Otec

• Velká Británie The Father (více)

Film Otec je triezvy, realistický rodinný príbeh, ktorý bez sentimentu vykresľuje emočne intenzívny pohľad na svet očami človeka, ktorý trpí demenciou. Dramatická ilustrácia fyzických strát, ku ktorým dochádza spolu s duševnými stratami.  Anthony má 80 rokov, odmieta však akúkoľvek pomoc od svojej dcéry. Snaží sa pochopiť svoje meniace sa okolnosti, pričom začína pochybovať o svojich blízkych, vlastnej mysli a dokonca aj o vnímaní vlastnej reality. (Itafilm)

BaronDevil

Neuveritelne dobry film. Predklada ruzne reality tak, ze nikdy netusite, co se opravdu deje a co je jen vymysl. A co je na tom nejlepsi? Ze to, co je pravda a co ne, je v tomhle pripade az to vedlejsi. ()

ozeki

Prvních 10-15 minut, kdy se tam Hopkins motá jak vítr v bedně, protože má v hlavě totálně převoráno, je celkem fajn. Když se ale tohle kolečko opakuje celkem asi 7x, tak u třetího už to člověka přestává bavit. Čeká ale s napětím, jestli se děj někam posune a co se bude dít. Jenže najednou je tady konec a říká si "To je jako všechno? Já jsem na nějaký filmový dietě?" Tohle se moc nepovedlo, hodnocení tady mi přijde úplně šílený (kolem 70% bych chápal, ale 84%... ? WTF). Hodinu a půl sterilně sledovat nemocnýho člověka bez špetky dramatizace nebude asi můj šálek čaje. A ani Hopkins s pár žoviálními výstupy to neutáhne. NUDA... ()

Gabretta

Každé slovo bolí, ač nemusí být pravdou. Síla i křehkost vedle sebe. A Anthony Hopkins hraje to, co mnozí už hrát nemohou, protože to žijí. A hraje to dobře. Až z toho mrazí. ()

Biopler

Nespoľahlivý vyprávač snímky v podaní Hopkinsa udivuje svojich hereckých príbuzných, no diváka až tak nie. Hrá prakticky jednu polohu a hoci sa náramne hodí do role starca schizofrenika, či človeka trpiaceho demenciou, mňa to až tak nedostalo a nepadám z jeho výkonu na zadok, ako páni akademici. Páči sa mi však nápad napísať príbeh, v ktorom sa prelínajú udalosti ako ich vidí takýto človek, ktorého navštevuje rodina, no i priateľ Alzheimer. Cítiť v tom závan originality. Taktiež snahu o čo najvernejšie zobrazenie, všimnite si priestory interiérov bez výrazného osvetlenia, skrátka príbeh je o dialógoch a o starnutí a trápnych chvíľkach veľakrát, ktoré jeseň života prináša. ()

FeriusParfax

Spoiler. Přesně tyhle typy povídacích dramat mám ráda. Tvůrci se snažili ukázat, jak se asi cítí člověk s Alzheimerem. Teorii o Alzheimeru znají všichni. Člověk zapomíná, vypadávají mu informace, lidi, činnosti. V tomto filmu si ale téměř prožijete frustraci člověka, který chudák neví, co je pravda, co je lež. Film se nedrží žádné časové souměrnosti, nic vám nevysvětlí a vy jste zmatení jak lesní včela.  A to je samozřejmě to gró snímku. Hopkins byl jako starý, naštvaný, otrávený, a hlavně zmatený dědoušek perfektní. ()

Maximilianus

Konečne skvelá úloha pre Anthonyho Hopkinsa. Príbeh nebol nejako výnimočný ale to spracovanie bolo excelentné. Až do konca divák nevie, čo je skutočné a čo iba výmysel Anthonyho mysle. Práve tieto stavy výborne dotvárajú atmosféru a vďaka ním sa divák vie stotožniť s hlavnou postavou. 7,8/10. ()

holub109

Obrovské překvapení. Herecky, scenáristicky a i režijně perfektně zvládnuté komorní drama, které má skvělý příběh a opírá se o geniálního Anthonyho Hopkinse. Pro mě osobně černý kůň letošní oskarové sezóny a jeden z nejlepších filmů uplynulého roku. 90% ()

