Reklama

Reklama

Epizody(10)

Obsahy(1)

Mladá rebelka Nimue, která má tajemné schopnosti a legendární meč, spojí síly s okouzlujícím žoldákem Artušem a společně se vydají zachránit její lid. (Netflix)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (89)

novoten 

všechny recenze uživatele

Dlouho jsem se divil, proč má přiměřeně příjemný fantasy seriál s neškodným, občas pohádkovým, občas poněkud drastickým dějem tak katastrofální hodnocení. A pak jsem udělal tu chybu, že jsem začal číst příspěvky a povzdechl si nad tím, jaká žumpa občas umí zdejší hodnotící být. V době, kdy píšu ten svůj, už komentář napsalo šedesát devět uživatelů a celých pětatřicet, tedy skoro přesně polovina, neodolá a konstatuje či se rovnou rozčiluje a nadává na barvu pleti herců, na sexualitu, která se tříská s jejich preferencemi. Myslel jsem, že v roce 2020 už jsme dál, že je normální se nad podobné věci povznést, ať už na ně má divák názor jakýkoli, ale asi jsem byl naivní. Nicméně, legenda o Nimue a jejích přátelích, spojencích i protivnících je tu sice nápaditě upravená na nejednom místě a vztahy mezi jednotlivými charaktery příjemně míchá proti očekáváním, často je to ale to jediné, čím v atraktivním světě čarovných mečů a skrytých schopností zabaví. Potenciál byl více než slibný, nejen díky obsazení stále neokoukané Katherine Langford a Gustafa Skarsgårda, který naštěstí nevariuje Flokiho. Pomáhá i slušný počet postav, díky kterému se neustále něco děje a pro diváky, kteří už mají pár příběhů s Excaliburem za sebou, také odhadování dalších zvratů a odhalení. Že se končí hned po první sezóně, ve chvíli, kdy se potenciál konečně odhalil v celé šíři, mě nepřekvapuje, ale přesto mrzí. ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Mám rád Artušové legendy, mám rád fantasy a mám rád komiksy od Franka Millera (The Dark Knight Returns, Sin City, 300), no toto je riadna divočina a poriadne sprznená adaptácia. No kvôli R-kovému ratingu som to bol schopný pozrieť až do konca. Nebudem si tu pohonkávať na tom, že Artuš došiel s Afriky na žirafe ako ostatný. Je tu samozrejme hromada blbostí a legenda o Artušovi je prekrutená do tvaru paragrafu, ale keďže je to komiksová verzia, kde si to môžete dovoliť, tak som sa nad tým moc nepozastavoval a skutočne veľa tomu vedel odpustiť. Zaujal ma príbeh aj napriek tomu, že hlavne postavy sú nemastné neslané (to platí aj o hercoch). Dokonca ani akcia nepresvedčí či nestrhne, aj keď palce hore dávam za krvavé scény, odseknuté hlavy, ruky, nohy a tak podobne. Masky, kostýmy, či výprava nevyzerá zle, v každom diely sa pozrieme do nejakej jaskyne, zrúcaniny, hradu, alebo tak podobne, takže je tu celkom dosť zaujímavých miest. Efekty sú slabšie, ale zase sa s nimi neplytvá, takže tých pár vizuálne slabších scén sa dá prežiť. Aby som to zhrnul. Vizuálne je to pekne a zaujímavé, hudba sa tiež podarila. Herecky nepresvedčivé (obzvlášť v akčných scénach hlavnej ústave s tvárou Katherine Langford vôbec neveríte, keď už len uchopenie meča nie je presvedčivé, nie to ešte šermovanie a porazenie niekoľkých vojakov). Artuš nudný, bez charizmy a nasilu romantický, keďže romantika tu hra veľkú rolu a celé je to viac cielené na pre mladšie publikum. Dialógy chabé. Merilin a flashbacky asi to najlepšie, čo seriál ponúkne. No a prekrútený príbeh, ktorý sa snaží byť veľká multikulti fantasy ? Pre väčšinu je to asi skôr mínus, ale ja som sa postupne začal baviť na tom, akým smerom sa to vyvíja a bavilo ma to až do konca. Škoda, že nebude nebude druhá séria, pretože ukončenie tomu chýba, takže sa nedozvieme ako skončili osudy Merlina, Nimue, Artuša, či Lancelota. 60% - 3* ()

Reklama

dr.horrible 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Mám k týmto príbehom nulový vzťah, možno preto to nevidím až tak zle. A určite je to omnoho lepšie ako Millerov Spirit. Failov je tam kopa, predovšetkým davové scény sú strašne zle natočené, a niektoré kostýmy jak keby naschvál lacné (to sa mi práve celkom páčilo). Koniec mi stačil, aj tak to asi ďalšiu sériu nedostane. O niečom vypovedá fakt, že sa mi výnimočne nepodarilo nájsť žiadnu obľúbenú postavu (možno tá mŕtva lesbička?). Ale tak čumel som nato kvôli Langfordke a tú som dostal, že. ()

Toren 

všechny recenze uživatele

3/10. Katastrofa. Katherine jako Nimue je nepřesvědčivá, naprosto zoufalá a její máchání meče za podpory digi plátna mě straší ze spaní i dny po dosledování. Netflix zaškatulkoval všechny příběhové i charakterové klišé a Prokletá se prakticky může "hrdě" postavit vedle Dopisu pro krále. Nuda, šeď a trapnost. Alespoň to má parádní lokace a kostýmy. Více: https://www.youtube.com/watch?v=SaP0TBXnIqs&t ()

Will_X 

všechny recenze uživatele

Docela sem se na to těšil, ale bohužel „menší slátanina“... Že Artuš vypadá, tak, jak vypadá - OK. Že je tam nečekaně LGBT - OK. Že je Merlin ožrala - OK. Že to nemá s „předlohou“ nic společného - VELKÝ ŠPATNÝ. Že příběh je totální shit - VELKÝ ŠPATNÝ. Efekty teda docela LIDL, ale to se dalo čekat, aspoň lokace vypadaly fajn. Atmosféra nulová vyjma 2 dílů. 40% ()

Galerie (174)

Zajímavosti (3)

  • Pro herce Seana Gildera (Bors) se nejedná o první roli v díle adaptujícím artušovskou legendu. Zahrál si už ve filmu Král Artuš (2004), kde se představil v roli Artušova sluhy Jolse. (slipknotfan)

Související novinky

Lovci duchů se dočkají prequelu

Lovci duchů se dočkají prequelu

25.06.2021

Populární seriál Lovci duchů v originále pojmenovaný Supernatural se dočká prequelové série s názvem The Winchesters. Herec Jensen Ackles, jedna z hvězd původního seriálu, pak nový projekt zastřeší…

Reklama

Reklama