Dana Martinová, mladá žena volnějších mravů, zemře rukou psychicky labilního mladíka Pavla Zacha. Ten se v záchvatu žárlivosti neudržel a zabil dívku úderem do hlavy. Policie najde mrtvolu díky Danině kamarádce Evě Simonové. A právě Eva se stane druhou Pavlovou obětí. Mladík totiž v obavě z vyzrazení dívku napadne a utopí ve vaně. Dvojnásobnou vraždu dostane na starost jako svůj první případ kriminalista poručík Zeman, jemuž pomáhá zkušenější kolega Suchánek. Vyšetřování však zpočátku nikam nevede. Zatímco Pavlův otec se snaží umístit duševně nemocného syna do psychiatrické léčebny, Pavel ze strachu spáchá další vraždu. Ani on, ani vyšetřovatelé však zatím netuší, že od jisté doby je Pavel pouhým nástrojem v rukou někoho jiného… (Česká televize)

kingik

Dělání, dělání, všechny ty ohavné Adamcovy skutky nezahání, ale je možným lékem na jeho pozdější strašlivě imbecilní režijní počiny pro Novu. V podstatě zabil tři ženské sex symboly normalizační éry.: Jaroslavu Obermaierovou, Alenu Vránovou a Stanislavu Bartošovou. A z celého zajímavého námětu zůstal jen zdlouhavý psychologický výluh, neboť totožnost vraha je divákům známa od samého začátku, jen vyšetřovatelům nikoliv. Takže jsme svědky naprosto zbytečných skládání stop, nicotných výslechů a podezření. Je to hodně roztahané. Aby to bylo poutavé, bylo by záhodno do rolí vyšetřovatelů obsadit vhodnější typy, dvojka Cupák a Moučka spíše nebavila. Petr Schulhoff zazdil závěrečné vyústění, vyznívalo hloupě, zbrkle a nepravděpodobně. Kritizovaný Adamec mě bavil, bylo ho ve filmu jen na pár chvilek, ale alespoň zaháněl nudný progres této kriminálky. Hudebně a atmosféricky jsem to čekal pevněji uchopené. Schulhoffovi sázka na diváckou průhlednost a nedotaženou psychologizaci příliš nevyšla. Alespoň jsem si odškrtl položku z jeho široké filmografie, která mě svým uchopením nezaujala. 5/10 ()

Tosim

V podstatě omylem jsem v televizi narazil na tuhle detektivku a celý ten Schulhoffův styl + hudba Pavla Blatného mě navnadili na zážitek á la Major Kalaš. No nestalo se, nejen kvůli tomu, že vrah je znám na začátku filmu. Na vině je i celkem mělká psychologie a (samozřejmě?) Jiří Adamec, který ve své roli příliš věrohodně nepůsobí. ()

Arsenal83

Znalosť vraha hneď na začiatku dramaturgii nepomohla. Divák si tak nemôže užiť odhaľovanie a celú pozornosť musí upriamiť na psychológiu postáv. Ale tú psychologickú atmosféru sa podarilo veľmi dobre, najmä vzhľadom na vynikajúcu hudbu. A Marie Málková i Alena Vránová boli v tom čase krásavice. Aspoň tak sa to javí v tom nekvalitnom čiernobielom prevedení. ()

Master19

Trochu nevyvážená detektivka s prvky téměř až uměleckými. Ty jsou pak ubíjeny typizovanými interiéry z národního podniku Dřevoplech... Velmi zvláštní je vztahová rovina vyšetřovatele Cupáka, který možná nechtěně dělá z policajtů hodné strýčky, kterých se nemusíme bát? Ačkoliv se zdá sestava Moučka - Sklenčka - Adamec katastrofální, není to takový průšvih a na druhou stranu takový Přeučil si to celkem užíval. Párkrát se mi také vybavily Čtyři vraždy stačí, drahoušku. :-) ()

wosho

Kladem je ze režie Petra Schulhoffa a hudba http://www.imdb.com/name/nm0087818/, tyto dva elementy budují přesnou atmosféru ( a to hlavně v úvodu). Bohužel jak se Schulhoffovi dařilo v pozici režiséra, tak již nezvládal pozici scénaristy, byť vycházel z románové předlohy. Motivace, psychologie postav a celá struktůra děje jde proti vypravěčskému stylu režie. Film tím kulhá v napětí. Divák sleduje vyšetřování, při tom je díky znalosti osoby vraha o mnoho kroků před vyšetřovateli a počíná se nudit. Film sice má "údernou pointu", ale ta nedokáže napravit onu dramaturgickou chybu s postavou odhaleného vraha hned v úvodu. ()

• Při natáčení scény, ve které měl Jiří Adamec jako psychopat Pavel Zach utopit ve vaně svou tetu, málem došlo k tragédii. Aleně Vránové, která ji hrála, se do plic dostala voda a opravdu se začala topit. Nikdo ze štábu to netušil, všichni si mysleli, že se tak urputně brání, protože to podle scénáře bylo jejím úkolem. Nakonec herečku musel oživovat narychlo přivolaný závodní barrandovský lékař. (raininface)