Franc1s

Některé recenze mě od tohoto filmu odrazovali, ale pak jsem koukl na Moviezone a jejich recenzi(do_Od) a ta mě přesvědčila, že tohle musím vidět. Nakonec shlédnuto s mojí ženou a oba nás to dostalo. Ze začátku jsme byli oba ztraceni, ale časem nám došlo, že režisér si s námi nijak nepohrává, jen se prostě snaží ukázat, co se děje lidem s těmito problémy. A je to záhul i pro jejich potomky, co se o ně chtějí starat a holt někdy je jediné řešení, přenechat tuto práci odborníkům.... Famózní práce kamery i režiséra. No a Pan Hopkins opět perfektní a sekunduje mu výtečná O.Colman. Doporučuji vidět! 9/10 ()

caba

Po psychické stránce jsem příběh těžko zvládala .Moje hodnocení 3* podle toho vypadá,ale výkon Anthony Hopkinse je na 5*. ()

rublik05

Obecně se dá říct, že tyhle divadelní dramata obvykle vůbec nebývají můj šálek čaje. Nejinak tomu je i v případě The Father, i když ne tak docela. V první řadě musím smeknout před Anthony Hopkinsem, jehož výkon je opravdu fenomenální. Jeho herecký projev je tak strašně přesvědčivý, že absolutně chápu a jsem rád, že mu členové AMPAS konečně toho Oscara dali. Příběh, založený na vztahu otec-dcera, má spíše pomalejší tempo, je založen jen a pouze na dialozích. Zde je nutné podotknout, že díky kvalitnímu scénáři jsou dialogy opravdu povedené. Objektivně mi nezbývá než uznat, že The Father je kvalitní emoční drama s výbornými herci a ve finále i se slušnou pointou. Já, jakožto fanoušek akčního žánru, jsem se však docela intenzivně nudil. Když si to však hodím do průměru a potlačím své akce chtivé tendence, míň jak poctivé 4* dát prostě nemohu. 7/10. ()

Simomon

POSLEDNI SLOVO: Hopkins hraje staříka, který trpí ztrátou paměti a nerozlišuje co je realita a co ne. Což je skvěle ztvárněno tak, že ani divák neví, co je realita a co jen stařecké blouznění. Funguje to fantasticky, je to extrémně působivá záležitost. Plusové body za konec, kdy se tvůrci nesnazili o nejaky wow moment, kde do sebe vsechno zapadne. Diky tomu je to surové od zacatku do konce. 5/5, 90 % ()

Likan7

Jestli vám někdy připadal Matrix nebo Počátek zmatený, na začátku Otce budete totálně mimo. Drama o 2 lidech pojednávající o tom, co se děje s lidskou myslí během stáří, demence a ztráty sebe sama vás přilepí k sedačce přesně ve chvíli první scény, "která nedává smysl". Hopkins si v 82 letech vysloužil Oscara a já jen tleskám, jakým divadlem mě tenhle pán provedl. Má to atmosféru, hloubku, neuvěřitelný herecký výkony a dialogy, ze kterých budete jen koukat. A když si spokojeně čekáte na konec, aby jste tomu dali poctivý 4*, přijde posledních 10 minut, Hopkins to rozjede na plný koule a vy ani nedýcháte. A přitom to je celý jen o jednom starým pánovi, který hledá hodinky. Masterpiece s nesmírně silným koncem, ze kterýho mi tekly slzy. Brilantní práce. ()

