Tokio, červenec 1988. Extra Senzorické Pozorování - místo tajných vládních experimentů, které připravuje aktivizaci atomové bomby, která zapříčiní rozpoutání třetí světové války. 31 let po této katastrofě je svět sice rekonstruovaný, ale krajně nestabilní, jelikož pokračují psychické experimenty: Tokio se změnilo na obrovský megapolis Neo-Tokio. Zde působí i motocyklový gang, vedený Kanedem. Jeden z jeho členů Tetsuo je unesen organizací ESP, která ho zařadí do armády. Kaneda hledá zmizelého přítele. Jeho odysea mu umožní kontakt nejen s revolucionáři a tajnou policií, ale i primárním tajemstvím všeho, zvaným Akira... (Intersonic)

vincchuppo

Epická sci-fi podívaný se zajímavými filozofickými myšlenkami. Geniálně, krutě a osobitě vyprávěný příběh z budoucnosti. Zvolená forma filmu, anime, je naprosto správná a ještě podporuje celou myšlenku snímku, vizualitu nepočítaje. Akira je je kult a je to silný film, na který se čas od času prostě musím podívat znovu. ()

Joski

Hustééé! V poslednej dobe si robím prehľad v Japan Anime a AKIRA je právom považovaná za legendu tohto žánru. Ja len môžem skonštatovať, že náročnejší film svojim spôsobom rozprávania príbehu, silným postapokalyptickým posolstvom, skvelou hudbou a maximálnym výtvarným spracovaním som dávno nevidel. Obsah je silnejší než animovaná forma. Film určite patrí do kategórie pre náročného diváka a jednoznačne ho možno zaradiť aj do zlatého fondu svetovej kinematografie. 100% ()

Zahartof

Jednu hvězdu za animaci, průjezdy městem (když ještě stálo), jeden dobrej fórek a animovaný kozy. Zbytek byl nepochopitelnej trash. Duální vybombení a dostupné LSD zanechalo v psychice žaponců nesmazatelnou stopu. ()

Mik_e

Kdyby Stanley Kubrick stvořil nějaké anime, nejspíš by vypadalo podobně. O smyslu téhle psychadelické jízdy se dá mluvit asi dlouho, ale faktem je, že mě to chytlo a nepustilo až do konce. Co dodat? Snad jen škoda, že si postavy byly dost podobné, příběh těžko pobratelný a chtělo by to méně drog. Jinak Ok. ()

