Černý déšť

Black Rain

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1989, 125 min

• kinej

Filmy Ridley Scotta jsou vždy plné krásných a živých obrazů, ať již se odehrávají kdekoliv. Natáčí-li tento zručný řemeslník vydařený scénář, je zaděláno na filmovou událost. Černý déšť je skvělou ukázkou toho, jak to dopadne, když tato příběhová základna chybí. Vznikne nudná, místy opravdu špatná, pěkně natočená, blbost. Nerozumím co tohoto tvůrce motivovalo sáhnout právě po tomto scénáři, který až křečovitě působí jako nucená japonsko americká družba, ve které amíci ostatním ukazují jak se to má správně dělat. Herecky oybčejné a trapné, Douglase příběhem navíc provází asi ten nejnesympatičtější parťák v dějinách cop/buddy filmů v podání Garcii. A aby toho nebylo máo, hudba sebou nese obludné dozvuky 80. let, které jsou pro mě jen velice těžko stravitelné.(22.2.2013)

Na to, jaké s tím dělal Scott drahoty a kolik filmového materiálu přitom spotřeboval, je výsledkem jen průměrná a také místy až nudná krimihistorka plná dobových klišé a Japonska, které však nehraje v příběhu velkou roli. Úplně stejně by se to všecvhno mohlo odehrávat v tradičním LA. Nesedl mi Douglas, nesedla mi Kate Capshaw, nesedl mi Černý déšť.(20.3.2012)

absolútne priemerný krimi-thriller. od prepadu do nižšieho hodnotenia ho zachraňuje scott a jeho nesporný vizuálny talent (hlavne v druhej polovici filmu, väčšina záberov vyzerá ako pohladnice). filmu ani príliš nepomáha douglas, ktorý tu je dosť nesympatický a pôsobý dojmom strašne namysleného frajera.(23.5.2004)

• Nethar

Tak už jsem se s filmy Ridleyho Scotta seřazenými dle zdejšího hodnocení dostal do fáze takových trošku, no, horších ;-) takže tím bych tuto sérii ukončil a uvidíme, co natočí nového. Tohle je kriminálka staré školy, žádné velké výbuchy a souboje. Docela se na to dalo dívat, i když to tak nějak skončilo, jak se dalo čekat, bez záchvěvu něčeho zajímavějšího, všechno černobílé dle šablonek.(27.2.2015)

SOMETIMES, YOU JUST GOT TO GO FOR IT! Film měl parádní filtr díky kterému všechny ulice města Osaky vypadaly prvotřídně. Ridley Scott umí a tady je to vidět. Detaily některých scén jsou vynikající. Efektní záběry, jako když Sato jede proti Charlimu na motorce a cestou k němu táhne katanu po asfaltu, která hází jiskry do kamery, nebo mafiánský boss s černou naleštěnou károu a bílou šálou uprostřed bahnitých vinic, to je to oč tu jde. Film přeci jenom trošku sráží příběh, ale co. Já se bavil.(2.12.2017)

• - Jackie Chan odmítl roli ve filmu, protože nechtěl hrát zápornou postavu. (Holina)

• - První verze filmu měla stopáž 2 hodiny a 40 minut. (Holina)

• - Pro režii filmu byl původně vybrán Paul Verhoeven. (Holina)