Konkurs

Rjú Murakami (kniha)

Daisuke Tengan

Hideo Jamamoto

Kódži Endó

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $300,000║ Miestami dosť surové, brutálne, až fakt nechutné divadielko, príbehovo to chce byť jedno veľké zauzlené bombastické finále z neskutočným množstvom dejových prestrihov, ktorému nakoniec chýba skutočný záver a nejaká tá podstata, prípadne že by mi v tej spleti scén fakt niekde ušla. /35%/(1.12.2009)

Tak toto je paráda, i když to první půlku tak nevypadá. Jsem rád za kameru, která je tak typická pro asijské filmy. Hlavně dramata, romantické a celkově pro "pomalejší" žánry. Ději nemám co vytknout. Dobrá práce s atmosférou a jejím budováním. S příběhem plným zvratů a parádním finišem. S herci, kde Eihi Šiina byla až dokonalá. Křehká, charismatická, milá a přesto tak chladná a nečitelná. Rjó Išibaši v roli zamilovaného muže také. Málokdy se mi stane, že si snímek zastavím, abych si ho urovnal v hlavě. Konkurs takový je a tím si u mě šplhnul. I nyní, když píši tento komentář, mám ze snímku nepříjemně příjemné pocity.(13.4.2013)

Uncut verzia: neveril som že existuje film v ktorom dokáže byť zobrazené násilie tak, že ho s hrôzou vypnem so slovami „Tak toto je na mňa veľa“. A pritom je fakt dobrý. No neviem, či ho dopozerám. Možno ak bude vystrihaná verzia. Začal som ho pozerať, a slovo horor je to posledné čo by ma pri jeho deji v prvej hodine napadlo. Postupne sa však vo mne zasídlil nejaký pocit neistoty, na rad prišla typická ázijská úchylnosť a pri scéne mučenia ktorá bola zobrazená nadmieru presvedčivo som to vypol. Päť hviezdičiek určite, pretože film v každej zo svojej polohe ma zaujal a určite dosiahol to čo chcel sám režisér. Gratulujem.(23.5.2006)

• RHK

Ta poslední půlhodina obsahující sadistická mučení různého druhu překročila všechny meze žánru drama či horor, stejně jako mou hranici tolerance násilí ve filmu. Nerad to píšu, ale některé scény se snad točí jen pro lidi s nějakou úchylkou. Tak jako je zapovězené dětské porno by měly zůstat zapovězeny i scény krutého mučení.(1.4.2009)

Audition je hlavne ľudská dráma spočiatku plná romantiky, v ktorej sa Takashi Miike zameral na dva pohnuté osudy ústrednej dvojice Shigeharu a Asami. Shigeharu Aoyama (v podaní Ryo Ishibashi) už neznesie byť osamelý a tak s pomocou svojho kamaráta od filmu, usporiada konkurz pre fiktívny film, aby si s pomedzi uchádzačok vybral tú pravú. A tu spozná Asami (Eihi Shiina), peknú kočku s výzorom Sadako z Ringu. Romantická nálada sa dá vo vzduchu až krájať, avšak postupom času sa na povrch dostávajú rôzne znepokojujúce informácie. Takashi Miike sa v tomto svojom kvalitnom snímku pohral hlavne v druhej polovici, ktorá je veľmi pestrá. Film obsahuje vinikajúcu gradáciu, prejde sa totiž od < ľahkého čajíku pre kojencov, až po tvrdý 90% alkohol. > Audition ponúka výborné herectvo, príbeh, a zamyslenie nad faktom – je vaša priateľka normálna alebo je to len zasraná defka, ktorá vo chvíľach vašej neprítomnosti praktikuje gore orgie, a v ktorej sa postupom času akumulovala smrtiaca nenávisť za to, že ste ju nechali raz pár minút čakať ? Chlapi, pozor na tie kur*y !!!(19.9.2007)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu, který napsal Rju Murakami. (Hans.)

• - Spoiler: V původním příběhu, podle kterého vznikl film, byly při mučení Aoyamaovi odřezány obě chodidla. Nicméně podle scénáře neměl přijít ani o jedno! Přesto se Takashi Miike rozhodl, že postavě bude jedno chodidlo odřezáno. (HappySmile)

• - Spoiler: Režisér Takashi Miike chtěl film ukončit na začátku scény s mučením, která film tolik proslavila. Nicméně jeden z producentů mu řekl: "Buď chlap a dodělej to do konce." (HappySmile)