Ada

• Island Dýrið (více)
Trailer 1

María a Ingvar vlastní ovčí farmu kdesi na zapomenuté výspě Islandu. Jejich život uplývá v poklidné rutině práce a odpočinku. Každý rok je o něco lepší než ten předchozí, nebo se v tom alespoň manželé utvrzují. Něco mezi nimi ale zůstává nevyslovené, něco bolestně schází. María a Ingvar se snaží smířit se ztrátou, na kterou zdánlivě neexistuje lék. Divoká islandská krajina jim ale nečekaně nabídne řešení v podobě bytosti, která dostane jméno Ada. Je to dar, nebo prokletí? Debut Islanďana Valdimara Jóhannssona, který se scénáři spolupracoval se slavným krajanem, spisovatelem Sjónem, je minimalistickou baladou o truchlení, přijetí jiného a magické síle mateřské lásky. (Artcam Films)

Trailer 1

Arsenal83

Veľký bizár s dobrou atmosférou a prostredím. Ale celkový dojem je prázdny, rovnako ako tá celá pointa je vyprahnutá. A pozeranie sa na dieťa ovcu bolo miestami až negustiózne. Vôbec mi to nesadlo, vyslobodenie prišlo až na konci v podobe skvelej hudby Od Handela: Keybord Suite in D Minor, ktorá sa objavila aj v špičkovom dokumente o Osvienčime, a odvtedy ju nosím aj vo svojom Spotify. ()

D.Moore

Nejpodivnější film, který jsem v poslední době viděl. Ale tak působivý! . Kdybych vám děj Ady shrnul v jedné větě, dost možná byste si klepali na čelo. Jenže ta islandská atmosféra, ten způsob vyprávění a to, jak postupně objevujeme, co se vlastně děje... Film má na vyprávění dost času a všechno je díky tomu tak pozvolné, že to nakonec vyznívá úplně přirozeně a normálně. Pokud se vám líbila Čarodějnice, užijete si. ()

JFL

Čím je Caraxova "Annette" pro muzikály, tím je "Ada" pro islandské festivalové filmy - se vším dobrým, špatným, emocionálním, bizarním, osobitým i konceptuálním. Ale o to větší smysl má film vidět na festivalu v plném sále a sledovat reakce publika, které se s filmem pere, nasedá mu na lopatu napínání v první třetině, následně propuká v úlevný smích a skrz něj paradoxně přistupuje na pravidla hry veskrze vážného filmu. ()

Jhershaw

Na základě tipu, co psal Marigold, jsem očekával "jako by Erben napsal svoji Kytici na Islandu". Místy morbidní lyrika zasazená do krásné islandské přírody - a přesně to jsem dostal. Zajímavé bylo sledovat film v plném sále, kde se diváci časem začali smát - "smál bych se i doma?"  a "byl to tvůrčí záměr?" říkám si. Lehce kratší ale film být mohl. 70 % ()

Marze

Obcerstvujici film s metamorfickou silou a podivnosti. Pritom je nezny dotykajici se srdce. Blazniva zapletka je zpracovana se smrtelnou vaznosti podporena vybornymi herci. Film ma nadcasovou atmosferu starodavne vesnicke pohadky. Potrebujete ale hodne trpelivosti se dokoukat do konce tohoto pomalu beziciho pribehu. A mozna pak budete mit nocni mury. Nikdo by nechtel byt napul jehne a napul clovek. ()

• Autorem scénáře je Sjón Sigurdsson, islandský spisovatel a hudebník (The Sugarcubes), jehož knihy „Syn stínů“, „Měsíční svit“ a „Múza lodi Argó“ vyšly i v češtině. (Mr. Lobo)