Nikola Tesla se narodil v roce 1856 v dnešním Chorvatsku. Byl to předčasně vyspělý samotář s nadáním na jazyky a matematiku. Studoval strojírenství v Praze, ale studium nedokončil. V roce 1884 odjíždí do USA a setkává se s vynálezcem a podnikatelem, Thomasem A. Edisonem, jedním z nejúspěšnějších mužů své doby. Získá zaměstnání v jeho strojírně. Objeví princip střídavého proudu, svůj první revoluční vynález. Chce s Edisonem spolupracovat, ale ten nemá zájem. Edison tvrdí, že střídavý proud je ztráta času, nepraktický a smrtící a nemá budoucnost. Tesla si založí firmu Tesla Lighting, ale trápí ho nedostatek financí. Jeho partneři ho podvedou a Tesla skončí u kopání výkopů. Později najde sponzory, kteří mu zařídí laboratoř. Jeho motor oceňují, protože nemá srovnání. Nový systém elektrické transformace a distribuce energie pomocí střídavých proudů Tesla předvede na přednášce. Setká se na ní s vynálezcem a obchodníkem George Westinghousem. Ten projeví o motor zájem a koupí jeho patenty. V roce 1888 se Tesla stěhuje do Pittsburgu, kde dohlíží na výrobu. Bohatne, ale zároveň se rozhoří válka mezi zastánci stejnosměrného a střídavého proudu. Tesla potkává Anne Morganovou, dceru J. P. Morgana, jednoho z nejbohatších mužů na světě. Morgan podporuje Edisonův podnik General Electric. Anne Teslu přitahuje, ale on má oči jen pro svou práci. Nechce se ničím jiným rozptylovat. Stejně dopadne i slavná Sarah Bernhardtová, které se Tesla také líbí. V roce 1893 na Světové výstavě v Chicagu slaví úspěch Pavilón světla, do něhož dodali osvětlení Tesla s Westinghousem. Edison mezitím fúzuje s dalšími firmami a Westinghouse se ocitne v úzkých. Nemůže Teslovi platit tolik, kolik požaduje. Poté Tesla zkonstruuje pro niagarskou elektrárnu úplně nové stroje, obrovské generátory, transformátory, motory, elektrické vedení a turbíny. V roce 1899 se rozhodne odjet do Colorada, kde provádí tajné pokusy s bezdrátovým přenosem elektrické energie. S výsledky přijde za Morganem, který ho financuje. Teslu zklame, když se dozví, že italský vynálezce a fyzik Guglielmo Marconi prezentoval svůj vynález signálu vzduchem a při tom použil Teslovy patenty. Tesla nechápal drsný svět obchodu a zisku. Pro svou věž na bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti, která se stavěla v roce 1901 na Long Islandu, potřeboval víc financí. Morgan však nebyl s výsledky spokojen a přestal Teslu podporovat. V dalších letech se Tesla věnoval v ústraní spíše svým futuristickým vizím. Přežil Edisona, Westinghouse, Bernhardtovou i Morgana. Zemřel v osamění v hotelu New Yorker v lednu 1943 ve věku 87 let. Byl nemajetný, ale nebyl zapomenut. Vždy se díval do budoucnosti. Možná, že svět, v němž žijeme, je sen, který si Tesla vysnil jako první. (TV Prima)

Trailer 1

angel74

Celkem netradičně pojatý životopisný snímek, který má svoje klady i zápory, ale zasekl se někde na půli cesty. Lehce rozčarovaná jsem zejména z použití moderní populární hudby, která se do období, v němž Nikola Tesla žil, absolutně nehodí. Tedy především v závěru filmu, kdy se Ethan Hawke pokouší o zpěv jako nějaká rocková hvězda. To už vážně bylo přes čáru. Naopak největší hodnotu tohoto podivného dílka vidím v poukázání na obecně platnou skutečnost, že výjimečné osobnosti historie často strávili poslední léta života v chudobě a osamocení, pokud nepřijali za svou myšlenku pořádně se na nadání, co jim bylo dáno do vínku, finančně napakovat. Thomas Alva Edison byl v tomto ohledu asi pěkný zmetek a Nikola Tesla zase věčný snílek, tím pádem vlastně tak trochu pitomec. Je to fakt hnus, jak ten náš svět funguje. (55%) ()