junxi91

Postapokalyptická doba roku 2019 - to víceméně v tomto filmu trefili, akorát ta doba začala až v roce 2020 s Covidem a následně s debilovou válkou. Děj se odehrává 31 let po konci třetí světové války, která zničila staré dobré Tokio. Neo-Tokio, město vybudované na umělých ostrovech, je hnusné a špinavé město, plné bordelu, protestů dělnických hnutí, zločinců a celkově působí dost depresivně - trochu mi to připomínalo atmosféru z Blade Runnera. Hlavními postavami jsou dva členové motorkářského gangu Capsules - mladý rebel Tetsuo a vůdce celého gangu jménem Kaneda. Také je tu silná armáda, nejprve ve službách zkorumpovaného státu, následně však operující na vlastní pěst pod vedením plukovníka Shikishima, a také hnutí odporu pod vedením jisté ženské jménem Kei. Začíná to klasicky neklidnou nocí, plnou protestů a rozbrojů mezi Capsulemi a jejich rivaly jménem Klauni. Při rychlé jízdě po dálnici to napálí Tetsuo do jednoho šedého dítěte jménem Takashi, což je ESP stvoření se šestým smyslem a speciálními schopnostmi. Na místo nehody přijíždí plukovník, zatýká Tetsua a odchytává ESP Takashiho, který utekl z vládních laboratoří. Při výslechu se Keneda potkává s Keiem, kteří společně oklamou policii a utečou, zatímco členové Capsulí jsou posláni do nápravné školy. V tajném vládním zařízení zjišťují plukovník s jeho věrným doktorem Onishim to, že Tetsuo má zvláštní schopnosti, podobné těm, které měl Akira, ESP stvoření se schopnostmi, které před 31 lety zničily staré Tokio. ESP Kiyoko varuje plukovníka před zničením Neo-Tokia, ale městská rada tyto hrozby odmítá a ten tak chce zabít pro jistotu Tetsua. Tetsuo mezitím uteče z nemocnice, ukradne Kenedovi motorku a po cestě se potká s Klauny, kteří roztrhnou jeho holce tričko, odhalí její kozi a začnou bít Tetsua, naštěstí však přijedou kamarádi z gangu a zachrání situaci. Tetsuo má však intenzivní bolesti hlavy a halucinace, které vidíme přímo ve filmu a dělají v tom celém docela bordel. Příjíždí zde opět policia a tak je Tetsuo opět převezen do nemocnice. Odboj v čele s Kainem má v plánu osvobodit všechny ESP a také Tetsua, a tak se k nim Keneda přidá. ESP se však snaží pomocí halucinací zabít nebezpečného Tetsua, ten se probere a začne díky své telekinezi a záchvatům vzteku ničit vše okolo a zabíjet zřízence a vojáky, kteří mu stojí v cestě. ESP Kiyoko vtáhne Keneda a Kei do pokusů všech ostatních ESP zastavit vše ničícího Tetsua. Při setkání s Tetsuem mu ESP Kiyoko oznámí, že jistý Akira, nacházející se v podzemním kryonickém úložišti pod staveništěm stadionu by mu mohl pomoci se zvládáním jeho schopností. Tetsuo je však rebel, všechny pošle do hajzlu a vydá se hledat Akiru sám. Dále Kei dostane ESP Kiyoka a Kanedu z vojenské vazby - teď jsem se už fakt ztrácel. Plukovník zorganizuje vojenský převrat, nechá postřílet městskou radu a nařídí všem vojákům, aby zabili Tetsua za každou cenu. Tetsuo dorazí do podniku, kde se scházely Kapsule a chce po barmanovi nějaké prášky, ale barman za ně chce až moc peněz. Další členové gangu zde dorazí za chvíli a najdou zničený bar, mrtvého barmana a smějícího se Tetsua na schodech. Tetsuo na ně pak najede Kenedovou motorkou, jednoho zabije a druhému se povede utéct a vše oznámí Kanedovi, ten slibuje pomstu, a mezitím odvádí ESP Takashi Kei pryč. Tetsuo, kterého si nyní pletou s Akirou, dorazí do podzemního kryogenního skladiště Dewar. Zde se utká Kei s Tetsuem v boji, ale Tetsuo samozřejmě vyhrává a exhumuje ostatky Akiry, které byly zapečetěny ve sklenicích pro vědecký výzkum. Dalšími, kdo se utká s Tetsuem je jednak plukovník a také Kaneda a to je vlastně vrcholem celého tohoto filmu. Jeden velký bordel, neustálé provolávání "Tetsuo" a "Kaneda". Tetsuo se promění v hromadu masa a zabije všechny, kteří v něm zůstali. Malá šedá děcka - ESP - musejí zachránit celou situaci a povolat Akiru, který pošle Tetsua a v něm uvězněného Kanedu do jiného vesmíru. Zde se vracejí Tetsuovi a Kanedovi vzpomínky na dětství, šedým dětem se vrací vzpomínky na jejich trénink. Nové Tokio je zničeno, skoro všichni přežijí, jen Tetsuo zůstane v jiné dimenzi. No, na mě to bylo až příliš uřvané, nereálné a vizuálně náročné, takže dávám takové lepší 3* za dobré vyobrazení přátelsko-rivalského vztahu mezi Tetsuem a Kanedou a také za komplikovanou spolupráci mezi myslícím doktorem a jednajícím plukovníkem. () (méně) (více)

Likan7 odpad!

3x jsem u toho asi usnul, určitě jsem to nepochopil a téměř určitě to už nikdy v životě neuvidím. Ten masakr, kultovní legenda a praotec všeho dobrého mi zůstal skrytý. ()

GudMen

Rozervaná halenka odhaluje dívčí prsy a na pikantní nosík bezostyšně dopadá direkt. Akira se tak ukazuje v plné kráse nesmlouvavé brutality. Dávky z kulometů střídají vyhřezlé vnitřnosti a praskající kosti pod koly motorek. Obsahově je domyšlený do krajností, za což zřejmě z velké části vděčí objemnější kyberpunkové předloze, byť tato neodvratně implikuje četné otazníky v očích těch, co ji neznají. ()

Zombiepod

Kultové anime, ktoré si za svojím označením hrdo stojí už roky. Nadčasová animácia prepracovaná do každého detailu, ktorá výnimočne a neobvykle zobrazuje postapokalyptickú budúcnosť s veľkou dávkou kyberpunkovej atmosféry. Každá zložka príbehu funguje s postavami a ich prejavom, plno skvelých myšlienok a úvah, ktoré skutočne dávajú zmysel, a zanechajú v divákovi stopu. Ótomo je autor jedného z najlepších manga komiksov vôbec, a jeho vlastné prevedenie do anime je takmer bezchybné, ospravedlniť sa dá i ten mierne rozhádzaný záver, ktorý je možno hlavným dôvodom nepochopenia diela u mnohých divákov. ()

