Pětiletý Janek Dobeš (O. Mikšíček) doma trpí kvůli neustálým rozepřím rodičů (I. Vyskočil a K. Macháčková). Jedinou oporu nachází ve svém dědovi (J. Kemr), jenž musel prodat rodné stavení a nastěhovat se k „mladým“. Dědeček bere chlapce s sebou hlídat rodinný vinohrad nebo do hospody. Mimoděk mu přitom předává svou životní moudrost. Sám je nakonec rád, že mu někdo naslouchá. Starý venkovan si s trpkostí uvědomuje rozpory mezi generacemi. Na spoustu věcí se dívá s nadhledem, jiné problémy jsou však pro něj stále živé: například jeho dlouhodobý, nepříliš naplněný vztah k zamilované paní Albíně (J. Jirásková), či věčné hádky s jeho nejlepším kamarádem Hubertem (M. Macháček). Moderní doba se však neúprosně hlásí o slovo a starý svět jí musí udělat místo… (Česká televize)

ArthasKarfa

Krásný film, který líčí vztahy dědy, otce a syna, které provází jejich problémy a učí se jim společně čelit a učit se z chyb starší generace. Velmi příjemná podívaná a zároveň neskutečně silný příběh v tomto filmu dotváří moravská příroda, vinice a sklípky. Skvělý Josef Kemr i Miroslav Macháček. ()

gombarix

Hlavně si to nesplést s trilogií o víně, tady se moc nepobavíte. 60% hodnocení asi sedne - téma je hluboké, ale podání jaksi unylé. (Výstižně sud a jiní.) - - - Kateřina Macháčková v roli úzkostlivé matky nosí brýle (možná svoje) ... mlask ()

GIK

Macháček s Kemrem jsou chvíli nejlepší kamarádi, pak se zase nemohou vystát. Kemrovi hrozny sežrali špačci a nemá do čeho píchnout. Nabídne tedy pomoc Macháčkovi. Ten ho vyžene, ani mu nepoděkuje a ještě mu vynadá. Kemr odchází naštvaně pryč, otočí se a vytáhne koštýř. Macháček: jé koštýř, vždyť já ho nedávno rozbil a nový né a né sehnat. Kemr mu ho ale před očima rozláme vejpůl. Na vteřinu jsem zbystřil a přál si: dej mu ten koštýř - zvítězíš. Nepochopil jsem tu zapálenou konzumaci rumu u vinařů. 60 % ()

sanikope

Aj mne dedko sľúbil že pre mňa príde na koni do mesta. Zvolal som všetkých kamarátov sa na to pozrieť. Len ten dedko sa na mňa vykašlal. Pamätám si na to dodnes a bol som naňho hrozne nasraný... A prizvukované BAAAA v podaní malého Janka na znak súhlasu ma po každý raz pobavilo. Film žiadna veľká sláva ale tá nostalgia je tam veľmi príjemne vykreslená. ()

ostravak30

Vztah děda-vnuk je v celku dobře popsán, ale podobných filmů už byla celá řada, komedií, rodinných dramat apod. Zde je pouze originální prostředí, kde se odehrává. I tak ale přechod staré a nové doby zcela nevidím. Má-li to být v tom, že děda nerozumí nevěře Ivana Vyskočila, prosím. Také dost mluví do problémů rodičů a výchovy Janka. Ale pořád je to vše postavené na osobnosti Josefa Kemra, prostředí vinohradu, které nikdy neurazí a sem tam lidové hudbě. Jinak se ale jedná o banální příběh stárnoucího muže, který není nijak složitě rozpracován a domyšlen. ()

k.rakonos

Výborný a neprávem opomíjený film se skvělým hereckým obsazením. Tady si někteří stěžují, že je to smutný film. A to je špatně? Není to přece komedie, ale spíše tragikomedie, nebo komediální drama s hořkou příchutí. Řada životních mouder a i pár komických situací. Asi to nenapíšu přesně, ale jeden z Kemrových citátů: "Život je hrozně krátkej, a to si ještě nejméně polovinu radostí zkazíme svojí vlastní blbostí". ()

milos.bradik

Krásný, poetický film. Herecký koncert Kemra, Macháčka, Jiráskové, Somra a Bohdanové. Nemůžu jinak než pět hvězd. Právě proto, že je tak smutný a nostalgický. daleko lepší než vinařská trilogie s Menšíkem, které je plná komunistické ideologie. ()