Jara.Cimrman.jr

"Střídavý proud je ztráta času. Nepraktický a smrtící. Nemá budoucnost." Nikola Tesla je záhadnou figurou, kolem níž lítá vzduchem nejeden mýtus a já jsem se těšil, že se dozvím cosi tajemnýho. A možná tam i něco tajemnýho bylo, ale bylo to celý takový divný, takže jsem si toho nevšiml. Nudil jsem se a nebylo to proto, že bych neovládal fyzikální zákony. V těch jsem dost pevnej v kramflecích a pokud by Tesla potřeboval poradit, tak mu je vysvětlím a budu s ním mít trpělivost. ()

jokino

Film bol pre mňa hrozne nezáživný a uťahaný, nezaujímavý.. Mal som pocit, akoby som sledoval nejaký hraný fakto-grafický dokument, ktorý ale nevie vôbec ničím upútať, chrlí len viac-menej fakty a ešte preskakuje do dnešnej roviny reality, kde sa herečka, ako v normálnom dokumente snaží predostrieť opäť čisto len fakty. To už len napr. "Prima ZOOM", či "Discovery" a pod., dokážu podstatne lepšie spracovať formu, obsah a podanie takého dokumentu. A toto, keď bol ešte k tomu aj hraný film s celkom hviezdnym obsadením.. Za mňa teda ozaj škoda času.. ()

Arsenal83

Keď točím film o géniovi, tak my mal byť oslavou jeho génia a nejakým pokusom o art na nejakej divnej filozofickej báze. Pritom Tesla si zaslúži naozaj veľký film, pretože v 20. storočí asi väčšia kapacita nežila a s kľudným svedomím môžeme povedať, že bez problémov strčí do vrecka Einsteina aj Edisona, hoci tí sú popularitou vysoko nad ním. Lenže namiesto využitia bohatého a plodného života a jeho stvárnenia do veľkolepej podoby sme dostali len Ethana Hawkea hovoriaceho záhadným hlasom väčšinou so zvrašteným čelom, ktorý sa tu i tam pozerá zamyslene von oknom do diaľav, aby zas niečo umelecky predniesol. Keby že neviete, o koho živote film je, mohli by ste si až pomyslieť, že ide snáď o nejakého prekliateho básnika. Na konci si vlastne uvedomíte, že ste videli životopisný film, ale o živote ani diele tohto človeka ste sa nedozvedeli takmer nič. Paradoxne sa viac dozviete práve o tom Edisonovi. Záver s falošne spievajúcim Teslom bol už len vrcholom tejto pokrivenej karikatúry. ()

Themyth

Prehliadka najznámejších Teslových vynálezov doplnená o vláčny, hĺbavý dej osudov ľudí zainteresovaných do užšieho okruhu ľudí v živote geniálneho vynálezcu. Je to Muuuuda, ako by slangovo povedal jeden môj kamarát. Bol by z toho veľmi dobrý dokumentárny film. Statický dej vôbec nezachraňujú herecké výkony, ktoré ešte viac utlmujú jeho dynamiku. Na druhej strane je to smelý pokus o alternatívne prerozprávaný príbeh. Scény ktoré sa odohrali pred 130 rokmi doplňujú prvky z modernej doby atď. Zaujímavý pokus. Ethanovi sa črtala životná rola v dramatickej úlohe. Iba črtala. Na tú si ešte bude musieť počkať. ()

• Ve filmu zazní párkrát Chopinové nokturno op. 9, č. 1. Při konci filmu Nikola Tesla (Ethan Hawke) zpívá píseň „Everybody Wants to Rule the World“ od skupiny Tears for Fears. (Hinkel)
  • Ve 34. minutě můžeme vidět obraz „Bonaparte Before the Sphinx“ (1886) autora Jean-Leona Geromeho (1824–1904). V 60. minutě zahlédneme obraz „Death of Cleopatra“ (1658) autora Guido Cagnacciho (1601–1663), (Kunsthistoriches Museum in Vienna). V 60. minutě dále spatříme obraz „The Battle of Cascina“ (c. 1542) autora Bastiano da SANGALLO (1481–1551). V 74. minutě si můžeme všimnout vylepených plakátů Alfonse Muchy (1860–1939) na představení herečky Sarah Bernhardt (1844–1923). V 86. minutě spatříme obraz „Portrait of Georgiana, Duchess of Devonshire“ (1785–1787) autora Thomase Gainsborougha (1727–1788), (Chatsworth House). V 86. minutě dále také spatříme obraz „A Lady Writing“ (c. 1665) autora Johannese Vermeera (1632–1675), (Rijksmuseum). (Petsuchos)