Ondr0n

Ne že bych byl z Akiry napoprvé zklamaný, to ani zdaleka, ale i tak mi přijde, že jsem tento snímek opravdu docenil až po několika shlédnutích. Místy je tam sice trochu chaos v kdo, co, proč a celkově jde poznat, že se jedná o adaptaci velmi rozsáhlé předlohy, ale tuhle chybku zcela zastiňují pozitiva v podobě hlavní dvojice hrdinů, perfektní hudby a hutné atmosféry, avšak primem Akiry je bezpochyby dokonalá animace. Ta je po technické stránce prvotřídní a umělecké zpracování opravdu stojí za to (a to styl anime obvykle moc nemusím). Akira je právem považována za legendu. Za mě nejlepší animovaný film! ()

Godhaj

,,To, co nazýváme civilizací, devastuje člověka!“ Akira je náročná na sledování ne proto, že by to bylo filosoficky hutné, ale proto, že postavy více jednají, než mluví, a divák často netuší, co je k jejich činům pohání. Vizuálně je to velmi podmanivé, špinavost velkoměsta budoucnosti je zobrazena syrově a nekompromisně. Balancování na hraně chaosu a totální zkázy je uvěřitelné a až mrazivě realistické. Rovněž zvuková stránka je dokonalý, hudební motivy hrají jen tu a tam, ale na přesných místech a minimalisticky, že jsem z toho měl husí kůži. Překvapilo mě, že u tak drsného filmu jsou hlavní hrdinové mladí školáci. Ač mě rovněž zaskočila intenzita akčních scén, nebylo mi to úplně po chuti, protože se často lítá a jezdí ve velkých rychlostech, padá z výšek a kolem se bortí hromady betonu a oceli, a v tom všem se pohybují hrdinové jako naprosto nesmrtelné bytosti. Kvůli tomu a těžce přepálenému konci mě Akira nechytla tak, jak jsem doufal, ale i tak jsem si tento neobyčejný film užil. ()

GameboyNES

Zuhle kreslenou pohádku jsem si včil pustil ve verzi s francouským dabingem a cz titulkama. Vřele doporučuji pouštět ve vězení v rámci zpřísnění trestu. Bo horší varianta už je snad jen turecký porno se slovenským dabingem. ()

simi78

Solidní anime film který předchází název "anime". Krásně naanimovaný, scénář je dobrý, estetika unikátní. ()

vaclaw

Asi nejlepší anime, co jsem zatím viděl. Perfektně propracovaný příběh, výborná hudba a zvuky, na svojjí dobu nadstandardní grafika (schválně zkuste zkouknout anime z podobný doby, moc jich neobstojí) a hlavně pohlcující atmosféra vtáhnou diváka od začátku až do konce. Pravda vzhledem k rozsahu manga předlohy nemusí být všechny okolnosti divákovi jasné, ale na působivosti to rozhodně neubírá a naopak alespoň další shlédnutí poodhalují stále nové skutečnosti. ()

Quendi

No jako obvykle u japonských anime jsem trochu plavala v ději. Nejspíš tomu napomohly i velmi nepřesně přeložené titulky. Na to je nejlepší si po filmu ještě přečíst obsah zápletky na wikipedii, aby se člověk dostal dokonale do obrazu:) Film samotný totiž moc neosvětlí ani to, kdo nebo co je Akira, ani kam se poděl Tetsuo a co má znamenat ta poslední věta. I tak mě film ale chytnul a držel. Parádně gradované scény, které přesahují hromadu průměrných akčních scén v hraných filmech. Krásná hudba. Zajímavá a velmi živě vykreslená atmosféra Neo Tokia. Takže až na ty zmatenosti v ději nemám co vytknout. ()

Pán prstenů dostane anime prequel

Pán prstenů dostane anime prequel

11.06.2021

Studia Warner Bros. a New Line Cinema se vrací ke značce Pán prstenů. Oznámili totiž čerstvě anime prequel k trilogii režiséra Petera Jacksona The War of the Rohirrim. Příběh samostatně stojícího… (více)

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

06.03.2020

Režisér Taika Waititi (Králíček Jojo, Thor: Ragnarok) napíše a natočí dva nové chystané animované seriály pro Netflix. Ty pak budou vycházet ze známého dětského díla spisovatele Roalda Dahla Karlík a… (více)

Taiki Waititi zpátky u Thora

Taiki Waititi zpátky u Thora

17.07.2019

Měl točit hranou Akiru, nakonec to ale vypadá, že od něj nejdřív uvidíme čtvrtého Thora. Režisér Taika Waititi (Thor: Ragnarok) oficiálně oznámil návrat k MCU, spolu s ním se vrací i Chris Hemsworth,… (více)

Akira má datum premiéry

Akira má datum premiéry

26.05.2019

Po více než deseti letech ve vývoji se studiu Warner Bros. zdá se konečně podaří přivést slavnou japonskou manga Akira na velká plátna. Snímek od režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok) oficiálně… (více)