Konkurs

Rjú Murakami (kniha)

Daisuke Tengan

Hideo Jamamoto

Kódži Endó

Manipuluj a bude tebou manipulováno. Asi je někdy opravdu potřeba to podat takhle pěkně úchylně, typicky po japonsku, aby nám došlo, že většina mezilidských vztahů se nezakládá na upřímnosti. Alespoň tak jsem vnímal jehličku, kterou do mě Konkurs s nevinným úsměvem na tváři zabodnul. Hlouběji, hlouběji. Slova plodí lži.(4.9.2009)

Každý se alespoň jednou zamiloval. K lásce patří spousta nádherných chvil, ale také nejistoty, zdali je daný člověk ten pravý, jaké má úmysly, jakou má minulost, či jak moc odpovídá naším představám. Přesně tak romanci podává jeden z nejslavnějších a nejkontroverznějších titulů všestranného a stále osobitého japonského režiséra Takašiho Miikeho. Stejně jako ve většině jeho filmů se i zde výrazně projevuje pro něho typické ovládání diváka. S mistrovskou precizností kontroluje náladu jednotlivých pasáží a důmyslně stírá hranice mezi realitou a zlým snem. --- více viz recenze na Rejže.cz (autor Antonín Tesař)(7.8.2008)

Tak to jsem si zase naběhla... a to si můžu pořád říkat, že na ty japonský horory nebudu koukat... tohle jsem ale opravdu nečekala. První půlka celkem normální film, který se však v závěru zvrhne v brutální nechuťárnu... a to jsem si myslela, že po Antikristovi už mě nic nepřekvapí. Slabším povahám rozhodně nedoporučuji.(29.5.2011)

Celých devadesát minut sledujeme běžnou, psychologii nepříliš zatíženou romanci s občasnými problesky čehosi děsuplného (ten pytel sebou škubnul!). A tahle běžná romance se během závěrečné půlhodinky vyvrbí v cosi tuze neromantického, co vám vyrazí tím větší objem dechu, čím méně jste o filmu dopředu věděli. Moje smůla, že jsem toho věděl docela dost, devadesát minut čekal něco, co přijít nemělo, a na konci byl logicky zklamán. Můžu si nalhávat, že by tomu bylo jinak, kdybych netušil. Můžu taky věřit svému instinktu tvrdícímu opak a přijmout fakt, že s Takashim Miikem prostě kamarádi nebudeme (první indicií směřující k tomuto poznatku byl Ichi). Romantická část není nijak objevná, až na sestřih z konkurzu ani vtipná a při psaní dialogů musel někdo hodně vařit z vody. Námitky typu „horor nemusí mít dobrý scénář“ v tomto případě neakceptuji, protože jedině dobrý scénář by dokázal smést pochyby o samoúčelnosti brutálního kontrastu „love me“ a „love me not“ pasáží. Herci zachraňují, co se dá, Ryo Ishibashi filmem nenápadně proplouvá jako obyčejný chlápek, kterému je souzeno milovat nesprávnou ženu, Eihi Shiina dokonale klame výrazem a její druhá, temná tvář vyvolává nepříjemné chvění po těle. V tom pravém slova smyslu strašidelných scén tu žel bohu není mnoho („jídlo, jídlo!“), rozhodně málo na film, jenž má mezi žánry hrdě uvedený horor, čímž se zase dostávám k problému souvisejícímu s nesprávnými očekáváními. Ale, sakra, co má člověk potom od podobného filmu vlastně čekat? Kdyby mělo jít o romantické drama, ignoruji jej zcela. Avšak, nejenže to není romantické, ono to navíc veškeré romantické iluze krutě popírá a vrhá nás zpět na zem. Jsem pevně přesvědčen, že poslední větu, „Konečně jsem si začal vážit života“, nemyslel Miike vážně. Nebo to měla být skrytá výzva k životu v osamění, daleko od všech žen manipulujících s našimi city? Co to vůbec mělo být? Mělo to vůbec něco být? A vůbec – proč to řeším? 70% Zajímavé komentáře: mm13, Kusko.t2, wipeout(24.4.2008)

Kto má chuť užiť si a ochutnať viac, než nám dnešná horrorová scéna ponúka, nech sa páči, tento film Vám to naservíruje na striebornom podnose. A že je tu všetkého, čo Vás na horroroch desí oveľa menej? Nevadí, pretože fráza "menej je niekedy viac" sa k tomuto filmu hodí ako už dávno k žiadnemu nie. Stačí kvalitný príbeh a po chvíli zabudnete, že ste sa tešili na mrazenie. To však prichádza v kvalitnej nádielke pár minút pred koncom filmu. Totiž pri poslednej polhodinke mi mráz behal natoľko po chrbte, že ma museli po skončení ďalšiu polhodinu rozmrazovať. Neskutočná psycharina, kto videl predtým Miikeho 'Ichi the Killer', tie finálne scény mu ho hneď pripomenú a svojou razanciou ho snáď ešte predbehnú. 80%.(29.10.2008)

• - Spoiler: V původním příběhu, podle kterého vznikl film, byly při mučení Aoyamaovi odřezány obě chodidla. Nicméně podle scénáře neměl přijít ani o jedno! Přesto se Takashi Miike rozhodl, že postavě bude jedno chodidlo odřezáno. (HappySmile)

• - Spoiler: Muži v pytli byl odstraněn jazyk, avšak při scéně, kdy jí „jídlo“ z misky, je jeho jazyk jasně viditelný. (Pavlínka9)

• - Jeden z top 20 najobľúbenejších filmov Quentina Tarantina. Taktiež patrí medzi najobľúbenejšie snímky Eliho Rotha. (Michal123)