Kolonie Lanfieri

The Colony Lanfieri

Dobrodružný / Drama / Romantický / Akční

Sovětský svaz / Československo, 1969, 81 min

• Pitryx

No já nevím, pokud je dobrodružství v tom, že se chlap vykecává s babou, tak v tom případě to byl dobrodružný film. Celé je to jakési rozvleklé a zdlouhavé, prostě nic moc. No, v závěru tam ten prvek dobrodružna trošku je, některé záběry byly hezké, tak to sečteme a dáme tomu dvacet ze sta. A to raději nehodnotím konec bez konce.(28.8.2016)

Filmový příběh je sice vyprávěn velice zdlouhavě, nicméně snímek je rozhodně zajímavým příspěvkem mezi dobrodružné filmy. Děj by se dal určitě zkrátit, v tomto ohledu doporučuji spíše Claim na Hluchém potoce. Škoda také, že hlavního hrdinu jsme museli hledat v zahraničí (kde byl Radek Brzobohatý?), a z českých herců zaujme pouze blázen Václava Neckáře.(23.12.2016)

V naší kinematografii originální film jak svým námětem, tak i prostředím. Scénář není zrovna z nejlepších a celková atmosféra asi není úplně taková jakou by si divák dobrodružného filmu představoval. Jen mi přijde zbytečná poznámka u oficiálního obsahu, že se na kvalitě filmu podepsaly události roku 1968. Na kvalitě filmu se podepsala spíš nezkušenost autorů s podobným typem filmu.(25.11.2016)

• dopitak

Budraitis je prototypem hrdiny, Kocúriková zase exoticky tuzemské krásky, Neckářův Bekeko zajímavou postavou a Dočolomanský charismatickým soupeřem, přesto Lanfieri propadá na celé čáře. Podivnost vycházející z nejasného směřování děje, atmosféra měla našlápnuto vysoko, ale ani čb kamera nezachrání blbý scénář. Je při tom znát, že všechny složky se snaží, hudba v závěru břinká jak na prvomájovém průchodu a konec je šikovně zamaskován.(26.6.2016)

Romanticko-dobrodružný snímek z počátku tzv. nové vlny nepřekvapuje koprodukci se Sovětským svazem. Vliv neznámých tváří byl však ale ohromným přínosem. Námět příběhu hodně připomíná americký film ´Jeremiah Johnson´ s Robertem Redfordem natočený o něco později, takže lze usuzovat o Hollywoodské inspiraci z tohoto českého snímku. Kamera dává na obdiv krásné přírodní scenérie a nevtíravým dojmem to dává náležitě najevo. Atmosféra vyznívá poklidně a lehce se vzhlíží k uměleckému dojmu. Hlavní předností je však stále moralita, která chtě nechtě stále i v 60.letech musí poučovat o kapitalistických nevkusech a přežitcích. Škoda událostí v 68´ a následnému vlivu na dokončení tohoto ve své době žánrově neobvyklého snímku. Mohlo by to být třeba daleko zajímavější.(1.8.2015)

• - Film se natáčel na Kavkaze a na Krymu. (bomber7)

• - Po srpnové okupaci Československa hned 27. 8. 1968 vedení Filmového studia Barrandov ukončilo spolupráci se sovětským Mosfilmem na tomto snímku a zároveň vypovědělo smlouvu o koprodukci. (raininface)