Otec

• Velká Británie The Father (více)

Film Otec je triezvy, realistický rodinný príbeh, ktorý bez sentimentu vykresľuje emočne intenzívny pohľad na svet očami človeka, ktorý trpí demenciou. Dramatická ilustrácia fyzických strát, ku ktorým dochádza spolu s duševnými stratami.  Anthony má 80 rokov, odmieta však akúkoľvek pomoc od svojej dcéry. Snaží sa pochopiť svoje meniace sa okolnosti, pričom začína pochybovať o svojich blízkych, vlastnej mysli a dokonca aj o vnímaní vlastnej reality. (Itafilm)

Saur.us

Zaslouženě oceněný, brilantní, neuvěřitelně přesvědčivý A. Hopkins a adaptace, kterou mě F. Zeller vodil jako loutku celou dobu. Nevím, jak psychologové ale já jsem z této sondy do nemocné mysli nadšen. Bravo! ()

zahadum

Silne depresívna vyhliadka každého z nás na tomto svete. Bohužiaľ, veľmi ale skutočne veľmi zákerná choroba ktorá je v mnohom horšia ako rakovina. Táto choroba vám zákerne ukradne blízkych, minulosť a nakoniec aj vás. Film výborne stvárnil zmätok a máme tak skvelú možnosť vidieť a cítiť ako sa strácame vo filme tak ako sa Anthony stráca v jeho svete. Hopkins ako vždy jednoznačne skvelý ! ()

Mackoun

Skvěle zpracovaná a deprimující sonda do stáří, zahaleného v neustále se stahující pavučině stařecké demence a s ní spojených každodenních bojů s okolní “realitou”, která ztrácí na logice a časové posloupnosti. Jestli jste se chtěli dožít co nejvyšších let, po tomto snímku své ambice dost možná přehodnotíte a nebudete si jisti ani svou stávající duševní kondicí (než přijmete hru, možná vás samotné pojetí filmu v jeho začátcích lehce znejistí). ()

TheSpearCZ

Film, za který Anthony Hopkins získal jako nejstarší člověk vůbec (v 83 letech!) Oscara a nutno říci, že naprosto zaslouženého. Z filmu jde poznat, že předloha je divadelní hrou, ale to tady vůbec nevadí, naopak Florian Zeller si zde vyhrál s dobrým scénářem a i přesto, že naprostá většina scén na sebe v tu chvíli nenavazuje, tak je to poutavé a člověka to neustále nutí přemýšlet, jak to tedy vlastně je. Konec potvrdil, že tahle nemoc je opravdové zlo, ale zároveň mě utvrdil v tom, co jsem si myslel už před projekcí, a to jak moc dobře tady všichni herci budou hrát. To je středobod tohohle snímku. Čisté 4* ()

bozka10

Desivo realistický pohľad do života ľudí trpiacich touto chorobou a ľudí, ktorí túto nemoc prežívajú dennodenne s nimi. Je ťažké povedať ako takéto niečo prežívajú a ako moc to musí byť ťažké,ale Anthony Hopkins toto zahral brilantne a veľmi reálne nám dal aspoň čiastočne nahliadnuť na každodenný život ľudí, ktorí týmto prechádzajú a rešpekt pred ludmi, ktorí tento boj so svojími blízkymi nikdy nevzdajú. ()

adriane9

Komorní příběh o pár hercích, který vás jednoznačně rozseká. Anthony byl úžasný, věřila jsem mu každé slovo i slzu a velmi se mě tento snímek dotknul. Pár slz jsem pro tebe uronila  Antohny. Doporučuji ()

djfun

Co já jsem to jen chtěl...? Jóó už vim, že to bylo dobrý... nebo špatný? Nevim, asi taky trpim tou nemocí, jak že se jmenuje...? No, Anthony to ví stoprocentně, naprosto přesvědčivej a jako vždy skvělej výkon, ale to je bohužel tak vše - za mě dějově na celovečerák docela málo. ()

ddf76

Anthony Hopkins je porad pan herec. Velmi originalni snimek o ztrate pameti ve stari. Skvela hudba od Einaudiho. ()

Rathalos

Anthony Hopkins podava vo svojom vyssom veku excelentny herecky vykon,to si zasluzi obdiv a uznanie,zahral to tak krasne,az mi bolo smutno a luto postavy,ktoru hral,ale aj Olivia Colman bola skvela,este je to aj vyborne natocene,obsahuje to inteligentne dialogy,no jednoducho drama,ktora by si zasluzila Oscara...:-) ()

