Otec

• Velká Británie The Father (více)

Film Otec je triezvy, realistický rodinný príbeh, ktorý bez sentimentu vykresľuje emočne intenzívny pohľad na svet očami človeka, ktorý trpí demenciou. Dramatická ilustrácia fyzických strát, ku ktorým dochádza spolu s duševnými stratami.  Anthony má 80 rokov, odmieta však akúkoľvek pomoc od svojej dcéry. Snaží sa pochopiť svoje meniace sa okolnosti, pričom začína pochybovať o svojich blízkych, vlastnej mysli a dokonca aj o vnímaní vlastnej reality. (Itafilm)

jedna_vrana

Anthony: „Paríž. Veď tam ani nehovoria anglicky!“ (Zasmeje sa na vlastnom vtipe.) Film, ktorý je postavený na nezabudnuteľných hereckých výkonoch, ale vôbec nielen na nich. Príbeh otca a dcéry je srdcervúci, dojímavý, plný emócií, budete mať na tvári úsmev, častejšie slzy. Spočiatku je rozprávanie trochu mätúce – prečo sú dve Anny, rôzne Laury a Paulovia, prečo sa mení vzhľad bytu? V momente, keď pochopíte, prežívate situácie spolu s Anthonym, pýtate sa, kam zase zmizli tie prekliate hodinky. Film obsahuje mnoho hlbokých myšlienok: „Cítim sa ako strom, z ktorého opadávajú listy.“ Na Azheimera pozeráme často ako na problém pre najbližších. Ale tu sa myšlienkovo dostávame hlbšie – aký stratený je  vo vlastnom živote samotný pacient. Verím, že do poslednej chvíle vníma lásku, aj keď má všetko ostatné pomiešané. Anthonymu Hopkinsovi Oscar naozaj patrí a my sme mohli dostať ďalšiu poriadnu lekciu famózneho herectva. ()

Qitek

V závěru mi tenhle zdrcující kousek rozpůlil srdce na dva těžký a černý kusy. Anthony Hopkins i ve svých letech tancuje jeden ze svých životních výkonů. ()

Johnny.ARN

Nominačka na výpravu je číri nezmysel. Asi len tam už nemali koho dať do pätice, tak šupli ich. Herecky je to ale na dve sošky, keď nie, tak aspoň pre Tonka, lebo zaslúži si. Ďalšia britská divadelná hra, ktorú prerobili na film. Neni to úplne ľahké na pochopenie, hlavne keď tam od začiatku hľadáte druhý plán a kto koho zapaľuje a prečo. Pritom je to veľmi prozaické. Náročné na pochopenie a paradoxne, úplne nepotrebné. Treba si len užiť Hopkinsa, Colman mi tu až tak nevadila a uvedomiť si, ako to majú obe strany ťažké. Tú prácu proste nemôže robiť hocikto, je to tak. Udržalo ma to po celý čas, malo to myšlienku a hlavne rozumnú minutáž. 4 z 5 ()

Tosi

Začíná to jako obyčejný scénář, ale končí to jako zničující film. Dokonale popsaná ztráta kontaktu s věrohodnou realitou roste tak, jak postupem času roste Hopkinsův výkon. Pevnou půdu pod nohama ve filmu nečekejte, jen chaotickou a děsivou podobu stárnutí. Alespoň ten úplný konec přináší jakous takous formu přijetí. Mazec za 80% ()

Lachtaan

Anthony Hopkins je herecká elita a doufám, že nám alespoň prostřednictvím takhle procítěných rolí ještě doručí spoustu úžasných filmů. Otec je hluboce lidské drama o tom, že neduhy stáří čekají na každého z nás, zvláště když jsou doprovázeny častými nemocemi. Dlouho jsem u filmu tolik nesoucítil s ústřední postavou. Ještě nemám zkouknuté všechny nominované, ale Anthony má sošku jistou. A snad i The Father. ()

filmmovier

Fenomenální Anthony Hopkins podává dost možná svůj nejlepší výkon (nebo minimálně jeden z těch vůbec nejlepších, tak jako tak ale potvrzuje, že je to nejlepší herec současnosti), Olivia Colman je taky tradičně fantastická, ostatní herci ve vedlejších rolích jsou taktéž prvotřídní a The Father je strhující drama, na které rozhodně jen tak nezapomenete. Můj oscarový favorit ve všech hlavních kategoriích a ačkoliv nejspíš ani jedna nedopadne, přál bych tvůrcům aspoň něco. Je to nelehká, depresivní podívaná a fantastický film, který překvapil naprosto ve všem. 95%. ()

