Kolonie Lanfieri

(Sovětský svaz)

The Colony Lanfieri

Dobrodružný / Drama / Romantický / Akční

Sovětský svaz / Československo, 1969, 81 min

V naší kinematografii originální film jak svým námětem, tak i prostředím. Scénář není zrovna z nejlepších a celková atmosféra asi není úplně taková jakou by si divák dobrodružného filmu představoval. Jen mi přijde zbytečná poznámka u oficiálního obsahu, že se na kvalitě filmu podepsaly události roku 1968. Na kvalitě filmu se podepsala spíš nezkušenost autorů s podobným typem filmu.(25.11.2016)

• dopitak

Budraitis je prototypem hrdiny, Kocúriková zase exoticky tuzemské krásky, Neckářův Bekeko zajímavou postavou a Dočolomanský charismatickým soupeřem, přesto Lanfieri propadá na celé čáře. Podivnost vycházející z nejasného směřování děje, atmosféra měla našlápnuto vysoko, ale ani čb kamera nezachrání blbý scénář. Je při tom znát, že všechny složky se snaží, hudba v závěru břinká jak na prvomájovém průchodu a konec je šikovně zamaskován.(26.6.2016)

• fragre

Snad ta podivná doba vzniku (zklamané naděje) podepsala se na výsledku tohoto filmu. Jako by to byl jen stín nějakého lepšího filmu. Londonovský nádech, působivé exteriéry, až westernová hudba, charismatický hrdina, krásná hrdinka - zdají se být příslibem poutavého filmu, ale i tato naděje přinese jen zklamání.(26.2.2017)

Romanticko-dobrodružný snímek z počátku tzv. nové vlny nepřekvapuje koprodukci se Sovětským svazem. Vliv neznámých tváří byl však ale ohromným přínosem. Námět příběhu hodně připomíná americký film ´Jeremiah Johnson´ s Robertem Redfordem natočený o něco později, takže lze usuzovat o Hollywoodské inspiraci z tohoto českého snímku. Kamera dává na obdiv krásné přírodní scenérie a nevtíravým dojmem to dává náležitě najevo. Atmosféra vyznívá poklidně a lehce se vzhlíží k uměleckému dojmu. Hlavní předností je však stále moralita, která chtě nechtě stále i v 60.letech musí poučovat o kapitalistických nevkusech a přežitcích. Škoda událostí v 68´ a následnému vlivu na dokončení tohoto ve své době žánrově neobvyklého snímku. Mohlo by to být třeba daleko zajímavější.(1.8.2015)

• Tommassi3

"No, neboj se !! Já tě nekousnu.." ;) Zvláštní film.. Jakkoli se domnívám, že Jan Schmidt platí za silně nedoceněného tvůrce, byť ne na poli televizní krimi, díky níž je široké veřejnosti nejvíce známý, právě zprvusovětobratrská rádoby umělecká Kolonie Lanfieri moji teorii příliš nepotvrzuje.. Ačkoli ani ne tak vinou režisérovou, který se ani netají tím, že nikdy neměl žádné ambice pro nějaké metafyzické hlubší umění, jako zejména pro tu známou nešťastnou souhru historických událostí.. Jako adaptaci knižně povídkové látky hodnotit nemohu, a v případě Greenově ani nechci.. Menzelův (ne)herecký oblíbenec Vašek Neckář však zaujme jako téměř vždy..(29.4.2016)

• - Václav Neckář prohlásil, že když se hluboko uprostřed Kavkazské stepy dozvěděli z tranzistorového rádia o okupaci ČSSR ruskou armádou, odmítli okamžitě natáčet, tedy de facto začali stávkovat. (sator)

• - Po srpnové okupaci Československa hned 27. 8. 1968 vedení Filmového studia Barrandov ukončilo spolupráci se sovětským Mosfilmem na tomto snímku a zároveň vypovědělo smlouvu o koprodukci. (raininface)

• - Film se natáčel na Kavkaze a na Krymu. (bomber7)