrnul v jedné větě, dost možná byste si klepali na čelo. Jenže ta islandská atmosféra, ten způsob vyprávění a to, jak postupně objevujeme, co se vlastně děje... Film má na vyprávění dost času a všechno je díky tomu tak pozvolné, že to nakonec vyznívá úplně přirozeně a normálně. Pokud se vám líbila Čarodějnice, užijete si. ()