noriaki

Výborný Anthony Hopkins v tak trochu promrhaném námětu. Filmů s nespolehlivým vypravěčem už tady pár bylo a většinou mě baví odhalovat co se ve skutečnosti stalo. Bohužel si myslím, že to Florian Zeller vzal za špatný konec. Děj totiž nedává smysl nejen pro Alzheimerem sužovaného Anthonyho, ale ani pro diváka. Žádné prozření nikdy nepřišlo a zamýšleně drtivá pointa vyvanula do prázdna. Jako ukázka děsivého osudu člověka ztrácejícího ponětí o okolním světě to funguje slušně, ale na pořádné drama mi v tom chybí víc filmovosti a myšlenkové nadstavby. ()

venison

Jakože wow.. Hodně (filmařsky) svěže zpracované téma o stárnutí. Divák je brzo lapen do víru událostí.. Díky rychlému tempu, dynamickým dialogům a vynikajícím hereckým výkonům je prostě celou dobu s nimi.. Zmatení hlavního hrdiny se rovná zmatení diváka. Film nenabízí otázky a odpovědi, ale simuluje emoce a nemocnou mysl. Perfektní a strhující podívaná, která skutečně ukazuje hrůzu této podlé nemoci. Silné, dojemné, frustrující. ()

Pavlínka9

Nemám s touto situací zkušenost, ale pokud se nad tím opravdu pozastavíte a zamyslíte - v závěru je krásně ukázáno, jak se při této situaci může z dospělého člověk stát zase malé dítě...V tu chvíli u mě už přišli slzy, protože je to tak náročné a to si nedokážu představit, jak těžké by to bylo pro člověka, co si něčím obdobným prošel, zažil, poznal se v tom... Hopkins byl bravurní, jednoduchý interiér, téma, které bylo neustále ve vzduchu a totéž i otázka - prožiju to někdy také? A pokud to prožiju já - budu o tom vůbec vědět? To je život.... ()

hroubek

Malý přesto dost silný film. Je to moc krásně natočené a má to hodně silné momenty (posledních 10 minut filmu) a nádherně to nutí divák přemýšlet, co se právě děje a jakým způsobem se to dá vnímat. Režisér Florian Zeller odvedl parádní práci a film je mnohem zajímavější, než jak se prezentuje v trailerech. Zeller je sebevědomí a bravurně zvládá práci s postavy, dialogy a gradaci scén. Velkou oporu má v hercích, kteří předvádí skvělé výkon. Anthony Hopkins je zde výborný a každou cenu si zaslouží, jelikož podává nezapomenutelný výkon. Olivia Colman právem patří mezi nejlepší herečky současnosti a její výkon je moc dobrý. Filmu nechybí silné scény a rozhodně jde o zajímavý a dobrý film. ()

LEGACY

Strach ze zapomnění je jedna z mých největších obav. Je mi jasné, že lidí jako je Anthony je na světě víc než by bylo zdrávo, a proto je potřeba žít své dny dokud naše šedá kůra mozková tento každodenní koloběh informací unese. Nepředstavitelné žít po boku blízkého, co vás nepozná. Bohužel, čím více se člověk blíží cílové čáře, tím je takových případů více - není to hezké. Mně až teď došlo, kdo to sakra je Anthony Hopkins a jak spanile si vede ve svém oboru. Je to protipól své role, stále čilý a důvtipný, byť v jeho letech už mnozí nevylízají z postele. Velká poklona, vlastně všem zúčastněným. ()

VanTom

Brilantní a ohromně sugestivní "drama" obyčejných dní člověka stiženého stařeckou demencí – paměť neslouží, celé týdny mizejí, vzpomínky se matoucně prolínají, splývají či opakují, nejbližší lidé (nebo vlastní byt) vypadají jako cizí. Snímek samozřejmě dělají famózní herecké výkony Anthonyho Hopkinse a Olivie Colman; akorát směr vyprávění se ve druhé třetině sám lehce hledá. ()

