Konkurs

Rjú Murakami (kniha)

Daisuke Tengan

Hideo Jamamoto

Kódži Endó

"Kiri kiri kiri kiri" ■ Šílené, ale na něco takovéhoto jsem měl náladu. Říkal jsem, si, že "horor". Hm. Ok. "Ramantický harur". Asi tak bych se vyjádřil nejpřesněji. Momenty, ze kterých podle komentářů evidentně více lidí odpadávalo, jsem zvládl přiměřeně bez ztráty kontroly. Na druhou stranu, po skončení filmu jsem naběhl do diskuse a do externích recenzí, abych se v tom blázinci alespoň trochu zorientoval. Většina lidí na tom není o moc lépe, nicméně, některé (poslední dvě) mě trochu pomohly. Finálně na filmu onen blázinec asi nejvíce oceňuji. Ne každý si dovede představit něco takovéhoto. ■ P.S. Dosud se mi nestalo, abych se u filmu s označením horor uvolnil s vědomím, že jsem připraven na všechno.(7.3.2015)

• LIVINGDEAD

105 minut děsivé nudy. Horror? Určitě ne, spíše psychologické drama o tom, jak si šikmooký starý kmet, hledá manželku............ Ale konec 10 minut - stojí zato. Scény ala SAW, kdy žena muži pomalu lankem odřezává nohu, to je opravdu chuťovka :-) Doporučuji si pustit pouze těch 10 min. na konci. Tak to udělala i má sestra a o nic nepřišla :-)(20.10.2008)

• Caelos

V podstatě jedna velká nuda. Mohl to být celkem dobrý romantický film, ale horor?! Nuže, u Konkursu mne zaujaly dvě scény a sice [SPOILER JAKO SVINĚ! scéna s mučením (ta asi každého:), kdy Asami píchala jehly, či řezala nohy a šlo vidět, že ji to dost baví. Ono "hlouběji, hlouběji" (netroufám si napsat to v japonštině:) bylo velmi působivé. KONEC SPOILERU JAKO SVINĚ!]. Dále pak scéna na úplném začátku, kdy malý klouček nese matce do nemocnice přání brzkého uzdravení a ona je... Je to spíše můj osobní pocit, jelikož se mi něco podobného stalo s mým dědou. Měl jsem pro něj dárek na vánoce a on... Vůbec se mi nelíbil styl jakým byl film natočen. Spousta flashbacků, halucinací a podobných nanervylezoucích věcí, které byly ke konci filmu téměř k nevydržení. A hlavně je to až do scény zmiňované ve spoileru, což je vlastně konec, nehorázná nuda. On nám ten "děj" měl asi navodit atmosféru a gradovat napětí, ale nějak to nevyšlo. A herečka hrající postavu Asami mi byla dost nesympatická, líbí se mi jiné japonky. 2/10 Hodně přeceňovaný film, hodnocení na CSFD je zřejmě vtip.(21.7.2009)

Můj první Miike. Vskutku působivý divácký zážitek. Vše se v klidu rozjíždí jako sympatický romantický film který se změní na nepopsatelně šílenou podívanou kde je možné naprosto vše. Miike se jak se zdá (či nezdá?) nebojí naprosto ničeho a servíruje divákovy velkou dávku brutality a halucinogenního blouznění ze kterého není úniku . Některé scény jsem trpěl s hrdinou. Tohle je opravdové psycho!!! 100%(17.2.2008)

Výber partnerky spomedzi množiny krások blížiacich sa ideálu (vizuálne krásne ženy s umeleckými sklonmi) sa pošťastí len málokomu. Ale ani takáto možnosť nemusí byť ternom. Rozhodovanie starnúceho vdovca nie je jednoduché, ale keď sa zamiluje: hotovo! Hotovo s radou kamaráta i s vlastným úsudkom. Konkurz som vnímal predovšerkým ako zábavno-krutú metaforu o prešpekulovanom výbere, často končiacom nedobrovoľným pripútaním v osídlach vzťahu, ktorý zašiel priďaleko. Niečo v zmysle príslovia starých mám: Kto veľa preberá, preberie (= vyberie zle). Výhrou ostáva len vedomie krutého precitnutia. O mužoch, intuíciou neomylne hnaných do osídiel ubližujúcich chladných krások, o ženách, dokazujúcich mužskému svetu pod pláštikom utiahnutej popolušky postupne drsnú prevahu. Kruté, presné, prekvapujúce.(21.8.2007)

• - Spoiler: Režisér Takashi Miike chtěl film ukončit na začátku scény s mučením, která film tolik proslavila. Nicméně jeden z producentů mu řekl: "Buď chlap a dodělej to do konce." (HappySmile)

• - Na švýcarské premiéře se jednomu divákovi udělalo ze závěrečné scény tak špatně, že vyšel ze sálu a potřeboval pomoc zdravotníků. (HappySmile)

• - Spoiler: Paralyzující droga, kterou při mučení Asami píchne Aoyamaovi je vymyšlená. Režisér Takashi Miike řekl, že byly nuceni si takovou drogu vymyslet, protože bez ní by bylo těžké závěrečnou scénu zrealizovat. (HappySmile)