Pat_rick_fan

Kto by to bol povedal, že najlepšia "nolanovka" minulého roka možno nebude ani Tenet :) Komorná dráma podľa francúzskej divadelnej hry a oscarovka s na milimeter presnými hercami síce znie predvídateľne a povedzme, nudne, napriek tomu by som odporučil odhodiť predsudky, pretože výsledný film je nakoniec úplne iný. Žiadne dojímania, povinné jazdy so sentimentálnymi scénami, ale nekompromisná depka s mindfuck scenárom, kde si nie ste ničím istý rovnako ako hlavný hrdina (ódy na Hopkinsa je tu zbytočné písať, dokonalosť). Rozbieha sa to síce pomalšie, ale od istej chvíle sa ten kolotoč roztočí a len sledujete a dumáte čo je skutočnosť a čo spomienky/traumy jedného starého pána, na ktorého mieste nechcete vidieť nikoho z blízkych. Hneď po dopozeraní som mal silný pocit zavolať všetkým starým rodičom a uistiť sa či je všetko ok :) ()

lemonova

Otázka znie: ako natočiť film o tak ubíjajúcej a divácky neatraktívnej téme, akou je Alzheimer? Odpoveď: Takto! Sofistikovane a "prohnaně". Tak, aby sme ostali na pochybách. Tak, aby sme dokonca začali pochybovať o vlastnom úsudku. Tak, aby sme boli dojatí až v tej pravej chvíli. A mali o čom premýšľať počas tituliek. ()

Swannie

Vo svojom komentári by som chcela pochváliť aj inscenáciu Otca s Ľubomírom Záhonom v Štátnom divadle Košice, za ktorou mi je doteraz smutno. Film The Father mal za náročnú úlohu vyrovnať sa tomuto zážitku, no musím povedať, že sa mu to podarilo. Bodaj by aj nie, keď ho režíroval sám autor hry a hral tam herec, pre ktorého bola úloha napísaná :) Naozaj veľmi intímny, kvalitne zahraný a zrežírovaný zážitok, ktorý priniesol divákovi rovnaký umelecký pôžitok, ako zaiste aj autorovi. ()

BOURQUE

Pôvodnú divadelnú hru bohužiaľ neznám, ale keď film Otec je tak silný, tak neviem si predstaviť, že aká môže byť divadelná verzia. Snímok Otec v zhruba 90 minútach podá srdcervúci obraz o postupnom rozklade ľudskej pamäti a o postupnom rozklade ľudskej osobnosti ako takého. Anthony Hopkins a Olivia Colman sú bravúrni a (najmä Hopkins) stvárnia svoje postavy so šokujúcu ľahkosťou. Ostatní herci/herečky sú na svojich pozíciách taktiež skvelí. (S nomináciami a získanými oceneniami neviem nesúhlasiť.) Pre mňa osobne je najsilnejším záverečná scéna, kde starý pán si prosí opatrovateľkou, aby zavolala svoju mamu, aby ho mohol odniesť zo sanatória. Skvelý režisérsky (na úrovni filmov) debut Floriana Zellera. Osobné hodnotenie: 92% (*****) ()

FeriusParfax

Spoiler. Přesně tyhle typy povídacích dramat mám ráda. Tvůrci se snažili ukázat, jak se asi cítí člověk s Alzheimerem. Teorii o Alzheimeru znají všichni. Člověk zapomíná, vypadávají mu informace, lidi, činnosti. V tomto filmu si ale téměř prožijete frustraci člověka, který chudák neví, co je pravda, co je lež. Film se nedrží žádné časové souměrnosti, nic vám nevysvětlí a vy jste zmatení jak lesní včela.  A to je samozřejmě to gró snímku. Hopkins byl jako starý, naštvaný, otrávený, a hlavně zmatený dědoušek perfektní. ()

geek.ondra

Naprosto zdrcující sonda která je od srdce natočená ale hlavně napsaná. Anthony Hopkins je naprosto dechberoucí a Olivia Colman mu celkem obstojně sekunduje. Od Zellera chci celou trilogii a ihned poté další a další originální projekty protože z něj bude velký režisér. Držím palce na Oscarech! 8/10 ()

katmandzoo

Excelentný Anthony Hopkins v roli, ktorá je príbehom z bežného života množstva ľudí, a ktorá poukazuje na neľahký a smutný život jednotlivcov s podobnou diagnózou, podobne ako aj ich rodiny, blízkych či okolia. Naozaj skvelo natočené, zostrihané a zahrané. 4/5 ()

JetDryerFan

Neuvěřitelně krásný příběh o lásce dcery k otci. Známe to každá, pro svého tatínka chceme jenom to nejlepší, ale když se do cesty připlete jeho senilita a ztráta paměti, stává se z toho poměrně depresivní a zoufalý “boj” (na obou stranách). Souznění famózního Hopkinse a skvostné Colman bylo něco naprosto úžasného, skvělá hudba, vedlejší obsazení,... zkrátka samé superlativy. Tohle se povedlo. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (více)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)

Co dalšího chystá režisér The Father?

Co dalšího chystá režisér The Father?

15.04.2021

Režisér Florian Zeller se svou filmovou adaptací vlastní divadelní hry The Father oslavil letos velký úspěch, a dokonce bude už za pár dní bojovat i o Oscary. Není tak divu, že se nyní talentovaný… (více)