Hennesy

A ja blbec som to odkladal, lebo to určite bude akože dobré, ale nudné a ťažké a neviem čo ešte...to bol masaker! Filmársky strhujúce a napínavé viac ako hocaký thriller. Ja som niečo také nečakal a Hopkins ma kompletne odrovnal. To už ani herectvo nie je. Oscary úplne zaslúžené. Smutné tak, že si to už asi nikdy nepozriem znova a Bože zavaruj skončiť ako on. ()

Jaro.Krafcik

Hopkins sa predviedol. Aby som sa neopakoval mňa drámy nebavia ale toto bolo zahrané výborne. Dokonca aj nominacia na oscara, určite zaslúžene. Pridal by som aj žaner mysteriozny, aj keď, kto vie ako to naozaj berú ľudia s alzheimerom. 4* ()

Skeksis

"Who Are You?" O hodinu neskôr: "Who I Am?" Dúfam, že ma niekto zastrelí, ak tak dopadnem. Bravúrne zahrané. Hlavne Hopkins, ktorý konečne nehral v blbosti. ()

vyfuk

Trochu smutná patlanina. Velice potencionální, ale ne nijak logické. Možná protože mysl senilních lidí moc logická nevadí. Problém je v tom, že to úplně neplatí pro film. Film začíná velice slibně. Nejdříve to je takové klasické drama, které skýtá možná i nějakou typickou zápletku s typickou nudou. Poté se to začne slušně rozjíždět. Hodně zajímavě, že vás to přeci jen chytne. Dostanete zajímavý mysteriózní náboj. Postupně se ro spíše více zamotává než rozmotává. A pak už nic. Pak je najednou konec. To bylo všechno. Ani jediné vysvětlení, jediná logika. Nic. Jen žena, která se teleportuje do domu, ve kterém nemá, co dělat vydávající se za dceru, i když je to jenom ošetřovatelka, tajemný muž s kuřetem, dcera, která vlastně asi existovala nebo co, a nakonec nikdo jiný než dcera, která jede do Paříže, ale vy jste úplně blbí pokud di myslíte, že tam opravdu jede. Ale vlastně jede, byli jste double napáleni! Klasicky je mi jasné, že zde je nějaký smysl. Ale pro mě bude asi těžké ho hledat, když mi přijde, že tam ani vůbec není. ()

Marrdaa

Moc filmů, které se zaměřují na stařeckou demenci jsem ještě neviděl. Vlastně byl tenhle pravděpodobně úplně první. A právě kvůli absenci tohoto tématu ve světové kinematografii si nikdo z nás neuvědomuje, jak moc může být pro některé lidi zásadní. Z letošních nominací na Oscary je tenhle film asi nejlepší z hlediska hloubky a velmi procítěného pojetí ze strany "obětí" stařecké demence, kterými bývají nejbližší příbuzní. Nabízí skvěle sestřihaný pohled z mysli starší osoby i dopady jejího počínání na své okolí. Dávám plný počet bodů za zpracování a za neskutečně dojemný zážitek. ⭐⭐⭐⭐⭐ ()

J.Lajner

Stáří je finální životní etapou, ošemetným epilogem plným nástrah a nejistoty. S trochou štěstí se ho dočká každý z nás a ti největší šťastlivci ho prožijí v relativním klidu a pohodě. Bohužel s sebou toto období přináší i neodvratné změny a řadu komplikací, které nám čekání na závěrečnou zatmívačku příliš neulehčí. Úbytek fyzických sil, slábnoucí zrak, bolesti kloubů, nemoci a nebo získanou dovednost mít vše na háku, na což jediné se doopravdy těším i já. Pro někoho se může podzim života stát i bojem se sebou samým, bojem s okolím a především s vlastní pamětí. Přesně to je případ hlavní postavy filmu The Father. Debutující režisér Florian natočil těžké drama s excelentním Anthony Hopkinsem. Drama ze života, které možná nesedne každému, což mu ovšem ani v nejmenším neubírá na působivosti. Více. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (více)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)

Co dalšího chystá režisér The Father?

Co dalšího chystá režisér The Father?

15.04.2021

Režisér Florian Zeller se svou filmovou adaptací vlastní divadelní hry The Father oslavil letos velký úspěch, a dokonce bude už za pár dní bojovat i o Oscary. Není tak divu, že se nyní talentovaný… (více)