Svérázný všeuměl Joska Platejz žije sám v nádherné krkonošské chalupě. Přestože neustále tvrdí, že nikdy nikoho nepotřeboval, nepotřebuje, potřebovat nebude a nejlepší je být sám, snaží se sám nebýt. Proto vyvařuje partě dřevařů, přátelí se s hajným Fandou a učitelem Kroupou a touží po návštěvě svých dětí, které žijí s rodinami v Praze a nikdy za ním nejezdí. Když je sám navštíví, zcela zjevně mají zájem pouze o jeho peníze a chalupu. Zeť Lojza s kumpánem ho dokonce přepadnou a chtějí ho okrást. Naštěstí se včas objeví mladý dřevař Jarda, který útočníky přemůže. Příliš šťastně nedopadne ani setkání s pohlednou padesátnicí Helenou, do níž se Joska bláznivě zamiluje. Netuší, že je to protřelá podvodnice, která ho chce připravit o peníze. Naštěstí jeho smutek nikdy netrvá dlouho, protože má nejen šťastnou povahu, ale také schopnost vzdorovat ranám osudu. (TV Nova)

nascendi

Nepovažujem tento Bočanov film za celkom vydarený. Veľký podiel na tom má zmätený scenár, ktorému som nedokázal uveriť. Celý film je predchnutý nejakým pseudoromantizmom, ktorému nerozumiem a neobľubujem ho. Spoľahnutie sa na kvalitné herecké výkony bolo stávka na istotu. Proti hereckým výkonom nemožno mať námietky, bohužiaľ týka sa to iba hlavných postáv, zvyšok sú figúrky. Celkovo ma film nenadchol, ale ani nepobúril. ()

foehr

Příběh o panu "neomylném", který svému nosu jednou vystaví pomník, nebyl vůbec špatný. Avšak rozhodnutí vypointovat příběh rozluštěním záhady vilných starců nabízí přinejmenším dvojí klíč k interpretaci hlavního hrdiny: buď ho jeho vlastní karamboly měly definitivně přesvědčit o nedostatečnosti lidí z jeho okolí (jež tak nikdy nebudou moci dosáhnout nebo se jenom přiblížit jeho "výjimečnosti", či ji snad aspoň pochopit), čímž by se maximálně odhalila jeho nulová sebereflexe a nesnesitelnost; nebo se tak měla naopak prokázat směšnost jeho konání, kterou si měl sám uvědomit, a stát se tak člověkem hodným slitování. ()

Vančura

Film, který tak nějak šel mimo mě, nepochopil jsem jeho název a vlastně ani proč bych měl chtít něco takového vidět. Přišlo mi to docela zaseklé v době svého vzniku, žánrově tak nějak divně rozplizlé, a spíš depresivní než nějak optimistické. Celkově jsem si u toho připomněl, že nemusím vidět všechno, a podruhé bych se tomu už vyhnul. ()

ArthasKarfa

Moc pěkný film, tu atmosféru hor a všechny ty postavy jsou neskutečně pěkně vyvedené. Máte pocit, že Brodský tu chalupu opravdu léta má a s kamarády se schází, protože o je jejich život a ne jen film. Vždycky se mi líbilo jak se ten příběh ubírá. Dnes už se takové filym netočí, už to ti lidí neumí, hrát ani žít. ()

Enšpígl

Mě se na chodníku občas taky něco přilepí na paty, ale smích to teda FAKT není ! Vlastně on se smích nepřilepil ani do tohoto filmu. Osamělost ruku v ruce se stařím musí být asi hodně smutná záležitost. Jedinou radostí na tomhle filmu jsou opravdu vynikající hererecký výkony a nádherné záběry Krkonoš. ()

• Hynek Bočan nenamítal nic proti případné improvizaci: „Před realizací filmu jsme si řekli, že jakákoliv improvizace v duchu zaměření scénáře je vítána, že my za kamerou jsme připraveni psychicky i fyzicky na všechna dílčí vybočení od litery scénáře. Taky se to několikrát stalo…“, prohlásil. (Duoscop)
  • Natáčelo se v Horní Malé Úpě, Dolní Malé Úpě, Praze - Bohnicích a Vinohradech. Dále se natáčelo v obcích Nižná a Pudbiel. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Jako poslední se natáčela scéna s Josefem Kemrem, stojícím na pohybující se lžíci bagru. Herec si přál velebně kynout a stoupl si pro větší efekt na sáňky. Poté, co ztratil rovnováhu a spadl, zranil si těžce patu. Část scény, kterou se podařilo natočit, je v úvodu filmu. [Zdroj: filmovyprehled.cz] (SONY_)