junxi91

Při sledování tohoto filmu jsem se cítil jako skutečný dement, kterého tak skvěle zahrál osmdesátník Anthony Hopkins. A přitom to začínalo tak jasně a normálně - dcera Anna navštíví svého starého otce Anthonyho u něj v bytě a vyčítá mu, že odehnal už tři pečovatelky, které se o něj měly starat. Anthony si stěžuje na to, že mu ta poslední sebrala hodinky a tak mu Anna navrhne, aby se podíval pod vanu, kde je později skutečně najde. Vyhrožuje mu tím, že pokud nebude chtít ošetřovatelku, tak půjde do pečovatelského domu. Anthony se odmítá odstěhovat ze svého bytu a nechat se zavřít někam do pečovatelského domu. Anna mu také sdělí, že se bude stěhovat za svým mužem do Paříže, což se mu nelíbí, protože neumí francouzsky, a také nechápe, o jakého muže vlastně jde. S manželem Jamesem se totiž už kdysi rozvedla. Pak se to začne více zamotávat. Dalšího dne najde v bytě cizího muže jménem Paul, který tvrdí, že je Annin manžel a že je to jejich byt. Objeví se Anne, ale je to jiná žena - místo krátkých vlasů je najednou dlouhovláskou. Dále se zde ukazuje také nová pečovatelka Laura, které Anthony začne vyprávět o tom, jak mu připomíná jeho dceru Lucy a jak byl kdysi skvělým tanečníkem. To ale není pravda - podle Laury byl inženýrem. No to mě podrž. Anthony pak u doktora naprosto a kategoricky odmítá svou diagnózu, že má problémy s pamětí. Lauře pak doma povídá o tom, že je hrdý na svou druhou dceru Lucy, která byla malířkou. Laura mu začne vyprávět o hrozné nehodě, kterou Lucy měla, ale na tu si zase nepamatuje Anthony. Postupně to začíná vypadat, že skutečně žije s Annou v jejím bytě a nikoliv v sám ve svém bytě, i když je o tom přesvědčen a Anna mu raději ani neodporuje. Domů se pak vrátí její muž - Paul nebo James - který se pohádá s Annou kvůli tomu, že se musejí omezovat a že museli zrušit dovolenou v Paříži kvůli Anthonymu. Pak začne Paul brutálně šít do Anthonyho ohledně toho, jak dlouho s nimi ještě chce žít a jak dlouho tam chce ještě zůstat a ničit jim životy a to se pak ještě zopakuje společně s odporným fackováním. Naštěstí mu Anna upekla kuře, které koupil předtím v obchodě. No tak v tomto okamžiku jsem se už fakt ztrácel...Náhle se Anthony probudí na nemocniční chodbě a vzpomene si na Lucy, která ležela celá od krve na nemocničním lůžku. A pak se probudí v pečovatelském domě a zde se konečně dozvídáme, jak to celé vlastně bylo. Skutečně nežil ve svém bytě, nýbrž byl už nějakou dobu v pečovatelském domě. Uvědomí si, že vlastně neví, co se mu děje a kam zmizela Anna. Se slovy, že je jako strom, který "ztrácí listy, větve, vítr a déšť". Neuvěřitelně silná scéna, která mě rozhodně nenechala chladným a probudila ve mně silnou lítost. Nedokážu si představit sám sebe jako dementního člověka, natožpak jako někoho, kdo se o něj stará. ()

messi@h

Tak dokonalé, až vám to brání dát 100%. Film se skvělými herci, chvílemi trochu jako od Davida Lynche, ale přitom jde "jen" o výpravu do stáří s Alzheimerem, kde dostanete jen jednosměrnou jízdenku. Film, kde nejsou kladní a záporní hrdinové, ale jen oběti na všech stranách. Neuvěritelně přesný je i přerod nemocného hlavního hrdiny ze sebestředného samolibého chlapíka (pod vlivem nemoci) do bezbranného trpícího člověka. A vy za tím vším tušíte, že kdysi musel být milujícím otcem, a právě proto trpí jeho dcera o to více. Film, co vás donutí přemýšlet a vy nakonec nevíte, jestli se víc hrozíte toho, že skončíte jako hlavní hrdina, nebo jako jeho pečující dcera. The Father si bez debat zaslouží 100%... Ale vy se bráníte mu je dát, protože každá buňka vašeho mozku se choulí hrůzou z takové budoucnosti. ()

rivah

Výstižně pojednaná rostoucí demence s časovým průběhem. Hopkins otce vystihl dojemně, Olivia Colman jako jeho dcera je přesvědčivě citlivá. ()

JimDeNiro

Brilantní Anthony Hopkins. Totální rozklad člověka. Jeho gesta, jeho mimika, práce očí, nepopsatelne. A to co předvádí na konci mě dostalo. Krásný, frustrující, ale těžký film. Anthony Hopkins ve své životní roli, a nečekal bych, že ji předvede ve věku 83 let.. Nejlepší herec. Stoupá i před mé dvě ikony DeNiro-Pacino.. 100% - 5* ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (více)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)

Co dalšího chystá režisér The Father?

Co dalšího chystá režisér The Father?

15.04.2021

Režisér Florian Zeller se svou filmovou adaptací vlastní divadelní hry The Father oslavil letos velký úspěch, a dokonce bude už za pár dní bojovat i o Oscary. Není tak divu, že se nyní talentovaný… (více)